Nokia 1 – Levný základ se svižným Androidem Go (RECENZE)

Nokia 1 je low-endový základní chytrý mobil za cenu kolem 2500 Kč pro nenáročné uživatele. Mobil byl představen na veletrhu MWC 2018 v Barceloně a láká na malý 4,5″ (palce) displej a operační systém Android 8.1 Oreo (Go Edition). Ten díky svým úpravám má fungovat rychle bez sekání i na nevýkonných mobilech. Jak si Nokia 1 v testování vedla? Fungoval systém skutečně svižně?


 

Obsah balení:

 • Nokia 1
 • Akumulátor (baterie)
 • Pecková sluchátka
 • Nabíječka
 • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Zavzpomínejme na Lumie

Hned po vybalení Nokie 1 z krabičky jsem si vzpomněl na Nokii Lumii 620 s dnes již mrtvou platformou Windows Phone. Nokia 1 se staré Lumii v mnohém podobá a v tmavě modré variantě si také můžeme všimnout designovým prvků z novodobé tlačítkové Nokie 3310.

 


 

Jedná se o malý mobil a jeho rozměry činí 133.6 x 67.78 x 9.5 mm. Příjemná je také váha 131 gramů (včetně akumulátoru). Ovládání jednou rukou není žádný problém a v ruce se drží výborně. Dobrou zprávou je také oživení značky Xpress-on, která bude nabízet různé barevné kryty. Ty si uživatelé budou moci dokupovat a měnit dle libosti.

 

 

 

 

Čelní plochu pokrývá 4,5″ (palce) displej, který je chráněn ochranným sklem. To zapadá do bílého plastového proužku kolem displeje. Nad displejem se nachází pouze 2 Mpx selfie kamerka, reproduktor pro hovory a logo výrobce. Pod displejem se nachází pouze mikrofon. Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a na pravém boku najdeme bílá plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Drží pevně na svém místě a nijak se neviklají. Spodní část nabízí jen a pouze nabíjecí konektor Micro USB.

 

 

 

Celá záda mobilu jsou plastová a hrany jsou zaoblené tak, že do ruky nic neřeže. Najdeme zde čočku 5 Mpx fotoaparátu, LED blesk, logo výrobce a v dolní části hlasitý reproduktor. Plastová vanička včetně akumulátoru (baterie) je vyjímatelná. Po vyjmutí akumulátoru lze vložit dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu.

 

 

 

 

 

Displej – Návrat do minulosti

Když se podíváme na dnešní mobilní trh, tak velká část mobilů nabízí 5″ a více palcové úhlopříčky displejů. Osobně bych do menšího displeje nešel, ale stále u některých nenáročných uživatelů slyším nářky, že chtějí zpět něco malého a zároveň ne moc drahého. Nokia 1 nabízí na dnešní dobu malý 4,5″ FWVGA IPS displej s dnes již nízkým rozlišením 854 × 480 px. Alespoň HD rozlišení displej mít mohl …

 

 

 

Displej disponuje senzorem okolního světla a automatická regulace jasu funguje dobře bez problémů. Sklo se však poměrně dost leskne a to kazí viditelnost na přímém světle. Při používání venku na sluníčku tedy prohlížení fotek či videí opravdu není nic komfortního, ale na rychlé odepisování viditelnost postačuje. Nemění to však nic na tom, že vzhledem k ceně mohla být viditelnost na přímém slunci o něco lepší.

 

 

 

 

 

Hardware a výkon – Opravdu jen pro nenáročné

I v oblasti hardwaru se vrátíme do minulosti a Nokia 1 rozhodně nemá výkonu na rozdávání. Uvnitř tepe čtyřjádrový procesor MediaTek MT6737M s taktováním na 1,1 GHz. Dále se o výkon stará 1 GB RAM a to je na dnešní dobu opravdu málo. Interní úložiště nabízí také velice nízkou kapacitu a to 8 GB, ze které po prvním spuštění zůstane pouze 5,1 GB. Na dnešní dobu je to opravdu málo, ale nutno podotknout, že Nokia 1 míří opravdu na nenáročné uživatele, kteří nebudou instalovat velké množství aplikací. Na fotky, videa a další soubory lze využít MicroSD kartu s maximální kapacitou až 128 GB.

Během svého testování jsem byl však velice mile překvapen, že jsem mohl bez problémů hrát Pokémon Go. Ano, hra se sice spouští poměrně dlouho, ale její hratelnost je bezproblémová a nenarazil jsem na žádné záseky či pády hry. Pro běžné aplikace jako je internetový prohlížeč, Instagram, Messenger a další výkon také dostačuje.

