BlackBerry KEY2 LE – Dostupnější pracant s QWERTY klávesnicí a bezpečným Androidem (RECENZE)

Mobily značky BlackBerry jsou známé svou kvalitní QWERTY klávesnicí a nejbezpečnějším systémem Android. Výrobce ve svém portfoliu nabízí i mobily bez klávesnice, ale řada BlackBerry KEY klávesnici nabízí a tento koncept má své fanoušky. Na testování se mi do rukou dostal model BlackBerry KEY2 LE a jedná se o odlehčenější variantu vlajkového modelu KEY2. Cena se v době testování pohybovala kolem 10 400 Kč.

 

 

Obsah balení – Stylová krabička se slušnou výbavou

  • BlackBerry KEY2 LE
  • Nabíjecí adaptér podporující Quick Charge 3.0
  • Nabíjecí/datový kabel
  • Špuntová sluchátka a různé velikosti špuntů
  • Spona pro vysunutí hybridního slotu
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Vyčnívá z davu

BlackBerry KEY2 LE je přesně tím mobilem, který nabízí originální design a okolí se o něj bude zajímat. Na testování se mi dostala krásná modro-červená varianta, ale na našem trhu lze zakoupit také modrou a modro-zlatou variantu. Celkové rozměry mobilu činí 150,25 x 71,8 x 8,35 mm a váha se zastavila na příjemných 156 gramech.

Na čelná straně se nachází krycí sklo, které chrání 4,5“ displej. Nad displejem se nachází reproduktor pro hovory, selfie kamerka a také barevná notifikační diodka. Pod displejem se pochopitelně nachází QWERTY klávesnice. Mobil díky ní na dnešní poměry vypadá originálně. Krycí sklo displeje a hliníkový rámeček od sebe dělí tenký plastový rámeček, který lépe chrání strany skla před poškozením.

 

 

Horní část rámečku nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofon pro záznam zvuku při pořizování videa. Levý bok mobilu ukrývá hybridní slot a na pravém boku nechybí tlačítka pro regulaci hlasitosti, zamykací tlačítko a další nastavitelné tlačítko např. pro vyvolání Google Assistenta. Zamykací tlačítko má vroubkovaný povrch a umístění všech tlačítek mohu jen pochválit. Spodní část mobilu pak nabízí imitaci reproduktoru ukrývající mikrofon, uprostřed se nachází oboustranný nabíjecí konektor USB-C a nakonec se dostalo i na hlasitý reproduktor.

Záda mobilu působí výjimečně a jsou z měkčeného plastu. Jedná se však o výborně zpracovaný plast s texturovaným povrchem a na dotek působí příjemně. Díky tomu mobil nemá tendenci klouzat z rukou, což chválím. Na zádech se nachází dvě lehce vystupující čočky fotoaparátů, dvojtónový LED blesk a logo ostružinového výrobce.

 

 

 

Displej – Protáhlý displej nečekejte

Od mobilu BlackBerry KEY2 LE nelze očekávat moderní protáhlý displej s minimalizací rámečků a výřezem. Nabízí 4,5“ (palce) IPS displej s FullHD rozlišením (1620 x 1080 px) a jemností 434 PPI. Poměr stran činí 3:2, což je opravdu neobvyklé. Displeji však nechybí senzor okolního světla a automatická regulace jasu funguje výborně. Pozorovací úhly jsou příkladné a podání barev je také na skvělé úrovni. Někomu však může podání barev připadat studenější, ale podání barev lze v nastavení snadno nastavit dle libosti.

 

 

V nastavení displeje se nachází také funkce nočního osvětlení, která mění teplotu barev displeje tak, aby šetřila oči při používání mobilu ve večerních hodinách. Při zamčené obrazovce lze nastavit také zobrazení hodin (během nabíjení) a nechybí ani mnou oblíbená funkce ambientní displej. Na zamčené obrazovce se také mohou tapety náhodně měnit, při okraji zobrazit čáru stavu nabití baterie a třešničkou na dortu je možnost zamčení/probuzení displeje poklepáním.

