ASUS ROG Phone – Herní mobil pro náročné (RECENZE)

Značka Republic of Gamers (ROG) i na našem trhu nabízí spoustu herního příslušenství a notebooky. Za značkou stojí moc dobře známý výrobce ASUS. Na našem trhu se již nějakou dobu prodává také herní mobil ASUS ROG Phone. Ten se snaží nabídnout nekompromisní výkon, výborný displej a spoustu dalších vychytávek pro pohodlné hraní mobilních her. Cena mobilu se v době testování pohybovala lehce pod 23 000 Kč.

 

 

Obsah balení – Chladič a rychlý adaptér

V zajímavé černé krabičce se mimo mobilu nachází také 30 W nabíjecí adaptér podporující rychlé nabíjení a USB-C kabel. Nechybí ani spona pro vysunutí slotu pro dvě nanoSIM a AeroActive chladič, který lze připojit na levý bok mobilu a vypomáhá s chlazením během hraní náročných her. V balení se také nachází gumová záslepka pro ochranu postranních konektorů.

 

 

 

 

 

Příslušenství k mobilu

K mobilu v balení dostanete chladič, který vypomáhá s chlazením zad mobilu během náročného hraní her. Připojuje se do levého boku mobilu a při samotném hraní mi nijak nevadil. Větráček má své vlastní svíticí logo, jeho rychlost si lze nastavovat v předinstalované aplikaci a potěší také možnost nabíjet a využívat drátová sluchátka i během hraní her. Nabízí totiž USB-C a 3,5 mm audio jack konektor.

 

V balení se další příslušenství nenachází, ale můžete si jej samostatně dokoupit. K dispozici je třeba gamepad do kterého mobil zasunete a připojíte pomocí USB-C konektoru. Mapování si ve hrách můžete nastavit a já jsem jej využíval především u hry Shadowgun: Legends. Upřednostňuji sice dotykové ovládání, ale velká část mobilních hráčů gamepad jistě ocení. Jeho zpracování je příkladné a nechybí ani joysticky.

 

Dokovací stanice nabízí zajímavý design a její zpracování je opět výborné. Díky stanici získáte gigabitový LAN port, HDMI, 4 porty USB 3.1, 3,5 mm konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu, nabíjecí konektor a další funkce pro náročné uživatele.

Dokovací stanice TwinView nabízí druhý displej, což pravděpodobně ocení především streameři her. Na jednom displeji lze hrát hry a na druhém zas sledovat třeba chat. Lze jej třeba využít také ke hraní her a na druhém displeji mít otevřený e-mail, YouTube či jinou libovolnou aplikaci. Nabízí 6“ AMOLED displej s FullHD rozlišením a také vlastní akumulátor s kapacitou 6000 mAh. Pro hraní her také lze využívat vibrace. Určitě se nejedná o příslušenství pro masy, ale rozhodně je zajímavé a své zákazníky si najde.

Dokovací stanice TwinView
Dokovací stanice TwinView

 

Dále si můžete zakoupit ASUS WiGig dokovací stanici zajišťující bleskové připojení 802.11ad s PHY s rychlostí až 4,6 Gb/s, HDMI a USB 3.0. Dále lze sehnat profesionálnější dokovací stanici, která je vhodnější na cestování a nabízí 2 konektory USB-A 3.1, USB-C 3.1 (USB Type-A & Type-C až 5Gb/s) a gigabitový ethernet. Posledním příslušenstvím je plastový kryt, který se skládá ze tří částí.

 

Příslušenství k zakoupení je tedy více než dost a opravdu hardcore hráči a streameři mobilních her jej jistě ocení. Zpracování je výborné, ale jeho dostupnost byla v době testování špatná a našel jsem na našich e-shopech asi jen dvě dokovací stanice. Ceny příslušenství také nejsou zrovna nízké.

 

 

 

Design a konstrukce – Zaujme na první pohled

ASUS ROG Phone zaujme na první pohled svým originálním designem. Konstrukce je z hliníkového rámečku a skleněných zad. Celkové rozměry činí 158,83 x 76,16 x 8,3 mm a váha se zastavila na 200 gramech. Váha je tedy o něco vyšší, než je u mobilů běžné, ale nejedná se o žádnou tragédii a konstrukční zpracování je na výborné úrovni. Konstrukce má také zvýšenou odolnost vůči vniknutí vody a prachu, ale výrobce nikde neuvádí jeho certifikaci.