Pokémon Go na Nokia 1

 

 

 

 

 

 

Operační systém – Nejnovější Android v čisté podobě

Operační systém je v případě tohoto modelu velkým lákadlem. Nabízí nový operační systém Android 8.1 Oreo. Ten je v čisté podobě bez zbytečných aplikací a dalšího paskvilu. Jedná se o levný mobil se slabším hardwarem a jistě každý moc dobře známe velice levné mobily, které po týdnu používání úplně tak dobře nefungují. Obával jsem si, že to bude případ i Nokie 1. Byl jsem však velmi mile překvapen.

 

 

Nokia 1 nabízí upravenou verzi Android Go Edition, který funguje lépe na mobilech se slabším hardwarem. Neznamená to však, že by byl systém ve velké míře omezený. V systému můžete využívat Google aplikace spadající do edice Go. Ty jsou znatelně osekané, ale funguje výborně a svižně. Aplikace pro vyhledávání se mi dokonce líbí více, než ta plnotučná a nepostrádá hlasové vyhledávání. V menu aplikací najdeme také aplikaci Maps Go, což jsou odlehčené mapy od Googlu a odlehčenou aplikaci Gmailu. Google Play také nabízí odlehčené aplikace Facebook Lite, Messenger Lite, Skype Lite a řadu dalších, které nezabírají tolik paměti.

Pokud však nechcete používat odlehčené aplikace, tak nemusíte a Nokia 1 si poradila s každou plnotučnou aplikací od Googlu i Facebooku včetně nenažraného Messengeru. Z Androidu Go Edition mám opravdu moc dobrý pocit a moc rád bych jej viděl ve více mobilech. Na Nokii 1 jsem za dobu testování nezaznamenal žádné zamrzání, pády aplikací či samovolné restartování.

Aplikace Google Go

 

 

 

 

 

 

Fotoaparát – Jen aby se neřeklo …

Nokia 1 na zádech nabízí 5 Mpx čočku fotoaparátu. V maximálním rozlišení je možné fotit s poměrem stran 4:3. Pokud budete chtít mít své fotky s poměrem stran 16:9, tak je nutné se spokojit s rozlišením 4 Mpx. Zadní kamerou je možné také pořizovat videa v HD rozlišení a nechybí ani čelní selfie kamerka s rozlišením 2 Mpx s možností pořizování videí s rozlišením 480p.

 

 

 

Fotoaplikace je velice jednoduchá a vypadá dobře. Nabízí nastavení HDR, časovače a vlevo také menu ukrývající panoramatický režim, režim vylepšení či velmi omezený manuální režim. Pochválit musím svižný chod aplikace a také rychlé přepínání mezi režimem s pořízením fotografie a videa.

 

 

 

V této cenové kategorii nelze očekávat kvalitní fotoaparáty. Jak zadní tak i přední kamerka však mohla být lepší. Kdyby se cena Nokie 1 pohybovala na rovné 2000 Kč, tak bych fotoaparát hodnotil jako průměrný. Za dobrého světla jsou fotky i ostré, ale podání barev se mi zrovna moc nelíbí a jsou často přepálené. Focení za špatných světelných podmínek či focení makro fotek je jedním slovem špatné. Videa lze pořizovat v HD rozlišení (720p), ale kvalita videí je vhodná opravdu jen jako nouzovka … Přední 2 Mpx selfie kamerka svou kvalitou také nijak nezaujme, ale vzhledem k ceně na videohovory postačí. Nutno však podotknout, že uživatelé mobilů jako je Nokie 1 fotoaparáty vůbec neřeší.

vyfoceno přední 2 Mpx selfie kamerou

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – 3 dny nejsou problém

Bylo příjemné po několika letech držet v ruce chytrý telefon, kterému lze vyjmout zadní kryt a také akumulátor. Ten disponuje na dnešní dobu nízkou kapacitou 2 150 mAh. Jedná se o velmi nízkou kapacitu, která však vzhledem k hardwaru a malému displeji tohoto mobilu postačuje. Uživatelé, kteří si koupí Nokii 1 budou opravdu nenároční a pokud se občas podívají na sociální sítě, přečtou si e-maily a nějaký ten článek v internetovém prohlížeči, tak se výdrž na jedno nabití vyšplhá i na nádherné 3 dny.

 

 

 

 

 

Připojení a navigace – Nic nechybí

Jelikož se jedná o Nokii, tak pochopitelně nechybí plná podpora všech 4G/LTE pásem včetně venkovského pásma 800 MHz. K dispozici jsou také starší generace mobilních sítí a Wi-Fi standard 802.11 b/g/n (2,4 GHz sítě). Citlivost Wi-Fi je na velmi dobré úrovni a nezaznamenal jsem žádné problémy, které jsem často viděl u cenově podobných mobilů Xiaomi, iGet a dalších. Úsporné Bluetooth 4.2 také nechybí a během svého testování jsem jej často využíval pro přenos fotek mezi mobilem a notebookem.

