RECENZE: Realme 9 4G – zářivý krasavec s jedním nedostatkem

Letos si Realme pro nás připravilo dvojici dostupných mobilních telefonů Realme 9. Jeden má podporu mobilních sítí 5G, zatímco druhý spoléhá na LTE konektivitu. V této recenzi jsem se podíval právě na Realme 9 4G, který má v mnoha ohledech lepší výbavu než 5Géčkový model. Nalákat se vás pokusí na hezké barevná provedení, rychlý displej, slušný výkon, bleskové nabíjení i 108 Mpx zadní fotoaparát. V době psaní recenze se mobil prodával za 6 889 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Obsah balení
  • Příjemné rozměry, oblé tvary a zajímavá barevná varianta
  • Hezký OLED displej
  • 3,5 mm jack pro sluchátka
  • Bleskové odemykání otiskem i obličejem
  • Skvělý výkon
  • 33 W nabíjení
  • Dobrá výdrž na jedno nabití
  • Slušné fotky
  • Stabilní videa
  • Kvalita selfie kamery
  • Příjemná nadstavba systému
  • Cena

 

Negativa:

  • Chybí 5G konektivita

 

 

 

Obsah balení – příjemné bonusy

Balení mobilů značky Realme vlastně vždy chválím, protože na rozdíl od konkurence do nich výrobce dodává rychlé nabíjecí adaptéry i silikonové ochranné kryty. To je případ i tohoto modelu a v balení dále najdeme metrový USB-C kabel pro nabíjení či přenos dat, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD šuplíku a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – prosluněná záda

Realme letos potěší především uživatelé, co milují svíticí barvy. I na test jsem obdržel mobil v nejzajímavější prosluněné barevné variantě Sunburst Gold. Na náš trh se mobil však dostal také v běžném bílém i černém provedení. Celkové rozměry mobilu pak činí: 160,2 x 73,3 x 7,99 mm a váží 178 gramů. Má také oblé tvary, díky čemuž výborně padne do ruky a příjemně se používá.

Zdroje: Realme

Mobil se chlubí 6,4palcovým OLED displejem. Jedná se na dnešní poměry celkem o kompaktní úhlopříčku, což může někdo ocenit. Dnes je již běžné, že mobily mají i 6,7palcové displeje. Na ochranném skle displeje je také již z továrny nalepená ochranná fólie. V levém rohu displeje se nachází malý průstřel selfie kamerky a nad displejem mřížka reproduktoru pro hovory.

Horní část plastového rámu má pouze zdířku mikrofonu. V levém boku mobilu se ukrývá dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty pro nanoSIM/microSDXC a na stejném boku jsou tradičně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti. Pravý bok má pak dobře umístěné zamykací/vypínací tlačítko. Vespod mobilu najdeme 3,5 mm jack konektor, zdířku mikrofonu, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

V mnou testovaném barevném provedení se zadní kryt efektivně leskne a na první pohled se může zdát, že se jedná o sklo. Přeci jen se jedná o dostupný mobil, takže se jedná o vydařenou imitaci skla a ve skutečnosti výrobce sáhl po plastu. Osobně mi to vůbec nevadí, protože plast daleko více odolá během nárazů. Na zadní části mobilu najdeme jen vystupující modul třech fotoaparátů s bleskem a logo výrobce.

Vlevo Realme 9 4G / Vpravo Realme GT NEO 3 150W

 

 

 

Displej – OLED s rychlou frekvencí

Realme 9 4G má 6,4palcový OLED displej s minimalizací rámečků, Full HD+ rozlišením a rychlejší obnovovací frekvencí 90 Hz. Rychlost frekvence si můžete manuálně upravit a vybrat si mezi 60 a 90 Hz, ale lze použít i automatickou regulaci dle potřeb systému a aplikací.

Pochválit musím již nalepenou ochrannou fólii, kterou můžete klidně v případě potřeby odlepit. Dobře funguje i automatická regulace jasu a maximální jas displeje je dostatečný i pro viditelnost na přímém slunci. Spokojený jsem i s pozorovacími úhly a barevným podáním OLED panelu se Realme již tradičně povedlo. Barvy si lze také manuálně přizpůsobit v nastavení.

