Recenze POCO X6 5G – OLED s vysokým jasem, stereo a OIS

Výrobce Xiaomi na náš trh přišel s novými mobily řady POCO X6. Jedná se o dvojici mobilů POCO X6 5G a POCO X6 Pro 5G. V této recenzi jsem se podíval na nižší model POCO X6 5G, který láká na slušný výkon s 12 GB RAM a procesorem Snapdragon, rychlé 67 W drátové nabíjení a trojici zadních fotoaparátů. V době psaní recenze se mobil prodával nejen v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 7 499 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Pěkný OLED displej s Gorilla Glass Victus
  • Stereo reproduktory a 3,5 mm jack
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Slušný výkon
  • Výdrž na jedno nabití
  • 67 W nabíjení
  • Hlavní fotoaparát
  • Stabilizace videí
  • Příjemné prostředí systému
  • DualSIM a infraport
  • Cena

Negativa:

  • Omezená obrazovka Aktivní displej
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát

Co najdu v prodejním balení?

Výrobce k mobilu přibalil vše potřebné. V krabičce najdeme výkonný 67 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel, hezký tmavý silikonový kryt, sponu pro vysunutí nanoSIM šuplíku a různé návody.

Design a konstrukce

POCO X6 5G se na našem trhu prodává ve třech barevných provedeních. Já na test obdržel černé provedení, ale kdybych si mobil měl koupit, sáhl bych po bílé. Ta má totiž na zádech velice zajímavou úpravu. Někdo ale může dát přednost zas modrému provedení.

Jedná se o velký moderní mobil s rozměry: 161,15 x 74,24 x 7,98 mm, přesto do ruky padne velice dobře. Drží se jistě, a to především s nasazeným silikonovým krytem od výrobce. Potěší i na dnešní poměry nízkou 181 gramovou váhou a výrobce se chlubí dnes již standardní certifikací odolnosti IP54. Ta vydrží nějakou stříkající vodu, ale nikoliv ponoření. To bych u mobilu za tyto peníze ani neočekával. Čelní plocha mobilu nabízí velký 6,67palcový OLED displej. Má minimální rámečky a nad ním je výřez reproduktoru pro hovory. Uprostřed horní části displeje se nachází malý průstřel se selfie kamerkou a někoho může potěšit již nelepená ochranná fólie od výrobce.

Rám mobilu je sice plastový, ale příkladně zpracovaný. Na horní části mobilu překvapivě najdeme 3,5 mm jack audio konektor, infraport pro ovládání domácích spotřebičů, hlasitý reproduktor a zdířku mikrofonu. Levý bok mobilu je prázdný a na pravém se nachází ideálně umístěna tlačítka regulace hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodek mobilu schovává šuplík pro dvě nanoSIM karty, mikrofon, USB-C a druhý hlasitý reproduktor.

Záda mobilu jsou v mnou testovaném provedení lesklá a budou na nich vidět otisky prstů. Z krytu vystupuje modul třech fotoaparátů s LED bleskem a vedle něj je logo výrobce. Výrobce se v popisku také chlubí 64 Mpx rozlišením hlavního fotoaparátu a OIS.

Displej – OLED s vysokým jasem

Výrobce se chlubí, že 6,67palcový OLED displej mobilu chrání sklo Corning Gorilla Glass Victus. Výrobce ještě na něj již v továrně nalepil ochranou fólii. Displej má rozlišení 2 712 x 1 220 px, jemnost 446 PPI a poměr stran 20:9. Maximální jas displeje je uváděn na hodnotě 1 800 nitů a nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Jas je dostatečný a s viditelností na přímém světle jsem neměl žádný problém.

OLED panel má hezké barevné podání, jak je u Xiaomi zvykem. Barvy si můžete upravit v nastavení. Jedná se o moderní mobil, takže kolem displeje jsou minimální rámečky a průstřel se selfie kamerkou mi během používání nijak nepřekážel. Systém si sám umí regulovat obnovovací frekvenci displeje, a to mezi 60 Hz a 120 Hz. Já však během testování používal maximální frekvenci na 120 Hz. Díky tomu je celé prostředí systému krásně svižné.

