ASUS Zenbook Pro Duo UX581 – Libůstka se dvěma 4K displeji (RECENZE)

Tchajwanský výrobce ASUS do světa notebooku v loňském roce přinesl druhý displej, který byl u modelu ZenBook 14 UX434FL zabudovaný přímo v touchpadu. Výrobce však nabízí také vybavenější notebook Zenbook Pro Duo UX581, který nabízí hlavní 4K OLED displej s úhlopříčkou 15,6“, ale také druhý displej nad klávesnicí. Notebook však zaujme i kvalitním konstrukčním zpracováním, reproduktory Hardman Kardon a nekompromisním výkonem.

V době testování bylo možné mou konfiguraci s procesorem Intel Core i7-9750H zakoupit za cenu přibližně 75 000 Kč s DPH. K dispozici je však i vyšší konfigurace s procesorem Intel Core i9-9980HK za cenu přibližně 90 000 Kč s DPH.

 

 

Obsah balení

  • Notebook
  • 230W nabíjecí adaptér
  • ASUS Pen
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – celokovový krasavec

Notebook ASUS Zenbook Pro Duo UX581 je na našem trhu dostupný v tmavě modrém provedení. V ruce působí opravdu bytelným dojmem, protože výrobce použil kov, což mohu jen pochválit. Díky tomu se však nejedná o nejtenčí a nejlehčí ZenBook na trhu. Nejedná se však o žádnou tragédii a notebook jsem během testování bez problémů takřka denně přenášel v menším batohu.

V zavřeném stavu vypadá notebook vážně moc dobře a použitý kov přidává víku na elegantním a kvalitním dojmu. Když víko otevřete, uvidíte 15,6palcový displej s minimalizací rámečků. Do rámu nad displej se umístila jen kamera, která slouží jako klasická webkamera, ale lze ji využívat i pro odemykání notebooku obličejem s Windows Hello.

Panty víka jsou tuhé, což jen vítám, vzhledem k tomu, že se jedná o dotykový displej. Při dotyku se víko sice klepe, ale nijak se nemění jeho poloha a výrobce zpracování pantů zvládl jednoduše skvěle. Zadní část víka slouží také k tomu, aby při otevírání nadzvedla zadní část základny notebooku. Díky tomu je zajištěno lepší proudění vzduchu do konstrukce, takže je dosaženo lepšího chlazení.

Základna notebooku na sobě nese 14palcový 4K displej a klávesnici. Jelikož displej zabírá poměrně velkou část základny, tak klávesnice je nezvykle posunuta dole. Nezvykle umístěný je i touchpad, který se nachází na pravé straně. O displejích, klávesnici a touchpadu se budu rozepisovat níže.

Na levém boku notebooku se nachází kulatý konektor pro připojení nabíječky, HDMI a klasické USB-A (USB 3.1 Gen2). Na pravém boku pak najdete bleskurychlé USB-C (Thunderbolt 3 až 40Gb/s a DisplayPort), 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a nechybí druhé klasické USB-A (USB 3.1 Gen2). Na obou bocích se nachází také výdechy ventilátorů.

Na spodní části se nenachází nic překvapivého. Je však škoda, že výrobce na něj neumístil nějakou menší plastovou krytku, aby se uživatel mohl rychle dostat k SSD disku. Pokud budete chtít hardware upgradovat, tak to možné je, ale musíte sundat celou spodní část. Je také dobré zmínit, že vyměnit lze jen SSD disk.

 

 

 

Hlavní 4K displej

Notebook nabízí hlavní displej s úhlopříčkou 15,6“ (palce) a 4K rozlišením (3840 x 2160 px). Potěší také, že se jedná o OLED panel, takže barevné podání je líbivější. Jelikož se jedná o moderní notebook, tak potěší 5 mm tenké rámečky kolem displeje a 178 stupňový pozorovací úhel

Hlavní displej jsem si při testování pochvaloval, protože barevné podání odpovídá realitě a užijete si jej především u sledování filmů a hraní her. Jas je také na velice vysoké úrovni a velice dobře funguje také dotyk.

Při práci jistě oceníte i 4K rozlišení, které má své výhody. Ne však všechny hry a aplikace s tímto rozlišením počítají. U některých (spíše starších) aplikacích jsou prvky moc malé. U hry Metro 2033 Redux jsem zas ve hře musel přejít do nastavení a přenastavit rozlišení, abych měl hru po celém displeji. Jsou to však jen drobnosti, se kterými musíte u 4K displeje počítat a setkáte se s nimi jen občas.

 

 

 

Druhý displej ScreenPad Plus

Notebook má však i druhý pruh displeje. Výrobce však nikde nespecifikoval, o jaký typ displeje se jedná. Typoval bych však, že se jedná o IPS. Displej má úhlopříčku 14“, má široký 178 stupňový pozorovací úhel, také má 4K rozlišení a je dotykový.

