Asus ROG Zephyrus G15 – Herní stroj s rozumnými rozměry (RECENZE)

Kompaktní herní notebooky mám rád, protože v malém těle nabízí nabušený výkon. Mezi tyto notebooky patří nový stroj ASUS ROG Zephyrus G15. Ten nabízí opravdu příjemné rozměry i váhu, 15,6palcový IPS displej s minimalizací rámečků a výborný procesor AMD Ryzen 7 4800H.

 

Cena notebooku se v době psaní recenze pohybovala kolem 39 490 Kč za konfiguraci ROG Zephyrus G15 GA502IV-AZ007T s grafickou kartou GeForce RTX 2060. Za konfiguraci ROG Zephyrus G15 GA502IU-AL014T s grafickou kartou GeForce GTX 1660 Ti pak zaplatíte kolem 36 990 Kč.

 

 

 

Design a konstrukce

Rozměry celého notebooku jsou minimální, vzhledem k tomu, že se jedná o herní zařízení. Rozměry tedy činí 36 x 24,2 x 1,99 cm a váha se zastavila na 2,1 kg. Notebook si tedy můžete vzít i na cesty a během mého testování nebyl problém jej přenášet v menším batohu.

 

ROG Zephyrus G15 nabízí tenké víko s hliníkovým povrchem, které díky své povrchové úpravě vypadá úchvatně. V otevřeném stavu máte k dispozici 15,6palcový IPS displej. Rámečky kolem displeje jsou minimalizované tak, že se nad displej nevešla ani IR kamera. Je to velká škoda, protože notebook vzhledem k ceně nenabízí odemykání obličejem s funkcí Windows Hello, ale tato funkce se u herních zařízeních moc často nenachází. Pochválit pak musím příkladnou tuhost pantů.

Základna notebooku je z kvalitního plastu, který se po stisknutí nikde neprohýbá a nevrže. Na levém boku se nachází klasický konektor pro připojení nabíječky, 1x LAN RJ-45 pro připojení internetu, 1x HDMI 2.0, 1x USB-A 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 2 a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Na pravém boku se nachází mřížka ze které vychází teplý vzduch z konstrukce. Ten vychází také ze zadní části. Na pravém boku dále najdete 2x USB-A 3.2 Gen 1. Na spodní části notebooku si opět můžete všimnout různých mřížek pro vzduch a mřížky dvou reproduktorů. Kryt spodního krytu lze vyjmout a upgradovat můžete paměti RAM i SSD disk.

 

 

 

Displej, klávesnice a touchpad

Notebook nabízí 15,6palcový IPS displej s FullHD rozlišením (1920 x 1080 px) s antireflexní úpravou. Vyšší konfigurace notebooku má displej s obnovovací frekvencí 240 Hz a svítivost 300 nitů. Nižší konfigurace má pak obnovovací frekvenci 144 Hz a svítivost 250 nitů. Barevné podání displeje je na velice dobré úrovni a pochválit mu musím i pozorovací úhly.

Klávesnice notebooku je bíle podsvícena a klávesy mezi sebou mají ideální rozestupy. Někomu však může scházet numerický blok. Klávesnice nepostrádá celou řadu kláves F1-F12. Je celkem zajímavé, že klávesnice nabízí hned dvě klávesy Fn pro vyvolání zkratek v klávesách F. Tam najdete zkratku pro regulování výkonnostních režimů, vytvoření screenshotu či třeba jas displeje. V levém rohu klávesnice pak najdete menší proužek kláves pro ovládání hlasitosti, zapnutí/vypnutí mikrofonu a spuštění aplikace Armory Case. Zajímavé umístění je také pro klávesu Print Screen, která se netradičně nachází hned vedle pravého Altu.

Pod klávesnicí se pak nachází dostatečně velký touchpad. Ten je dostatečně citlivý a podporuje více dotyková gesta. Zabudovaná tlačítka nejsou moc hlučná, což rozhodně chválím.

