Aplikace Threema není v našich krajinách příliš známá, protože není zdarma. Jedná se o chatovací aplikací, která se podobá WhatsAppu, ale na rozdíl od běžných aplikací nesbírá citlivá data, a především nabízí end-to-end šifrování pro psaní, hovory i odesílání souborů. Dokonce umí i šifrované videohovory, lze ji používat zcela anonymně a zvládá odesílání fotek v původní kvalitě. Služba se na sebe však snaží upozornit díky vtipných reklamním spotům.
Threema se ve svých krátkých reklamních spotech často vysmívá konkurenčním aplikacím, které takové soukromí nezajišťují. V novém spotu se Threema snaží vysvětlit, proč vlastně není zcela zdarma, jak je tomu např. u populárního WhatsAppu. Každý uživatel by se měl zamyslet, proč je Facebook, WhatsApp a řada dalších aplikací vlastně zcela zdarma. Provoz každé služby něco stojí a nejsou to jen platy zaměstnanců. Je tedy pravdou, že uživatel vždy za dané služby platí, ale ne vždy platí penězi, nýbrž svými daty. Citlivé informace včetně fotek si bezplatné služby ukládají, mohou je prodávat třetím stranám a na získaných datech cílit reklamu.
Článek aktualizován dne 6. 3. 2023:
V současné době jsou dostupné dvě aplikace, a to běžná Threema, ale i Threema Libre. Vypadají a fungují vlastně úplně stejně, ale Threema Libre pro Android o sobě tvrdí, že neobsahuje žádný kus zdrojového kódu od Googlu a mnohonásobně bezpečnější je i využívání notifikací (oznámení) nových zpráv.
Threema ani Threema Libre nejsou zdarma a aktuálně patrně stoupla i cena licence. Aplikaci si pro platformy Android a iOS/iPadOS můžete zakoupit za jednorázovou částku 130 Kč s DPH. Žádné předplatné nemá a platba je tedy jednorázová. Zaplatit ji můžete skrze Google Peněženku nebo Apple Peněženku, ale klidně i platební kartou či kryptoměnami na stránkách Threemy.
- Web věnující se aplikaci Threema, kde najdete různé informace a rady
- Oficiální web Threemy
- Bezpečnou komunikaci zajistí Threema, ale i Element s Matrixem
- Threema chce zvýšit povědomí o ochraně údajů novým merchem
- Zakažte Googlu a dalším sběr dat a používejte bezpečné služby. Jak na to?
Zdroje: Threema Blog
Po posledním útoky, který WhatsApp měl, jsem ho vyměnil za aplikaci Threema a věřím, že nic lepšího bych nenašel.
To tam s tebou museli odejít ale všichni uživatelé WA.
To je sice hezké, ale pokud ji nebude mít aspoň polovina lidí, co znám, tak ji nemá smysl používat. Bohužel.
Je to velice jednoduché. Jelikož jsem zrušil trvale FB/Messenger, tak jsem lidem řekl, že buď mi budou psát na Threemu nebo Telegram, nebo mi psát prostě nebudou.
Vyzkoušel jsem všechny appky a Threema je jediná bez chyb při přenášení fotek a videí. Pak už jen Whatsapp. Ostatní appky dělaly chyby, nebo neodeslaly, očesaly kvalitu a tak.
WhatsApp že neočesává fotky?