RECENZE: iPhone 13 Pro – nejlepší iPhone od dob iPhonu

Možná jsem začal trochu posměšným nadpisem, ale nenechte se mýlit. Ačkoliv tohle přirovnání veskrze nemám rád, protože kdo by to byl čekal, že nejnovější iPhone bude ten nejlepší, zkrátka lepší nadpis nenajdu.

Celý svět se pere s tím, jak by se nový model měl jmenovat. Je 13 Pro důstojné vůči lidem? Neměl to být spíše 12s? A co na to Jan Tleskač? Já bych řekl, že je to celkem jedno. Nechme výrobce, ať si své produkty pojmenovává, jak chce a zkusme se soustředit na to, co produkt nabízí. To dle mého nedefinuje název, ale to, co daný model předvede.

Malé velké změny

Změn je zdánlivě málo. Chvíli před iPhonem 13 Pro jsem si nějaký ten měsíc hrál s iPhonem 12 a vskutku, moc změn po vybalení na mě nečekalo. Ta největší se konala na zadní straně. Modul fotoaparátu, spíše tedy fotoaparátů, je gigantický. Tak nějak počítám s tím, že se fotoaparáty budou zvětšovat. Fotografie a video začínají být prvkem mobilních telefonů, kde se na změny hledí nejvíce a hrají klíčovou roli při výběru telefonu téměř u každého typu zákazníka. Dokonce i mí rodiče, kteří chtějí telefon v trochu jiné cenové hladině přijdou s hlavním požadavkem: „Hlavně ať to hezky fotí“. Udělat vysněný kvalitní fotoaparát zároveň malý, to je zatím dystopie.

Menší je také výřez, který se zmenšil o celých 20 %. Přiznám se, že za mě nejde o něco, kvůli čemu byste měli běžet do krámu, přihlásit se do fronty a čekat, než vám vysněný kousek křemíku, oceli a skla dorazí. Na první pohled je výřez menší tak, že si toho většina lidí nejspíše ani nevšimne. Úsměvné je to pak po zapnutí telefonu.

Výřez se sice zmenšil, ale s tím se dostavilo zvětšení jednotlivých ukazatelů: hodiny, ikona konektivity a baterie. Místo, aby se zde objevil další prvek, se tak dočkáte jen větší ikonky baterie. Žádná procenta. Další změny jsou na první pohled nepatrné. 120Hz displej, lepší procesor a o chlup větší baterie.

 

Konstrukce

Na co bych mohl pět ódy, to je právě konstrukce. Už jen váha v ruce dává na vědomí, že tady nejde o odlitek z plastu, do kterého někdo vsadil pár spojů. Ocelový rám a sklo v holé ruce evokuje, že dostáváte něco, co je hodno své ceně. Na váhu se objevily také stížnosti, protože je to až moc těžké. S tímhle konkrétně problém nemám, kapsu mi to netrhá. Alespoň po fyzické stránce. V případě Pro edice je příjemné, že se matné sklo příliš nepatlá otisky prstů. Tento problém se přesunul ovšem právě na ocelový rám telefonu.

Někdo by mohl říct, že je lesklý rám z oceli nehezký. Mně se docela zamlouvá, jen si je třeba zvyknout na častější leštění. Problém odpadá s krytem, nicméně psychologický efekt oceli i v krytu funguje skvěle a pořád mám pocit, že když už jsem jim do améru poslal tolik peněz, nešidili mě. Tlačítka jsou stejná jako u všech iPhonů v poslední době. Pravá strana nabídne napájecí tlačítko, levá strana pak tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro rychlé přepnutí do tichého režimu. Všechna tlačítka se proti loňským kouskům posunuly níže. O pár milimetrů.

Ale ovládá se to hned o trochu lépe. Pod tlačítky hlasitosti se nachází šuplík pro SIM kartu. Na spodní části, opět jako v minulosti, na vás čekají reproduktory a… lightning konektor. Bylo to zmíněno také nesčetněkrát. Apple na své vlastní tiskovce pochválil iPad Mini, že má USB-C, které je rychlé jako přečipované Millenium Falcon. A pak ve svém NEJVÍC PRO iPhonu VŮBEC ukáže lightning. Potom dochází ke schizofrenii v rámci jednoho portfolia. Macbook Air nabijete céčkem, nový iPad nabijete céčkem a v případě iPhonu si prostě polibte dědu.

