RECENZE: Sony LinkBuds – Americké koblihy pro aktivní jedince

Není to tak dávno, co se mi do rukou dostala zajímavá sluchátka Sony LinkBuds S, která byla specifická svým směřováním. Ty vycházely z modelu LinkBuds, který už na první pohled vypadají jinak. Skoro, jako by tihle sourozenci neměli společné rodiče. Ale mají, maminkou i tatínkem současně je v tomto případě Sony a ačkoliv se to nezdá, nakonec se společné rysy s LinkBuds S najdou. Jednovaječná dvojčata to sice nejsou. Za dvojvaječná už bychom je považovat mohli. Zatím co LinkBuds S jsou tradičními špunty do uší, LinkBuds nabídnou atypickou konstrukci. V podstatě nejde ani o špunty, ani o pecky. Respektive, peckám je to nejblíže, ale překvapí svým otvorem, který umožní okolnímu zvuku reálného světa stále proudit do uší.

 

 

Balení a konstrukce

Balení je shodné s LinkBuds S. Opět se dbalo na ekologii a balení je vyrobeno z recyklovaných materiálů. Jenom dobře, pryč s plastovými krabičkami, které sice možná vypadají hodnotně, ale nakonec stejně skončí jen někde na smetišti. Samotné nabíjecí pouzdro nabídne na první pohled strohý design, zvláště v mnou testované šedé barevné variantě. Není ale třeba se nechat zmást, pouzdro působí v ruce příjemným dojmem a matná povrchová úprava opět zajistí, že škrábance a ťukance nepůjdou vidět tak jako na nabíjecích pouzdrech z lesklého materiálu. Dalším pozitivem budiž, že i v tomto případě je nabíjecí pouzdro vyhotoveno z recyklovaných plastů. Potěšil mě také způsob otevírání pouzdra, které se vám jen tak neotevře. Je třeba stisknout tlačítko na přední straně, vrchní víko odskočí a odhalí dva prsteny skrývající se uvnitř. Jeden by chtěl skoro žádat o ruku a nabízí se otázka, jestli podobně nebudou vypadat zásnubní sety pro polyamormní jedince. Tyhle prstýnky byste ale navlekli na velmi drobné prstíky, jsou určeny spíše do uší. Ještě na chvíli se ale vrátím k nabíjecímu pouzdru. Na přední straně se nachází ještě LED dioda, která zobrazuje stav nabití. Rozsvítí se po otevření víka, ale také po stisknutí tlačítka na na zadní straně. Vedle tohoto tlačítka se pak nachází ještě USB-C vstup pro nabíjení. Spodní strana kromě potřebných informačních nápisů nabídne jen funkci pohodlného ustavení na rovný povrch.

Lehce už jsem nakousl samotná sluchátka. Zajímavý donutový tvar totiž umožní kvalitní poslech hudby, zatímco je stále přítomen všechen ruch okolního světa. Proč tomu tak je? Sluchátka míří hlavně do uší jedinců, kteří se nechtějí ztratit hlubokých basech nebo šílených výškách. Kdo chce, tak možná i ve středech. Naopak ocení příjemný poslech hudby a mají přehled o svém okolí. Sportovci a nadšení kancelářští pracovníci, případně nadšení sportovci a kancelářští pracovníci tak budou hlavními terči japonské společnosti. Další, kdo sluchátka ocení, mohou být ještě vášniví cestující městskou hromadnou dopravou. Minout zastávku s těmito sluchátky by byl velký kumšt. Otvor, kterým zvuk prochází okolní zvuk do uší, obklopuje prstencový (12mm) měnič, který má zase za úkol přehrávat požadovanou hudbu, podcast a hlas přítele na telefonu. Nad prstencem se nachází vystouplejší a plná část, která v sobě ukrývá další potřebný hardware. Navíc kolem této fazolky jdou navléct ploutvičky, které sluchátko patřičně zachytí do ucha. V balení se nachází hned několik velikostí, takže poslouchat mohou majitelé malých oušek i vlastníci satelitů pro širokopásmový příjem. Z testování si odnáším příjemný dojem, sluchátka drží v uších jako přibitá, a to jsem hlavou zkoušel házet opravdu vehementně. Ocenit je pak třeba samotnou váhu sluchátek. Jedno sluchátko se rovná čtyřem gramům, což je poměrně nízká hmotnost.

