Finská společnost HMD Global se opravdu snaží nabídnout co nejdostupnější 5G mobily značky Nokia i na našem trhu. V „Géčkové“ řadě se tedy nově objevil model Nokia G50. Ten nabízí plnou podporu všech 5G pásem, ale zaujme i velikostí akumulátoru (baterie) s kapacitou 5000 mAh a také velikostí displeje s úhlopříčkou 6,82palce. V době psaní recenze se mobil teprve začínal prodávat ve 128 GB paměťový variantě za 6 490 Kč.
Co najdu v balení?
V prodejním balení k mobilu dostanete jen potřebný základ. Je tedy škoda, že výrobce do balení nepřiložil třeba ochranná silikonový kryt. Na druhou stranu potěší, že již na displeji najdete nalepenou ochrannou fólii od výrobce. V krabičce tedy najdeme 10W nabíjecí adaptér, metrový USB-C nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a také různé návody.
Design a konstrukce – navazuje na předešlé Nokie
Design novodobých Nokií se mi líbí, proto jsem rád, že Nokia G50 vypadá dost podobně, jako Nokia 8.3. Na druhou stranu někomu může vadit, že se design opakuje. Na náš trh mobil přichází v hezkém modrém provedení Ocean Blue. Jelikož se jedná o opravdu velký mobil, tak musíte zapomenout na ovládání mobilu jednou rukou. Celkové rozměry mobilu činí 173,83 x 77,68 x 8,85 mm a váží 220 gramů.
Na čelní ploše mobilu se nachází obří 6,82palcový displej, na tom najdeme již z výroby nalepenou ochrannou fólii. Displej nabízí minimalizaci rámečků, takže výrobce musel vymyslet, kam vměstná selfie kamerku. Ta se nachází v kapkovitém výřezu. Dle mého názoru je škoda, že výrobce nezvolil spíše průstřel, aby mobil vypadal moderněji. Nad displejem pak najdeme mřížku reproduktoru pro hovory a pod displejem je pak logo výrobce.
Rám mobilu je z plastu, ale působí bytelným dojmem, mobil se nijak neprohýbá a vše drží pevně na svém místě. Na horní části je 3,5 mm jack konektor pro připojení starších drátových sluchátek a zdířka mikrofonu. Levý bok pak v sobě ukrývá hybridní slot pro nanoSIM/microSDXC a zbytečné tlačítko Google asistenta. Pravý bok pak na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je pak zdířka mikrofonu, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Zadní kryt je plastový, ale výborně imituje sklo. Najdeme na něm kulatý modul tří fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Ten vystupuje jen lehce a výrobci musím pochválit, že hrany jsou broušeny tak, aby modul neškrábal do ruky, což je problém některé konkurence.
Displej a zvuk – pro milovníky obřích displejů
Pamatujete na kategorii phabletů (tableto-mobilů)? Přesně tam by mohla patřit Nokia G50. Ta je opravdu obrovská a nabízí IPS displej s úhlopříčkou 6,82palce a HD+ rozlišením. Displeji nechybí automatická regulace jasu, která funguje příkladně a dobrá je i viditelnost na přímém světle. Pochválit musím i věrné barevné podání displeje a pozorovací úhly.
Tím ale chvála bohužel končí, protože konkurence v této cenové kategorii již nasazuje IPS panely s Full HD+ rozlišením a se 90 nebo 120 Hz obnovovací frekvencí. Pokud však jste běžný uživatel, který vyšší obnovovací frekvenci neřeší, tak s displejem budete dle mého názoru spokojeni. Je to ale škoda, že se výrobce nevytasil s něčím lepším.
A co zvuk? O ten se stará jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu a stereo bych v této cenové kategorii ani neočekával. Reproduktor je dostatečně hlasitý a jeho kvalita je slušná. Pochválit výrobce musím za kvalitní 3,5 mm jack konektor a FM rádio, které stále někteří uživatelé vyžadují.