Displej hodnotím pozitivně, ale je vhodný na hraní her a sledování filmů? Musím podotknout, že mobily BlackBerry KEY nemíří na hráče her, ale na efektivní práci a komunikaci. Hraní her sice možné je, ale kvůli klávesnici si brzy vykloubíte zápěstí a budete mít syndrom karpálního tunelu. Hraní běžných her ve stylu Temple Run 2 či Pokémon Go je bezproblémové a Pokémony jsem hrál denně. Sledování videí a filmů možné je, ale opět budete narážet na poměr stran 3:2. Při sledování videa se budete muset smířit s drobnými černými proužky, ale brzy si na ně zvyknete a problém mi nedělal ani seriál s titulky.

 

 

 

 

QWERTY klávesnice, tlačítko usnadnění a čtečka otisků

BlackBerry KEY2 LE je odlehčenou variantou vlajkového modelu KEY2 a bohužel nenabízí touchpad. Disponuje 35 fyzickými klávesy s podporou užitečných zkratek, čtečkou otisků prstů zabudovanou přímo v mezerníku a řady kláves od sebe oddělují efektivní hliníkové proužky, které v mém červeném provedení vypadají velice dobře.

Zabudování čtečky otisků prstů je velice zajímavé a v případě mobilu takové konstrukce i ideální řešení. Čtečka je také neuvěřitelně rychlá a funguje i s vlhkým prstem. Za celou dobu testování se nestalo, že by se mobil čtečkou otisků odmítal odemknout a rozhodně patří mezi nejlepší čtečky na trhu.

 

 

Nejdříve se musím přiznat, že jsem k mobilu KEY2 LE kvůli QWERTY klávesnici první den přistupoval dost skepticky, protože jsem zvyklý využívat dotykového mobily bez tlačítek. Nevzdával jsem to a první den jsem aktivně psal zprávy v Messengeru, e-maily a využíval jiné aplikace na psaní. První hodiny bylo psaní zvláštní a byl jsem často vzteklý z překlepů, ale postupně jsem si zvykal a po třech dnech jsem neměl žádný problém. Ehm, klávesnici jsem si zamiloval, což jsem vůbec nečekal.

Na klávesnici jsem tedy nyní schopný psát velice rychle a je velice příjemná. Potěší také její podsvícení a to si v nastavení lze libovolně měnit. Výborná jsou však gesta a mezerníkem lze třeba pořizovat snímky ve fotoaplikaci, což oceníte především při focení selfie a pro každé tlačítko lze nastavit zkratku. Funguje to tak, že např. při dlouhém stisknutí tlačítka E vyvoláte e-mailového klienta, klávesou I třeba Instagram a pro každé písmeno lze nastavit zkratku dle libosti.

 

 

Klávesa pro usnadnění na boku mobilu:

Na pravém boku mobilu se nachází již zmiňované netradiční tlačítko usnadnění. Pomocí tohoto tlačítka lze rychle přepínat profily, které si opět můžete nastavit dle libosti. Tlačítko také může sloužit pro rychlé spuštění Google Assistenta, který však není dostupný v našich krajinách. Já jej však využíval pro rychlé spuštění obrazovky Google, kdy stačilo říci magickou větu „Ok Google“ a říci co vyhledávám. Za toto tlačítko musím výrobce opět moc pochválit a má daleko větší smysl než tlačítko Bixby u Samsungu.

 

 

 

 

Operační systém – Opravdu vymazlený Android

BlackBerry KEY2 LE nabízí operační systém Android 8.1 Oreo a hned po prvním spuštění a připojení k Wi-Fi jsem stáhl aktualizaci s novou bezpečnostní záplatou. Výrobce také slíbil aktualizaci na nový Android 9.0 Pie, ale datum vypuštění aktualizace zatím není známo. Potěší také pravidelné bezpečnostní záplaty po dobu dvou let.

