Nokia 8.1 – HDR displej, skvělé fotoaparáty a krásný design (RECENZE)

Začátkem roku na náš trh vkročila finská Nokia 8.1 s lehce matoucím názvem. Pokud znáte vlajkové modely Nokia 8 a Nokia 8 Sirocco, tak od 8.1 očekáváte nový vlajkový model, ale ve skutečnosti se jedná o zástupce vyšší střední třídy. Jedná se však o zajímavý kousek, který se snaží nabídnout kvalitní konstrukční zpracování, velký HDR displej, duální fotoaparát Zeiss a slušný výkon. V době testování se Nokia 8.1 na našem trhu prodávala za 11 499 Kč.

 

 

Obsah balení – bohužel bez krytu, ale se sluchátky

V klasické „Nokiácké“ krabičce se kromě samotného mobilu ukrývá také USB-C-USB-A nabíjecí/datový kabel a 18W nabíjecí adaptér.  Potěší také originální Nokia špuntová sluchátka s 3,5 mm jackem a nechybí ani spona pro vysunutí hybridního slotu a návody. Vzhledem ke skleněné konstrukci zamrzí absence silikonového krytu…

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel pro Nokia 8.1 zakoupit.

 

 

 

Design a konstrukce – elegance bez křiklavých barev

Nokia 8.1 nabízí konstrukci v kombinaci hliníkového rámečku a skleněných zad. Na našem trhu se prodává pouze v tmavě modrém provedení. Pokud znáte starší modely od Nokie, tak na první pohled si můžete všimnout designových prvků z Nokia 8 Sirocco, levnější Nokia 7.1 a loňského modelu Nokia 7 Plus. Od každého modelu si vzala to nejlepší.

 

Čelní plochu mobilu pokrývá ochranné sklo 6,15palce displeje. Na první pohled se může znát, že tento model nemá výřez v displeji, ale ve skutečnosti jej má. Ve výřezu se nachází selfie kamerka, reproduktor pro hovory a potřebné senzory. Jsem moc rád, že se výrobce nerozhodl nasadit nepraktické 3D zakřivené sklo, jak tomu bylo u modelu 8 Sirocco.

 

Rám mobilu je z kvalitního hliníku a v ruce působí robustním dojmem. Potěší stříbrný proužek rámu, ten se na světle leskne a přidává tak na elegantním dojmu. Všechny hrany rámu jsou broušeny a do rukou z žádné strany nic neškrábe. Levý bok mobilu ukrývá hybridní slot pro nanoSIM/microSD karty a pravému boku dominují tlačítka pro ovládání hlasitosti a zamykací tlačítko. Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofon. Spodek mobilu tradičně nabízí mikrofon, USB-C nabíjecí konektor a hlasitý reproduktor.

Zadní kryt je z tmavě modrého 2.5D skla. Na zádech se nachází dvojice vystupujících čoček fotoaparátů a jejich okolí je opět krásně broušené tak, aby nic neškrábalo do ruky. Ehm, Huawei by si měl vzít příklad… Nechybí ani přisvětlovací LED blesk, čtečka otisků prstů a loga. Výrobce umístilo líbivé stříbrné prvky také do okolí fotoaparátů a čtečky otisků prstů.

 

 

 

Displej – krásný displej s HDR, ale bez diody

Levnějšímu modelu Nokia 7.1 jsem chválil displej s podporou HDR. Výrobce se rozhodl, že tuto funkci bude nasazovat do více modelů a má jej tedy i Nokia 8.1. Ta nabízí velký displej s úhlopříčkou 6,15palce a FullHD+ rozlišením (2280 x 1080 px).

 

Použit byl IPS panel a díky tomu je podání barev na velice dobré úrovni. Díky podpoře HDR barvy sice neodpovídají moc realitě, ale pro oči jsou líbivější a oceníte jej především během hraní her a sledování videí. V nastavení se také nachází položka PureDisplay, kde můžete zvolit režimy podání barev. Za HDR si Nokia 8.1 odnáší velkou pochvalu a doufám, že se tato funkce bude objevovat i v nadcházejících modelech.