Nokia 1 disponuje také GPS a A-GPS pro používání map a navigace. Během testování jsem často hrál Pokémon Go. To GPS pro hraní využívá a nenarazil jsem na žádné problémy. Co se navigace a map týče, tak jsem zkoušel aplikace Mapy Go, plnotučné mapy od Googlu a také Mapy.cz. Poloha byla nalezena velice rychle a spolehlivě udržena na mapě. Doporučuji však zapomenout na Mapy Go. Ty jsou opravdu hodně osekané a nenabízí využívání offline podkladů.

 

 

 

 

 

Zvuk – Na budík ideální

Po vzoru starších mobilů Nokia Lumia se hlasitý reproduktor nachází na spodní části zad. Výdech reproduktoru je opravdu malý a proto jsem byl opravdu překvapen hlasitostí, které je schopen dosáhnout. Ta je nadprůměrná a jako budík je Nokia 1 ideální. Vyzvánění hovorů tedy nepřeslechnete, ale kvalitou zvuku však nijak neoslní. Horní část mobilu nabízí také 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. V balení se nachází pecková sluchátka, která pro poslech hudby doporučit nemohu, ale na hovory po Messengeru, Skypu či jiné aplikaci postačí.

 

 

 

 

 

Závěr – Má koupě Nokie 1 smysl?

Nokia 1 je vlastně návratem do minulosti, protože na dnešní dobu nabízí opravdu malý displej, nízké rozlišení fotoaparátů a také podprůměrný hardware. Je však nutné se zamyslet, na které uživatele vlastně míří. Jedná se o mobil vhodný pro přechod z tlačítkového mobilu či jako pracovní telefon. Tuto funkci plní skvěle a při práci je Nokia 1 vzhledem k malému displeji a velmi příjemným tvarům praktická a ideální.

Velkou pochvalu si Nokia 1 odnáší také za možnost využívání DualSIM a MicroSD karty současně, což je velká výhoda a konkurence často nabízí hybridní sloty. Největší výhodu však vidím v operační systému. Xiaomi, iGet a další mobily v této cenové kategorii nabízí staré verze systému Androidu. Žádný z nich ani nenabízí Android v tak čisté podobě. Další velké plus je výdrž baterie na jedno nabití, která se vyšplhá až na nádherné dva dny.

Je celkem smutné, že Nokii 1 drtí modely od totožného výrobce. Pokud budete dobře hledat, tak na našich velkých e-shopech je možné často sehnat Nokii 3 za cenu kolem 2 300 – 2700 Kč. Ta nabízí výrazně lepší výkon, mnohem lepší displej, líbivější design, lepší fotoaparát a možnost bezkontaktně platit.

 

 

Můžeme se podívat také na Nokii 2. Ta se aktuálně prodává za cenu kolem 2 800 Kč, což je o pouhé tři stovky více. Nabízí lepší fotoaparáty, líbivější design, výrazně lepší displej a velkou kapacitu akumulátoru. Ve prospěch Nokie 1 však hraje spolehlivější a svižnější systém.

Nokia 2

 

 

Při pohledu na jiné modely tedy Nokia 1 postrádá smysl, že? To je opravdu čistě subjektivní a záleží jen na potřebách uživatele. Osobně bych Nokii 1 doporučil uživatelům, kteří přechází z tlačítkového mobilu a nebo hledají spolehlivý sekundární pracovní mobil u kterého vyžadují kompaktní rozměry. Jelikož se jedná o novinku, tak cenovka je o něco vyšší. Brzy se tedy pravděpodobně dočkáme snížení ceny.

 

 

 

Co se mi líbí:

 • Kvalitní konstrukce
 • Zadní kryt lze měnit dle libosti
 • Lze využívat DualSIM a MicroSD kartu současně
 • Spolehlivý a svižný Android 8.1 Go Edition
 • Velmi dobrá výdrž na jedno nabití

 

Co se mi nelíbí:

 • Horší viditelnost displeje na přímém slunci
 • 8 GB interní úložiště
 • Fotoaparát mohl být lepší
 • Cena mohla být o pár stovek nižší

 

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

4 komentář

 1. Velmi kvalitní recenze – nejen detailní, ale také objektivní – bez zbytečných emocionálních výlevů, které jsou v podobných textech na našich webech bohužel velmi časté.

  Takže – skvělé!

  Děkuji moc.

  1. Adolf Pupík (Admin)

   Děkuji! 😉

 2. Zatim prvni recenze na telefony s android go, na kterou jsem narazil, ktera zminuje i jine applikace nez ty osekane od googlu, zkousel jste i jine applikace – mapy, messengery, nakupni aplikace?
  dekuji za info

  1. Adolf Pupík

   Zkoušel a vše fungovalo. Ano, občas bylo něco pomalejší, ale to je u tak levného mobilu běžné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*