Mobily značky BlackBerry jsou vyhlášené svou bezpečností, a dokonce i sám Google prohlásil, že se jedná o nejbezpečnější mobily se systémem Android. Systém se velice podobá čistému Androidu, jak tomu je u Nokie, novějších modelů ASUS či jiných výrobců. Je jen doplněn o bezpečnostní aplikace a funkce, které usnadňují práci a plánování schůzek.

 

 

BlackBerry musím pochválit výbornou optimalizaci systému a za celou dobu testování se nestalo, že by se systém samovolně restartoval či zamrzal. Neměl jsem sebemenší problém s VPN připojením či funkcí notifikací (upozornění z aplikací). Spouštění aplikací bylo také svižné a nabízí i bohaté nastavení prostředí. Mezi ně bych zařadil možnost změny sady ikonek, vyskakovací widgety kalendáře, nastavení rozložení ikonek či zvolit si mezi světlým a tmavým motivem prostředí.

Chválím také za gesto pro rychlé spuštění fotoaparátu – dvakrát rychle stisknout zamykací tlačítko a spuštění funkce Privacy Shade tahem tří prstů po displeji. Někteří uživatelé také mohou ocenit funkci Karta produktivity, která se ukrývá vedle úvodních obrazovek. Po jejím vysunutí máte okamžitý přehled o schůzkách a jiných událostech v kalendáři, upozornění na zprávy, rychlý přehled úkolů, seznam oblíbených kontaktů, a dokonce také položku pro vybrané widgety.

Karta produktivity

 

 

Jak je to s bezpečnostní systému?

S bezpečností je na tom BlackBerry výborně, což je pro firemní sféru, ale i pro velkou část běžných uživatelů důležité. Přeci jen každý má dnes v mobilu internetové bankovnictví, důležité e-maily a jiné citlivé informace. Mobil disponuje funkcí, která po deseti neúspěšných zadání PINu celý obsah mobilu nenávratně vymaže. Tuto funkci si lze vypnout, ale firmy ji jistě ocení.

 

Výrobce zašel v oblasti zabezpečení opravdu daleko a nasadil své aplikace. Nechybí známá aplikace DTEK pro prozkoumání celého zabezpečení telefonu a upozorní na všechny problémy a jejich řešení. Password Keeper je zas správcem hesel, Redactor umí ztmavit text či jiné prvky na screenshotu a Privacy Shade zas umí ztmavit okolí displeje tak, aby nikdo kolem neviděl dění na displeji.

Aplikace Privacy Shade

 

Opravdu výbornou aplikací je však Locker, kterou bych ocenil v každém mobilu a je velká škoda, že ji BlackBerry nenabízí v Obchodu Play pro všechny. Tato aplikace umožňuje bezpečné uzamknutí fotek/videí a souborů libovolného formátu. Lze také do Lockeru přidat libovolnou aplikaci, která se zamkne a z prostředí mobilu zcela zmizí. Dostanete se k ní pouze po spuštění aplikace Locker a přiložení otisku prstu. Pro bezpečnou komunikaci zas v systému slouží předinstalované aplikace BBM, ale osobně preferuji spíše aplikaci Threema.

 

Další užitečné aplikace:

BlackBerry do systému nenasadilo žádné zbytečné demo verze her či zbytečných aplikací, jak je tomu u některé konkurence. Nasadilo však bezpečností a jiné důležité aplikace, což velice chválím. Mezi další aplikace patří opravdu vydařený správce souborů, který je přehledný a nabízí všechny potřebné funkce. Vyhledávání v zařízení je zas aplikace pro důkladné vyhledávání v celém prostředí systému. Centrum napájení zas nabízí přehled spotřeby baterie a možnost šetření spotřeby. Notable zas slouží pro rychlé kreslení či vyznačování poznámek a aplikace Poznámky a Úkoly snad ani popisovat nemusím. Zapomenout nesmím ani na BlackBerry Hub, který nabízí rychlý přehled nad vším, co vám přišlo do SMS, e-mailů, Messengeru atd., a to v jedné aplikaci. Někomu se může zdát tato aplikace nepřehledná, ale ve svém okolí znám i uživatelé, kteří na ní nedají dopustit.

