RECENZE: Sencor Scooter Two Long Range 2021 – nejlepší elektrická koloběžka do 11 tisíc?

Na našem trhu je k dispozici mnoho elektrických koloběžek od různých výrobců. Problém je však v tom, že velké množství „dostupnějších“ koloběžek není pro dospělého chlapa úplně ideální. Tím je myšleno, že mnoho koloběžek neuveze člověka nad 100 kg. Naštěstí výrobce Sencor myslel i na tyto uživatelé a koloběžka Sencor Scooter Two Long Range 2021, která mi dorazila na test uveze člověka i se 120 kg. V době psaní této recenze se koloběžka prodávala za 10 999 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Nosnost do 120 kg
  • Robustní konstrukce – gumová kola, certifikace IPX4
  • Kotoučová brzda, kterou lze manuálně seřídit
  • Maximální rychlost i při váze nad 100 kg
  • Tempomat
  • Slušný dojezd na jedno nabití
  • Koloběžku lze nabít univerzální nabíječkou k notebookům
  • Mobilní aplikace v češtině
  • Levné dodatečné příslušenství
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Žádná jsem nenašel

 

 

 

Co je součástí balení?

Ve velké krabici ke koloběžce dostanete šroubky a imbusového klíče. Ty slouží pro složení řídítek či utažení šroubků konstrukce koloběžky. Dále je k dispozici pochopitelně i nabíječka a nějaké ty návody.

 

 

 

Design, konstrukce a zvýšená odolnost

Jedná se o větší koloběžku, kterou si konečně mohou užít i dospělí uživatelé. Celkové rozměry koloběžky činí: 118 x 44 x 112 cm a kvůli velikosti akumulátoru (baterie) váží stále snesitelných 16 kg. Řídítka je možné také složit a zajistit háčkem, aby bylo přenášení koloběžky snazší.

Koloběžka ve složeném stavu

Celá koloběžka je zpracována jedním slovem výborně a celá konstrukce působí opravdu robustním dojmem. Pochválit musím především velká 10palcová gumová kola, která si poradí i s horším terénem. Komfortní jízdě také dost pomáhá odpružení zadního kola, což velká část elektrických koloběžek nemá.

Velice dobře působí i samotná řídítka, na kterých najdete vše potřebné. Najdete na nich pogumované rukojeti, bílé LED světlo pro jízdu za horších světelných podmínek, panel s displejem a tlačítkem, zvonek, brzdu a páčku rychlosti. Vše je umístěno ideálně, takže na vše dosáhnete i během jízdy. Druhé červené světlo najdete i na zadním blatníku.

Pochválit výrobci musím i samotnou plochu pro nohy, která je opět upravena protiskluzovým povrchem. Po celou dobu testování se mi tedy nestalo, že bych z koloběžky upadl či mi klouzala noha, a to ani když jsem na koloběžce jezdil opravdu naložený několika balíčky ze Zásilkovny a jezdil jsem i za deště.

Dostávám se tedy k tomu, že konstrukce koloběžky slibuje zvýšenou odolnost s certifikací IPX4. Tato certifikace slibuje, že by koloběžka měla vydržet nějaké to prašné a mokré prostředí. Před jízdou se tedy stačí ujistit, zda máte nabíjecí konektor opravdu uzavřený gumovou záslepkou, aby se do něj nedostal prach, voda či jiné nečistoty a nedošlo k poškození koloběžky. Během testování jsem koloběžku opravdu nešetřil a vystavil jsem ji i horšímu terénu a jezdil jsem pro balíčky či do krámu za deště. Mohu tedy potvrdit, že koloběžka toho vydrží opravdu hodně.

 

 

 

Rychlostní režimy, dojezd, brzda a doba nabíjení

Všechny elektrické koloběžky, kola a další zařízení musí dle našich legislativ dosahovat maximální rychlosti 25 km/h. I koloběžka Sencor Scooter Two Long Range 2021 této legislativě podléhá a její maximální rychlost je 25 km/h v režimu Sport. Jako správný závodník jsem si zvolil právě maximální režim Sport a mohu potvrdit, že maximální rychlosti dosáhnete i s váhou nad 100 kg. Dosažení maximální rychlosti i s touto váhou dosáhnete za pár vteřin.

Hned po vybalení koloběžky a uvedení do jejího provozu bude koloběžka ve standartním režimu, který je šetrnější pro výdrž na jedno nabití, ale dosahuje rychlosti pouhých 20 km/h. Tento režim doporučuji pro delší jízdu, kdy potřebujete co nejdelší dojezd. On vlastně i tento režim se může hodit, pokud si koloběžku chcete prvotně osahat a seznámit se s jejími jízdními vlastnostmi. Poté si režim můžete snadno přepnout pomocí tlačítka na panelu řídítek či v mobilní aplikaci.