 

 

 

Zvuk a konektivita

Vzhledem k jedinečné konstrukci nelze očekávat zvuk shodný se špuntovými sluchátky, které potlačí i hluk projíždějícího buldozeru. I přesto, že zvuk slyšíte spolu s okolím, jedná se o kvalitní produkci. Ačkoliv chvíli potrvá si zvyknout, že nejste s hudebními interprety sami. Stále oblíbenější a lepší transparentní režim tu totiž máte od přírody. Můžete sportovat, můžete pracovat v kanceláři, případně můžete prezentovat, poslouchat tahák v uších a stále slyšet, co si o vás myslí posluchači v páté řadě. Využití je jen na vás. Alfou omegou je ale zkrátka slyšet lidi a věci okolo sebe. Tím nejdůležitějším je zkrátka slyšet svět tak, jak zní. Což mikrofony u sluchátek, které se snaží zachytit a přehrát vše okolo jak jen to jde, dokážou možná dnes už dobře. Ale o přirozenosti se bavit nemůžeme.

Kromě příjemného zvuku, se kterým jsem si chvíli připadal, že během chvil, kdy chodím po světě, mám svůj osobní soundtrack, se můžete spolehnout i na kvalitní projev při hovorech. Jednak kvalitně slyšíte volajícího, ale ochuzena není ani druhá strana. Sluchátka sice neodfiltrují, co se děje okolo pro nositele, kvalitní poslech si ale užije druhá strana. Takže zatímco vás nesrazí nákladní automobil, druhá strana o jeho těžkotonážním způsobu jízdy nebude vědět.

Sluchátka se mohou pochlubit Bluetooth 5.2, možností použít hlasové asistenty Google Asistent a Amazon Alexa, sportovce potěší IPX4 certifikace, takže odolají stříkající vodě a mezi podporované kodeky patří AAC a SBC. Integrovaný V1 procesor pracuje na tom, aby byl bezdrátový přenos co nejlepší. Tady vás nikdo neošidí. Sluchátka navíc nabídnou velmi zajímavé ovládání – reagují na poklep na uši. Chvíli jsem si připadal jako blázen, ale člověk si zvykne na vše a nakonec mi to nedělalo problémy.

Pokud by vás hudba během rozhovorů s reálnými lidmi štvala, oceníte funkci pro automatické přerušení přehrávání v případě rozpoznání hlasu. Tato funkce je přítomna i LinkBuds S a funguje více než dobře.

 

 

 

Baterie

Když chce člověk se sluchátky pracovat, a ještě k tomu sportovat, ocení samozřejmě dlouhou výdrž na jedno nabití. Sluchátka i s pouzdrem nabídnou výdrž 17,5 hodin. Samotná sluchátka pak 5,5 hodin při poslechu, zhruba polovinu při hovoru. Exaktně jsem to neměřil, ale s běžným poslechem bych odhadl, že jsem dosáhl podobné hodnoty. Je to na celý den více než dost, nicméně konkurence už nabízí více. Lze to ale porovnávat těžko, protože konkurence takováto sluchátka nemá. Výrobce vše ale kompenzuje rychlým nabíjením. Při nabíjení pouhých deset minut tu máme příslib rovnou 90 minut poslechu. Stejně jako u LinkBuds S ani zde nepočítejte s bezdrátovým nabíjením.

 

 

 

Závěr a cena

Ačkoliv nejsem cílová skupina pro tato sluchátka, testování jsem si užil. Sony totiž na trh přineslo atypický produkt a myslím si, že pohled na sluchátka alespoň na moment překvapí všechny, kteří je vidí poprvé. Udělat ale parádu ve společnosti není jejich primárním účelem. Jsou pro ty, kteří ocení kvalitní poslech hudby, kvalitní hovory, a přitom si mohou vychutnat zvuky lesa i okolní městské džungle. Dbá se také na přírodu a recyklovanými materiály se to zde jen hemží. Sluchátka lze pořídit za 4 799 Kč jak v šedé barvě, kterou můžete vidět na fotce, tak v barvě bílé. Pokud máte dost naprostého potlačení všeho okolo a ocenili byste klidnou reprodukci i poslech okolí, pak nezbývá, než doporučit: běžte pro ně!

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*