RECENZE: Ulož.to Disk – 50 GB zdarma pro zálohu dat a více soukromí?

Českou službu Ulož.to asi není třeba moc představovat. Nedávno služba prošla velkou změnou a nyní se snaží konkurovat zavedeným cloudovým službám od Googlu, Microsoftu a dalším. Má však své výhody, a tou hlavní je 50 GB prostoru zdarma a více soukromí uživatelů. V této recenzi jsem se podíval na to, jak se služba Ulož.to Disk povedla. Je dobré ale zmínit, že je spuštěna jen krátce a stále se vylepšuje. Některé její aplikace jsou i v testovací beta verzi.

Aktualizace recenze:

Služba Ulož.to Disk přošla změnami a doporučuji si tedy pročíst novější recenzi.

Pozitiva:

 • 50 GB zdarma
 • Česká služba
 • 1 TB prostor
 • Příjemné webové prostředí
 • Mobilní aplikace
 • Základní analytické nástroje
 • Svoboda s používáním anonymizace
 • Minimum analytických nástrojů
 • Lze vybrat umístění serveru, na kterém mají být data uchována
 • Více soukromí a svoboda
 • Více jazykových mutací

Negativa:

 • Chybí nějaký nižší tarif např. 200 GB
 • Některá videa se na webu se zatím nepřehrají
 • Aplikace pro desktop potřebují vylepšit
 • Mobilní aplikace zatím neumí automatickou zálohu fotek

 

Dostupný prostor, tarify a rychlost

Ulož.to Disk zaujme především nabízeným prostorem zdarma, který by i některým běžným uživatelům mohl postačit. Má totiž 50 GB prostoru, neomezenou rychlost pro stahování vlastních souborů a neomezené je in sdílení. Konkurence často má 5–15 GB prostoru.

Aktuálně má Ulož.to Disk v nabídce tři předplatná, a to FREE s 50 GB, PREMIUM s 1 TB prostorem a BUSINESS s 5 TB a větším prostorem. Prostoru má tedy opravdu dost a ocenit jej mohou i některé firmy. Poslední tarif BUSINESS míří právě především na firmy a cena se odvíjí dle požadavku. Cena za 1 TB úložiště není vůbec špatná a s ročním předplatným zaplatíte 1 500 Kč s DPH a měsíčně pak vyjde na 150 Kč s DPH.

Od služby Ulož.to jsem dostal možnost si vyzkoušet 1 TB předplatné a během používání jsem byl spokojený. Rychlost nahrávání i stahování byla na vysoké úrovni, a to samé se týká přesouvání souborů mezi složkami. Jedná se tedy o velmi kvalitní službu, ale některým uživatelům jistě bude chybět nějaký menší tarif např s 200 GB prostorem. Ne každý totiž potřebuje hned 1 TB úložiště.

 

Webová veze na počítačích

Služba Ulož.to Disk chce být moderní a snaží se být dostupná na všech zařízení. Samozřejmostí je i webová verze na adrese Uloz.to nebo Ulozto.cz. Stačí se jen zaregistrovat a ihned dostanete 50 GB prostor zdarma.

Webové prostředí je na desktopu hezky čisté, celé v češtině a vše funguje nádherně svižně. Problém nenastává ani s nahráváním skrze různé VPN služby s anonymizací IP adres či několika blokátory některých prvků na webových stránkách. To je problém některých jiných služeb. Na rozdíl od jiných služeb nechybí dobrá přehlednost a vytvářet si můžete vlastní složky, nastavovat sdílení složek či souborů dle potřeb, zaheslovat složky zvoleným heslem, fotky, videa i PDF soubory mají hezké náhledy pro lepší přehlednost a mezi soubory lze i vyhledávat.

Službě je jasné, že uživatelé cloudových služeb chtějí zálohovat své vzpomínky zachycených na fotografiích, proto má i hezký prohlížeč fotek. Nahrané fotky během chvilky dostanu náhled a po rozkliknutí můžete mezi fotkami ve složce pohodlně procházet, zvětšovat je, nechat si je automaticky promítat, k dispozici máte informace, fotku lze přejmenovat a v případě sdílení mohou kamarádi či kolegové zanechat i komentář. Přidat lze i popisky, omezit počet stahování a využívat další funkce. Velká škoda, že uživatel nemůže přímo na webu přehrávat vlastní nahraná videa. Některá se přehrají po pár minutách, ale ne všechna.