Výrobce na svých propagačních materiálech dokonale maskuje výřez v displeji. Nokia 8.1 ve skutečnosti nabízí poměrně rozměrný výřez, který je „skrytý“ softwarovým řešením v podobě černého proužku. Funguje to stejně, jako u jiných mobilů, kde si tuto funkci můžete zapnout manuálně. Osobně mi to moc nevadí, ale některým uživatelům může vadit, že výřez nelze „odkrýt“. Tato funkce však může do mobilu dorazit aktualizací systému.

 

Ve výřezu displeje se kromě selfie kamerky a reproduktoru nachází také senzor okolního světla. Automatická regulace jasu reaguje skvěle a viditelnost na přímém slunci je příkladná. Kam se ale poděla notifikační dioda? Bohužel na tu výrobce úplně zapomněl… Tu částečně nahrazuje funkce ambientního displeje, kde můžete vidět notifikace na zamčeném displeji. Funkce na příchozí notifikace upozorní jen krátce po přijetí, po zvednutí mobilu ze stolu nebo po celou dobu nabíjení. Always-On pro neustále zobrazování informací bohužel neumí, ale podařilo se mi ji doinstalovat pomocí aplikace (samostatný článek).

 

 

 

 

Odemykání mobilu – blesková čtečka

Nokia 8.1 nenabízí odemykání obličejem, jak tomu je u konkurence. Důvodem je čistý systém Android One, který je zaměřen především na bezpečnost. Odemykání obličejem stále není tak bezpečné, jak čtečka otisků prstů.

Na zádech mobilu se tedy nachází dobře umístěna čtečka otisků prstů. Nastavit si můžete až dostačujících pět prstů a odemykání je velice rychlé. Se spolehlivostí také nenastal žádný problém a čtečka si poradí i s vlhkým prstem.

V Nastavení/Systém/Gesta se nachází také mnou oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty s notifikacemi. Je celkem škoda, že čistý systém nenabízí gest více, např. pořízení selfie klepnutím na čtečku.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

V útrobách Nokie 8.1 tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 710 s taktem: 2x 2,2 GHz + 6x 1,7 GHz. O výkon se dále stará 4 GB a pro data/aplikace slouží 64 GB interní úložiště. Paměť lze také rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 400 GB.

Test v AnTuTu Benchmark a AndroBench
Test v GeekBench a AiTuTu

 

Pro běžné pracovní nasazení je výkon dostačující a prostředí nenaráží na problémy s výkonem. Pochopitelně jsem Nokii 8.1 podrobil pořádné zátěži ve hraní her. Shadowgun: Legends bylo možné hrát na nejvyšší grafické nastavení se 60 FPS. PUBG Mobile, Cyber Hunter a Fortnite na vysoké nastavení také lze hrát bez záseků či pádů. Během hraní her jsem nezaznamenal ani nadměrné přehřívání a chlazení procesoru se také povedlo.

 

O výdrž se stará nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 500 mAh. Z výdrže na jedno nabití jsem byl opravdu velice mile překvapen. Pokud zrovna nehrajete hry a nesledujete filmy, tak je Nokia 8.1 schopna vydržet na jedno nabití jeden a půl až krásné dva dny.

K nabíjení slouží oboustranný konektor USB-C a v balení se nachází i kvalitní 18W nabíjecí adaptér. Využívat tedy lze příjemného rychlého nabíjení. Za použití originálního adaptéru se akumulátor z 0% do 50 stavu nabil za 43 minut. Plné nabití bylo dosaženo za jednu hodinu a 43 minut.

 

 

 

Fotoaparáty – milé překvapení

 

 

Aplikace pro focení

Výrobce si na své fotoaplikaci dává opravdu záležet a předinstalovaná HMD Camera je díky aktualizacím stále vylepšována. Nechybí populární pomoc umělé inteligence pro automatické rozpoznávání scén, kdy jsou automaticky nastaveny „nejlepší“ parametry.

