Vyzkoušel jsem si čínskou verzi TikToku jménem Douyin. V čem je jiná?

O čínské sociální síti TikTok od společnosti ByteDance se v poslední době mluví opravdu dost, a to kvůli obavám z bezpečnosti. Je pravdou, že dle čínských legislativ je každý technologický gigant povinen vydat citlivá data uživatelů a spolupracovat s tamní vládou. Obavy jsou tedy na místě, ale je třeba upozornit, že úplně stejně sledují všechny služby od společnosti Meta – Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp.

Moc lidí o tom neví, ale vlastně existují dva TikToky. Ten pro globální trh mimo Čínu pod známým názvem TikTok, ale pak je i verze pro uživatelé v Číně pod názvem Douyin. Jaký je mezi oběma sítěmi rozdíl? Vzal jsem sekundární mobil a aplikaci Douyin do něj nainstaloval, raději jsem na Androidu použil izolovaný sandbox, aby aplikace neměla přístup k nějakým mým datům a použil jsem i Hong Kongskou IP adresu skrze službu ExpressVPN, abych měl obsah jako čínský uživatel.

 

Rozdíly v TikToku a Douyin

Douyin vypadá vlastně dost podobně, jako globální TikTok. Má podobné uživatelské prostředí s pár odlišnostmi a hlavní rozdíl je samozřejmě v obsahu. Snad ani nemusím zmiňovat, že v Číně panuje nesvobodný režim a značně cenzurován je i obsah na internetu. To je vidět hned i na sociální síti Douyin. Tam totiž takové ty pro nás známé zábavné hlouposti nenajdete. Narazíte tam na domácí mazlíčky, přírodu, úryvky z čínských filmů/seriálů a koncertů, ale i na pořádnou nálož propagandy. Velmi často narazíte na zpravodajství s čínským prezidentem a objevuje se tam i ruský diktátor Putin.

 

Sledování obsahu mobilu

Každá mobilní aplikace sociálních sítí je závažné bezpečnostní riziko. Je jedno, z jaké země pochází, ale jejím primárním účelem je sběr dat a sledování uživatelů za účelem cílení reklamy. Výjimkou jsou jen aplikace decentralizovaných sociálních sítích např. Mastodon nebo Pixelfed.

Podíval jsem se tedy na to, k čemu mají aplikace TikTok a Douyin přístup. Při krátkém používání se aplikace Douyin ptá k udělení oprávnění o SIM kartě, uskutečňování telefonních hovorů a samozřejmě nesmí chybět ani přístup k poloze. Při podrobnějším zkoumání aplikace jsem zjistil, že celkem vyžaduje přístup až k 202 položkám, což je extrémní číslo.

Zdroje: Pandaily.com

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*