Pochválit musím také zabudovaný tempomat, který se stará o udržení rychlosti. Pokud budete chtít, můžete jej snadno zcela vypnout v mobilní aplikaci. Já jej však uvítal, protože se svou váhou jsem díky němu mohl sjíždět i opravdu zabijácké kopce, které bych bez pomocí tempomatu neubrzdil. 😀

Poháněno je vlastně pouze přední kolo, zatímco na zadním kole se nachází kotoučová brzda. Sílu brzdy si můžete manuálně upravit k obrazu svému, a to pomocí dodávaným imbusovým klíčů v balení. Po vybalení tedy doporučuji si koloběžku před větší jízdou opravdu vyzkoušet a brzdu případně doladit. Já osobně jsem byl však s její sílou brždění spokojený a upravovat jsem ji nemusel. Samotná brzda brzdí velice dobře a nestalo se mi, že by koloběžka šla do smyku i na mokré cestě, nepříjemně pískala či nastal jiný problém. Vlastně ji nemám co vytknout.

A co ten dojezd na jedno nabití? Výrobce se chlubí, že koloběžka nabízí 400W motor, který dosahuje maximální rychlosti 25 km/h. O výdrž na jedno nabití se pak stará 15 Ah akumulátor s až maximálním dojezdem 45 km, což jsou na koloběžku za tyto peníze opravdu hodně slušná čísla.

Dojezd na jedno nabití se odvíjí logicky podle toho, kolik ve skutečnosti vážíte, jaký máte zapnutý jízdní režim a jakým terénem jezdíte. Výrobce ve svých propagačních materiálech udává dojezd až 45 km při hmotnosti 55 kg a dojezd až 37 km při hmotnosti 90 kg. Já jsem bohužel uživatel, co váží nad 100 kg, takže jsem se musel smířit s nižším dojezdem. Koloběžku jsem však vůbec nešetřil a jezdil jsem na různých cestách v maximální rychlosti v režimu Sport. Mohu potvrdit dojezd 20-25 km na jedno nabití, což je při mé váze v neustále zapnuté maximální rychlosti velmi slušné.

A co nabíjení? Koloběžka se nabíjí originální nabíječkou dodávanou v balení. Ta může připomínat nabíječky ke starším notebookům, a dokonce má i stejný konektor, jako některé notebooky od různých výrobců. To je velká výhoda, protože v případě potřeby si můžete za pár stovek dokoupit univerzální nabíječku pro notebooky. Mám vyzkoušeno, že taková nabíječka koloběžku skutečně nabije. Originální nabíječkou se dle výrobce koloběžka z úplného vybití do 100% stavu nabije za přibližně 9 hodin, což je celkem dost, ale na druhou stranu má opravdu velký zabudovaný akumulátor. Přímo na nabíječce se nachází také barevná dioda značící stav nabití – červená znamená vybito a žlutá plně nabito.

Zapojená nabíječka

 

 

 

Co umí panel na řídítkách?

Na řídítkách se nachází panel s dostatečně velkým displejem a bílým LED světlem. Pochválit výrobci musím to, že i tento panel má zvýšenou odolnost, takže se o něj v nějakém tom dešti nemusíte bát. Viditelnost displeje je možná i při jízdě na přímém slunci a jednoduché je i ovládání prostředí displeje.

Displej nabízí přehled o jízdním režimu, aktuální rychlosti a také zbývajícího nabití. Tlačítka na panelu neslouží jen pro zapnutí či vypnutí koloběžky, ale také pro zapnutí/vypnutí světla a přepínání jízdních režimů. Panel tedy splňuje vše dle očekávání a nemám mu vlastně co vytknout.

 

 

 

Mobilní aplikace – všechny důležité informace o koloběžce

Sencor myslel také na to, že veškeré informace o koloběžce chcete mít ve svém mobilu. Pro platformy Android a iOS nabízí tedy vlastní aplikaci SENCOR SCOOTER, kterou si zdarma můžete stáhnout. Pochválit aplikaci musím především opravdu jednoduché prostředí a přítomnou češtinu. Velice jednoduché je také prvotní párování koloběžky skrze Bluetooth, ke kterému nepotřebujete mít žádné velké znalosti.

Po uvedení koloběžky do provozu doporučuji tedy koloběžku propojit s mobilním telefonem nebo tabletem. Doporučuji v aplikaci zkontrolovat a případně stáhnout aktualizace firmwaru a pro správné měření je zapotřebí také aplikaci nastavit správnou kapacitu baterie a maximální rychlost režimu Sport. V případě tohoto modelu Sencor Scooter Two Long Range 2021 je zapotřebí do aplikace uložit kapacitu baterie 15 Ah a omezení rychlosti pro sportovní režim na 25 km/h, jak můžete vidět na screenshotu níže.