Složka aplikací a vpravo vyhledávač souborů

 

 

 

 

Hardware a výkon – Pro práci i zábavu postačí

BlackBerry KEY2 LE nemíří na hráče her, jak jsem již v sekci popisující displej vysvětloval. To ale neznamená, že by se jednalo o nevýkonný stroj. Nabízí osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 s taktem 4 jádra: 1,8 GHz + 4 jádra: 1,6 GHz. O výkon se dále stará 4 GB RAM a na některých e-shopech lze narazit na dvě paměťové varianty, a to se 32 GB i 64 GB interním úložištěm. Osobně si ale myslím, že 32 GB varianta nemá v dnešní době žádný smysl. Paměť také lze rozšířit pomocí paměťové karty MicroSD o maximální kapacitě 256 GB.

Výsledky testů: AnTuTu Benchmark, GeekBench a AndroBench
Výsledky testů: AiTuTu Benchmark a GPU Mark Benchmark

 

Jak to tedy s výkonem je v praxi? Musím říci, že na výkon jsem si po celou dobu testování nestěžoval. Systém byl svižný a problém mu nedělalo ani více spuštěných aplikací. V multitaskingu si aplikace udržel opravdu dost dlouho a nenarazil jsem na jejich agresivní ukončování, jak tomu je u některých mobilů. Pro všechny běžné i náročné aplikace je výkon naprosto dostatečný a poradí si bez sebemenšího problémů i s přehráváním filmů ve FullHD a 4K.

Na hraní her však tento mobil doporučit nemohu, protože díky klávesnici pod displejem to není nic komfortního. Nemění to však nic na tom, že PUBG Mobile, ShadowGun: Legends či PayDay: Crime War hrát lze bez problémů a záseků. Musím ale opět zdůraznit, že BlackBerry KEY2 LE nemíří na hráče her.

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení – Tak to má vypadat!

O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3000 mAh, což je v dnešní době běžná kapacita. Model KEY2 LE však nabízí menší 4,5“ displej a celkem úsporný procesor. Během mého testování jsem mobil používal celé dny pro běžné pracovní nasazení a komunikaci. Neustále jsem řešil e-maily, fotil, prohlížel a stahoval si fotky z Google Drive, stahoval soubory v internetovém prohlížeči, používal Messenger, Instagram a další aplikace. Ve většině případech mobil na jedno nabití vydržel jeden a půl až krásné dva dny. Pokud mobil budete používat jen pro práci a nebudete tolik řešit sociální sítě, tak dva a půl dne nejsou nereálné.

Naměřené vybíjení při sledování videa:

Video se nacházelo v interním úložišti mobilu a bylo dokola přehráváno v přehrávači VLC Media Player. Jas displeje byl navýšen na maximum.

  • FullHD video – 7 hodin a 26 minut
  • 4K video – 6 hodin a 50 minut

 

 

 

V oblasti nabíjení jsem byl opravdu velmi mile překvapen. V elegantní krabičce se nachází originální nabíjecí adaptér s podporou rychlého nabíjení Quick Charge 3.0 a k nabíjení slouží oboustranný konektor USB-C. Nejdříve bych chtěl pochválit kvalitu konektoru, který zapojený USB-C kabel drží a při vypojování kabelu musíte trošku zabrat. Ehm, Xiaomi by si mělo vzít příklad.

Hned po připojení nabíječky budete na režim nabíjení upozornění v rolovací liště. Byl jsem opravdu mile překvapen, že si výrobce dal tu práci a umožnil uživatelům nastavit i rychlost nabíjení dle libosti. Nabízí režim rychlého nabíjení, kde můžete rychlé nabíjení vypnout/zapnout, zvolit si kdy má být rychlé nabíjení ukončeno a pokračovat pomaleji či z nuly do 100% nabíjet jen rychle, což jsem já osobně využíval. Za tuto možnost jsem moc rád a rozhodně tuto funkci chci i u mobilů jiných značek.