Jelikož mobil má OLED panel, mohl výrobce do mobilu nasadit oblíbenou funkci Always-On (Vždy na displeji). Jedná se o funkci, která umí zobrazit čas, datum a nové příchozí notifikace (upozornění) i na černém zhaslém displeji. Mobil tedy můžete mít na stole s vypnutým zvukem a žádná důležitá zpráva vašemu oku neunikne. Pochválit Realme musím i za to, že nabízí celkem širokou personalizaci této obrazovky. V nastavení dále najdete i režim filtru modrého světla i možnost si upravit velikost prvků a textu v prostředí.

 

 

 

Zvuk – staromilci ocení jacka

Realme 9 4G pro multimédia nabízí jeden reproduktor, a to na spodní části mobilu. Jeho umístění je ideální a nijak jsem si jej nepřekrýval ani během hraní her. Škoda, že mobil nemá stereo reproduktory, ale vzhledem k ceně jsem ochoten v tomto ohledu přimhouřit oči.

Pro drátová sluchátka, mikrofony či jiná zařízení lze použít i 3,5 mm jack konektor. Pro bezdrátový poslech hudby výborně funguje Bluetooth 5.1 s podporou všech potřebných kodeků: aptX/aptX-HD/AAC, SBC a LDAC.

 

 

 

Odemykání mobilu a ochrana soukromí

Mobil Realme 9 4G můžete odemykat čtečkou otisků prstů, kterou výrobce umístil pod displej. Čtečka je umístěna v displeji ideálně a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Odemykání je bleskové i s již nalepenou ochrannou fólií a nenarazil jsem na žádný problém.

Jedná se o moderní mobil a výrobce myslel i na situace, že můžete mít během práce špinavé ruce a budete potřebovat rychle mobil odemknout. K tomu pak poslouží funkce odemykání mobilu obličejem skrze selfie kamerku. Odemykání je opět krásně rychlé, a to i za horších světelných podmínek.

Realme myslel i na vaše soukromí a v galérii fotek od výrobce můžete nastavit vyšší ochranu vašeho soukromí. Tato funkce se automaticky stará o to, aby při sdílení fotky do jakékoliv aplikace z ní byla odstraněna veškerá metadata obsahující např. polohu pořízení snímku.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Na náš trh se mobil dostal v konfiguraci s 8 GB RAM a 128 GB interním úložištěm UFS 2.2. Interní úložiště je možné rozšířit pomocí paměťové karty microSDXC o maximální kapacitě 256 GB. V: Nastavení telefonu/Informace o zařízení/RAM můžete paměti RAM v případě potřeby virtuálně navýšit skrze interní úložiště až o dalších 5 GB. Srdcem mobilu je pak procesor Qualcomm Snapdragon 680 (6 nm) s maximálním taktem 2,4 GHz.

Realme zvolilo opravdu slušnou porci pamětí RAM a také výborný procesor. Ten je nejen opravdu rychlý a výkonný, ale také podporovaný ze stran vývojářů mobilních her. Mobil má výkonu pro všechny nejnáročnější mobilní aplikace a náročné používání multitaskingu, ale i pro nejnáročnější mobilní. Bez problémů si můžete zahrát třeba nejnáročnější mobilní hru Fortnite nebo Apex Legends.

Testy v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 5

V zádech mobilu se ukrývá akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh. Výrobce je také znám svou skvělou odladěností Androidí nadstavby a výdrž na jedno nabití se odvíjí podle toho, jak intenzivně mobil používáte. V aktuálním ročním období venku budete určitě využívat maximální jas displeje, takže procenta nabití budou mizet rychleji. Mobil však celý den běžného pracovního nasazení vydrží. Méně náročný uživatel pak může vydržet i jeden a půl až celé dva dny.

Realme 8 v loňském roce mělo 18 W nabíjení a letos jej výrobce u nového modelu zrychlil. Používat tedy můžete 33 W rychlé nabíjení, a tak výkonný nabíjecí adaptér najdete přímo v prodejním balení. Z nuly do plna se akumulátor nabije přibližně za hodinu. Nabíjení pak probíhá skrze USB-C konektor.

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videa?

Výrobce do mobilu předinstaloval dobře známou aplikaci fotoaparátu. V případě tohoto modelu vlastně nepostrádá žádnou podstatnou funkci. Nastavit si můžete blesk, HDR (funguje i automaticky), poměr stran fotek či rozlišení videa. V podrobnějším nastavení najdeme i časovač, mřížku a další známé funkce.