 

Horní část aplikace nabízí menu, kde je možné vypnout detekování scény (AI), nastavit automatické HDR, vypnout zvuk spouště a nastavit potřebná rozlišení. Dále najdete ikonku funkce Google Lens, režim zkrášlení, režim pro focení/natáčení čelní i zadní kamerou současně a nechybí ani časovač. Vyhrát si můžete také s různými AR nálepkami na obličej.

Spodní část aplikace nabízí ty nejdůležitější režimy. Nechybí Profi režim s výborným manuálním nastavením, který lze vyvolat také tahem prstu po spoušti. Své místo v aplikaci má také živý bokeh efekt s možností manuálního nastavení intenzity rozmazání, panorama, přepínání mezi režimem pro focení a pořizování videa, zpomalené záběry a časoyběr.

 

 

Jak fotí dvojice zadních fotoaparátů?

Nokia 8.1 na svých zádech nabízí duální fotoaparát s optikou Zeiss. Hlavní čočka nabízí rozlišení 12 Mpx se světelností f/1.8, druhá čočka nabízí překvapivě vyšší 13 Mpx rozlišení a stará se o hloubku ostrosti. Hlavnímu fotoaparátu také vypomáhá optická stabilizace obrazu (OIS), což jen vítám.

Zadní fotoaparáty jsou milým překvapením a bezesporu se jedná o jedno z hlavních lákadel Nokie 8.1. Snímkům za dobrých světelných podmínek nechybí vyvážené podání barev a ostrost. Automatické ostření funguje výborně, automatické HDR také a focení makro snímků nedělá optice problémy. Za horších světelných podmínek lze také pořídit dobré snímky, ale pochopitelně je znát ztráta detailů. Fotoaparáty na top modely sice nemají, ale vzhledem k ceně je hodnotím jako nadprůměrné.

Nokia 8.1 si také velice dobře rozumí s aplikací Google Camera. V ideálních podmínkách mají snímky pořízené Google Camerou sytější barvy a s nočním režimem lze fotit kvalitnější snímky za špatného osvětlení. Jedná se však o neoficiálně portovanou aplikaci, ale funguje skěle a rozhodně stojí alespoň za vyzkoušení.

 

 

Natáčení videí

Nokia 8.1 umí zadním fotoaparátem pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nastavení se nachází také FullHD rozlišení se 30 FPS. Je velká škoda, že žádné z nabízených rozlišení nepodporuje 60 FPS. Samotná videa vypadají dobře a optika nemá tendenci zdlouhavě přeostřovat. Potěší také optická stabilizace obrazu (OIS) a kvalitní OZO audio.

 

 

 

Selfie kamera

Čelní selfie kamerka nabízí rozlišení 20 Mpx se světelností f/2.0. Během focení selfie kamerkou jsou také rozpoznávány scény a lze využívat manuální režim. K dispozici je také režim „vylepšení“ pro zahlazení nedostatku pleti a „Režim na výšku“, což je portrétní režim. Rozmazání pozadí v tomto režimu funguje skvěle a snímky ze selfie kamerky bych se nestyděl sdílet na sociální sítě. V maximálním rozlišení 20 Mpx lze fotit v poměru 4:3, ale k dispozici je i poměr 16:9 s rozlišením 15 Mpx. Videa pak lze natáčet v rozlišení FullHD se 30 FPS.

 

 

 

Operační systém – pravidelně aktualizovaný Android

Nokia 8.1 nabízí operační systém Android 9.0 Pie. Potěší také zapojení systému do programu Android One, který zajišťuje pravidelné aktualizace bezpečnostních záplat po dobu tří let a nové verze Androidu po dobu dvou let. Obdrží tedy i chystaný Android Q.

 

Systém v mobilech Nokia mám moc rád, protože je čistý a nenabízí žádnou masivní nadstavbu. Prostředí je tedy nádherně svižné a spolehlivé. Během mého testování obdržela Nokia 8.1 hned dvě aktualizace, z toho jedna opravila rychlost animací v multitaskingu. S příjmem notifikací (oznámení z aplikací) a připojení k VPN jsem neměl žádné problémy.

