Vyhněte se zařízením od operátora. Omezuje Wi-Fi routery i set-top-boxy

Mobilní operátoři si bohužel i v dnešní době dovolují nevídané a omezují nejen nastavení vašeho domácího Wi-Fi routeru, ale i jinak po stránce instalaci aplikací svobodný operační systém Android v set-top-boxech. To se mi potvrdilo po dlouhodobých zkušenostech s růžovým mobilním operátorem T-Mobile, u kterého aktuálně ruším internet a v brzké době možná i další služby.

 

Internetová televize

Není to tak dávno, co jsem od T-Mobile vyzkoušel i internetovou televizi. Ta fungovala dobře a problém jsem neměl s žádným kanálem. Kdo ale dnes používá trapný obsah od televizních stanic, když existují na internetu mnohonásobně lepší služby s více obsahu a bez reklam, že? Po krátké době jsem internetovou televizi tedy zrušil. Se službou jako takovou jsem tedy problém neměl a nemám ji vlastně co kritizovat, ale bohužel extrémně špatné a předražené bylo dodávané zařízení, protože to bylo omezené.

K službě jsem dostal na pohled celkem hezký set-top-box s operačním systémem Android a nabízela se tedy možnost do něj nainstalovat nějaké další aplikace. Pokud však do zařízení od T-Mobile chcete aplikaci pro YouTube bez reklam, Kodi, Netflix či mnoho dalších služeb, tak máte jednoduše smůlu. Některé aplikace v Obchodě Play zkrátka nenajdete a systém nedovoluje instalaci APK souborů z neznámých zdrojů. To je dle mého názoru v rozporu s myšlenkou systému Android, který měl být vždy takový svobodnější.

Plánujete si pořídit internetovou televizi od operátora? Nikomu to nevymlouvám a je to jen na vás, ale nejlepší je odmítnout jakékoliv zařízení a pořídit si za pár korun vlastní. Velice dobře funguje třeba Xiaomi TV Stick 4K v akci za 1 300 Kč či jiná podobná zařízení. Mají totiž skutečně svobodný Android s možností instalací, takže si z Obchodu Play můžete klidně stáhnout i aplikaci internetové televize vašeho operátora a instalovat lze i APK soubory aplikací mimo Obchod Play.

 

Velký problém jsou Wi-Fi routery

Po mé zkušenosti u T-Mobile bych už nikdy v žádném případě nechtěl používat Wi-Fi router/modem/extender od operátora, protože i v těchto zařízeních je upraven firmware. Chcete si nastavit v routerech VPN? Tak to máte smůlu a prostě si ho nenastavíte. Konkrétně u T-Mobile bylo u Wi-Fi routeru značky Huawei sice možné změnit název sítě, ale už ne heslo, a to z nepochopitelných důvodů. To jsou ale úplně minimální problémy proti tomu, co si operátor dovolil časem…

Je smutné, že operátoři v dnešní době do domácností dávají jen modely Wi-Fi routerů s podporou Wi-Fi 4 a Wi-Fi 5, a to ještě mají mizerný dosah signálu. Chcete něco lepšího s lepším dosahem signálu a podporou Wi-Fi 6? Ha, tak router alespoň u LTE internetu nemáte šanci bez operátora vyměnit, protože si s venkovní jednotkou nerozumí a internet vám fungovat zkrátka nebude. Jiný poskytovat však s tím problém nemá. Dlouho jsem používal také zrcadlení sítě, abych měl Wi-Fi po celém domě, ale i to si operátor nedávno dovolil blokovat a nebylo možné použít již žádné zařízení k zrcadlení, a to jsem Wi-Fi routerů a extenderů vyzkoušel hned více od různých výrobců. Že by jen náhoda a každé jednotlivé zařízení bylo vadné? Proč s jiným poskytovatelem internetu fungují bez problémů?

Mluvil jsem s techniky, kdy mi bylo řečeno, že mobilní operátoři zrcadlení sítě skutečně blokují a aby mi fungovalo, je zapotřebí si zakoupit Wi-Fi extendery přímo od operátora. Je to tedy chytrý tah, jak z lidí vytahat další peníze za zařízení. Hlupák jim ty peníze klidně dá, aby mu hlavně fungovalo internetové připojení. Já se ale již začal poohlížet po službách u konkurence. Dokonce jsem našel mnohem rychlejší připojení na síti 5G, s možností vybrat si zařízení dle svých potřeb a měsíčně platím i méně.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*