PlayBox a MultiApp umí aplikace izolovat. Mají i Obchod Play

Platforma Android má výhodu ve své otevřenosti a svobodě. Pokud chcete, můžete aplikace instalovat do odděleného místa, čímž dojde k izolování vybraných aplikací. Vyzkoušet si bezpečně můžete aplikace, u kterých si nejste jisti, že jsou v pořádku. Operační systém mobilu přitom nebude nijak ovlivněn. Instagram, Facebook a jiné služby sbírající data nebudou mít pak ani přístup do jiných aplikací.

Co jsem koukal, tak za většinou takových aplikací stojí vývojáři z Číny. Má to svůj smysl, protože internetové služby v Číně odesílání z mobilů uživatelů velké množství dat. Ty si pak může dle tamních zákonů procházet třeba jeden z pověřených úřadů. Technicky zdatnější uživatelé se však i v Číně snaží sběru dat zamezit a využívat i zahraniční služby. K tomu jim může pomoci právě izolovaný prostor pro různé např. západní aplikace.

Dlouhodobě jsem v článcích zmiňoval výbornou aplikaci Shelter. Ta je vážně vydařená, ale není 100% funkční na každém mobilu a problém se může vyskytnout především u levnějších mobilů. Existuje pak i řada dalších aplikací a dvě z nich jsou třeba PlayBox a MultiApp. Aplikace opět nabízí izolovaný prostor pro aplikace a je možné si do nich importovat aplikace, které máte v systému již nainstalované, je možné instalovat APK soubory aplikací z úložiště mobilu, a dokonce je možné přímo v aplikaci otevřít izolovaný Obchod Play a stahovat aplikace dle potřeby.

PlayBox a MultiApp fungují dobře a vlastně se mohou hodit i různým geekům, kteří využívají ROM systému Android bez služeb Googlu. Díky této aplikace budou mít k dispozici i Obchod Play s možností spouštění všech Google aplikací. I uživatelé novějších mobilů značky Huawei aplikaci tedy mohou zkusit. PlayBox umí instalovat i soubory aplikací APK, zatímco MutiApp počítá s tím, že aplikace budete instalovat z Obchodu Play nebo již nainstalované do izolovaného prostotu importovat.

A nějaké nevýhody? Nevýhoda aplikací je přítomnost reklam. Ty nejsou nijak dlouhé, ale někomu mohou přijít otravné. MultiApp je pak novější a může lépe fungovat s novějšími systémy Android. Občas se mi však stávalo, že se v Obchodě Play animace stahování zastavila, přesto se aplikace ale nainstalovala. Stačilo aplikaci ukončit, spustit MultiApp znovu a přes Obchod Play nainstalovanou aplikaci otevřít. Je i vážně velká škoda, že MultiApp alespoň prozatím neumí vytvořit zástupce nainstalované aplikace na úvodní obrazovku Androidu.

Jak aplikace v PlayBoxu instalovat?

  • V případě Obchodu Play ho stačí spustit, přihlásit se ke svému Google účtu a začít stahovat. Po stažení stačí přejít na hlavní stránku PlayBoxu, podržet prst na ikoně nainstalované aplikace a vytvořit zástupce (Shortcuts) s ikonou na hlavní stránce Androidu.
  • Jestli chcete nainstalovat aplikace skrze instalační APK soubory, stačí prstem klepnout na tlačítko „+“ a následně na „Import from file“. Vyberte APK soubor a nainstalujte jej.
  • Klepnutím na tlačítko „+“ je možné najít aplikace již nainstalované a nainstalovat je znovu i do izolovaného prostoru, a to klepnutím na malé tlačítko „+“ vedle názvu aplikace.

Jak aplikace v MultiApp instalovat?

  • Hned po prvotním startu se zobrazí seznam nainstalovaných aplikací. Aplikaci si můžete rozklepnout, klepnout na odkaz „Install“, čímž dojde k instalaci aplikace do izolovaného prostoru a odkazem „Start“ aplikaci spustíte.
  • Chcete Obchod Play? Pak vpravo nahoře klepněte na možnosti (tři tečky) a povolte služby Obchodu Play tlačítkem „Enable Google Play“. Může dojít ke stahování a instalaci Google aplikací. Poté už jen Obchod Play spusťte v možnostem tlačítkem „Open Google Play“.

Kde je možné si PlayBox a MultiApp stáhnout?

Za oběma aplikacemi stojí jeden vývojář. Obě si můžete stáhnout z GitHubu projektu. Jedná se o APK soubory a jejich instalace je snadná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top