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

Notebooku po stránce konektivity vůbec nic nechybí a někteří mohou ocenit LAN RJ-45 konektor. Ten slouží pro připojení internetu kabelem. Připojit se však můžete i bezdrátově skrze 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítě (WiFi 802.11b/g/n/ac/ax). Velice spokojený jsem byl i s Bluetooth 5.0, které mi tradičně výborně fungovalo i s bezdrátovým reproduktorem Beoplay P6 a sluchátka Beoplay H9.

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon – pro hraní i práci

O výkon notebooku ROG Zephyrus G15 se stará osmijádrový procesor AMD Ryzen 7 4800 s taktem na 2,9 Ghz – v turboostu až 4,2 GHz. Dále jsou k dispozici 16 GB RAM DDR4 s možností rozšíření až na 32 GB. Na test jsem dostal variantu s 1 TB SSD diskem, ale na našem trhu se prodávají verze s 512 GB SSD diskem, který komunikuje skrze PCIe NVMe. Zapomenout nesmím ani na grafické karty NVIDIA GeForce RTX 2060/GeForce GTX 1660 Ti (dle konfigurace) s pamětí 6 GB GDDR6 VRAM.

Výrobce zvolil výborný procesor, který má v kombinaci s grafickou kartou od NVIDIA dostatek výkonu i pro ty nejnáročnější herní tituly. Během testování jsem zkoušel různé hry, jako Fortnite, Metro Exodus a řadu dalších na plné grafické nastavení. U žádné hry či aplikace jsem nezaznamenal na problémy s výkonem. Notebook je tedy vhodný pro práci, ale i pro náročné hráče her.

Test v Novabench
Test v GeekBench 5

 

 

 

Chlazení notebooku a hlučnost ventilátorů

ROG Zephyrus G15 má systém chlazení, kdy ze spodní části notebooku je nasáván vzduch, který z konstrukce vychází ze zadní části i pravého boku. Chlazení je řešeno skvěle, a i při hraní náročných her jsem neměl problém s nadměrným přehříváním. Jen mřížku z pravého boku bych přesunul třeba na levý bok, protože mi teplý vzduch foukal na ruku, když jsem používal externí myš.

Při běžném používání je notebook zcela tichý a notebook neuslyšíte. Pokud však zapnete nějakou hru, tak ventilátory rozhodně nepřeslechnete, jako je tomu u každého herního notebooku. Většina hráčů při hraní beztak používá sluchátka, takže jim je hlasitost ventilátorů fuk.

 

 

 

Operační systém a předinstalovaný software

V obou konfiguracích, které se na našem trhu nachází najdete operační systém Windows 10 Home (64bit). Ten je zde v poměrně čisté podobě a od výrobce najdete přeinstalovaných jen pár užitečných aplikací. Nechybí ani aplikace antiviru McAfee, která je neskutečně otravná a zcela zbytečná. Proto jsem ji okamžitě odinstaloval.

V systému najdete dobře známou aplikaci MyAsus, ve které lze diagnostikovat hardware notebooku a informace o záruce. K dispozici jsou i režimy pro lepší životnost baterie, kdy se baterie bude nabíjet třeba jen do 80%, díky čemuž budou ušetřeny nabíjecí cykly akumulátoru.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Uvnitř notebooku se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 76 Wh. To je celkem slušná kapacita a výdrž na tom není vůbec špatně. Výdrž na jedno nabití u notebooků hodnotím dost nerad, protože je to těžké a často se mění po aktualizacích Windows. Notebook mi při běžné práci bez hraní her vydržel kolem pěti hodin. Když jsem neměl maximální jas displeje a jen psal články, občas mrkl do prohlížeče, tak se výdrž vyšplhala i na 7 hodin na jedno nabití.

K nabíjení slouží klasický konektor a 180W nabíjecí adaptér. Koncovka pro připojení kabelu do notebooku je opět „Lkového“ tvaru, takže kabel elegantně můžete odvádět za notebook. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabije přibližně za 1 hodinu a 25 minut.