Android 9.0 Pie nabízí také nové ovládání pomocí gest, která nahrazují tradiční trojici ovládacích tlačítek v displeji. V Nastavení/Systém/Gesta si však můžete vybrat, zda chcete stará dobrá tlačítka, nebo nová gesta. Já však preferoval ovládání gesty.

 

 

 

Konektivita – platby nejsou problém

Nokia 8.1 podporuje všechna 4G/LTE pásma. LTE umí oba sloty pro nanoSIM karty, ale kvůli hybridnímu slotu si musíte vybrat, zda chcete využívat dualSIM nebo jednu SIM a paměťovou kartu microSD. Připojit se lze také k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n/ac) a citlivost antén je na výborné úrovni.

 

Pod zadním krytem se nachází také NFC cívka a užívat si tedy můžete i pohodlné bezkontaktní placení mobilem. Potěší také nové Bluetooth 5.0 a během mého testování jsem jej testoval s bezdrátovými sluchátky Sennheiser CX 6.00BT a reproduktorem Beoplay P6. Poslech hudby nebyl nijak trhaný a problém nenastal ani během párování.

K využívání map a navigace poslouží GPS, A-GPS, GLONASS a BeiDou. S nalezením polohy a jejím udržením na mapě jsem v mapách od Seznamu i Googlu neměl problém.

 

 

 

Zvuk – jack a sluchátka v balení

Je škoda, že Nokia 8.1 nenabízí dva hlasité reproduktory, ale stereo se vytrácí i u konkurence. Reproduktor je však hlasitý a snaží se i o náznak basů. Myslím si, že většina uživatelů bude spokojena, ale přeci jen bych rád viděl to stereo.

Pochvalu si výrobce odnáší za 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Používat tedy můžete i svá oblíbená sluchátka a nemusíte kupovat žádné redukce. Chválím také za hliníková špuntová sluchátka přímo v balení mobilu. V uších mi seděla pohodlně a k dispozici je i sáček s různými velikostmi špuntů.

 

 

 

Závěr – doposud nejhezčí Nokia?

I přes matoucí název je Nokia 8.1 vydařeným modelem. Nokia 8.1 jednoduše zaujme svým krásným vzhledem, ale i krásným displejem s HDR. Velice spokojený jsem byl s dvojicí zadních fotoaparátů, výkonem pro hraní těch nejnáročnějších her a také dvoudenní výdrží na jedno nabití. Chválím také za výbornou optimalizaci čistého systému Android, který navíc bude dostávat pravidelné aktualizace.

Myslím si, že cena 11 499 Kč (v době testování) je opodstatněna. Je sice fakt, že některá konkurence za danou cenu nabízí i 128 GB interní úložiště, ale většinou nenabízí pravidelně aktualizovaný Android, tak kvalitní fotoaparáty a výkon.

Nokia 8.1 však rozhodně není dokonalá a opravdu nechápu, proč výrobce do rozměrnějšího výřezu nenasadil notifikační diodku… Je sice pravda, že funkce ambientního displeje funguje skvěle, ale diodu nahradí jen částečně. Dalším mínusem může být pro některé uživatele absence bezdrátového nabíjení a nemožnost „odkrýt“ výřez v displeji. Pokud tedy překousnete zmíněné nedostatky, tak mohu Nokii 8.1 jen doporučit.

 

 

Co se mi líbí?

  • Elegantní design a konstrukční zpracování
  • Čistý Android One
  • Skvělé fotoaparáty s OIS
  • Výborný HDR displej
  • 3,5 mm jack pro sluchátka
  • Sluchátka v balení
  • Dvoudenní výdrž na jedno nabití
  • Výkon na hraní náročných her

 

Co se mi nelíbí?

  • Absence notifikační diody
  • Výřez nelze „odkrýt“
  • Někomu může scházet bezdrátové nabíjení

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top