 

Začnu tedy čelní plochou, kterou pokrývá ochranné sklo obřího 6“ displeje. Nad displejem se nachází oranžově zvýrazněný hlasitý reproduktor, selfie kamerka, barevná notifikační diodka a potřebné senzory. Pod displejem se nachází druhý hlasitý reproduktor a mobil tedy nabízí stereo reproduktory, které míří přímo na uživatele.

Kovový rámeček působí opravdu bytelným dojmem a po celou dobu testování se na něm neobjevila žádná oděrka, jak tomu často bývá u mobilů čínských výrobců. Na horní části se nachází pouze mikrofon, levý bok mobilu disponuje USB-C a konektorem pro připojení chladiče přidávaného v balení. Na levém boku se také nachází ukrytý slot pro nanoSIM karty.

Pravý bok mobilu nabízí dvě senzorová tlačítka pro ovládání her (AirTriggers), klasická hliníková tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Umístění tlačítek je příkladné a s jejich nahmatáním jsem neměl problémy.  Spodní část rámečku nabízí mikrofon, další USB-C konektor a 3,5 mm audio jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Hrany rámečku jsou broušeny tak, aby se mobil příjemně držel v rukou a z žádné strany nic neškrábalo do rukou.

Záda mobilu jsou unikátní svým designem a jsou ze skla Corning Gorilla Glass 5. Na zádech se nachází duální fotoaparát s přisvětlovacím LED bleskem a čtečka otisků prstů. Dále se na zádech nachází ROG logo s RGB diodkou, která umí měnit barvy, jak je u herních přízařízení této značky zvykem. Lze si všimnout také dvou měděných výdechů rozvaděčů tepla a celá záda působí originálně.

 

 

 

 

Podsvícené logo a AirTriggers

Zadní logo vypadá opravdu působivě a ukrývá RGB diodku, kterou lze libovolně nastavovat. Celé nastavení se nachází v předinstalované aplikaci Centrum her s logem X. V této aplikaci se nachází položka Světlo Aurora, které lze synchronizovat během hraní s kamarády a lze nastavit dýchání barev, měnící cyklus barev a můžete si zvolit i jednu barvu z celkem široké škály. Jas diodky a rychlost blikání si můžete nastavit dle potřeby. Logo lze také využít místo notifikační diodky.

 

Vyloženě jsem si zamiloval funkci AirTriggers. Funkce umožní využívání senzorů v rámu mobilu a pokud jste zvyklý na střelbu na gamepadu u herních konzolí, tak si ji budete moci nastavit i u mobilu. Funkci jsem využíval pro míření a střelbu ve hře PUBG Mobile a funguje opravdu skvěle. Mapování je jednoduché, v češtině a ovládání si tedy nastavíte dle svých potřeb. Hru stačí jen spustit a v navigačním panelu s tlačítky klepnout na ikonku gamepadu. Ikonkou otevřete nastavení, kde lze také zakázat příchozí notifikace a další rušivé prvky během hraní her.

AirTriggers mi dost připomíná mačkací boky mobilů HTC U12+ a HTC U11. Jedná se o praktickou funkci, kterou můžete mačkáním boků vyvolávat různé funkce. Během mého testování jsem si nastavil aktivaci svítilny dlouhým stisknutím i při zamčeném displeji. Nemusel jsem tedy odemykat mobil, abych si posvítil. Nastavit si lze také krátký stisk při zamčené či odemčené obrazovce a celá funkce je velice příjemná. Opět si ji lze nastavit v centru her, jak je tomu u diodky.

 

 

 

Displej – 90 Hz frekvence a HDR

ASUS ROG Phone nabízí obří 6“ (palce) AMOLED displejFullHD+ rozlišením (2160 x 1080 px) a poměrem stran 18:9. Vzhledem k ceně většina konkurence nabízí vyšší rozlišení, ale na druhou stranu displej ROG Phonu zaujme hráče her špičkovou 90 Hz obnovovací frekvencí a odezvou 1 ms. Díky tomu si hraní her můžete více užít a v nastavení lze přepínat mezi 60 Hz a a 90 Hz. Pro úsporu baterie si lze v aplikaci aktivovat automatické přepínání frekvencí.

 

Displeji nechybí ani barevná notifikační diodka a senzor okolního světla. Automatická regulace jasu funguje skvěle a viditelnost na přímém slunci je výborná. Velkým plusem mobilu je podpora HDR a barvy pak sice neodpovídají moc realitě, ale při hraní her je sytější a na pohled líbivější podání jedině výhodou. Podání barev včetně teploty pro šetření očí ve večerních hodinách si lze libovolně nastavit, což chválím. Zamiloval jsem si také Always-On funkci a čas, datum i procenta baterie lze sledovat neustále i při zamčeném displeji.