Mobil sice má OLED panel, ale výrobce bohužel opět dost omezil funkci Aktivní displej. Jedná se o obrazovku, kdy uvidíte čas, datum, nová oznámení a případně nějaký obrázek i na zhaslém displeji. Výrobce sice nabízí krásné styly obrazovky, ale zobrazí se jen po dobu deseti vteřin po klepnutí prstu na displej nebo po přijmutí nového oznámení. Většině lidem to však pravděpodobně nevadí. Displej se umí probudit zvednutím mobilu ze stolu nebo dvojitým klepnutím po displeji.

Zvuk a haptická odezva

POCO X6 5G má dva hlasité reproduktory, což rozhodně chválím. Jeden se nachází na horní části mobilu a druhý je zas vespod. Na danou cenovou kategorii jsou reproduktory dostatečně hlasité a hrají dobře. Snaží se i o náznak basů a většina uživatelů bude jistě spokojena.

3,5 mm jack konektor z mobilů mizí a vlastně mi to ani moc nevadí, protože pro audiofilní zvuk používám DAC převodník. Ten mi během testování s mobilem fungoval příkladně. Hodně lidí ale může potěšit, že mobil 3,5 mm jack audio konektor stále má a použít ho můžete pro připojení oblíbených sluchátek nebo externího mikrofonu. Pro bezdrátový poslech dobře slouží Bluetooth 5.2 se všemi potřebnými kodeky.

V nastavení telefonu je tradičně položka „Zvuky a vibrace“. Tam si můžete nastavit různá vyzvánění, povolit vibrování pro hovory a potěší možnost úpravy síly haptické odezvy. Níže ve „Zvukové efekty“ je funkce Dolby Atmos a ekvalizér.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Čtečka otisků prstů se nachází pod displejem mobilu. Umístění senzoru je vhodné pro ovládání oběma palci a odemykání mobilu je spolehlivé. Stěžovat jsem si nemohl ani na rychlost odemykání nebo funkci odemykání obličejem.

Co výkon? Zahraju si náročné hry?

Výrobce ve svých propagačních materiálech láká na výkon. Srdcem mobilu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 s maximálním taktem 2,4 GHz. Vyroben byl 4 nm technologií. Na náš trh se oficiálně dostala verze s 12 GB RAM LPDDR5 a 256 GB interním úložištěm. Na některých trzích je i verze s 512 GB úložištěm, ale ta se na náš trh nedostala. Kdyby ji však někdo vyžadoval, výrobce prodává vyšší model POCO X6 Pro. Mobil umí také rozšíření pamětí RAM skrze interní úložiště.

Jak na tom výkon je? Samozřejmě se nejedná o vlajkový model a procesor není nejvýkonnějším na trhu. Výkon je naprosto dostatečný pro všechny náročné mobilní aplikace a zahrát si můžete i náročné hry. Zahrajete si Fortnite, Call of Duty: Warzone Mobile, Rainbow Six Mobile a další. Po delším hraní se mobil na zádech zahřeje, ale ne nijak nadměrně a výrobce dobře vyřešil i chlazení

Výdrž na jedno nabití a výkon nabíjení

V začátku recenze jsem zmiňoval, že mobil má na dnešní poměry nízkou váhu. Překvapeni tedy můžete být z poměrně velkého akumulátoru o kapacitě 5 100 mAh. Výrobci se povedlo systém také dobře optimalizovat a výdrž je velice dobrá. Záleží ale jen na vašem používání. Celý pracovní den vydrží, ale méně náročný uživatel může vydržet dva dny na jedno nabití. Pokud ale budete mít nastavený vyšší jas displeje, hrát náročné hry nebo několik hodit denně koukat na TikTok, budou procenta nabití mizet rychleji.