 

 

 

Zvuk

Na spodní části notebooku najdete mřížky dvou reproduktorů. Ty hrají velice dobře a dostatečně hlasitě. Hraní her si však pochopitelně nejvíce užijete se sluchátky, a proto na levém boku netobooku nechybí kvalitní 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Já však využíval Bluetooth 5.0 s bezdrátovými sluchátky.

 

 

 

Závěr – ideální herní stroj na cesty

Dostávám se tedy k závěru recenze. Jak jste se mohli dočíst, tak notebook si v celém mém testu vedl jedním slovem skvěle. Dle mého názoru se jedná o ideální herní notebook s příjemnými rozměry i váhou. Nechybí mu totiž výborný procesor AMD Ryzen 7 4800H a grafická karta NVIDIA.

Notebooku vlastně po stránce výbavy nic nechybí a někdo může ocenit starý LAN konektor pro připojení internetu. Do budoucna se pak může hodit i podpora 60 GHz Wi-Fi a pochválit musím i krásný 15,6palcový IPS displej.

Je jen škoda, že chybí IR kamera pro odemykání notebooku obličejem, protože se jedná o příjemnou funkci. Je ale fakt, že tato funkce chybí u většiny herních notebooků. Někdo také může postrádat numerický blok kláves.

 

 

Pozitiva:

  • Hezký design
  • Rozumné rozměry a váha
  • Procesor AMD Ryzen 7 4800H
  • Příjemná klávesnice
  • Krásný IPS displej
  • Příjemná klávesnice
  • Někdo může ocenit LAN konektor
  • Podpora 60 GHz Wi-Fi sítí

 

Negativa:

  • Nemá webkameru
  • Někdo může postrádat numerický blok klávesnice

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

  1. Jak je možné, že výkon GPU je zde vyšší (bodový, FPS stejné) u 1660 Ti než u mé RTX 2070 Max-q 8GB ve spojení s i7 9750h?
    Jasně, Asus zde použil osmijádro od AMD, ale stejně…

    1. Výkon GPU - Odpověď

      Zdravím Vás. Poslední roky se o problematiku výkonu notebooků zajímám v podstatě na denní bázi. 2070 Max-Q(uiet) má oproti 1660Ti [Max-P(erformance)] více výpočetních jednotek a větší paměť s lepší propustností. Zmíněná 1660Ti má ale díky “standardní” velikosti chladiče cca. o 20-30% rychlejší frekvenci jádra (lepší časování). Různé aplikace, hry a testovací software mohou preferovat odlišné parametry. V běžné činnosti na tom budou obě karty podobně, ale právě v rámci různých úkonů vzniknou pravděpodobně velké rozdíly a to klidně i ve prospěch levnější 1660Ti. Co jsem vypozoroval, tak ve hrách a grafických testech (tedy primárně v aplikacích vycházejících z celkového grafického výkonu) může nový Ryzen přidat až 5%, méně často až 10%, oproti Intelu. U laptopů je jedna velká odlišnost od desktopů a to ta, že výkon je výrazně ovlivněn dispozicí výrobce – jak dobře dokáže laptop složit a odladit. Co se týče konkrétních čísel, například Bioshock Infinite má výborný benchmark, kteří recenzenti jednoho renomovaného webu používají pro testy výkonu laptopů. Laptopy s 2070 Max-Q dosáhli těchto průměrných hodnot fps v max. nastavení při full-hd: 116, 128, 134, 140, 149, 149, 150, 150, 151, 152, 153, 154, 156. Laptopy s 1660Ti: 122, 128, 129, 133, 136, 137, 138, 138, 138, 140, 141, 142, 144. Každé číslo připadá jinému modelu laptopu různých výrobců. V testech 1660Ti disponovala procesory nejčastěji i7 a občasně i5. 2070 Max-Q pak i7, občasně i9. Z uvedeného tedy vyplývá, že 2070 Max-Q je na tom v případě Bioshocku lépe, ale několik modelů s 1660Ti slabší modely s 2070 Max-Q s přehledem out-performuje. V případě zájmu o podrobnější info mne klidně kontaktujte na Facebooku. David Vakerman, Praha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*