Huawei letos na náš trh uvedl své nové chytré hodinky Huawei Watch GT 3 Pro s operačním systémem HarmonyOS. Ty jsou k dispozici ve dvou velikostech a vyberou si jak pánové, tak i dámy. Výrobce letos sáhl po titanu, kůži, safírovém sklu a keramice. Užít si je také mohou majitelé mobilů se systémem Android i jablečným iOS.
Pozitiva:
- Verze pro pány i dámy
- Prémiové materiály a hezký design
- Odolnost pro potápění
- Moc hezký OLED displej
- Dobré měření spánku a EKG
- Hodinkami lze telefonovat
- GPS, Galileo, Beidou, Glonass a QZSS
- Poslech hudby
- Ve srovnání s konkurencí dobrá výdrž na nabití
Negativa:
- Aplikaci pro Android je nutné stáhnout z Huawei AppGallery
- V současné době neumí platby
- Nedodělané notifikace
- Chybí aplikace streamovacích služeb hudby
Cena a dostupnost
Hodinky si můžete koupit na známých velkých e-shopech, ale doporučuji sledovat přímo oficiální e-shop výrobce. Často jsou na něm totiž zajímavé slevy a ušetřit často můžete pár stovek, ale někdy i nějaké ty tisícovky.
Obsah balení – nic podstatného nechybí
V prodejní krabičce najdete k hodinkám nabíjecí podložku, řemínek a různé návody. V případě keramické nebo titanové verze najdete v balení i kus řemínku a malý šroubováček, díky kterému si můžete celý řemínek prodloužit.
Design a konstrukce – prémiové materiály a odolnost pro potápění
Na test mi přišla spíše dámská verze ve velikosti 43 mm, která je na pánskou ruku malá, ale dámy velikost určitě ocení. Mnou testovaná verze je dostupná jak s keramickým pouzdrem, tak i s keramickým řemínkem, ale vybrat si můžete i bílý kožený řemínek. Bez řemínku hodinky dle stránek výrobce váží pouhých 50 gramů.
Na čelní ploše hodinek najdeme OLED displej se safírovým sklem. Po bocích pouzdra hodinek najdeme jen otočnou korunku, tlačítko, reproduktor a také mikrofony. Vespod hodinek jsou pak potřebné senzory a také možnost vyjmutí řemínku. Potěší, že řemínek si kdykoliv v případě potřeby můžete vyměnit a zvolit klasický řemínek z běžných hodinek. Můžete tedy klidně navštívit hodinářství či e-shop a koupit řemínek jiný.
U mnou testované verze je super, že pouzdro je z keramiky úplně celé, a to i na spodní části. To ocení uživatelé, co mají po plastové nebo kovové spodní části vyrážky. Celé hodinky díky tomu také opravdu působí prémiově a člověk má pocit, že má na sobě opravdu dražší zařízení.
U tak drahých hodinek jistě očekáváte nějakou tu zvýšenou odolnost vůči vniknutí vody a prachu do konstrukce. Huawei tentokrát nasadil opravdu pořádnou odolnost, protože alespoň ve svých propagačních materiálech se chlubí, že hodinky mají odolnost vůči vniknutí vody při volném potápění do hloubky až 30 metrů. Konstrukce hodinek tedy odolá i mořské vodě.
Operační systém a ovládání hodinek
Jak jsem zmínil, na test jsem obdržel menší 43 mm verzi hodinek. Ta má 1,32palcový dotykový OLED displej. Chrání jej safírové sklo, a to by mělo odolat více než běžná tvrzená skla. Samotný displej se opravdu povedl a má moc hezké barevné podání, příkladné pozorovací úhly i slušný maximální jas displeje. Displej bude tedy čitelný i na přímém slunci, kdy je využívána automatická regulace jasu.
V době psaní této recenze se v hodinkách nacházel operační systém HarmonyOS 2.1. Ovládání tohoto systému je nesmírně jednoduché a znát jej můžete z jiných hodinek od tohoto výrobce. Pochvalu si výrobce odnáší také za přítomnost češtiny/slovenštiny v sytému.
Hodinky se tedy ovládají dotykem displeje, ale i tlačítky na boku hodinek. Horní tlačítko (korunku) můžete stisknout a dostat se tak do menu všech aplikací. Pomocí korunky můžete v menu zoomovat, ale i procházet v nastavení či i aplikacích. Otočnou korunku já osobně jen vítám. Spodnímu tlačítku pak můžete přiřadit vaši oblíbenou funkci. Přednastavená je funkce pro rychlé spuštění kurzů a plánů vašich tréninků.