 

Webová verze na mobilech

Webová verze se povedla i na menších displejích mobilů a tabletů. Funguje vlastně stejně dobře, jako na desktopech. Je krásně svižná a spravovat je možné všechny funkce. V prohlížeči Brave a dalších mi výborně fungovalo i nahrávání nebo stahování.

 

Aplikace pro počítače a mobily – tady je třeba ještě zapracovat

Ulož.to Disk má aktuálně dostupnou aplikaci pro platformy Windows, Android a iOS. V případě Windows můžete používat stále starého dobrého klienta Ulož.to Disk Filemanager, který prošel aktualizací. Funguje vlastně bez problémů a nahrával jsem skrze něj i větší soubory rychle, procházel složkami, přesouval soubory atd. Jeho prostředí však není moderní a chybí synchronizace.

Ulož.to Disk Filemanager

Ulož.to již pracuje na nové aplikaci Ulož.to Disk pro počítače s Windows. Ta umožní přihlášení k vašemu účtu a vybrat složku, která se bude neustále synchronizovat. Soubory z této složky se ihned budou nahrávat automaticky a budete je mít dostupné tedy ze všech zařízení. V mém případě jsem aplikaci ve verzi v1.1.0 zkoušel na Windows 11 Insider Preview. Bohužel synchronizace prozatím nefungovala a aplikace si nepamatovala složku, co bych chtěl synchronizovat. Je na místě zmínit, že aplikace je prozatím v testovací beta verzi a není tedy dokončena. Nelze si tedy stěžovat na chyby.

Nová aplikace Ulož.to Disk pro Windows

Pro mobily s Androidem a iOS je k dispozici nová mobilní aplikace. Tu jsem testoval ve verzi v3.1.3gp(127). Její jednoduché prostředí se mi moc líbí, nahoře je pro Ulož.to typická fialová barva, funguje nahrávání, rychlé stahování do úložiště mobilu a označovat nebo prohlížet lze oblíbené soubory. Aplikace je fajn, ale stále má drobné chybičky např. označené fotky v galérii se zálohují do hlavní složky Disku a uživatel si nemůže vybrat složku pro rychlé nahrání do složky. Někomu může chybět zatím i automatickí záloha nových pořízených fotek z galérie. Je to drobnost a Ulož.to na opravách již pracuje. Ulož.to umožňuje i skrze různé vyhledávače vyhledávat veřejné soubory od ostatních uživatelů a vyhledávat je nebo stahovat můžete přímo v aplikaci.

 

Jak je na tom soukromí uživatele a nakládání s obsahem pro dospělé?

V případě cloudových úložišť je na místě si vždy zjistit, jak daná služba nakládá s daty uživatele. Přeci jen do cloudu dnes každý ukládá svá drahocenná citlivá data. Ulož.to Disk je moderní služba a již mnoho let odolává různým útokům. Hlavní výhoda služby je ta, že je z ČR. Obsah tedy neprohlížejí různé algoritmy amerických nebo čínských společností, jak se děje u veškeré konkurence. Už i v prohlížeči Brave a některých doplňcích pro více soukromí je vidět, že webová verze má jen základní nutné analytické nástroje. Je jich výrazně méně než u konkurence od velkých amerických gigantů. V nastavení účtu si dokonce můžete vybrat, zda chcete soubory ukládat na český, polský, kanadský nebo britský server.

Služba samozřejmě musí ukládat vaše IP adresy, jako to dělají úplně všichni. Funguje ale i se službami pro generování e-mailových adres nebo anonymizací skrze VPN služby. Během testování jsem používal známou službu ExpressVPN a na problém jsem narazil jen s německou IP adresou, ale to je problém německých zákonů, nikoliv samotné služby. U konkurenčních služeb mám občas s VPN službami bohužel problémy.