Pokud chcete používat nejrychlejší nabíjení, je zapotřebí přejít do: Nastavení telefonu, Baterie, Další funkce a povolit „Zrychlit nabíjení“. Doporučuji tuto funkci zapnout, protože se přeci nikdo  nechce hloupě omezovat. Povolil jsem také v „Ochrana baterie“ režim normálního nabíjení do 100 %. Mobil podporuje rychlé 67 W drátové nabíjení skrze USB-C a tak silný adaptér najdete přímo v prodejním balení. Z úplného vybití do 100 % se akumulátor nabil za 45-50 minut. Bezdrátové nabíjení očekávat od mobilu nelze.

Jak je na tom aplikace fotoaparátu?

V mobilu se nachází aplikace fotoaparátu, kterou můžete znát z jiných mobilů od výrobce Xiaomi. Její uživatelské prostředí je krásně svižné a všechna tlačítka jsou dostatečně velká. V aplikaci můžete nastavit automatické HDR, mřížku, časovač, dávkové snímání, připojit pomocnou kameru, upravit poměr stran nebo u rozlišení u videí.

Níže v aplikaci se nachází čtveřice tlačítek pro přepínání mezi hlavním (1x), ultraširokoúhlým fotoaparátem (0,6x) a digitálním zoomem. Tlačítka nabízí použitelný 2x a 4x digitální zoom. Poklepáním však můžete použít až 10x digitální zoom. Nechybí ani filtry nebo různé režimy zkrášlení. Chybí jen možnost focení do surového formátu RAW.

Hezky svižné je i přepínání mezi režimy. Do pruhu režimů můžete umístit i jakoukoliv položku z „Více“. Použít povedený noční režim, ale i portrétní režim s rozostřeným pozadím, video, skenování dokumentů, PRO s manuálním nastavením parametrů, panorama, focení v maximálním 64 Mpx rozlišení a další.

Jak fotí zadní fotoaparáty?

POCO X6 5G na svých zádech nese trojici vystupujících fotoaparátů. Hlavní má 64 Mpx rozlišení, optickou stabilizaci obrazu (OIS) a světelnost f/1,79. Druhý je dle očekávání širokoúhlý se zorným polem 118°, 8 Mpx rozlišením a světelností f/2,2. Poslední je bohužel spíše do počtu, protože má pouze 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro. Kvalitní makro však můžete klidně fotit hlavním fotoaparátem.

Pořizování videí zadními fotoaparáty

Hlavním fotoaparátem je možné pořizovat video ve 4K rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). Videa mají hezké barvy, dostatek detailů a dobrou práci na danou cenovou kategorii odvádí i optická stabilizace obrazu. Ultraširokoúhlý fotoaparát umí pořizovat video ve Full HD se 30 FPS a za dobrých světelných podmínek můžete pořídit hezká a stabilní videa. Za horšího světla bych sáhl raději po hlavním fotoaparátu.

A co selfíčka?

Přední fotoaparát má 16 Mpx rozlišení a světelnost f/2,45. Umí fotit v běžném režimu s automatickým HDR, ale používat můžete i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Někdo může ocenit i různé zkrášlovací režimy s širokou možností úprav obličeje, a to včetně velikosti nosu atd. S kvalitou fotek jsem spokojený.

Operační systém – konečně s HyperOS!

POCO X6 5G testuji již poměrně dlouho a s operačním systémem jsem si dost hrál. Dlouho měl mobil operační systém Android 13 s roky známou nadstavbou MIUI 14. Výrobce i na našem malém trhu postupně vypouští aktualizace na novou nadstavbu HyperOS. Čekal jsem, až vypustí aktualizaci právě i na POCO X6 5G a konečně jsem se dočkal. Pokud si mobil zakoupíte, doporučuji přejít do nastavení telefonu a stáhnout všechny aktualizace systému.

