RECENZE: TCL 408 – slušný základ pro nenáročné pod 3 tisíce

Výrobce TCL dost běžných uživatelů na našem trhu stále nezná, ale má za sebou mnoholetou zkušenost nejen v televizorech, ale i mobilních telefonech. Letos výrobce na náš trh přišel s povedeným dostupným mobilem TCL 40 SE, tabletem TCL NXTPAPER 11 s příjemným „papírovým“ displejem a brzy se k nám dostanou i další mobily. V této recenzi přišel čas se podívat na mobil TCL 408. Aktuálně se jedná o nejdostupnější model od tohoto výrobce. V době psaní recenze se v českých velkých e-shopech prodával za 2 490 Kč s DPH.

Pozitiva:

 • Kvalitní konstrukční zpracování
 • Displej s NXTVISION
 • Dva stereo reproduktory, hlasitý reproduktor pro hovory a 3,5 mm jack
 • Kvalita hovorů
 • Čtečka otisků prstů na boku mobilu
 • Slot pro paměťové karty
 • Dvoudenní výdrž
 • Vzhledem k ceně slušné fotky
 • Příjemné prostředí TCL UI
 • Lze používat DualSIM a paměťovou kartu současně
 • Wi-Fi 5 a široké nastavení hotspotu
 • Velmi nízká cena

Negativa:

 • V balení není nabíjecí adaptér
 • Verze na našem trhu nemá NFC a neumí bezkonatktní placení
 • HD+ rozlišení displeje

Obsah prodejního balení

TCL ke všem letošním mobilům již nepřibaluje nabíjecí adaptéry. Je to opravdu velká škoda, ale u mobilů v této cenové kategorii pod 3 tisíce Kč to chápu. Výrobce se snaží ušetřit. U drahých mobilů to výrobcům však odpustit stále nedokážu. V krabičce k mobilu dostanete nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel, sponu pro vysunutí triple slotu (nanoSIM/microSDXC) a různé návody.

Design a konstrukce

Od mobilu za tyto peníze rozhodně nemůžete očekávat nějaké prémiové materiály. Celý mobil je z pevného plastu, který se neprohýbá, nikde nevrže a vše drží pevně na svém místě. Na náš trh se mobil dostal ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testovaném šedém (Gravity Grey) a zajímavějším modrém provedení (Midnight Blue). Mobil má oblé tvary a do ruky sedne skvěle. Jeho celkové rozměry dle výrobce činí: 164,66 x 75,4 x 8,99 mm a váží 190 gramů.

Dostupné barevné varianty TCL 408 – Zdroj obrázku: TCL

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 6,6palcového displeje s minimalizací rámečků. Jedná se o dostupný mobil, takže neočekávejte modernější průstřel selfie kamerky v displeji, ale kamerka se nachází v kapkovitém výřezu nahoře. Nad kamerkou je mřížka reproduktoru pro hovory.

Horní část mobilu překvapivě nabízí výdech hlasitého reproduktoru pro multimédia a zdířku mikrofonu. Vespod mobilu je k dispozici druhý výdech hlasitého reproduktoru, audio konektor 3,5 mm jack, nabíjecí konektor USB-C a zdířka mikrofonu. Levý bok v sobě ukrývá dlouhý šuplík se třemi sloty pro nanoSIM/microSDXC karty. Pravý bok na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů.

Záda mobilu svým designem sice neoslní, ale špatně rozhodně nevypadají. Líbí se mi jejich povrchová úprava, díky které mobil neklouže z rukou. Na zádech se nachází logo výrobce a lehce vystupující modu dvou fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem.

Displej – NXTVISION vylepšení nechybí

TCL 408 nabízí velký 6,6palcový IPS displej s HD+ rozlišením, poměrem stran 20:9 a 269 PPI. HD+ rozlišení je dnes sice nízké, ale u mobilu za cenu kolem 2 500 Kč na Full HD narazíme jen zřídka. Samozřejmě nechybí ani senzor okolního světla a automatická regulace jasu funguje obstojně. Výrobce hodnotu maximálního jasu displeje sice neuvádí, ale typická hodnota jasu je udávána na 400 nitů. Jas je vzhledem k ceně dobrý a mobil jsem ovládat i na slunci.