Přední stranu tvoří dva prvky – displej a výřez, který ukrývá selfie fotoaparát a FaceID. V malém místě ve středu u samého rohu se pak nachází reproduktor. Zadní strana je zdobená obrovským fotomodulem s třemi kamerkami, bleskem a ToF senzorem. Zde si pomůžu ještě zmínkou, kterou mi ukázal internet. Díky kanálu Jerryrigseverything je možné zjistit, že iPhone 13 Pro je docela odolný kousek. Nicméně v Applu šli na odolnost samotných fotoaparátů tak nějak… podivně. Sklíčko hlavního fotoaparátu je odolnější, než další dvě sklíčka a mně to tak vede k zamyšlení, že bych klidně oželel tu meziroční slevu na českém trhu, kdyby všechny tři sklíčka byla stejně odolná. Šetřit ale zřejmě musí i Cookovic parta. Bohužel. Dobré je také zmínit certifikaci IP68. Pokud vám někdo drcne do piva, telefon to asi přežije. Žblunknutí do toalety asi také. Papírově. Vězte ale, že s reklamací utopeného telefonu nebudete nikdy úspěšní, a tak pořádně zvažte, jestli třeba fotka mořské obludy na dně oceánu během dovolené stojí za ty slzy.

 

Nové srdce schopné akce

Děsivě silnou doménou začíná být u Applu vývoj vlastních čipů. Před pár dny jsme se o tom mohli přesvědčit při představení nových Macbooků Pro. Ten nejsilnější by si možná zasloužil spíše název jako Macbook Hovado. Ale jak jsem říkal. Nebudu do názvosloví Applu kecat. Dostatečně výkonný procesor se tak dá čekat i u toho nejvíc pro iPhonu od dob iPhonu. 5nm Apple A15 Bionic nabídne šest jader a má údajně o 50 % lepší grafiku než předchůdce. Na papíru je to pěkné, v praxi ovšem oproti dvanáctce nic nepoznáte, nicméně rezerva ve výkonu, pokud plánujete mít telefon na delší dobu, se určitě hodí.

Zdroje: Apple

Opět jen dodám, že iPhone 13 bez Pro nabídne výkon „jen“ o 30 % lepší než předchůdce. Na obou telefonech ovšem můžete rozpařit na plné pecky to, co k dispozici je a nejspíše i to, co k dispozici bude za dva roky. Applí Bionicle prostě šlape jako hodinky. V kombinaci s poměrně malou baterií by pak člověk řekl, že procesor baterii musí vycucnout jako dítě z mateřské školky pikao nebo jesenku, opak je ale pravdou. Optimalizace se povedla na jedničku a Apple tak jen potvrdil, že tohle je to, co umí. Operační paměť činí 6 GB (v případě bez Pro 4 GB) a všem to je nejspíše buřt. Systém řeší vše za vás a pravděpodobně nad tímhle číslem přemýšlet nikdy nebudete.

 

Displej

Myslel jsem si, že budu patřit mezi jedince, kteří úplně neprahnou po 120Hz displeji. Ale je topastva pro oči. Všechno se zdá plynulejší, vypadá to lépe a prostě se mi to líbí. Postupujeme 21. stoletím rychlostí až nežádoucí, a tak považuji téměř za povinnost, aby se tomuto trendu výrobci přizpůsobovali. Nutno zmínit, že nejvyšší frekvenci zatím neumí využít všechny aplikace. Dejme ovšem tvůrcům čas, ono to přijde. V rámci iOS nicméně vše působí více než dobře.

Shrňme si také nějaké technikálie. OLED panel s uhlopříčkou 6,1 palců a rozlišením 2532×1170 pixelů jednoduše nabízí skvělou podívanou. 1000 nitů vám pak poskytne skvělou podívanou na slunci a v noci vám vypálí sítnici, případně si můžete hrát na radiologa a svému partnerovi prosvítit tkáň až na kost. Displej kryje sklíčko vlastní výroby s názvem Ceramic Shield, jako tomu bylo u předchozí řady. Pokud koukáte po modelu bez přídomku Pro, zapomeňte pak na 120Hz displej. Ten cenový rozdíl někde být musí, a tak to schytal mimo jiné displej. Se smutnou jiskrou v očích na závěr dodávám, že tolik leakovaný Always-On displej se ani letos nekoná.