Odemykání mobilu – ideálně umístěná čtečka otisků
Výrobce mobilů Nokia se v posledních letech rozhodl nasazovat čtečky otisků prstů na pravý bok mobilu, a to přímo do zamykacího tlačítka. Nokia G50 není výjimkou a dle mého názoru je to jen dobře. Myslím si, že se jedná o nejlepší možné umístění, protože na čtečku snadno dosáhnete palcem. Čtečka funguje velice rychle a spolehlivě. V některých situacích se může hodit také odemykání obličejem, které u tohoto modelu funguje také velice dobře, a to i za horších světelných podmínek.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Nokia letos takřka do všech modelů nasazuje osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 480, což výrobci řada novinářů kritizovala. Když se však podívám na cenu Nokie G50, tak tady je Snapdragon 480 na správném místě. Procesoru asistují paměti 4/6 GB RAM a pro data je k dispozici 128 GB interní úložiště, to můžete také rozšířit paměťovou kartou o maximální kapacitě 512 GB.
A jak na tom je výkon v praxi? Dostačuje pro všechny náročné aplikace, svižný běh operačního systému i multitasking. Pokud budete chtít hrát náročné hry, tak si je také užijete. Během testování jsem hrál PUBG Mobile i Call of Duty: Mobile, které bylo možné hrát bez problémů. Vyzkoušel jsem i nejnáročnější mobilní hru Fortnite, a tu se mi nainstalovat podařilo, ale bohužel hra po spuštění spadne.
Po stránce výdrže na jedno nabití Nokia G50 exceluje. Ukrývá v sobě totiž akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh a jelikož má displej jen HD+ rozlišení, tak nemá takovou spotřebu. Mobil mi běžně při práci vydržel celé dva dny. Pokud mobil budete používat jen občas, tak tři dny vydržet klidně může. Záleží jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat.
K nabíjení pak slouží moderní oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 18W nabíjení, což je v dnešní době naprostý standart. Když mobil podporuje 18W nabíjení, tak opravdu nechápu, proč výrobce do balení přiložil pomalejší 10W nabíjecí adaptér… Pokud tedy budete chtít mobil nabíjet rychleji, je zapotřebí si zakoupit 18W adaptér zvlášť.
Aplikace fotoaparátu
Nokia G50 v sobě nabízí předinstalovanou fotoaplikaci HMD Camera, kterou můžete znát z jiných mobilů Nokia. Nechybí ji tedy funkce Google Lens, tu můžete využít pro skenování objektů či QR kódů. Využít můžete i pohyblivé snímky, časovač a rychle přepínat poměr stran i rozlišení fotek.
Níže v aplikaci najdeme tlačítka pro přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým fotoaparátem a 2x digitálním zoomem. Dostalo se i na tlačítko zkrášlovacího režimu. Nechybí ani pruh s důležitými režimy, kde je noční i portrétní režim s rozostřeným pozadím. V kolonce „Více“ je pak režim panorama, zpomalený záběr či Pro režim pro manuální nastavení parametrů.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Nokia G50 na svých zádech nabízí modul tří fotoaparátů. Hlavní snímač nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1,8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 5 Mpx rozlišením a světelností f/2,2. Poslední fotoaparát je zde spíše do počtu, protože slouží pro snímání hloubky ostrosti a má jen 2 Mpx rozlišení.
Hlavní snímač umí pořídit hezké snímky, které mají věrné barevné podání, dostatek detailů a hezké jsou i makro snímky. Dobře pak funguje i automatické HDR. Výtku bych měl jen k tomu, že v rozích některých fotek je občas neostrost. Ultraširokoúhlý fotoaparát pak za dobrých světelných podmínek není vůbec špatný. Za horších světelných podmínek bych však raději sáhl po hlavním fotoaparátu.
Snímky nafocené mobilem Nokia G50
Natáčení videí
Mobil umí natáčet videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu). Je škoda, že mobil neumí již natáčet ve 4K, ale vzhledem k ceně to jsem ochoten výrobci odpustit. Kvalita videí je na tom dost podobně, jako snímky z hlavního fotoaparátu. Videa mají hezké barvy i dostatek detailů. Jsou jen trochu roztřesená, ale to je v této cenové kategorii běžné.
Focení selfies
Nokia G50 nabízí 8 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0. Ta je dle očekávání spíše průměrná. Využít však i zkrášlovací režim či skvělý portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Myslím si, že drtivá většina uživatelů bude s kvalitou spokojena.