Z displeje ROG Phonu jsem byl opravdu nadšený a hraní nejnáročnějších herních titulů je díky 90 Hz obnovovací frekvenci a podpoře HDR opravdovým zážitkem. Jsem také moc rád, že se výrobce nerozhodl nasadit výřez v displeji a hodnotím jej jako nadprůměrný.

 

 

 

Odemykání mobilu – Otiskem nebo obličejem

ROG Phone lze odemykat otiskem prstu, která se nachází na zádech. S umístěním jsem byl první tři dny poměrně nespokojený, ale poté jsem si zvykl a s nahmatáním čtečky neměl problémy. Nastavit si lze dostačujících 5 prstů a samotné nastavení je sice pomalejší, ale odemykání je rychlé a spolehlivé. Potěší také mnou oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty přejetím prstu po čtečce.

Mobil lze odemykat také obličejem a z rychlosti odemykání jsem byl opravdu překvapený. Odemykání funguje poměrně spolehlivě i za horších světelných podmínek. Stačí jen stisknout zamykací tlačítko, aby se displej rozsvítil a téměř okamžitě je mobil v ideálních podmínkách odemknutý. Pokud tedy budete z umístění čtečky opravdu mrzutí, tak můžete využívat odemykání obličejem.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

Jelikož je ROG Phone herním mobilem, tak musí nabízet opravdu vysoký výkon. Uvnitř mobilu se nachází osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 845 s taktem 2,96 GHz a grafický čip Adreno 630. Potěší také štědrá porce 8 GB RAM a 128 GB interní úložiště. Ve světě se také nachází varianta s 512 GB úložištěm, ale ta se na našem trhu neprodává. Paměť také nelze rozšířit, protože mobil nenabízí slot pro microSD karty.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench a AndroBench
Test v AiTuTu, AIMark a GPU Mark

 

Dost bylo papírových specifikací a jak je to tedy s výkonem v praxi? Během mého testování jsem nezaznamenal nedostatek výkonu a nahrál jsem hned několik hodin v Shadowgun: Legends, PUBG Mobile, Fortnite a dalších náročných titululech. Všechny hry včetně Fortnite bylo možné hrát na maximální grafické nastavení. Žádná hra se nesekala a mobil je vhodný pro opravdu nejnáročnější hráče. V již zmiňované aplikaci Centrum her se nachází také herní režim, který údajně zajistí vyšší výkon pro zvolené hry a různé herní profily.

Po dlouhém hraní her s maximálním grafickým výkonem a jasem displeje se mobil na zádech sice zahříval, ale nijak nadprůměrně, že by jeho držení bylo nepříjemné. Chlazení tedy výrobce zvládl dobře a pro ještě lepší uchlazení můžete využít chladiče dodávaného v balení. Ten je účinný a jeho rychlost lze manuálně nastavit anebo si jej mobil bude nastavovat automaticky dle potřeby.

Grafické nastavení PUBG Mobile

 

O výdrž se stará akumulátor s kapacitou 4000 mAh, což je velice slušná kapacita. Pokud jsem mobil běžně používal jen pro práci, focení, sociální sítě, odepisování v Messengeru atd., tak se výdrž na jedno nabití vyšplhala na jeden a půl až krásné dva dny. Během hraní her jsem však navyšoval jas displeje na maximum, měl aktivní 90 Hz obnovovací frekvenci a výkon na maximum. Procenta akumulátoru tedy padala daleko rychleji.

K nabíjení slouží USB-C konektory. Ano, píšu v množném čísle, protože mobil lze nabíjet klasicky spodním i bočním konektorem. Za tuto možnost výrobce moc chválím, protože během hraní her jsem využíval boční konektor, aby mi kabel nijak nepřekážel. U nabíjení si můžete užívat rychlé nabíjení Quick Charge 4.0 od Qualcommu a mobil podporuje až 30 W nabíjení. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabil za 1 hodinu a 34 minut.