Abych byl upřímný, tak jsem byl ze začátku k druhému displeji ScreenPad Plus skeptický. Potřeboval jsem však den na notebooku opravdu pracovat, abych si na něj zvykl. Nakonec jsem si do druhého displeje přesouval různá okna, kdy jsem při práci měl v displeji puštěný videoklip, film, různá loading okna či Wordové podklady. Displej tedy umí ušetřit spoustu práce, a dokonce na něm můžete i pomocí stylusu ASUS Pen malovat. To oceníte třeba ve Photoshopu.

 

 

 

Touchpad

Když se na základnu notebooku podíváte, tak hned budete zaraženi tím, kde se nachází touchpad. Nenachází se pod klávesnicí, jak je tomu takřka u všech notebooku, nýbrž na pravé straně. I na to jsem si první den musel zvykat, protože u jiného notebooku jsem toto řešení neviděl. Asi po dvou dnech jsem umístění překousl a nemam s umístěním problémy.

Touchpad umí všechna známá gesta, která však nemá moc smysl popisovat. Nese na sobě také malé tlačítko, kdy se rozsvítí numerický blok. Jedná se o elegantní řešení, které ASUS použil třeba i u herního notebooku ROG Strix Scar III G531GW. Takřka celá plocha touchpadu také slouží jako levé tlačítko myši. Nabízí však i stisk pravého tlačítka, které se ukrývá na levé spodní části touchpadu. Myslím si, že touchpad byl zpracován skvěle a během pracovního dne si na něj zvyknete, tedy pokud nejste levák…

 

 

 

Klávesnice

Klávesnice notebooku je také posunuta trošku níže, než je obvyklé. Může za to druhý displej. Psaní na klávesnici je však velice příjemné a nechybí všechny podstatné klávesy. K dispozici jsou klávesy F1-F12, které můžete používat také pro ovládání hlasitosti, jasu displeje, vypínání/zapínání touchpadu, vypnutí/zapnutí kamery a další funkce, které od ASUSu znáte. Nechybí ani klávesa FN a klávesa Super s logem Windows.

Za zmínku také rozhodně stojí, že celá klávesnice je bíle podsvícena. Všechny klávesy mají také ideální velikost, jen ty šipky jsou na můj vkus na sobě moc namačkané. To je však daň za druhý displej a touchpad vpravo.

Nad touchpadem se nachází také řádek neobvyklých kláves. První slouží k regulaci výkonu notebooku, druhá klávesa slouží k přepínání oken z jednoho displeje na druhý, třetí je pro nastavení touchpadu a poslední je klasická klávesa power. Poslední klávesa mohla být umístěna úplně jinde, protože během pracování na notebooku se párkrát stalo, že jsem ji nechtěně stiskl a Windows se tak uspal. To však lze řešit v Nastavení/Systém/Napájení a režim spánku/Další nastavení napájení/Nastavená tlačítka napájení, kde si můžete zvolit, aby se po stisknutí nic nedělo.

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

Notebooku po stránce konektivity vůbec nic nechybí. Podporuje 2,4 GHz, 5 GHz Wi-Fi sítě, ale také nové Wi-Fi 6 s výkonem Gig+. Někomu však může chybět prastaré LAN připojení, ale kdo by v dnešní době chtěl používat kabel, že?

Výborně funguje i Bluetooth 5.0, které jsem důkladně otestoval s mobilními telefony, ale také se sluchátky Beoplay H4 druhé generace, Beoplay E8 2.0, Sennheiser HD 4.50 BTNC a reproduktorem Beoplay P6. S každým zařízením proběhlo spárování takřka okamžitě a poslech hudby nebyl nijak trhaný, což výrobci chválím.

  • Intel Wi-Fi 6 AX200 160 MHz

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon – nabušený stroj

Mnou testovaná konfigurace notebooku ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV-H2002R nabízí šestijádrový procesor Intel Core i7-9750H s taktem 2,6 GHz a 12 MB cache (v Turbo Boostu až 4,5 GHz). Dále je k dispozici 16 GB paměti RAM 2666MHz DDR4 a grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060 s pamětí 6 GB GDDR6 VRAM. O nižší grafický výkon se pak stará integrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 630.

Na našem trhu však můžete sehnat také dražší variantu s osmijádrovým procesorem Intel Core i9-9980HK s taktem v Turbo Boostu až 5 GHz a 16 MB cache. Tato konfigurace nabízí také 32 GB RAM a 1 TB SSD. Grafická karta zůstává stejná.

Mnou testovaný 512 GB SSD disk je možné časem vyměnit. Je vložen do M.2 slotu a komunikuje skrze rozhraní MVMe. S jeho výkonem jsem byl nadmíru spokojený a jeho rychlost je nadprůměrná. To je znát především při střihu videa, spouštění náročných herních titulů, ale i nevratného odstraňování souborů.

Test v CrystalDiskMark 7.0

 

Hodnocení výkonu:

Během mého testování jsem na notebooku denně pracoval, ale také hrál hry. Všechny náročnější aplikace zvládal bez problémů. Při hraní Fortnite, Metro Exodus a dalších herních titulů jsem nezaznamenal na žádný problém s výkonem. Všechny hry jsem si nastavil na maximální možné nároky. Notebook je tedy vhodný pro hraní těch nejnáročnějších herních titulů, ale také pro práci se střihem videí.