 

Systém – vše při starém plus pár novinek

Po prvním spuštění na člověka znalého iPhonů nečeká žádná změna. Vše je poměrně při starém a dočkáte se tak jednoduchého a fungujícího prostředí nejnovějšího iOS 15, které je po designové stránce podobné svému předchůdci a nabízí hlavně změny, které užívání telefonu dělají komfortnějším. Největší změnou je zřejmě přepracovaný režim nerušit. Nově si člověk může vytvořit několik profilů. Práce, hraní, sledování seriálů nebo skákání panáka na ulici. Je to čistě na vás. Každý profil můžete upravit dle libosti a vás při aktivaci jednoho nebude rušit rodina a při aktivaci druhého vás nebude rušit nikdo. Nastavení je tu habaděj. Aktivace profilů může probíhat podle místa nebo třeba času. Automatizací je tu celá řada. Nastavený profil se pak aktivuje například v hodinkách nebo Macbooku. Případně se to může aktivovat jen na telefonu a ostatní zařízení si ničeho všímat nebudou. Opět je to o preferencích daného jedince.

Další změnou je přesunutí adresního řádku v Safari dolů. Někomu se to líbí, někomu ne a pokud patříte mezi ty druhé, existuje tady možnost vše vrátit zpět. Stačí navštívit nastavení Safari.

 

Výdrž baterie – vyrazí dech

Podnadpis berte trochu s nadsázkou. Určitě se najde na trhu telefon, který na jedno nabití vydrží déle. Nicméně iPhone 13 Pro nabízí kapacitu „pouze“ 3095 mAh. I přesto dokáže kombinace procesoru a dobré optimalizace systému divy. Kdyby člověk hodně chtěl, telefon v pohodě vydrží dva dny. Já tolik asi nechci, ale bohatě mi to stačí na jeden den používání i s rezervou. Při běžném používání se člověk dokáže dostat až někam k 7+ hodinám Screen on Time, což je více než solidní hodnota. Při přehrávání videí jdou pak tyto hodnoty až dvojnásobně dál. Papírově můžete nabíjet nový iPhone až 23 W, případně 15 W bezdrátově. Jeden by řekl, že je to poměrně málo, nicméně většina lidí bude telefon strkat do nabíječky pravděpodobně večer, a tak rychlost nebudou řešit. Lovci Pokémonů by nicméně asi rychlejší přísun energie ocenili.

 

Fotoaparát – světelnost a lepší lupa

To hlavní, co definuje letošní řadu. Začnu tím, že megapixely se neměnily. Máte zde k dispozici hned tři 12MP obrovské fotoaparáty, přičemž každý dělá něco jiného. Standardní snímač se dočkal světelnosti F1.5, což je solidní základ pro hezkou fotku v horších světelných podmínkách. Nově nabízí stabilizaci na snímači, s čímž loni přišla až Max verze. Dobrá zpráva pro letošek je, že menší Pro má stejně dobrý fotoaparát jako Max. Nemusíte tak kupovat obra, pokud chcete hezky fotit a točit. Další snímač je samozřejmě ultraširokoúhlý, který je opět světelnější (F1.8) a nabídne automatické ostření. Právě tento snímač slouží k tomu, abyste hezky vyfotili broučka na louce nebo třísku pod nehtem. S novou aktualizací iOS 15.1 lze konečně také vypnout automatické přepnutí na makro režim, pokud se přiblížíte k fotografovanému objektu. Focení je tak hned příjemnější. Třetí snímač je samozřejmě zoom a hned 3násobný. Za běžného denního světla je vše v pořádku, je ale třeba myslet, že světelnost tohoto fotoaparátu je horší (F2.5). Zmínit je třeba i přední kamerku, která nečekaně nabídne tolikrát zmiňované číslo – 12MP a pro lidi, kteří se rádi fotí, poslouží poměrně dobře.

Fotografie, které z této soustavy vychází, jsou prostě hezké. O to tu jde především. Nejinak je tomu u videa, které nabízí nejen skvělý obraz, ale také skvělou stabilizaci. Pokud tedy chodíte po krajině a točíte vše okolo sebe, můžete klidně koukat pod nohy a zapomenout na pevné držení telefonu. Stabilizace udělá opravdu velký kus práce. Točit můžete až ve 4k s 60 fps a samozřejmě ve FullHD pak využít zpomaleného záběru s 240 fps.