V systému HarmonyOS 2 lze procházet obrazovkami tahem prstu do stran, jak to můžete znát i z mobilních telefonů. Lze vysunout horní lištu, kde jsou pak zástupci pro přechod do nastavení hodinek, rychlé nalezení ztraceného mobilu (prozvonění), zapnutí režimu nerušit, budíky či zapnutí obrazovky na zvolený čas např. 5 minut. Zajímavá je i funkce Odčerpat, ta slouží pro odčerpání vody z reproduktoru. Zespod displeje pak přejdete do celého centra všech notifikací (upozornění z aplikací), ale i příchozích zpráv z různých aplikací.
HarmonyOS 2 je chytrý operační systém, takže do něj lze instalovat také další aplikace. K tomu je nutné použít mobilní aplikaci k hodinkám. V současné době se v obchodě AppGallery s aplikacemi pro hodinky nachází jen opravdu pár aplikací, které zrovna za instalaci moc nestojí.
Co hodinky umí monitorovat? Konečně dostávají EKG.
Hodinky umí monitorovat kroky, ušlou vzdálenost i spálené kalorie. To však dnes umí ledajaký levný náramek. V případě těchto hodinek je na velmi dobré úrovni měření spánku a mají zabudované navigační systémy: GPS, Galileo, Beidou, Glonass a QZSS, díky nímž lze zobrazit celou trať běhu, cyklistiky či jiné sportovní aktivity. Hodinky mají také funkci pro automatickou detekci toho, co zrovna děláte. Tuto funkci však já vypínám u všech hodinek, protože mi připadá otravná. Nechybí ani monitoring srdečního tepu, okysličení krve (SpO2) a konečně Huawei nasadil i funkci EKG. Měřit umí také teplotu kůže na zápěstí a přítomna jsou i dechová cvičení pro relaxaci.
Mobilní aplikace – pro Android a iOS
Hodinky komunikují skrze Bluetooth s mobilními telefony a tablety se systémem Android a iOS. Užít si je tedy mohou i jablíčkáři. Ke správě hodinek slouží mobilní aplikace Huawei Zdraví (Huawei Health), kterou najdete ke stažení v Huawei AppGallery a Apple AppStore.
Mobilní aplikace je celá přeložena do češtiny, což výrobci chválím. Umí také vše, co se od ní očekává. Prohlédnout si můžete podrobný přehled svých aktivit, lze stahovat jiné ciferníky, aplikace do hodinek, nahrávat do hodinek hudbu ve formátu MP3 a jinak je nastavovat.
Pokud máte iPhone či iPad, stačí navštívit Apple AppStore pro stahování aplikací, aplikaci Huawei Zdraví vyhledat a nainstalovat. Je to jednoduché, ale u Androidu to tak kvůli uvalení sankcí na společnost Huawei bohužel není. Aplikaci si musíte stáhnout skrze obchod s aplikacemi Huawei AppGallery – odkaz na návod.
Telefonování z hodinek, notifikace a budíky
Pokud máte v dosahu svůj mobilní telefon, můžete skrze hodinky i telefonovat. Osobně bych tuto funkci zrovna moc nevyužil, ale funguje velice dobře a druhá strana si nestěžovala, že bych nebyl slyšet. Ocenit ji mohou třeba řidiči.
Je škoda, že v hodinkách se nenahází žádná aplikace pro manuální zadání čísla a jeho následné vytočení. Své oblíbené kontakty si můžete v mobilní aplikaci nakopírovat do kontaktů v hodinkách, kde pak na ně můžete jednou klepnout a hovor bude okamžitě uskutečněn.
V mobilní aplikaci k hodinkám si můžete nastavit i notifikace z vašich oblíbených aplikací. Příchozí notifikace se na hodinkách zobrazí okamžitě a fungují spolehlivě. Umí sice i diakritiku, ale bohužel neumí číst emotikony. V mobilní aplikaci si můžete také nastavit rychlé odpovědi na zprávy, ale pravděpodobně se to týká jen SMS zpráv, protože do chatovacích aplikací Threema, Signal, Telegram a dalších mi reagování nefungovalo, což někoho může zamrzet.
Moc hezky zpracovaná je aplikace pro nastavení budíků. Při buzení budou hodinky vibrovat, což někoho vzbudí. Snadné je i samotné nastavení budíků, to můžete provádět přímo na displeji bez nutnosti vytahovat mobil z kapsy.
Výkon a poslech hudby
V hodinkách se nachází také 4 GB interní úložiště, a to má po prvotním spuštění a všech stažených aktualizacích dostupný prostor kolem 1,8 GB. To pro těch pár aplikací a případnou hudbu pro běh postačí. Sportovci si často stěžují, že při svých sportovních aktivitách nechtějí u sebe tahat velký mobil, což chápu. Pro poslech hudby při sportování tedy stačí k hodinkám připojit bezdrátová sluchátka a můžete vyrazit sportovat.