Samotný IPS panel se výrobci povedl a má hezké barevné podání, které můžete i poupravit v nastavení. K dispozici je i funkce NXTVISION pro vylepšení obrazu během sledování videa či hraní her. Za tuto funkci výrobce chválím a příkladné jsou i pozorovací úhly displeje. V nastavení je i režim pro tlumení modrého světla při používání mobilu večer a úprava velikosti textu.

Zvuk – opravdu má stereo reproduktory?

TCL letos opravdu mile překvapil tím, že i do dostupného mobilu TCL 40 SE nasadil dva hlasité stereo reproduktory. Tentokrát testovaný model TCL 408 je ještě levnější a překvapivě má také stereo, což by od mobilu za tyto peníze asi nikdo neočekával. Výrobce za nasazení sterea musím moc pochválit a doufám, že se toho bude držet i u dalších modelů. Hlasitost dvou reproduktorů pro multimédia je odpovídající ceně. Kvalita nijak nadprůměrná také není, i když se dvojice reproduktorů opravdu snaží. Přítomnost dvou reproduktorů ale rozhodně oceníte, protože sledování videí je díky nim příjemnější.

Během testování jsem do mobilu vložil SIM kartu pro hovory a byl jsem velmi spokojen s reproduktorem nad selfie kamerkou. Mřížka je sice nenápadná, ale výrobce do operačního systému nasadil funkci pro nastavení vyšší hlasitosti na 200 %. Hovory jsou krásně zřetelné a hlasité, což v rušném prostředí rozhodně oceníte.

Pro poslech se sluchátky je k dispozici starý dobrý 3,5 mm jack konektor. Hudbu si můžete užívat tedy i s drátovými sluchátky. Pro bezdrátový poslech je přítomno Bluetooth 5.1 se všemi potřebnými kodeky. Během testování jsem neměl problém s využívání různých vývojářských nástrojů pro práci s Bluetooth, ale i běžný poslech hudby ve sluchátkách a reproduktorech.

Odemykání mobilu

Pamatujete dobu, kdy u mobilu za cenu kolem 3 tisíc nebylo možné očekávat čtečku otisků prstů? Ta doba je naštěstí pryč a TCL 408 má čtečku otisků prstů zabudovanou v zamykacím tlačítku. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění a na čtečku jsem snadno dosáhl palcem pravé ruky a ukazováčkem ruky levé. Čtečka je spolehlivá a rychlá.

Mobil nabízí i možnost odemykání obličejem. Tato funkce není tak bezpečná, ale v některých situacích ji rozhodně oceníte. Není tak rychlá, ale mobil se spolehlivě odemkne i za horších světelných podmínek. Obličejem lze odemykat nejen samotný mobil, ale i zámek vybraných aplikací.

Výkon mobilu – herní monstrum očekávat nelze

TCL 408 svou cenou míří na opravdu nenáročné uživatele, co chtějí používat jen běžné aplikace. Tomu odpovídá i výkon mobilu. Nabízí osmijádrový procesor MediaTek G25 s maximálním taktem 2,0 GHz a na náš trh se dostala verze se 4 GB RAM. Interní úložiště má kapacitu 64 GB, využít z něj lze až 45 GB a pokud by vám to nestačilo, můžete použít i paměťovou kartu MicroSDXC o maximální kapacitě 512 GB.

