Výrobce Xiaomi na náš trh přišel i s novinkami mobilů s logem POCO. V této recenzi jsem se podíval na jeden z nich, a to na POCO X5 5G. Mobil již ve svém názvu zmiňuje podporu mobilních sítí 5G, ale nalákat se snaží i na velký OLED displej s obnovovací frekvencí 120 Hz, rychlé nabíjení a slušnou porci výkonu. V době psaní recenze bylo možné mobil zakoupit v různých českých e-shopech, ale i přímo v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz. Běžná cena je stanovena na 6 490 Kč s DPH, ale aktuálně probíhá i akce a mobil je možné koupit za 5 490 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Obsah prodejního balení
- Konstrukční zpracování
- Krásný 120 Hz OLED displej
- 3,5 mm jack a FM rádio
- Bleskové odemykání mobilu
- Dostatek výkonu
- Slušná výdrž
- 33 W nabíjení
- Prostředí MIUI 14
- Konektivita
- Cena
Negativa:
- Omezení funkce Always-On
- Šum v nočních fotkách
- Neumí 4K video
Obsah prodejního balení
Jedná se sice o dostupný mobil, ale Xiaomi je znám tím, že do balení k mobilům přikládá vše, co jeho uživatel bude potřebovat. To se týká i dostupných mobilů a k modelu POCO X5 5G dostanete nejen 33 W nabíjecí adaptér s USB-C kabelem, ale i průhledný silikonový kryt. Nechybí ani spona pro vyjmutí šuplíku s nanoSIM a návody.
Design a konstrukce
POCO X5 5G je dostupný mobil, takže je nutno počítat s plastovou konstrukcí. Ta je však zpracována výborně a vše drží na svém místě. Výrobce se chlubí i na dnešní dobu standartní odolností s certifikací IP53. Na náš trh se mobil dostal v mnou testovaném modrém provedení, ale k dispozici je i černé. Škod, že se u nás neukázala i zelená. Celkové rozměry mobilu dle výrobce činí: 165,88 x 76,21 x 7,98 mm a váží 189 gramů.
Čelní plocha nabízí velký 6,67palcový OLED displej s ochranným sklem od společnosti Corning. Výrobce na něj ještě nalepil i ochrannou fólii, kterou je možné v případě potřeby odlepit. Displej působí moderním dojmem, má tenké rámečky a uprostřed horní části se nachází malý průstřel selfie kamerky. Nad displejem je pak výřez s reproduktorem pro hovory.
Plastový rám mobilu na své horní části nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, mikrofonu či jiného příslušenství, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a zdířku mikrofonu. Levý bok v sobě ukrývá jen hybridní slot. Pravý bok má tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu pak najdeme zdířku mikrofonu, konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Zadní kryt je po stranách zakřivený, díky čemuž mobil padne do ruky skvěle. Záda i všechny strany mobilu lze chránit již přiloženým silikonovým krytem. Použitý kryt může pro někoho působit skleněným dojmem, ale ve skutečnosti se jedná o hezkou plastovou imitaci. Ze zad lehce vystupuje modul třech fotoaparátů s LED bleskem a chlubícím se popiskem 48 Mpx. Od modulu s fotoaparáty vede také černý pruh s velkým logem POCO.
Displej – má svižný OLED, ale s omezením…
U mobilů za podobné peníze se stále nachází IPS displeje, a to dokonce i s HD+ rozlišením. To není naštěstí případ POCO X5 5G a některou konkurenci displejem zadupe do země. Mobil totiž má 6,67palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením, krycím sklem Corning Gorilla Glass 3 s nalepenou fólií a miniaturní průstřel se selfie kamerkou.
Displej je v porovnání s některou konkurencí vážně silnou stránkou tohoto modelu. Má totiž i 120 Hz rychlou obnovovací frekvenci, která je nesmírně návyková a rád ji vidím i u mobilu za tyto peníze. Mobil však neumí automatickou regulaci obnovovací frekvence a v nastavení si musíte vybrat, zda chcete příjemných 120 Hz nebo standartních 60 Hz.
OLED panel se vážně povedl a má krásné barevné podání, a to si v nastavení můžete přizpůsobit k obrazu svému. Rád vidím i maximální hodnotu svitu 1200 nitů a během testování jsem neměl problém ani s viditelností na přímém světle. Dobře funguje i automatická regulace jasu a režim slunečního svitu pro ještě lepší viditelnost na slunci.
