Své mobilní miláčky využíváme denně, proto v nich máte stále více dat. Nemáme v nich jen nesmyslná meme, ale také pracovní věci a data, která by nikdo neměl vidět. Proto je důležité si svůj mobil správně zabezpečit a být opatrný. V tomto krátkém článku si můžete přečíst, jak zabezpečuji své mobily já.
PIN, otisk a obličej
Stačí mít především kvalitní PIN pro odemykání mobilu. To znamená, že jej za žádnou cenu nikomu nesdělujte, měl by být co nejdelší a neměl by být stejný jako u platebních karet atd. Mobil si zabezpečit můžete také otiskem prstu. Je dobré zdůraznit, že u většiny androidových mobilů je odemykání obličejem bezpečnostním rizikem, protože takové mobily lze odemknout fotkou. To se však netýká třeba mobilů Huawei Mate 20 Pro, Mate 40 Pro či P40 Pro.
Přístup do mého mobilu tedy nemá nikdo, a to ani má přítelkyně. Skrytý mám také obsah notifikací (upozornění z aplikací) na zamykací obrazovce, aby nikdo nemohl vidět mé zprávy či e-maily.
Komunikace a připojení
Pro šifrovanou a bezpečnou komunikaci denně využívám aplikaci Threema, což je vlastně má nejpoužívanější aplikace pro komunikaci, odesílání fotek v původní kvalitě atd. Používám však také Telegram, ale tomu nedůvěřuji tolik, jako třeba Threemě. Na druhou stranu jeho hlavní výhodou je to, že nepatří Facebooku. Více o aplikaci Threema
K internetu se pak v dnešní době nepřipojuji bez kvalitní VPN služby. Využívám tedy služeb SurfShark (více o službě) a NordVPN. Obě služby šifrují připojení k internetu, aby ani poskytovatel připojení (mobilní operátor) nevěděl, co na internetu vlastně dělám. VPN služba je také nesmírně důležitá, pokud využíváte cizí a především otevřené Wi-Fi.
Zabezpečení před krádeží
Nikdy nevíte, co se může stát, proto je dobré myslet také na to, že svého mobilního miláčka můžete ztratit nebo vám jej může někdo odcizit. K tomu můžete aktivovat sledování polohy od Goooglu či Applu v případě iOS. U Androidu však doporučuji využívat jiných služeb, protože ta od Googlu není tak kvalitní. V mém případě využívám placenou službu od ESETu. Stojí asi 280 Kč/rok, což je zanedbatelná částka, pokud může daná aplikace zachránit mobil za 20 a více tisíc.
Co vlastně ESET umí? Nejde jen o antivirus, který je pro mé používání zbytečný, ale aplikace umí spolehlivě zaznamenat polohu na mapě, kterou můžete při ztrátě sledovat třeba po přihlášení na počítači. Nechybí pak ani focení přední kamerou zloděje, který se do mobilu snaží přihlásit, blokování cizí SIM po vložení do mobilu a další užitečné funkce.
Skvělé služby má také společnost Avast, která mi jednou pomohla najít ztracený mobil. Je však ale dobré připomenout, že tato společnost měla problém s prodejem dat uživatelů, takže ji již nepovažuji za důvěryhodnou…