V době psaní recenze se v mobilu nacházel systém Android 14, který byl upraven příjemnou nadstavbou HyperOS 1.0.4. Celkem aktuální jsou i bezpečnostní záplaty a je vidět, že se výrobce softwaru mobilu věnuje. Za celou dobu testování jsem nezaznamenal nějaké problémy s pády aplikací, zamrzání nebo jiný problém. Byl nádherně svižný a spolehlivý za všech podmínek. Nedocházelo ani k samovolnému ukončování aplikací běžících na pozadí. U aplikací pro VPN nebo komunikaci doporučuji vypnout úsporu baterie – více informací.

HyperOS konečně do mobilů značky POCO přináší možnost vytváření velkých složek. Vypadají jako widgety, ale můžete je celé otevřít, poskládat ikony aplikací dle svých potřeb a aplikaci spustíte i bez nutnosti složku otevřít. Používat můžete i nový styl centra se všemi zástupci různých funkcí, ale i přehledným ovládáním chytré domácnosti.

Co bych systému vytkl? Vlastně jsem s ním velice spokojený, ale výrobce si mohl odpustit naprosto zbytečné předinstalované některé aplikace. Nelíbí se mi třeba aplikace od společnosti Meta (kdysi Facebook), pár her, Netflix a další. Naštěstí je můžete bez problémů odinstalovat. Já ze systému neoficiálním postupem odinstaloval i otravného Google Asistenta, Google Fotky a další podobné aplikace – více informací.

Jak je na tom konektivita?

V mobilu je malý šuplík pro vložení dvou fyzických nanoSIM karet (umí DualSIM). Oba sloty podporují všechna pásma důležitá pro využívání mobilních sítí 5G a LTE na našem trhu. Svůj mobilní internet můžete přátelům na dovolené klidně sdílet Wi-Fi hotspotem a vypnout jeho automatické vypínání. Připojit se můžete také k běžným Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4 sítím.

Pro bezdrátový poslech hudby nebo připojení chytrých zařízení dobře slouží Bluetooth 5.2. NFC cívka také nechybí a používat můžete bezkontaktní platby skrze službu Google Peněženka. Bezdrátově můžete přenášet i obraz např. do televizoru či jiného zařízení. Výrobce nezapomněl ani na infraport, a ten najdete tradičně na horní části rámu mobilu. Funguje dobře a používat ho můžete pro ovládání televizorů, klimatizací a dalších domácích spotřebičů. Připravena je k tomu aplikace Mi Ovladač, ale já používal i další aplikace z Obchodu Play – více informací.

A co navigace? S tou budete také spokojeni a vyzkoušel jsem několik mapových služeb. Nalezení polohy bylo pohotové. Podporovány jsou satelitní služby: Galileo, GPS/A-GPS, Beidou, QZSS a Glonass.

Závěr

Dostávám se k závěru recenze mobilu a myslím si, že cena 7 499 Kč s DPH na XiaomiCesko.cz je nastavená dobře. Za ty peníze zkrátka dostanete spolehlivý mobil se svižným systémem, slušným výkonem i pro hraní her, 67 W drátové nabíjení, pěkný OLED displej s vysokým jasem 1 800 nitů a stereo reproduktory. Dále musím vypíchnout hlavní fotoaparát s OIS, infraport pro ovládání spotřebičů, DualSIM a výdrž na jedno nabití.

Pokud hledáte mobil v této cenové hladince, mohu POCO X6 5G určitě doporučit. Odpustit mu ale musíte omezenou obrazovku Aktivní displej (Always-On) a někoho může nudit ničím nevyčnívající design. Zajímavější tedy může bít bílá verze s designovou úpravu na zádech.

Chcete něco víc? Pak můžete zvážit lépe vybavený model POCO X6 Pro 5G. Někomu se více může líbit jeho design, má rychlejší interní úložiště UFS 4.0 a více výkonu, Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.4. Jestli vám nedělá problém si ještě trochu připlatit, chybu neudělte ani s modelem Redmi Note 13 Pro+ se zvýšenou odolností vůči vodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top