Jestli jste nenáročný uživatel, výkon mobilu TCL 408 vám bude určitě stačit. Na hovory, používání různých chatovacích aplikací, e-mail, sociální sítě, internetový prohlížeč atd. výkon postačí. Během testování jsem hrál i nenáročné hry a možné to je, ale u náročnějších her zaznamenáte jejich pomalé spouštění a hraní není nic komfortního.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Pod zadním krytem je uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 5 000 mAh. Ta je slušná a mobil sice tolik výkonu nemá, ale HD+ rozlišení displeje a zvolený procesor jsou úsporný. Výdrž hodnotím hrozně nerad, protože mobil každý používáme jinak a časem se může měnit aktualizacemi. V době psaní recenze mobil byl schopen vydržet na jedno nabití 2 dny se sociálními sítěmi, jednou SIM kartou, hovory, prací s cloudovými úložišti a dalšími běžnými aplikacemi. Pokud mobil budete mít v ruce celý den, budou procenta nabití mizet samozřejmě rychleji.

K nabíjení mobilu slouží oboustranný konektor USB-C a v prodejním balení se nachází jen nabíjecí/datový kabel. Mobil nějaké bleskové nabíjení samozřejmě nenabízí a je schopen se nabíjet jen 10 W drátovým výkonem. Rychlejší nabíjení bych při pohlédnutí na cenu ani neočekával. Rozumí si však asi s každou powerbankou nebo moderním nabíjecím adaptérem s QC3.0 a PD.

Jak vypadá aplikace fotoaparátu?

Výrobce do mobilu předinstaloval aplikaci fotoaparátu, která má vše, co budete pro focení potřebovat. K dispozici je HDR (funguje i automaticky), funkce AI pro automatickou úpravu barev snímků a nastavit lze poměr stran fotek či rozlišení videí.

Po pravé straně aplikace je k dispozici tlačítko 1x, na které stačí klepat a během chvilky využijete ztrátový digitální zoom 2x a 4x. Níže je pak menu ukrývající focení v maximálním 50 Mpx rozlišení, noční režim, světelná stopa, super makro pro focení 2 Mpx fotoaparátem, a dokonce se dostalo i na režim PRO s manuálním nastavením parametrů. V pruhů režimů je i portrétní režim s rozostřením za vámi, panorama a pořizování videí.

Jak fotí zadní fotoaparáty?

TCL 408 je skutečně dostupným modelem za cenu kolem 2 500 Kč s DPH. Nějaký nadprůměrný fotomobil tedy očekávat v žádném případě nemůžete. I nenáročný uživatel s dostupným mobilem si však občas potřebuje něco vyfotit. Výrobce do mobilu nasadil fotoaparát s 50 Mpx rozlišením a světelností f/1,8. Druhý malý fotoaparát je jen do počtu, protože slouží pro makro a má nízké 2 Mpx rozlišení.

I když se jedná o dostupný mobil, je ovládání aplikace pro focení a pořizování videa překvapivě celkem rychlé. Ona i kvalita pořízených snímků špatná rozhodně není a hlavní fotoaparát se skutečně snaží. Automatické HDR funguje dobře, fotky mají dostatek detailů a mají přirozené barvy bez nadměrné saturace. Během focení lidí obstojně funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Všiml jsem si, že výrobce dost zapracoval na post-processingu, který se snaží pozvednout kvalitu po použití digitálního zoomu. To se projeví především za horšího světla s 2x zoomem. Post-processing výrazně vyhladí digitální šum a pozvedne detaily, jak můžete vidět třeba na fotce auta v galérii níže. U fotek např. květin se zas snaží až moc a výsledkem je sice líbivá, ale ne realitě odpovídající barva. Noční režim pak také dost pomáhá, ale samozřejmě úbytek detailů a digitální šum ve tmě znát je.

Když si to shrnu, tak hlavní fotoaparát mobilu si vede vzhledem k ceně dobře. Nic nadprůměrného očekávat nemůžete, ale nenáročný uživatel spokojený bude. V lecčem překonává konkurenci, a to třeba přirozeností barev v běžném režimu, dobrému makru a velká část konkurence neumí tak dobře automatické HDR.