Níže v aplikaci se nachází malé tlačítko funkce Google Lens. Moc lidí ji nepoužívá, ale umí být velice užitečná. Můžete pomocí ní skenovat QR kódy nebo např. tričko, které chcete rychle najít na Googlu. Hned vedle je trojice tlačítek pro přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem i 3x – 10x digitálním zoomem. Další tlačítko ukrývá retuš a různé filtry.

Pruh s režimy má režim fotografie/videa, ale i výborný noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím (funguje i u selfie) a fotit můžete i v maximálním 108 Mpx rozlišení. Takové snímky však nedoporučuji používat, protože mají kolem 25 – 32 MB. Dostalo se i na Pro režim s manuálním nastavením parametrů, panorama, skener textu i zpomalený záběr.

 

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Realme 9 4G se chlubí hlavním fotoaparátem s vysokým 108 Mpx rozlišením a světelností f/1,75. Konkrétně se jedná o snímač Samsung HM6. Přítomný je i ultraširokoúhlý fotoaparát s 8 Mpx rozlišením, světelností f/2,2 a úhlem záběru 119,9°. V modulu se nachází i malý snímač, který je dle očekávání spíše do počtu. Slouží totiž pro focení makro snímků na vzdálenost 4 cm, ale má pouhé 2 Mpx rozlišení.

Nejedná se o nějak drahý mobil a dá se říci, že je to spíše dostupný model. Zprvu jsem si myslel, že vysoké rozlišení fotoaparátu bude spíše jen marketing. Velká očekávání jsem od kvality snímků neměl, ale byl jsem celkem mile překvapen. Hlavní 108 Mpx snímač totiž umí pořídit ostré snímky se slušnými detaily. Má i hezké barevné podání a hravě si poradí i s protisvětlem. Snímky za špatných světelných podmínek jsou s nočním režimem také hezké a nemám jim co vytknout. Ultraširokoúhlý fotoaparát na danou cenovou kategorii také pořídí slušné snímky a myslím si, že uživatelé budou s kvalitou spokojeni, ale po stranách se objevuje často neostrost.

Byl jsem celkem překvapen tím, že mobil nemá standart 2x zoom, ale v aplikaci fotoaparátu je tlačítko 3x zoomu. Je to tedy ztrátový zoom, který funguje tak, že dochází k ořezávání snímku z hlavního fotoaparátu. Jelikož ten má však 108 Mpx rozlišení, má software z čeho ořezávat a zachová i použitelnou kvalitu. Sáhnout můžete i po 5x nebo 10x digitálním zoomu.

Když to shrnu, tak Realme 9 4G se po stránce fotoaparátů nemá rozhodně zač stydět. Za ty peníze jednoduše dostanete slušný hlavní fotoaparát. S kvalitou ultraširokoúhlého fotoaparátu jsem byl také spokojený, ale vytknout mu musím neostré strany snímků.

 

 

 

Pořizování videa zadním fotoaparátem

Realme 9 4G umí pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Myslím si, že vzhledem k ceně jsou videa slušná a pochválit musím především rychlé přeostřování na bližší objekty a pochvaloval jsem si i stabilizaci. Jedním klepnutím na ikonu v aplikaci lze zapnout i „Ultrastabilizační režim“, který se stabilizací softwarově pomůže. Hezké je i barevné podání a spokojený jsem byl i s detaily.

 

 

 

Focení selfíček

V průstřelu displeje je 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2,45 a zorným úhlem 78°. Kvalita snímků je slušná a myslím si, že každý bude s výsledky kamerky spokojený. Velmi dobře funguje i portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí.

Vyfoceno s portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – tradičně s plynulou nadstavbou

V době psaní této recenze mobil měl operační systém Android 12, který byl však již tradičně upraven novou verzí nadstavby Realme UI 3.0. Během mého testování mobil obdržel hned několik aktualizací, a to včetně menších bezpečnostních záplat i větších oprav systému. Je tedy vidět, že Realme se věnuje i tomuto modelu, což chválím.