V nastavení displeje můžete zvětšovat text v prostředí, stáhnout jiné písmo a dostalo se i na režim filtru modrého světla. Výrobce nasadil OLED panel, takže by mobil mohl mít i mnou oblíbenou funkci Always-On (Vždy na displeji). Tato funkce umí zobrazit všechna příchozí oznámení, datum i čas na zhaslém černém displeji po celý den. Bohužel je tato funkce z nepochopitelného důvodu omezená a mobil má tedy jen Aktivní displej. To znamená, že po klepnutí prstem na displej nebo při nových oznámení se na zhaslém displeji obrazovka zobrazí, ale jen po dobu deseti vteřin… Je to vážně velká škoda.
Zvuk – čistě průměrný reproduktor
Po stránce zvuku od mobilů za tyto peníze velká očekávání nemám. POCO X5 5G má tedy jen jeden hlasitý reproduktor, a to vespod. Jeho umístění je ideální a vyzvánění hovorů či budíků nepřeslechnete. Úroveň hlasitosti je velmi dobrá, ale co se kvalit týče, přiklonil bych se spíše k čistému průměru.
Pro bezdrátový poslech hudby slouží Bluetooth 5.1 a výrobce nikde neuvádí podporované kodeky. Během testování jsem vyzkoušel sluchátek a reproduktorů více a mohu potvrdit, že žádný potřebný kodek Bluetooth nechybí. Nemá ani omezení hlasitosti hudby skrze Bluetooth, což je případ některých mobilů.
Staromilci ocení i 3,5 mm jack konektor na horní části mobilu. Poslouchat můžete skrze svá oblíbená drátová sluchátka, ale použít lze i externí mikrofony či jiné příslušenství. V mobilu se nachází i výrobcem předinstalovaná aplikace FM rádia, které funguje dobře, ale je nutno připojit právě nějaká drátová sluchátka.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Mobil má dle očekávání optickou čtečku otisků prstů umístěnou v zamykacím tlačítku. To je ideální umístění a snadno na ní dosáhnete palcem pravé ruky a ukazováčkem ruky levé. V nastavení si můžete vybrat, zda se má mobil odemknout ihned po dotyku prstu po čtečce či stiskem tlačítka. Odemykání je svižné a se čtečkou otisků jsem neměl žádné problémy.
Selfie kamerku je možné využívat i pro odemykání mobilu. Tato funkce není tak bezpečná, ale v situaci, kdy budete mít špinavé ruce ji oceníte. Funguje překvapivě rychle i za horších světelných podmínek. Pokud budete chtít někomu z rodinu dát do mobilu přístup, můžete naskenovat i jeho obličej. Mobil podporuje odemykání pomocí dvou tváří.
Výkon mobilu – náročné hry nejsou problém
Herní monstrum očekávat nemůžete, ale výkonu má POCO X5 5G dost. Chválím, že výrobce sáhl po procesoru od Qualcommu, a to konkrétně po osmijádrovém Snapdragon 695 5G. Nejedná se o nejnovější čip, ale je dobrý a myslím si, že cílovka mobilu s ním bude spokojena. Na náš trh se dostala konfigurace mobilu s 6 GB RAM LPDDR4X a 128 GB interním úložištěm UFS 2.2. Skrze něj je možné virtuálně paměti RAM rozšířit. Tuto funkci najdete v: Nastavení telefonu/Další nastavení/Rozšíření paměti. Někoho může potěšit, že mobil podporuje i paměťové karty MicroSDXC o maximální kapacitě 1 TB.
Vážně nemůžete čekat zázraky, ale Snapdragon 695 špatný vůbec není. V případě tohoto mobilu zvládl výrobce skvěle i optimalizaci a prostředí je nádherně svižné, spolehlivě funguje multitasking a výkonu je dostatek pro všechny náročné aplikace. Zahrát si můžete i náročné mobilní hry na vysoké grafické nastavení. Nejnáročnější mobilní hru Fortnite si můžete zahrát na střední grafické nastavení.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Uvnitř mobilu se nachází akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Ten zajistí výdrž po celý pracovní den. Výdrž hodnotím hrozně nerad, protože každý máme jiné potřeby. Méně náročný uživatel by ale mohl docílit toho, že mobil bude nabíjet jednou za dva dny. Záleží jen na tom, jak budete mobil používat.