Pořizování videí zadním fotoaparátem

TCL 408 je dostupný mobil, takže nějakou převratnou stabilizaci obrazu videa očekávat nelze. Videa jsou tedy roztřesená, i když jsem viděl o dost horší stabilizace. Přeostřování z bližších objektů je také pomalejší, ale samotný obraz špatný vůbec není, má obstojné barvy a dostatek detailů. Kvalita videí zkrátka odpovídá ceně mobilu.

A co selfíčka?

Nikoho nepřekvapí, že mobil nabízí selfie kamerku s průměrným 8 Mpx rozlišením a světelností f/2.0. Ona ani kvalita pořízených snímků není nijak nadprůměrná a dle mého názoru je na danou cenovou kategorii čistě průměrná. Méně náročný uživatel bude jistě spokojen a kamera poslouží dobře pro videohovory. Chválím pak za rychlé pořízení snímků s portrétním režimem, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Rozostření funguje skvěle, i když máte delší vlasy, což je u některých mobilů za podobné peníze problém. Vyzkoušet pak můžete i zkrášlovací efekty.

Vyfoceno přední selfie kamerou s portrétním režimem

Operační systém – Android 12 v TCL oblečku

V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 12. Výrobce si jej přizpůsobuje k obrazu svému a mobil má nadstavbu TCL UI 4.0. To je celé přeloženo do češtiny, nabízí všechny pro náš trh podstatné Google služby a během používání nebudete nijak omezováni.

TCL 408 nemá novější verzi TCL UI 5.0, což je škoda, ale i verze 4.0 se mi vážně líbí. Má moderní horní rolovací systémovou lišty se zástupci funkcí a oznámeními, výborné menu aplikací a přehledné nastavení telefonu. Mřížku ikon můžete nastavit až na 5×6 a k dispozici je prostředí jen se systémovými obrazovky, kde budou ikony všech nainstalovaných aplikací, ale vybrat lze i úvodní obrazovky s menu aplikací (šuplíkem). Je vidět, že TCL nad svou androidí nadstavbou opravdu přemýšlí a vše je intuitivní.

TCL UI nabízí i různá praktická gesta pro vytvoření fotky obrazovky tahem tří prstů po displeji, otočením mobilu ztlumit vyzvánění, rozdělit obrazovku pro využívání více aplikací najednou či pořizování fotografií čtečkou otisků prstů. Upravit můžete i funkci tlačítka napájení (zapínacího tlačítka se čtečkou otisků). Dlouhým stiskem tlačítka se totiž dostanete do možnosti mobil vypnout/restartovat a další běžné funkce, ale můžete zde umístit zástupce oblíbených aplikací a ovládání chytré domácnost skrze Google Home. Dostalo se i na zámek aplikací, ovládání jednou rukou a klonování aplikací. Během prvotního startu mobilu budete i dotázáni, zda chcete mobil ovládat moderními gestami, ale konzervativci ocení i trojici tlačítek vespod displeje

A jak je na tom rychlost mobilu? U mobilů pod 3 tisíce Kč je zcela běžné, že se sekají a jsou pomalé. Nelze to mít výrobců za zlé, protože u tak levných mobilů se zkrátka šetřit musí. Mobilu TCL 408 jsem se věnoval opravdu dlouhodobě a čekal jsem na různé aktualizace. Prostředí bylo totiž takové opravdu pomalé, což se po nedávné větší aktualizaci konečně změnilo a prostředí je na poměry cenové kategorie svižné. Pokud si mobil zakoupíte, připojte jej tedy k Wi-Fi síti a stáhněte všechny aktualizace systému i aplikací.

Konektivita – kvalitní hovory, DualSIM a Wi-Fi 5

Již jsem zmiňoval, že mobil jsem měl možnost používat opravdu dlouhodobě. Výrobce si odnáší velkou pochvalu za hlasité hovory, které jsou hlasitější než u konkurence díky softwarovému řešení. Hlasitost lze upravovat tlačítky hlasitosti na pravém boku mobilu přímo během hovoru. Chválím také za dlouhý šuplík v levém boku mobilu, protože ten má tři oddělené sloty pro dvě fyzické nanoSIM karty a jednu microSDXC kartu. Můžete využívat tedy DualSIM s paměťovou kartou současně. Podporuje i VoLTE a VoWiFi.