Realme UI 3.0 je velice příjemná nadstavba bez zbytečností kolem. Je celá přeložena do češtiny/slovenštiny a má i veškeré Google služby. Systém je přehledný a díky vysokému výkonu, výborné optimalizaci a 90 Hz obnovovací frekvence displeje také nádherně svižný a spolehlivý. Problém jsem neměl ani s chodem aplikací na pozadí, a tedy i příjmem notifikací (upozornění z aplikací) či připojením k VPN sítím. Doporučuji však u chatovacích aplikací, VPN aplikací a dalších aplikací, které chcete mít běžící na pozadí u nich vypnout veškeré úspory. To nadstavba ukrývá dlouhým podržením prstu na ikoně dané aplikace/Informace o aplikaci/Využití baterie a povolit aktivitu na pozadí a automatické spouštění.

Nadstavba nabízí také i nějakou tu personalizaci, kterou najdete v: Nastavení telefonu/Přizpůsobení. V této sekci lze změnit tapetu úvodních obrazovek u zamykací obrazovky, upravit obrazovku Always-On (Vždy na displeji), ikony, zástupce rychlého nastavení v rolovací lišty, barvy v prostředí, velikost písma a prvků v prostředí, animace při odemykání otisku prstu a rád vidím i efektivní světelné efekty, kdy se rozzáří kraje displeje při příchozích notifikacích.

Nadstavbu tedy chválím a vytknout ji lze asi jen nějaké ty zbytečné předinstalované aplikace. Jedná se o aplikace Facebooku, Amazonu a Bookingu. Tyto aplikace však můžete v menu aplikací bez problémů odinstalovat.

 

 

 

Konektivita – až na to 5Géčko…

Mobil v sobě ukrývá sice dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty a využívat můžete dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu microSDXC současně. Oba SIM sloty podporují všechna LTE pásma a na moderní 5G bohužel musíte z nelogického důvodu zapomenout… Je to vážně velká škoda a rozhodnutí výrobce nechápu. Koupit si můžete modelem Realme 9 5G, ale ten je po jiných stránkách hůře vybavený.

Až na 5G je mobil po stránce konektivity vybaven dobře. Výborně funguje Wi-Fi hotspot pro sdílení mobilního internetu a citlivost antén 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítí je na výborné úrovni. V mobilu je také NFC cívka a lze využívat bezkontaktních plateb skrze službu Google Peněženka. Nechybí ani Bluetooth 5.1 a dobře poslouží i pro aplikace využívající mapové podklady. Podporuje navigační systémy: GPS/A-GPS, Galileo, BeiDou a Glonass.

 

 

 

Závěr – kdyby měl 5G, byl by to dokonalý mobil

Když si vše opravdu shrnu, mobil jsem během mého testování opravdu vychvaloval. On je vlastně opravdu hodně povedený a ve srovnání s loňským Realme 8 mu narostl výkon pro aplikace a hry, výkon nabíjení, výrobce nasadil i lepší fotoaparáty a já osobně si myslím, že hezčí je i jeho design. Pochválit mobilu dále musím kvalitu selfie kameru, krásný OLED displej a spolehlivý chod operačního systému.

Mobil má však jeden nedostatek, který je pro některé uživatelé opravdu zásadní. Ano, myslím tím absenci mobilních sítí 5G. Vůbec nechápu, proč se výrobce rozhodl u tohoto modelu 5G nenasadit, když vzhledem k ceně by jej mít měl, a i loňský model podporu 5G měl…

Má tedy smysl v dnešní době kupovat Realme 9 4G? To je těžká otázka a záleží jen na preferencích uživatele. Některým lidem LTE sítě postačují a v 5G výhody nevidí. Je ale dobré upozornit, že 5G se stále rozšiřuje a třeba i vesnice, kde kdysi LTE nebylo je nyní 5G. Při cestování se tedy může stát, že se v některých lokalitách budete muset spolehnout jen na 2G, protože 3G bylo vypnuto.

Není tedy lepší jít do jiného modelu z řady Realme 9?

Když se podívám na aktuální nabídku e-shopů, tak za velice podobnou cenu či drobný příplatek je k dispozici model Realme 9 Pro. Ten má sice jen IPS displej, ale zas má vyšší 120 Hz obnovovací frekvenci, lepší procesor a podporu všech 5G pásem. Pokud by někomu už nevadil příplatek kolem třech až čtyř tisíc, rozhodně bych zvolil Realme 9 Pro+, které má stejně velký OLED displej, 60W rychlé nabíjení, výkonnější procesor, 5G, 256 GB interní úložiště a mnohonásobně lepší fotoaparát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top