 

 

 

Fotoaparáty – Snaží se, ale nejlepší není

ASUS do modelu ROG Phone nasadil vážně vydařenou aplikaci pro focení. Ta nabízí automatické HDR, bokeh efekt s možností libovolného nastavení rozmazání pozadí, časovač, rychlé přepínání poměrů stran snímků a k rozpoznávání scén vypomáhá umělá inteligence. Na spodní části aplikace se nachází tlačítko pro spuštění rozpoznávání Google Lens a také dvojice tlačítek pro přepínání čoček fotoaparátů.

 

Při přechodu tahem prstu zleva doprava objevíte další funkce, a to zkrášlovací režim, režim pro náročnější fotografy, který umožní manuální nastavení ISO, vyvážení bílé a další parametry. Pochválit musím za možnost pořizování GIF animací, nechybí časosběr či focení ve vyšším 48 Mpx rozlišení. Při přechodu zprava doleva pak objevíte možnost focení s filtry.

 

Snímky ze zadních fotoaparátů

ROG Phone pro focení využívá dvojici čoček s rozlišením 12 Mpx + 5 Mpx. Světelnost objektivu činí f/1.7 a jedná se o čočky SONY IMX363. Druhá čočka s nižším 5 Mpx rozlišením umožňuje pořizování širokoúhlých snímků a přepínání mezi čočkami je velice rychlé. V aplikaci můžete také využívat funkci „super rozlišení“, která umožňuje fotit hlavní čočkou s rozlišením 48 Mpx a druhou čočkou v rozlišení 21 Mpx. Jedná se však o softwarově roztažené snímky a jejich kvalita je nižší. Potěší také 4 fázová optická stabilizace obrazu (OIS) a nechybí ani LED blesk.

 

Co se samotných snímků týče, tak ty na tom nejsou vůbec špatně. Za dobrých světelných podmínek snímky nepostrádají detail, a i druhou širokoúhlou čočkou lze pořídit celkem slušné snímky. Ostření je velice rychlé a fotoaparát nemá sebemenší problém s pořizováním makro snímků. Za horších světelných podmínek, kdy je venku zataženo jsou snímky také velice slušné, ale ve tmě snímkům chybí detail a je znát digitální šum. ROG Phone fotí dobře, ale konkurenční vlajkové modely umí často fotit lépe. Je však dobré se zamyslet, že ROG Phone je herním mobilem a nesnaží se umístit na žebříček nejlepších fotomobilů. Zadní fotoaparáty tedy hodnotím jako průměrné.

 

 

Natáčení videí

ROG Phone si odnáší pochvalu za možnost pořizování videí v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS i 60 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je také šetrnější rozlišení FullHD se 30/60 FPS. Videím vypomáhá již zmíněná optická stabilizace obrazu, která odvádí velice dobrou práci. Fotoaparát nemá ani nutnost se přeostřovat a videím nechybí detail a dobré podání barev. Zvuk v pořízených videích je také na dobré úrovni a během natáčení lze fotit.

 

 

Čelní selfie kamerka

Nad displejem mobil nabízí 8 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0. Vypomáhá ji automatické rozpoznávání scén díky AI, fotit lze také s HDR a potěší také portrétní režim s rozmazaným pozadím. K dispozici je také mnou nenáviděný režim zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti, pořizování GIF animací, různé filtry, časovač a za pomocí rozzáření displeje lze fotit snímky i ve tmě. Myslím si, že snímky přední kamerou jsou dostatečné a rozhodně bych se je nestyděl vystavit třeba na Instagram.

Bez bokeh efektu
S bokeh efektem

 

 

 

 

Operační systém – 100 GB do Google Drive

Nové mobily od ASUSu např. ZenFone Max Pro M2 nabízí čistý systém Android. Model ROG Phone se však snaží odlišit a myslí na opravdu náročné hráče her. Výrobce tedy do systému musel nasadit různé nastavení a také aplikace. V mobilu se tedy nachází operační systém Android 8.1 Oreo s masivní nadstavbou ROG UI. Dle dostupných informací byla slíbena také aktualizace na Android 9.0 Pie. Během prvotního nastavování mobilu budete také seznámeni s bonusem ve formě 100 GB do Google Drive na jeden rok zdarma.

 

Už na první pohled si lze všimnout, že nadstavba ROG UI míří na hráče. Prostředí je agresivní a plné barevných zvýraznění, jak tomu u herních zařízení bývá. Upravit si můžete zarovnání ikonek na úvodních obrazovkách, barevné popisky ikon, efekty při posouvání obrazovek, lze libovolně měnit písmo v prostředí či motiv složek.