A co aplikace vlastně vše umí? Můžete v ní zapnout/vypnout tempomat, zvolit si rychlostní režim, zamknout koloběžku, ovládat světlo, zvolit si jednotku měření, nastavit aktivitu tempomatu od určité rychlosti a lze stahovat i důležité aktualizace firmwaru koloběžky. Pochválit pak musím i za informace o odhadovaném zbývajícím dojezdu, aktuální ujeté vzdálenosti v kilometrech a také celková ujetá vzdálenost v kilometrech a čase. K vidění je i informace o stavu akumulátoru v procentech i aktuální teplotě.

Ještě se však pozastavím u funkce zamknutí koloběžky, která je také velice zajímavá. Ta funguje vlastně tak, že koloběžku zaparkujete před krámem či hospodou, v mobilní aplikaci ji uzamknete a tím ji vlastně zabezpečíte před zloději. V zamknutém režimu totiž koloběžka vydává nepříjemný hlasitý zvuk, pokud s ní někdo neoprávněně manipuluje.

 

 

 

Příslušenství a náhradní díly

Na stránkách výrobce si také můžete všimnout, že ke koloběžce si můžete přikoupit i nějaké to příslušenství. Praktický je třeba držák batohu na řídítka, popruh či malá brašna na řídítka pro peněženku či jiné drobnosti. K dispozici je i kvalitní držák pro telefon, ale u toho se mějte na pozoru a jeho používání doporučuji pouze u mobilů bez optické stabilizace obrazu (OIS).

Zdroje: SENCOR

Je celkem zvláštní, že nikdo neupozorňuje na to, že držáky pro mobily na řídítka u koloběžek, kol či motorek mohou být pro některé mobily nebezpečné. Jako člověk, co roky servisoval nejen mobily mohu potvrdit, že kvůli otřesům se optické stabilizace obrazu u fotoaparátů mobilů poškozují a oprava není nejlevnější. Pokud však máte levnější mobil bez OIS, tak bych v používání držáku na řídítka neviděl problém.

I sebelepší závodník při cestě z hospody však může havarovat a může dojít k poškození zadního blatníku. Osobně bych se toho neobával, ale pokud se tak stane, na stránkách výrobce si můžete zadní blatník objednat a vyměnit sami doma.

Výrobci Sencor tedy musím možnost dokoupení dodatečného příslušenství, ale i náhradního blatníku moc pochválit. Pochvalu si výrobce odnáší také za to, že příslušenství je na rozdíl od některé konkurence opravdu levné.

 

 

 

Závěr – konečně koloběžka i pro dospělého chlapa za fajn cenu!

O elektrické koloběžce jsem já osobně nějakou dobu přemýšlel, ale jelikož jsem nechtěl utrácet moc peněz, narážel jsem často na limit nosnosti. Ano, bohužel jsem vypapaný redaktor s váhou nad 100 kg a 20 tisíc Kč za koloběžku se mi opravdu utrácet nechtělo. Byl jsem tedy opravdu velice mile překvapen tím, že koloběžka Sencor Scooter Two Long Range 2021 je za rozumnou cenu 10 999 Kč s DPH a i s mou váhou je schopna najet mnoho kilometrů na jedno nabití, a to i v maximální možné rychlosti. Je tedy vhodná nejen pro děti a ženy s váhou do 60 kg, ale i pro dospělého chlapa s pupkem. 😀

Když to tedy shrnu, tak koloběžce vlastně nemám co vytknout a její testování jsem si užíval. Mohu ji doporučit všem, co hledají kvalitní elektrickou koloběžku na příjemnou cenu.

>>Mohlo by se vám také líbit:

4 komentář

  1. Ja vam nevim ale tahle elektro kolobezka je paradni ale chtel bych si sni vice uzivat neni normal vimnena kusu za novi kus a po par metrech konec a opet je v servisu ?i kdyz mam zaplacenou okamzitou vimnenu ??neba vi mne se nani jen divat mislel jsem zesi sni zajezdim a vono nic to mne silne prestava bavit ja budu mit celkove 3 manzelka 4 opet problemy neni chvile aby se neco ***** a docela jsem sklaman nikdy vic a ani zdarma

    1. Koloběžku používám velmi často již několik měsíců a i po celkem velké bouračce stále funguje skvěle.

  2. Máte nakej typ na servis koloběžky senzor,nemůžu nic sehnat diky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*