Naměřené rychlosti nabíjení:

  • 0% – 50% – 33 minut
  • 0% – 70% – 43 minut
  • 0% – 100% – 1 hodina a 30 minut

 

 

 

Fotoaparáty – Za dobrého světla slušné snímky, ale za tmy

Tradičně se nejdříve podívejme na fotoaplikaci, která je u BlackBerry vydařená a moderní. Aplikaci musím pochválit velice rychlou a spolehlivou detekci obličejů a také vydařený manuální režim pro pokročilejší fotografy. Velmi příjemnou funkci je možnost pořizování snímků stiskem mezerníku, což jsem využíval velice často. Aplikace disponuje také nastavením HDR (funguje i automaticky), nastavením poměru stran, časovač a tlačítko ukrývající různé filtry. Hned vedle spouště se nachází ikonka fotoaparátu, který ukrývá panoramatický režim a další funkce.

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty:

Na zádech mobilu se nachází lehce vystupující čočky fotoaparátů s rozlišením 13 Mpx + 5 Mpx. Hlavní 13 Mpx čočka disponuje světelností f/2.2 a velikosti pixelu 1,12 um. Druhá pomocná čočka disponuje rozlišení 5 Mpx se světelností f/2.4 a totožnou velikostí pixelu. Je celkem škoda, že snímky nelze ukládat do surového formátu RAW.

 

Vzhledem k ceně nelze očekávat, že by se BlackBerry KEY2 LE řadilo mezi ty nejlepší fotomobily. Za dobrých světelných podmínek umí fotoaparáty pořídit hezké snímky, kterým nechybí věrohodné podání barev a v některých případech umí pomoci režim HDR, který funguje velice dobře i automaticky. Snímky nepostrádají ani ostrost a pořizování makro snímků je také bezproblémové. Za horších světelných podmínek však vzdálenější objekty splývají, vytrácí se ostrost a je znát digitální šum. Fotoaparáty tedy umí pořídit slušné snímky, ale hodnotím je jako průměrné.

 

Pořizování videí ze zadních fotoaparátů:

Co se týče pořizování videí, tak BlackBerry KEY2 LE ve fotoaplikaci nabízí štědré nastavení rozlišení. K dispozici je maximální 4K rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu) a nechybí ani FullHD se 60 FPS. Samotná videa mají dobré podání barev, ostrost a fotoaparáty nemají tendenci přeostřovat. Je však velká škoda, že fotoaparát postrádá optickou stabilizaci obrazu (OIS), která by stabilizaci vidí hodně pomohla. Videa na tom se stabilitou nejsou vyloženě špatně, ale lépe stabilní videa pořídíte při nastavení rozlišení FullHD se 30 FPS.

 

 

Jak je na tom přední kamerka?

Nad displejem se nachází 8 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. Čelní kamerkou lze také pořizovat videa v rozlišení FullHD se 30 FPS. Obličeje na fotkách ze selfie kamerky jsou ostré a myslím si, že s kvalitou bude drtivá většina uživatelů spokojena. Opět nechybí spolehlivá detekce obličeje, nastavení poměr stran fotek, což chválím a nechybí ani poměr 16:9. Někteří mohou také ocenit mnou nenáviděný zkrášlovací režim pro zahlazení nedostatku pleti a různé filtry.

 

 

 

 

Konektivita – NFC a Bluetooth 5.0

BlackBerry KEY2 LE je po stránce konektivity vybaven skvěle. Nechybí plná podpora mobilních sítí 4G/LTE a připojit se lze i k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Pochválit musím výbornou citlivost Wi-Fi antén. Mobil disponuje také hybridním slotem a lze využívat dvě NanoSIM karty současně (DualSIM) nebo jednu NanoSIM kartu a paměťovou kartu MicroSD.