Test v Nova Bench
Test v Geekbench 5

 

 

 

Chlazení notebooku a hlučnost ventilátorů

ASUS se v případě tohoto notebooku rozhodl pro řešení, kdy při otevírání víka dojde k pozvednutí zadní části základny. Díky tomu je systém chlazení efektivnější a do konstrukce proudí více vzduchu. Toto řešení mám už dlouho u notebooků ASUS rád. Chlazení je tedy výborné a notebook se po celou dobu testování nijak nadměrně nepřehříval. Vývod tepla je z levého a pravého boku notebooku.

Během běžného testování ventilátory vůbec neuslyšíte a budete si moci užívat práci v tichu. Při renderování 4K videa či hraní náročných her však slyšet již jsou. Nejsou však slyšet tolik, jak třeba u u herních notebooků ASUS.

 

 

 

Operační systém

V notebooku se nachází operační systém Windows 10 Pro, jak bych od této cenové kategorie i očekával. V době testování se jednalo o build 1909, který mi na opravdu rychlém SSD fungoval náramně svižně a spolehlivě.

Když nebudu počítat aplikace předinstalované Microsoftem, tak systém neobsahuje takřka žádné předinstalované aplikace. Najdete jen aplikace pro ovládání grafických karet NVIDIA a Intel.

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

V útrobách mnou testované konfigurace se nachází 8 článková 62 Wh baterie. U vyšší konfigurace je k dispozici baterie s kapacitou 71 Wh. V mém případě byla výdrž na jedno nabití spíše průměrná. Notebook na jedno nabití vydržel kolem 3 a půl hodiny při sledování FullHD seriálů na maximální jas displeje.

K nabíjení poslouží klasický kulatý konektor, který se nachází na levém boku notebooku. Díky „Lkovému“ tvaru koncovky nabíječky je možné kabel odvádět hezky dozadu, takže nijak nepřekáží při práci. K nabíjení slouží klasický 230W nabíjecí adaptér a notebook podporuje také rychlé nabíjení. Z úplného vybití do 50% kapacity se nabil za přibližně 20 minut, což je velice slušné.

 

 

 

Zvuk – Hardman Kardon reproduktory

Reproduktory od Hardman Kardon najdete na levém a pravém boku notebooku. Míří sice dolů, ale přesto je jejich kvalita na vysoké úrovni. Jedná se o příjemně vyvážený zvuk a myslím si, že s ním bude určitě každý spokojený. Reproduktory hodnotím jako nadprůměrné a při hraní her i sledování seriálů jsem si je užil.

Na pravém boku notebooku se nachází také dobře umístění 3,5 mm jack konektor, který je také na nadprůměrné úrovni. Záleží však hodně na tom, jaká sluchátka zvolíte. Testoval jsem jej s dražšími sluchátky SONY.

 

 

 

Webkamera

U notebooku potěší IR kamera, která funguje výborně s funkcí Windows Hello. Pro přihlášení do Windows tedy není třeba zadávat PIN, ale stačí se na notebook jen podívat a během okamžiku je odemčený. Kvalita snímků je však průměrná, ale na běžné videohovory je webkamera dostačující. Videa lze pořizovat v HD (720p).

 

 

 

Závěr – pro koho má smysl?

Notebook ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV míří opravdu vysoká, což je vidět i na ceně. Je nutné se zamyslet, na koho notebook vlastně míří. Druhý displej a stylus ASUS S-Pen napovídají, že je vhodný spíše pro práci s Photoshopem, stříhání videa ve vysokém rozlišení a další práci, kde se druhý displej dá prakticky využít.

Pokud se vám však notebook líbí a chcete jej na hraní her, tak budete také spokojeni. Výkonově je na tom výborně a zvládá všechny nejnáročnější herní tituly. Oceníte i extrémně rychlý SSD disk a krásný 4K OLED hlavní displej.

Pochválit musím precizní kovové zpracování, které působí bytelným dojmem. Pochvaloval jsem si také odemykání obličejem a nadprůměrné reproduktory z dílny Harmon Kardon.

Nic ale není dokonalé a leváci si asi těžko budou zvykat na umístění touchpadu na pravé straně. Jako pravák jsem si do dvou dnů zvykl, ale leváka si opravdu nedokážu představit, že by tak mohl efektivně pracovat. Výtku bych měl také k vypínacímu/zapínacímu tlačítku nad touchpadem, které jsem párkrát nechtěně stiskl a uspal Windows. To však lze snadno vyřešit, jak jsem popisoval v této recenzi.

 

 

Pozitiva:

  • Hezký design a příkladné zpracování
  • Krásný 4K hlavní displej
  • Druhý displej je praktický
  • IR kamera pro využívání Windows Hello
  • ASUS Pen
  • Příjemná podsvícená klávesnice
  • Nekompromisní výkon
  • Windows 10 Pro
  • Reproduktory Hardman Kardon

 

 

Negativa:

  • Leváci si nezvyknou na umístění touchpadu
  • Vypínací tlačítko mohlo být umístěno jinde
  • Vyšší váha

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top