Jak mít na internetu více soukromí? Sledování můžete často zabránit

Na internetu se často uživatelé dohadují, jaký technologický gigant sleduje nejvíce. Dohadování nemá smysl, protože citlivá data sbírají takřka všichni a následně na vás cílí reklamu. To by nemuselo každému vadit, ale spolčenosti si o vás mohou vytvářet profily, různými způsoby vás případně lokalizovat nebo data předat dál. Firmy musí dodržovat legislativy EU, ale to neznamená, že ke zneužívání dat nedochází.

Jak zabránit sběru dat nastavením Google účtu?

To neplatí jen pro Google, ale toto nastavení můžete najít i na jiných službách např. Facebooku, Instagramu a dalších.

  • Přejděte na webovou stránku pro správu Google účtu. Ta se aktuálně nachází na adrese: myaccount.google.com
  • Pokud ještě nejste k účtu přihlášeni, přihlaste se
  • Na hlavní stránce se nachází levé menu, kde je položka „Data a ochrana soukromí“
  • Zde si můžete vše zakázat či povolit dle svého uvážení a potřeb. Já mám třeba zakázaný veškerý sběr historie vyhledávání, personalizaci reklam a přístup k poloze a další informace. Tyto funkce zakazuji také na svých mobilech

Používejte bezpečný software, služby a případně anonymizaci

Účet si nastavit můžete, jak chcete, ale když budete používat špatný software, už vám správné nastavení účtu tolik nepomůže. Na jakémkoliv zařízení totiž i různé aplikace o vás sbírají data, a to samé se týká webových stránek. Dle mého názoru by v EU mělo dojít k úplnému zákazu reklamních systému nebo jejich veškerý sběr dat a personalizace reklam. Tyto systémy jsou totiž velké bezpečnostní riziko.

Mnoho informací o vás sbírají internetové vyhledávače. Přeci jen mají logicky přehled, co přesně hledáte a tedy i nejspíš potřebujete. Mohou tedy na vás cílit reklamu a pokud budou chtít, všechny informace předat do jiných společností. Nemělo by se to dít, ale zjevně se to děje. vyzkoušet můžete meta vyhledávač SearXNG.

Na mobilech a počítačích můžete používat nějaký z alternativních internetových prohlížečů umožňující blokování reklam a dalších sledujících prvků. Pomůže vám třeba Brave nebo Cromite. Doporučuji se tedy zcela vyhnout prohlížečům Google Chrome, Safari a další podobné…

Když budete zacházet dál, pro více soukromí je dobré používat opravdu kvalitní VPN službu. Je mi jasné, že to drtivá většina uživatelů používat nebude, ale je dobré to zmínit. Kvalitních služeb je málo a umožní vám anonymizaci IP adresy a některé umí i blokování některého reklamního obsahu na webu i aplikacích, a dokonce i blokování odesílání zpětné vazby vývojářům a výrobcům mobilů. Zkusit můžete i Tor Browser a klidně i Linuxovou distribuci Tails z USB flash disku.

Doporučit samozřejmě mohu vypnutí všech možných antivirů ve vašem zařízení, protože ty také zasahují do vašich dat a odesílají zpětnou vazbu společnostem. Především společnosti Avast bylo prokázáno předávání citlivých informací do jiné společnosti.

V případě mobilů s Androidem můžete odinstalovat aplikace, které nevyužíváte a nepotřebujete je. Zasáhnout lze i do systémových aplikací a zcela je odinstalovat. Dnes k tomu není potřeba root nebo jiné složité kroky.

A co komunikace a sociální sítě?

Strašně moc lidí si to vůbec neuvědomuje, ale bezplatné služby pro komunikaci a sociální sítě musí také platit opravdu obrovské peníze na svůj provoz serverů, zaplatit zaměstnance, daně, pojištění a mnoho dalších položek. Není tedy podezřelé, když jsou zdarma? Samozřejmě na vás i takové služby vydělávají, využívají o vás získaná citlivá data a klidně je předávají či prodávají dál. Třeba taková společnost Meta stojící za Facebookem, Instagramem a WhatsAppem měla opravdu obrovské skandály s úniky citlivých dat uživatelů a jejich zneužívání…

Je jen na vás, co chcete používat za sociální sítě a komunikátory, ale je dobré se nad tím zamyslet. Já bych si do mobilu aplikaci Facebook nebo WhatsApp v žádném případě nenainstaloval. Instagram můžete mít na Androidu v upravené bezpečnější aplikaci a pokud musíte mít Facebook, zvažte jeho méně pohodlné používání ve webové verzi třeba v prohlížeči Brave s aktivním blokováním reklam a sledujících prvků. To ale neplatí jen o aplikacích od Mety, ale i o mnoha dalších. Kontrolujte tedy opravdu dobře jejich oprávnění a kontrolujte jejich podrobné nastavení v účtu na webu.

Facebook Messenger je třeba nebezpečný v tom, že obsahuje reklamní systém, sbírá data, veškeré konverzace ukládá, analyzuje a soukromí je tedy nulové. Stejné společnosti patří právě i WhatsApp, o kterém Meta vtipně tvrdí, jak moc je bezpečný. Nedávno však unikla citlivá data uživatelům této aplikace i z ČR a SK. Pro bezpečnou komunikaci doporučuji používat aplikace Threema nebo Threema Libre pro zcela anonymní a šifrovanou komunikaci bez ukládání.

Mobilní aplikace Threema/Threma Libre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top