Nefungují vám SMS zprávy? Může za to služba RCS. Jak ji zrušit?

V posledních měsících jsem zaznamenal problém s SMS zprávami na mobilech různých značek. Zjistil jsem, že za vším stojí RCS zprávy, se kterými Google přišel po opravdu dlouhých letech, kdy celá tato služba nemá absolutně žádný smysl. Přeci jen každý dnes asi používá svou oblíbenou chatovací aplikaci pro komunikaci přes internet.

SMS zprávy jsou dle mého názoru sice opravdu mrtvé, ale někdy potřebujete rychle odpovědět kurýrovi či někomu staršímu, kdo stále nemá chytrý mobil s internetem. Vždy platilo, že s SMS zprávou se dopíšete úplně komukoliv, a to bez ohledu na značku mobilu či operační systém v něm. To však Google bohužel změnil a velké části uživatelům aktivoval RCS zprávy, které ne vždy fungují úplně ideálně.

 

Problematika s RCS službou

Na internetu se dočtete různé návody, jak službu chatu (RCS) deaktivovat. Návody vypadají opravdu jednoduše, ale ne každému fungují. Na jednom zahraničním fóru podpory Googlu jsem se dokonce dočetl, že rušení celé služby může trvat i tři měsíce, což je šílené.

Kolega Kofski, co na tento web píše články a recenze tento problém také řešil, a nakonec jej vyřešil skrze svého mobilního operátora Vodafone. Toho stačilo požádat, aby mu RCS službu zrušil. Poté bylo vše funkční. Tento postup vám může pomoci třeba při přechodu z mobilu s Androidem k iPhonu.

Bohužel i já a další lidi v okolí máme po aktualizacích aplikací Google Zprávy stejný problém. Chtěl jsem přijít na to, jak problém odstranit i bez nutnosti kontaktovat mobilního operátora. Nakonec jsem našel způsob, který svede asi každý a alespoň v mém případě skutečně fungoval.

 

Nejdříve deaktivujte službu RCS

V mém případě jsem celou službu chatu (RCS) deaktivoval, ale SMS zprávy jsem skrze T-Mobile nemohl odesílat takřka nikomu. Někomu se zpráva odeslala, ale většinou jsem narážel na problém. Ten přetrvával i na jiných mobilech různých značek, takže problém v samotném mobilu jsem vyloučil. Níže najdete řešení, které mi fungovalo.

 • Buďte připojeni k internetu
 • Přejděte do aplikace Zprávy
 • Vpravo nahoře klepněte na možnosti (tři tečky)/Nastavení/Obecná nastavení

 • Nyní vyberte “Funkce chatu” a celou tuto funkci vypněte

 

 

Nyní si vyberte jinou aplikaci pro příjem a odesílání SMS zpráv

Nyní je zapotřebí si vybrat nějakou jinou mobilní aplikaci pro zasílání a příjem SMS/MMS zpráv. Těch je dostupných více, ale asi nejlepší možností je aplikace Signal. Jedná se o bezplatnou aplikaci v češtině, která nabízí šifrovanou komunikaci přes internet. Vlastně funguje stejně jako WhatsApp, ale na rozdíl od WhatsAppu nebo Messengeru je bezpečná.

Signal má také tu výhodu, že jej můžete nastavit jako výchozí aplikaci pro SMS/MMS zprávy. To znamená, že celou aplikaci Signal můžete používat pro komunikaci přes internet s ostatními kamarády, co také mají Signal, ale lze i naplno využívat běžné SMS/MMS zprávy s kýmkoliv. Vybrat si však můžete také jinou aplikaci, kterou níže zmíním.

 • Stáhněte si aplikaci Signal z Obchodu Play

  Skenuj pro stažení aplikace Signal
 • Stáhnout si můžete z Obchodu Play aplikaci Jednoduché SMS správy od vývojáře Simple Mobile Tools. Aplikace mi při testech fungovala bez problémů, ale její design není zrovna moderní. Některé funkce je nutné také odemknout po jednorázové platbě 20 Kč. Doporučuji spíše aplikaci Signal.
  Skenuj pro stažení aplikace Jednoduché SMS správy

   

 • Teď je zapotřebí novou aplikaci nastavit jako výchozí pro používání SMS/MMS zpráv.
 • Pokud chcete používat pro SMS a MMS zprávy aplikaci Signal, postup nastavení je jednoduchý. Spusťte aplikaci Signal, případně se registrujte svým telefonním číslem a udělte veškerá potřebná oprávnění. Pak vpravo nahoře klepněte na tři tečky/Nastavení/Konverzace/SMS a MMS a nastavte aplikaci Signal jako výchozí aplikaci pro SMS. Poté si můžete i nastavit informativní SMS doručenky.

 

 • POKUD HORNÍ POSTUP NA VAŠEM MOBILU NEFUNGUJE: U některých mobilů stačí přejít do nastavení telefonu, nahoře do vyhledávacího pole napsat “Výchozí” a rozklepnout “Výchozí aplikace”. Tam stačí jako aplikaci pro SMS zprávy nastavit jednu ze zmíněných aplikací uvedených výše. U mobilů Xiaomi a jiných je postup trochu jiný. Je třeba přejít do: Nastavení telefonu/Aplikace/Správa aplikací/Tři tečky vpravo nahoře/Výchozí aplikace/Zprávy a tam vybrat novou aplikaci.
 • Nové aplikaci pro SMS a MMS zprávy je dobré také udělit výjimku v úspoře baterie, aby byla aplikace funkční na 100%. U některých mobilů stačí třeba na ikoně aplikace Signal dlouze podržet prst/O aplikaci a povolit automatické spouštění aplikace a vypnout spořič baterie, jak můžete vidět na snímku níže. Pokud na vašem mobilu tento postup nefunguje, můžete přejít do nastavení mobilu, najít nastavení aplikací, kde vyhledáte aplikaci Signal či jinou a úsporu baterie ji zakážete.

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

 1. Dobrý den, řeším stejný problém. Pořídil jsem si Apple a i přes to, že jsem před výměnou SIM deaktivoval přímé v SMS aplikaci RCS, tak mi na iPhone od některých nechodí zprávy a těm lidem se objevuji jako, že RCS mám. Zkusil jsem i webovou stránku na zrušení ale ta mě odkázala na operátora. Tak jsem volal na operátora a ten to předal technikům. Mám Vodafone, Technici ukončili tento problém s tím, že to je věc Google a nemohou mi pomoci. Takže možnost nějakým způsobem kontaktovat Google je nemožná. Bohužel stričt SIM kartu do Android telefonu a vypnout to nelze. Protože mám eSIM. A nemám Android telefon který podporuje eSIM. Takže opravdu nevím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*