Výrobce do systému předinstaloval aplikaci Centrum her, kde se nachází přehled vytíženosti jader procesoru, RAM a také zbývající prostor interního úložiště. K dispozici je také nastavení herních profilů, již zmíněná funkce AirTrigers, nastavení rychlosti chladícího ventilátoru v balení a také nastavení podsvícení zadního loga.

 

V menu aplikací se nachází další předinstalované aplikace od výrobce. Nechybí tedy aplikace pro stahování motivů, kalkulačka, správce souborů, záznamník či předpověď počasí. Zmínit musím také vydařenou aplikaci Mobilní správce, která nabízí nastavení notifikací, optimalizaci systému, různé úsporné režimy, přehled využívání dat, nastavení oprávnění a další užitečné funkce.

Systém po celou dobu testování fungoval zcela spolehlivě a neuvěřitelně rychle. Rychlosti pochopitelně dost vypomáhá nekompromisní výkon, ale výrobci se také vydařila samotná optimalizace prostředí, což chválím. Žádné problémy jsem nezaznamenal ani s příjmem notifikací (upozornění z aplikací) či VPN. Jedinou výtku bych měl k předinstalovaným hrám Free Fire a Asphalt 9. Je možné je sice odinstalovat, ale výrobce si je mohl odpustit.

 

 

 

Konektivita – Vůbec nic nechybí

ASUS ROG Phone nabízí slot pro dvě nanoSIM karty současně a lze tedy využívat funkci DulSIM. Oba sloty podporují všechna pásma LTE a lze jej využívat současně na obou SIM kartách. Připojit se lze také k 2,4 GHz, 5 GHz a dokonce i 60 GHz Wi-Fi síti (802.11a/b/g/n/ac/ad). Mobilem také lze bezkontaktně platit pomocí NFC a potěší Bluetooth 5.0. Během testování jsem jej využíval s bezdrátovými sluchátky Beoplay E8 a reproduktorem Beoplay A1. Poslech nebyl nijak trhaný a problém nenastal ani s odesíláním/přijímáním souborů mezi mobilem a notebookem.

 

Z citlivosti antén jsem byl opravdu velice mile překvapen. Připojení je opravdu velice rychlé a výborně funguje také přepínání mezi Wi-Fi sítěmi či Wi-Fi a LTE. Během hraní online her se tedy nestane, že by se hraní přerušilo při přepojování mezi sítěmi, což jiné mobily nenabízí. Po stránce navigace je ROG Phone také dobře vybavený a využívá GPS, A-GPS, ruský GLONASS, čínské BeiDou, evropské Galileo a také v našich končinách neznámý systém QZSS (Wiki). Ten však využijí jen návštěvníci Japonska.

 

 

 

Zvuk – Stereo a jack

Jelikož je ROG Phone herním smartphonem, tak pochopitelně nesmí chybět důraz na zvuk, aby byl zážitek z hraní co nejlepší. Na čelní straně se nachází dva hlasité stereo reproduktory, což bych rád viděl i u jiných mobilů. Jedná se o nejlepší řešení, protože oba reproduktory míří přímo na uživatele a nijak jsem si je nepřekrýval. Hlasitost je na skvělé úrovni a co se týče kvality zvuku, tak rozhodně patří mezi nejlepší. Snaží se o náznak basů a díky stereu uslyšíte dobře i kroky soupeře v PUBG Mobile.

Pochvalu si výrobce odnáší také za 3,5 mm audio jack konektor. Využívat tedy můžete svá stará dobrá sluchátka a omezovat se nemusíte ani během hraní her, kdy by připojená sluchátka na spodní části mobilu mohla překážet. Pokud připojíte chladič na bok mobilu, tak do něj lze připojit i sluchátka. Kabel od sluchátek i nabíjení tedy nemusí překážet.

 

Co se mi líbí?

  • Originální design a výborné zpracování
  • 90 Hz displej bez výřezu
  • Funkce always-on
  • Výkon bez kompromisů
  • 3,5 mm audio jack
  • Tlačítka AirTrigger a mačkací boky
  • Stereo reproduktory na čelní straně
  • Quick Charge 4.0 rychlé nabíjení a dva USB-C konektory
  • Chladič v balení
  • 100 GB do Google Drive na rok zdarma
  • 802.11a/b/g/n/ac/ad

 

Co se mi nelíbí?

  • Poměrně drahé příslušenství a jeho dostupnost
  • Na umístění čtečky otisků si budete zvykat
  • Absence slotu pro microSD karty
  • Některým uživatelům může chybět bezdrátové nabíjení

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*