V prodejním balení k mobilu dostanete 33 W nabíjecí adaptér a takový je maximální výkon drátového nabíjení mobilu. Je slušné, protože u konkurence stále narážím i na 18–20 W nabíjení. Z úplného vybití do 100 % stavu se akumulátor nabil za přibližně 1 hodinu a 8 minut.
Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videí?
Výrobce do systému předinstaloval vlastní aplikaci fotoaparátu. Ta má funkci HDR, pomoc algoritmů s barvami (AI) a Google Lens pro skenování QR kódů a objektů. Vpravo nahoře se pak ukrývá menu, kde v režimu fotoaparátu najdeme nastavení poměru stran, časovač, rozostření, dávkové snímání a mřížku. V případě videa se zde nachází nastavení rozlišení, mřížka a filmový rámeček.
Níže se v aplikaci nachází trojice dostatečně velkých tlačítek pro přepínání mezi ultraširokoúhlým (0,6x) a hlavním (1x) fotoaparátem. Třetí tlačítko je pak pro 2x digitální zoom. Můžete na něj poklepat a dostat se do nabídky digitálního zoomu až 10x. Do této funkce se můžete dostat také tak, že po tlačítkách potáhnete prstem. Vpravo je pak tlačítko kouzelné hůlky skrývající filtry a běžné zkrášlení pleti.
Nechybí ani pruh režimů, mezi kterými je přepínání velmi rychlé. Přítomen je PRO režim pro manuální nastavení parametrů, portrétní režim s rozostřeným pozadím za lidmi, zvířaty nebo předměty. Skenovat můžete i dokumenty, využívat noční režim a fotit v maximálním 48 Mpx rozlišení. Dostalo se i na panoramata a někomu by mohlo chybět pořizování RAW souborů.
Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?
POCO X5 5G na svých zádech nese lehce vystupující modul třech fotoaparátů. Hned po prvním pohledu je všem asi jasné, že použitelné jsou jen ty dva větší. Jedná se o hlavní 48 Mpx fotoaparát se světelností f/1,8 a ultraširokoúhlý fotoaparát s 8 Mpx rozlišením, světelností f/2,2 a zorným polem 118°. Třetí je jen do počtu, protože má nízké 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro.
Od mobilu za tyto peníze nelze očekávat nějaké úžasné fotografie. Za dobrého světla však hlavní fotoaparát umí vyfotit hezké fotky plné detailů a s hezkým barevným podáním. Sáhnout můžete i po 2x digitálním zoomu, který je díky vysokému 48 Mpx fotoaparátu použitelný. Dobře si fotoaparát poradí s protisvětlem, dobře funguje i rozostření v portrétním režimu, ale i ve snímcích s 2x zoomem. Ty totiž dobře zpracovává post-processing. Spokojený jsem i s makrem a za špatných světelných podmínek můžete sáhnout po nočním režimu. Ten snímky sice prosvětlí a pozvedne jim nějaké ty detaily, ale mohl lépe vyhlazovat digitální šum.
Ultraširokoúhlý fotoaparát má pak čistě průměrné 8 Mpx rozlišení. Snímky z něj jsou pak také čistě průměrné a po stranách je znát digitální šum i na snímcích ve dne. Noční režim u tohoto fotoaparátu není možné používat a v noci bych raději sáhl po hlavním fotoaparátu. Líbí se mi ale barevná sladěnost hlavního a ultraširokoúhlého fotoaparátu. Fotoaparát však hodnotím jako průměrný.
Jak zadní fotoaparáty pořizují video?
Zamrzet může, že mobil neumí pořizovat video v maximálním rozlišení 4K. Spokojit se musíte s Full HD rozlišením a 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je i nižší HD rozlišení se 30 FPS. Videa jsou na tom dost podobně, jako fotografie. Ve dne mají hezké barvy i dost detailů. Svižné je i přeostřování z blízkých objektů a dobrou práci odvádí i elektronická stabilizace obrazu (EIS).
Ultraširokpúhlým fotoaparátem můžete také pořizovat video v rozlišení Full HD se 30 FPS. To můžete využít ve dne na výletech, ale za hroších světelných podmínek je vidět digitální šum. Chválím ale za stabilizaci videí z tohoto fotoaparátu.