Snímky nafocené mobilem iPhone 13 Pro

Novinkou je cinematic mode, v češtině zvaný poněkud jednoduše – film, který dokáže rozostřit pozadí za snímaným subjektem nebo objektem. Dokáže také plynule přeostřovat z osoby na osobu nebo z předmětu na předmět. Vypadá to hezky, ač přiznám se, prostor pro své využití jsem nenašel. Věřím ale, že si šikovní tvůrci dokážou s tímto režim pohrát a natočit více než pěkné záběry.

Obrázek je zřejmě více než tisíc slov a nepatřím mezi profesionální fotografy, kteří by vám mohli říct cokoliv o chromatických aberacích, šumu nebo míře detailů. Proto se již brzy těšte na samotný článek s fotografiemi, který bude všeříkající.

 

Závěr

13 Pro nebo 12s. Není to nakonec jedno? Nový iPhone šlape jako hodinky. Co se konstrukce týče, dalo by se říct, proč měnit něco, co funguje více než dobře. Jasně, telefon by mohl mít menší výřez v displeji, ale s tím už jsou stejně asi všichni fanoušci této značky smířeni. Pár much se určitě najde. Vzpomeňme minimálně podivné přepínání režimu makro, pomalejší nabíjení než konkurence, menší výřez, který nezaručuje více informací v jeho okolí a třeba také dva druhy krycích sklíček fotoaparátů. Nic to nemění na tom, že zbytek nabídne jen to nejlepší. Opět to stojí pěkný ranec, nicméně Apple jde proti proudu a nejnižší paměťová varianta (128 GB) iPhonu 13 Pro začíná o tisíc korun níže, než tomu bylo u iPhonu 12 Pro. V rámci inflace a dalších faktorů je to příjemná skutečnost. Vy si tak můžete pořídit třeba skoro jeden originální kryt nebo deset neoriginálních z Číny. Tento model nejspíše chytat srdíčko majitelů loňského iPhonu nebude. Věřím ale, že někdo, kdo se po čtyřech letech poohlíží po novém telefonu, bude spokojen.

Výkonu to má habaděj, displej je parádní, fotky a videa potěší i poměrně náročné uživatele, a navíc to vydrží na jedno nabití pěknou porci práce. A ke všemu to hezky vypadá, ačkoliv vkus je pouze subjektivní záležitost.

 

Krátká glosa na závěr: bolí přechod z Androidu?

Na závěr bych se rád dostal ještě k tomu, jaké to je, když zarytý Androiďák přejde na ekosystém Applu. Jako špunt mladšího ražení jsem si hrál s HTC G1 v obchodech a v hlavě se mi honilo, jestli tenhle systém může být úspěšný. Netrvalo to dlouho a v kapse jsem nosil HTC Evo 3D s Androidem 2.3 Gingerbread, které se dočkalo až Androidu 4.0. Pak to jelo jedno po druhém a Androidy v kapse se měnily skoro jako na běžícím páse. Čistý, HTC Sense od svého počátku, až do svého snad ne-závěru s HTC U12, různé čínské nástavby, různé dodatečné nástavby, tehdy ještě šílený Touchwiz a poté povedenější One UI. Nyní jsem naskočil na iOS 14 potažmo 15, kterého jsem se, upřímně řečeno, trochu bál. Přeci jen si iOS pamatuji z dob kolem iPhonu 4, kdy mě neoslovilo vůbec.

Mohu s klidným srdcem říct, že časy se mění. Samotné prostředí se začíná podobat navzájem jako vejce vejci. Nechci tvrdit, že je to stejné a už vůbec ne, že někdo od někoho krade. Jen uživatelská potřeba se začíná tak nějak sjednocovat a tak nemůžete uživatelům nabízet diametrálně rozdílné ovládací prvky. Proto si troufnu tvrdit, že se není čeho bát. Budete klikat na ikony, swipovat doleva, doprava, nahoru i dolů. A tak to prostě je. Snad trochu zapláčou geekové, kteří by si rádi upravovali ROMky. Ale ruku na srdce, těch už také bohužel ubývá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*