Kdo platí provoz Mastodon a Pixelfed serverů? Nemohou některé skončit?

Dovolím si říci, že naprostá většina běžných uživatelů sociálních sítí si vůbec neuvědomuje, že Facebook, Instagram, Twitter a další ve skutečnosti zdarma nejsou. Platíte totiž svým soukromím a citlivými daty. Tato data mohou posloužit pro následné cílení reklam a možná je lepší nevědět, jak je tyto společnosti ještě dále využívají.

 

Elon Musk koupil sociální síť Twitter a spousta uživatelů za Twitter hledá nějakou náhradu. Nejlepší je v poslední době populární Mastodon a zájem začíná být i o Pixelfed, což je takový svobodnější alternativa Instagramu. Jedná se o federované sociální sítě a vy si můžete svobodně vybrat, na jakém serveru se chcete zaregistrovat. Všechny servery spolu komunikují a spojit se bez problémů můžete i s uživatelem na jiném serveru. Na žádné ze zmíněných služeb se však nenachází reklama, šmírující prvky, cílení obsahu a vlastně žádné „špatné“ algoritmy.

Jestli chcete zachovat svobodu sociálních decentralizovaných sítí, je třeba zvážit váš oblíbený server nějakým tím drobákem podpořit. Pokud nebudou finance na provoz, může se totiž stát, že provoz takového serveru může být ukončen. Třeba můj oblíbený server Arch-Linux.cz nabízí nejen Mastodon, ale i Pixelfed a PeerTube. Provoz tedy nejlevnější rozhodně není. Nutno je totiž platit hosting, domény a na službách pracují dobrovolníci ve svém volném čase. Tyto servery je možné podpořit jakoukoliv částkou.

 

Odkazy komunity Arch-Linux.cz:

 

Sledujte také účty tohoto webu 😉

 

Užitečné články:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*