Jak je na tom přední selfie kamerka?
V displeji se nachází selfie kamerka s rozlišením 13 Mpx a světelností f/2,45. V běžném režimu fotografie je možné využívat i HDR, filtry a zkrášlení pleti. Používat lze i portrétní režim, kdy za vámi bude efektivně rozostřené pozadí. Kvalita fotek je slušná a myslím si, že spokojený bude každý. Video kamerkou je možné pořídit ve Full HD rozlišení se 30 FPS.
Operační systém – Android v novém MIUI 14
V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 13. Výrobce ho tradičně oblíkl do oblíbené nadstavby MIUI 14. Celé prostředí bylo po celou dobu testování nádherně svižné a nenarazil jsem na žádné problémy. Spolehlivě fungoval i chod aplikací na pozadí a dobře fungoval příjem nových oznámení i běh anonymizace skrze VPN. U těchto aplikací jen doporučuji vypnout jejich uspávání.
Po prvotním startu jsem měl ovládání prostředí s tlačítky vespod displeje. V nastavení si však můžete vybrat i moderní ovládací gesta, bez kterých bych se dnes již neobešel. Výrobce nejspíš předpokládal s tím, že mobil v tomto cenovém segmentu si pořídí konzervativnější uživatel. Já osobně bych ocenil možnost tvorby velkých složek, které vypadají jako widgety. Ty nadstavba MIUI 14 nabízí, ale jen u mobilů s logem Xiaomi a Redmi. POCA je bohužel alespoň zatím nemají.
S prostředím MIUI 14 jsem velmi spokojen a vlastně se systémem celkově. Výrobce si jen mohl odpustit předinstalování aplikací Netflix, Facebook a dalších, ale ty je možné snadno odinstalovat. Škoda, že mobil má problémy s izolováním aplikací do sandboxu vytvořeným nástrojem Shelter. To však drtivá většina uživatelů beztak nepoužívá.
Konektivita – infraport, DualSIM a 5G
Již samotný název mobilu napovídá, že mobil podporuje všechna naše 5G pásma, a to samé platí i pro LTE. Během testování jsem byl s mobilním internetem velmi spokojený a lze ho sdílet i skrze Wi-Fi hotspot. Můžete si u něj nastavit název, heslo, nastavit datové limity a zakázat i jeho automatické vypínání.
Používat lze i standartní Wi-Fi 5 (ac) a Wi-Fi 4 sítě. Citlivost antén je příkladná a problém jsem neměl s žádným Wi-Fi routerem. Skvěle funguje i Bluetooth 5.1 nebo NFC pro využívání bezkontaktního placení. Mobil disponuje i infraportem pro ovládání televizorů, klimatizací a dalších spotřebičů. K tomu poslouží aplikace Mi Ovladač. Výrobce infraport nijak neomezuje a stáhnout si můžete i hromadu jiných aplikací pro ovládání RGB žárovek a dalších zařízení.
Spokojený jsem byl i s rychlostí nalezení aktuální polohy a jejím udržením na mapě. Mobil podporuje navigační systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Glonass a Beidou.
Závěr – slušný základní 5G mobil
Mobily s 5G konektivitou jsou stále dražší, protože jsou dražší čipy umožňující využívat tyto sítě. Často se výrobci tedy uchylují k různému šetření na displeji i procesoru. Myslím si, že výrobce Xiaomi použil slušný hardware a podařilo se mu velkou část konkurence překonat.
POCO X5 5G je tedy slušným základním 5G mobilem, který na rozdíl od některé konkurence má pěkný OLED displej se 120 Hz frekvencí, dostatek výkonu pro všechny náročné aplikace i náročnější hry, 33 W nabíjení a výborně optimalizovaný svižný systém. Stanovená cena je rozumná, a i o něco nižší, než u některé konkurence. Především aktuální akční cena 5 490 Kč (původní 6 490 Kč) s DPH je lákavá. Mobil je k dispozici v e-shopu XiaomiCesko.cz.
Jestli hledáte po konstrukční stránce výborně zpracovaný mobil, který má i slušný hardware a podporu mobilních sítí 5G, může být POCO X5 5G žhavým kandidátem. Musíte mu však odpustit omezenou funkci Always-On, šum především v nočních snímcích a nemožnost pořizovat video ve 4K rozlišení.