Potěší také NFC pro možnost bezkontaktních plateb a nové úsporné Bluetooth 5.0. Během mého testování jsem využíval bezdrátová sluchátka Sennheiser CX 6.00BT a poslech hudby nebyl nijak trhaný a problém nenastal ani s odesíláním souborů do notebooku. Pro využívání map a navigace poslouží GPS, ruský GLONASS, čínské BeiDou a překvapivě také evropský satelitní systém Galileo. Během mého testování jsem zkoušel navigační aplikaci Google Mapy a hrál denně Pokémon Go (využívá GPS) a poloha byla na mapě nalezena okamžitě.

 

 

 

Zvuk – Průměrná reproduktor, ale slušná sluchátka

Je celkem škoda, že BlackBerry KEY2 LE nenabízí stereo reproduktory. Nabízí jeden hlasitý reproduktor na spodní části, hned vedle nabíjecího konektoru USB-C. Hlasitost reproduktoru je na velmi dobré úrovni a budík či vyzvánění hovorů rozhodně nepřeslechnete. To se samotné kvality týče, tak to není žádná tragédie. Ocenil bych větší důraz na basy a reproduktor hodnotím jako průměrný.

Opravdu velkou pochvalu si výrobce zaslouží za 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek, který u konkurence pomalu mizí. Pochválit musím také špuntová sluchátka v balení, která hrají velice slušně, mají plochý kabel a připomínají mi sluchátka od JBL. BlackBerry do krabičky také přibalilo různé velikosti špuntů, což chválím.

 

 

 

Závěr – Ideální mobil pro práci

Jsem moc rád, že jsem měl možnost BlackBerry KEY2 LE testovat. Po dlouhé době jsem testoval po konstrukční stránce něco odlišného a testování bylo velice zajímavé. První den jsem si myslel, že si na QWERTY klávesnici nezvyknu, ale po delším používání jsem si ji oblíbil a výrobce si za ní odnáší obrovskou pochvalu. Nikdy bych neřekl, že bych na ni mohl tak rychle psát a efektivně využívat klávesové zkratky. Vyzdvihnout musím také výbornou čtečku otisků prstů v mezerníků a slušný 4,5“ displej.

Největší pochvalu si výrobce odnáší za operační systém a jeho vysokou bezpečnost. Všechny bezpečnostní aplikace bych ocenil i u jiných výrobců, a i tento model se dočká nového systému Android 9 a bezpečnostních záplat každý měsíc. Systém má také mnoho vychytávek, což jsem nečekal a díky tomu je pro pracovní nasazení jako stvořený. Opravdu velice mile překvapen jsem byl také se štědrým nastavením celého prostředí, režimy rychlosti nabíjení a dalších funkcí.

BlackBerry musím pochválit také výborné konstrukční zpracování, slušnou výdrž na jedno nabití a především velice rychlé nabíjení. Myslím si, že cenu kolem 10 400 Kč si model KEY2 LE obhájil a má jen minimum nedostatků. Jelikož se jedná o manažerský mobil, tak nebudu kritizovat hraní her na 4,5″ displeji, protože na takové účely není tento model mířený. Snímky za dobrých světelných podmínek jsou opravdu hezké, ale rýpnout si musím do snímků za špatného světla, které bych v dané cenové kategorii očekával lepší. Optická stabilizace obrazu by také neuškodila.

Komu bych BlackBerry KEY2 LE doporučil? Nejedná se o vůbec špatně vybavený mobil, ale není pro každého. Pokud hrajete hry či sledujete velice často filmy/seriály na mobilu, tak na něj raději zapomeňte. Jedná se o manažerský mobil, který dokáže usnadnit spoustu práce a pokud si na klávesnici zvyknete, tak si ji zamilujete.

 

 

Co se mi líbí?

  • Design a výborná konstrukce
  • Výborná QWERTY klávesnice s gesty
  • Boční tlačítko usnadnění
  • Odladěný Android a bezpečnostní aplikace
  • Blesková čtečka otisků prstů
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Rychlé nabíjení a jeho podrobnější nastavení
  • Fotky za dobrého světla
  • Špuntová sluchátka a velikosti špuntů v balení
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Fotoaparát nemá optickou stabilizaci obrazu
  • Snímky za špatného světla

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*