Dost lidí ale zajímá, jak se služba vypořádá s erotickým obsahem či obsahem chráněný autorským obsahem. Tím nemyslím hned stažené porno či pirátské filmy nebo software. Může se to týkat např. vlastních soukromých fotek či obrázků z AI. I zakoupený software si můžete pro vlastní potřeby (BEZ SDÍLENÍ) zálohovat na cloud. Některým cloudovým službám to však bohužel vadí. Služba se chlubí, že jejím cílem je nabídnout uživatelům svobodné cloudové úložiště. Chce ale zamezit tomu, aby se ve veřejném vyhledávači objevoval obsah pro dospělé. Pokud nahrajete takové fotky či video, samozřejmě zůstane soukromé, ale můžete jej i sdílet. Nacházet se bude pod službou PINKfile.cz, přesto bude na vašem Ulož.to Disku. Můžete u takových souborů na webu i odškrtnout, že se nejedná o obsah pro dospělé. Autorsky chráněný obsah je pak uchován na vašem soukromém Disku, ale nemůžete jej sdílet ostatním uživatelům. Takové funkce se nachází i u jiných služeb, kde ale na rozdíl od Ulož.to můžete přijít o svůj účet. To se mi stalo třeba ve službě Google Disk, kde jsem na daný soubor měl licence a pro sebe soubor (software) jen zálohoval, abych jej nezratil. Jednoho dne soubor zmizel a druhý den mi byl zamezen přístup na celý účet. Odvolání je pak takřka nemožné…

Během testování jsem vyzkoušel nahrávat různý obsah a nikde jsem nenarazil na to, že by služba mé soukromé soubory odstranila nebo mi znemožnila jejich stahování. Zkrátka se jedná o vaše soukromí a pokud soubory nebudete sdílet, je vše v pořádku. Samozřejmě musíte dodržovat zákon. Zde se ale dostávám k drobným trablům s obsahem pro dospělé. Na Ulož.to Disk můžete nahrát třeba obrázek pro dospělé vygenerovaný pomocí algoritmů umělé inteligence, a i když je soukromý, služba jej detekuje jako obsah z PINKfile.cz. Ve webových verzích si ho můžete prohlížet, stahovat a jinak nakládat, ale v mobilní aplikaci se takový obsah bohužel nezobrazí. 😀 Jedná se o drobnost, kterou vývojáři mobilní aplikace jistě brzy opraví. Pokud se skutečně nejedná o obsah určený pro dospělé, můžete u daného souboru kliknout na: Detail souboru/Vlastnosti a odškrtnout, že se jedná o obsah pro dospělé. Bude tak zaslána žádost o přesun souboru z PINKfile do Ulož.to a po schválení se bude zobrazovat i v mobilní aplikaci.

 

Závěr – mám mu dát šanci?

Hrozně se mi líbí, že v ČR konečně někdo zkouší vytvořit opravdu kvalitní cloudové úložiště, které bude konkurovat velkým gigantům. Myslím si, že Ulož.to Disk má opravdu dost dobře nakročeno, protože nabízí 50 GB prostoru zdarma, mobilní aplikace a povedené webové verze. Na rozdíl od konkurence umí jakýkoliv soubor zaheslovat, sdílet dle vlastního nastavení, obsah mi neprohlíží žádný zahraniční algoritmus či člověk a nesbírá taková data, jako třeba Google a další. Soukromí a svoboda v ukládání soukromých souborů je velkou výhodou. Je i hezké, že si mohu vybrat, na jaký server mají být má data ukládána.

Se službou jsem neměl nějaký problém, ale chce být moderní, a i ve svých videích na sociálních sítí nabízí řešení možných problémů. Pokud tedy budete mít se svým Diskem nějaké potíže, můžete se obrátit na podporu. To nabízí i velcí giganti, ale ti odpoví v lepším případě za půl roku nebo s vámi bude komunikovat člověk se špatnou angličtinou. Opět se dostávám k tomu, že je výhodou, že Ulož.to Disk je česká služba.

Ulož.to Disk ale ještě potřebuje nějaké ty aktualizace. Týká se to především aplikací. V mém případě nefungovala nová beta verze aplikace pro synchronizaci a mobilní aplikace měla jen drobné chybky. To vše může služba opravit v aktualizacích a věřím, že to opraví. Určitě dost uživatelů by ocenilo, kdyby služba poskytla i nějaký menší tarif např. 100 nebo 200 GB. V mém okolí dosti lidem stačí právě těch 100 GB. Věřím, že se služba bude ještě výrazně zlepšovat a určitě bych se jí rád věnoval dlohodobě i nadále.

Doporučuji Ulož.to Disk? Se službou jsem si hrál opravdu dost a myslím si, že je výborná. Rozhodně ji doporučit mohu, ale musíte prozatím překousnout nějaké ty chybly v testovacích aplikacích. Pokud ale chcete soukromí, pořádnou porci dat nebo vám stačí 50 GB na fotky zdarma, určitě službu můžete zkusit. I s bezplatným účtem ji můžete zkusit a případně kdykoliv zrušit, tak proč Ulož.to Disku nedát šanci? 😉

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*