Operační systém – čistý systém s pravidelnými aktualizacemi
Mobily Nokia jsou známé tím, že nabízí čistý systém Android. V Nokii G50 se v době psaní recenze nacházel operační systém Android 11 s aktuálními bezpečnostními záplatami. Výrobce se systému také opravdu věnuje a každý měsíc budete dostávat aktualizace bezpečnostních záplat, ale časem i nové verze operačních systémů. Výrobce slibuje také tříletou podporu systému.
Operační systém mi po celou dobu testování fungoval spolehlivě a krásně rychle. Pochválit pak musím, že systém agresivně neukončuje aplikace běžící na pozadí, díky čemuž můžete pohodlně používat multitasking, spolehnout se můžete na nové notifikace (upozornění z aplikací) a využívat můžete i připojení k VPN.
Systém je jednoduše opravdu čistý, takže v něm nenajdete žádné zbytečné aplikace. Výrobce do něj předinstaloval jen vlastní aplikaci fotoaparátu a službu ExpressVPN, kterou můžete bez problémů odinstalovat.
Konektivita – tak to má vypadat
Nokia G50 je na tom po stránce konektivity výborně. Podporuje totiž všechna 5G i LTE/4G pásma a používat můžete i funkci dualSIM. Jelikož mobil ale nabízí hybridní slot, musíte se rozhodnout, zda chcete dualSIM nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu. Pochválit pak musím i citlivost antén Wi-Fi a připojit se můžete k 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz Wi-Fi sítím (Wi-Fi 6).
Chcete mobilem platit? S Nokií G50 si placení užijete, protože nabízí NFC cívku. Během mého používání jsem běžně mobilem platit skrze službu Google Pay. Pro mapy a navigace pak poslouží dobře systémy: GPS, A-GPS, Beidou i evropské Galileo.
Závěr – až na ten displej…
Nokia G50 zaujme především ty uživatelé, kteří vyžadují obrovský displej. Je ale dobré zmínit, že uživatel musí být nenáročný, protože displej má jen Full HD+ rozlišení a nemá 90 Hz obnovovací frekvenci. Displej je tedy sílou i slabinou mobilu zároveň. Je také velká škoda, že výrobce do balení nepřiložil rychlejší nabíjecí adaptér.
Abych ale jen v závěru nekritizoval, tak musím pochválit dvoudenní výdrž na jedno nabití, dostatek výkonu díky procesoru Snapdragon 480, příkladnou konektivitu i čistý operační systém Android, který je pravidelně aktualizovaný. Za zmínku stojí i vzhledem k ceně slušný hlavní fotoaparát a potěší 3,5 mm jack konektor i FM rádio.
Na náš trh se mobil nejspíše dostane ve dvou paměťových variantách, a to se 64 GB i 128 GB interním úložištěm. Osobně bych zvolil jedině 128 GB, protože to je dnes už takový standard. Cena 6 490 Kč v době testování je dle mého názoru přívětivá. Ano, displej být lepší mohl, ale zas konkurence v této cenové kategorii nenabízí podporu 5G a Wi-Fi 6. 5G mobily jsou totiž o něco dražší.
Pozitiva:
- Hezký design a bytelná konstrukce
- Již nalepená ochranná fólie na displeji
- 3,5 mm jack konektor a FM rádio
- Rychlé odemykání mobilu
- Dvoudenní výdrž na jedno nabití
- Procesor Snapdragon 480
- Slušný hlavní fotoaparát
- Čistý Android a pravidelné aktualizace
- Podpora 5G a Wi-Fi 6
Negativa:
- Displej mohl mít Full HD+ rozlišení a vyšší obnovovací frekvenci
- V balení se nachází pomalejší 10W nabíjecí adaptér
Možná s křížkem po funuse, opravdu se může připojit k 60GHz sítím? Na to jsou jen speciální antény, ne? Myslím, že tam mělo být 6GHz:)
Ano, máš pravdu. Office mi bohužel často 6 GHz opravuje na 60 GHz. 😀 Díky za upozornění. Podíval bych se také na již nový model Nokia G60: https://infoek.cz/recenze-nokia-g60-5g-2022/