Co připojení k internetu? Oba nanoSIM sloty podporují všechna naše LTE pásma a s mobilním internetem jsem byl velmi spokojený. Dobře mi fungovalo i sdílení mobilního internetu Wi-Fi hotspotem. Můžete u něj nastavit vlastní název sítě, heslo, WPA2, vybrat maximální počet uživatelů na síti (max 8), zakázat automatické vypínání hotspotu a vybrat lze i mezi 2,4 GHz a 5 GHz pásmy. Spokojený jsem byl i s citlivostí Wi-Fi antén a mobil podporuje standartní Wi-Fi 4 a Wi-Fi 5 (2,4 GHz a 5 GHz).

A platby mobilem? Na internetu můžete narazit na zahraniční stránky, kde se udává, že model TCL 408 nabízí NFC cívku pro čtení štítků a využívání bezkontaktních plateb. Bohužel na náš trh se dostala varianta bez NFC a mobil bezkontaktní placení neumí.

Co ještě nabízí? Výrobce nasadil Bluetooth 5.1, které jsem v rámci testování zkoušel celkem dost s různými sluchátky a reproduktory. Se zvukem jsem byl spokojený a nezaznamenal jsem žádný problém. To samé se týkalo některých vývojářských aplikací, ale ty běžný uživatel nepoužívá. Pro mapy a navigaci pak dobře poslouží systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou a GLONASS.

Závěr – slušný základ za fajn cenu

V době psaní recenze se v českých velkých e-shopech prodával za 2 490 Kč s DPH. Cena je tedy opravdu nízká, což asi všem napovídá, že se jedná o mobil pro nenáročné uživatele. Nemůžete tedy očekávat zázraky. Dokážu si ale představit, že bych tento model měl jako pracovní mobil. V případě potřeby totiž umí dobře sdílet mobilní internet do dalších zařízeních Wi-Fi hotspotem. Dost lidí jistě ocení i vysokou hlasitost hovorů, což je u některých povolání v rušném prostředí podstatné. Mobil může být dobrý i jako první mobil pro děti. Myslím si, že rozhodně si své zákazníky najde.

TCL 408 má kvalitní konstrukční zpracování, funkci NXTVISION pro vylepšení obrazu při sledování videí a chválím za nasazení dvou stereo reproduktorů. 3,5 mm jack konektor pro také nechybí a spokojený jsem byl i se čtečkou otisků prstů, možností používat DualSIM a microSDXC kartu, Wi-Fi 5, dvoudenní výdrž a prostředí TCL UI 4.0.

Co bych mobilu vytknul? I když šetření u tak dostupného mobilu chápu, někdo by mohl očekávat nabíjecí adaptér přímo v balení. Tam najdete jen kabel a nabíjecí adaptér je nutné případně dokoupit. Stačit by však měl kvalitní levnější adaptér do 300 Kč. Zamrzí spíše absence NFC pro praktické používání bezkontaktních plateb. Full HD+ rozlišení displeje by bylo také fajn, ale opět výrobce narážel na cenu a budete muset překousnout HD+ rozlišení.

Když si vše opravdu shrnu, TCL 408 má více pozitiv. Pokud hledáte mobil pro nenáročného uživatele za co nejméně peněz, rozhodně může být tento mobil vhodný. Po vybalení však doporučuji systém řádně aktualizovat, protože během mého testování aktualizace zvýšila rychlost systému.

Chcete lepší výbavu? V době psaní recenze jsem se podíval na aktuální cenu modelu TCL 40 SE. Ta se třeba v Datart.cz pohybovala kolem 3 990 Kč s DPH. Pokud vám nedělá problém si připlatit, rozhodně bych nad tímto modelem uvažoval. Má totiž výrazně více výkonu, 256 GB úložiště, lepší 90 Hz displej, lépe fotí, má novější Android 13 a NFC pro bezkontaktní placení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*