S tou hudbou to ale stále není tak jednoduché. Přesun hudby do interního úložiště hodinek je skrze mobilní aplikaci rychle a nesmírně snadné. Stahujete ale v dnešní době ještě skladby ve formátu MP3? To moc lidí asi už nedělá. Je tedy škoda, že hodinky nemají aplikaci Spotify, YouTube Music, Tidal nebo třeba Deezer. Odkázáni jste zkrátka jen na MP3.
Výdrž a nabíjení – to vždy Huawei uměl
Chytré produkty od Huawei bylo možné roky znát také tím, že výrobce sliboval dlouhou výdrž na jedno nabití, což většinou byla pravda. Jelikož mám menší verzi hodinek, nachází se v nich i menší akumulátor (baterie) a vydrží o něco méně, než 46 mm verze.
Výdrž na jedno nabití se odvíjí logicky podle toho, jak hodinky budete používat. Pokud hodinky budete používat jen jako hodinky a občas si zkontrolujete naměřené aktivity, jsou schopny vydržet 6 – 7 dní na jedno nabití. Pokud však budete často měřit EKG, dostávat notifikace z mnoha aplikací a využívat GPS, výdrž bude o poznání nižší. S mým používání jsem hodinky nabíjel po třech dnech, což slavné rozhodně není, ale u chytrých hodinek je to dobrá výdrž. Přeci jen Apple Watch se nabíjí denně…
Hodinky se nabíjí skrze bezdrátovou technologii Qi. Tento standart se využívá dnes také u mobilních telefonů, pár tabletů i bezdrátových sluchátek. Přímo v balení najdete hezkou malou podložku pro nabíjení hodinek, do které hodinky jen položíte a okamžitě se začnou nabíjet.
Jistě si říkáte, že je super, že hodinky mají rozšířený standart bezdrátového nabíjení, protože je lze nabíjet jakoukoli podložkou pro nabíjení. No, ono to tak jednoduché ale není. Během mého testování jsem zkoušel hned tři různé bezdrátové podložky pro nabíjení standartu Qi od různých výrobců a s různým výkonem, ale ani jedna podložka s hodinkami nefungovala… Spoléhal bych tedy spíše jen na nabíječku dodávanou v balení hodinek.
Co placení hodinkami? Funguje konečně?
Hodinky v sobě mají ukrytou NFC cívku, což by znamenalo, že by mohly umět bezkontaktní placení. Bohužel na společnost Huawei jsou stále uvaleny americké sankce, takže s výrobcem nesmí spolupracovat různé společnosti starající se o platby. Hodinky tedy v současné době placení neumí, což je vzhledem k ceně opravdu velký nedostatek. Mluví se však o tom, že to se brzy změní, a to díky aplikaci Curve. Vážně ale budete chtít si vytvářet nový „bankovní“ účet jen kvůli hodinkám?
Závěr – jsou luxusní, ale pro každého nejsou
Na hodinkách Huawei Watch GT 3 Pro se mi líbí, že Huawei se povedlo do světa chytrých hodinek přinést konečně skutečně luxusní hodinky. Apple Watch ve srovnání s těmito hodinkami působí jako laciná hračka pro děti. Za ty peníze tedy získáte skutečně prémiové zpracování a konstrukci s odolností i pro potápění do 30 metrů.
Huawei musím pochválit také možnost si vybrat různá provedení hodinek, vydařený OLED displej se safírovým sklem, možnost měřit si EKG a přítomné navigační systémy. Někdo může ocenit i telefonování či poslech hudby skrze hodinky.
Hodinky však bohužel dokonalé rozhodně nejsou a stále mají stejné problémy, jako loňské modely. Systém HarmonyOS je sice celý v češtině/slovenštině a je nádherně svižný, ale stále má nedodělané notifikace. Osobně bych uvítal především zobrazení emotikonů ve zprávách. Někteří uživatelé zas chtějí nějaké rychlé odpovědi z hodinek na zprávy do všech chatovacích aplikací. Za sebe vidím jako opravdu velký problém stále nefunkční bezkontaktní platby, které bych od hodinek za tyto peníze rozhodně očekával. Chybí také aplikace pro streamování hudby…
Osobně si myslím, že mnou testovaná 43 mm keramická verze je rozhodně vydařená a dámy si je zamilují. Když jsem nějaké slečně hodinky ukázal, okamžitě je chtěla, takže design se Huawei rozhodně povedl. Pokud tedy jste uživatel, co chce chytré hodinky a nepotřebujete bezkontaktní platby, rychlé odpovědi na zprávy ani streamovací služby, mohu hodinky doporučit.
ASI NEjakE mlade to testovalo.Nejake pubertacke emotikony jsou dobre tak pro pubescenty.A ze se neda platit? Nikdy bych si nedal do techto zarizeni platby.