Nokia 3 – Kvalitní konstrukce a čistý Android pod 3400 Kč (RECENZE)

Finská společnost HMD Global stojící za mobily značky Nokia se snaží nabízet mobily ve všech cenových segmentech. Nokia 3 spadá do levného segmentu, který je zaplaven mobily od čínských výrobců. I levné mobily od Nokie mají rozhodně co nabídnout a hlavním lákadlem je operační systém Android, který je pravidelně aktualizován a nechybí ani důraz na kvalitní zpracování. Jak si ale Nokia 3 vedla v dlouhodobém testu a obhájila si svou cenovku kolem 3 400 Kč?

 

Obsah balení:

  • Mobil Nokia 3
  • Nabíječka
  • “špendlík” pro vysunutí slotu se SIM a MicroSD
  • Sluchátka
  • Návody

 

 

 

 

 

Design a konstrukce – Tak to má vypadat

Síla mobilů značky Nokia je důraz na kvalitní konstrukci a Nokia 3 nabízí kombinaci kovu a kvalitního polykarbonátu, jak tomu bylo dříve u mobilů Nokia Lumia s dnes již “mrtvým” systémem Windows Phone. On vlastně i design se dost podobá starším Lumiím a to není vůbec na škodu.

 

 

Příjemné jsou také barevné varianty a to mnou testovaná černá a dále také modrá, stříbrná a zajímavější bílo-měděná varianta. Rozměry mobilu jsou také příjemné a činí 143.4 × 71.4 × 8.48 mm (8.68 mm s výstupem zadní kamery). Do ruky padne skvěle a díky zaobleným hranám do ruky nic neřeže.

Na čelní straně se nachází 2.5D tvrzené sklo Gorilla Glass, které chrání 5″ (palce) IPS displej. Nad displejem nalezneme 8 Mpx selfie kamerku, reproduktor pro hovory, logo výrobce a pochopitelně i všechny potřebné senzory, které nejsou vidět. Pod displejem nalezneme senzorová tlačítka, která chválím, protože někteří výrobci je odstraňují.

 

 

Rámeček kolem telefonu je z kvalitního hliníku, který za celou dobu testování neutrpěl žádné drobné škrábance či oděrky. Horní část nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, mikrofon pro záznam zvuku při pořizování videí a také plastové předěly antén. Levá strana netradičně nabízí jeden slot pro dvě SIM karty (v případě DualSIM varianty) a druhý slot pro MicroSD kartu. Pravá strana nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a také zamykací tlačítko. Jejich umístění bohužel pochválit nemohu, protože jsou moc vysoko a rozhodně bych je raději vidět trošku níže. Tlačítka jsou však kvalitní a drží pevně na svém místě. Dolní část pochopitelně nabízí MicroUSB konektor pro nabíjení, hlasitý reproduktor, mikrofon pro hovory a také plastové předěly antén.

 

 

Záda Nokie 3 jsou celá z plastu, který je však velmi kvalitní a díky svému mírnému zaoblení výborně zapadá do hliníkového rámečku. Plast drží pevně na svém místě a nikde nic nevrže. Nalezneme zde lehce vystupující čočku 8 Mpx fotoaparátu a LED blesk.

 

 

 

 

 

Displej – Slušná podívaná, ale …

Na čelní straně se nachází 5″ (palce) IPS displej s HD rozlišením (1280 x 720 px). Díky IPS panelu je podání barev na velmi dobré úrovni a to včetně černé a bílé barvy. Nechybí senzor okolního světla a automatická regulace jasu podle světla funguje bez problémů. Viditelnost na přímém světle vzhledem k ceně není vůbec špatná a to samé lze říci o pozorovacích úhlech. Jedná se o displej, který odpovídá ceně. Jedinou výtku bych však měl k absenci notifikační diodky nad displejem, kterou řada uživatelů požaduje. Tlačítka pod displejem nejsou podsvícena, ale to konkurence také nenabízí.

 

 

V nastavení telefonu lze povolit či zakázat adaptivní jas, nastavit režim spánku displeje a bez problémů nastavit velikost písma celého prostředí dle potřeby. Je velká škoda, že se v systému nenachází nastavení nočního režimu, který šetří oči při používání v nočních hodinách. Během testování jsem tedy stáhl aplikaci z Obchodu Play, protože se bez této funkce již neobejdu.

 

 

 

 

 

Hardware a výkon – Nic pro náročné hráče

Vzhledem k ceně nelze očekávat nabušený stroj pro náročné hráče. O výkon se tedy stará čtyřjádrový procesor MediaTek MT6737 s taktováním na 1.3 GHz a 2 GB RAM. Co se týče interního úložiště, tak to nabízí standardní kapacitu 16 GB, která méně náročným uživatelům postačí. Paměť také lze rozšířit paměťovou kartou MicroSD o maximální kapacitě 128 GB.

Nokia 3 v testu AnTuTu Benchmark a Androbench

 

 

Výkonu nemá Nokia 3 na rozdávání, ale méně náročným uživatelům rozhodně postačí. Občas je cítit malé zpomalení a na některé aplikace je nutno dvě vteřiny čekat, ale pokud nemáte zkušenost s drahým mobilem a jste nenáročný uživatel, tak zpomalení nepocítíte. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s žádným zásekem či jiným problémem.

Na běžné pracování jako jsou e-maily, sociální sítě a více záložek v internetovém prohlížeči a nebo sledování videí či filmů výkon postačí. Nejedná se však o žádný herní stroj, ale méně náročné hry např. Orbia, Hill Climb Racing atd. bez problémů hrát lze. Co se týče náročnějších her např. World War Heroes, tak jejich hraní na Nokii 3 rozhodně doporučit nemohu. Hry se sice spustí a jejich hraní možné je, ale není to nic komfortního.

 

 

 

 

 

Fotoaparát – Odpovídající ceně

Na zádech nalezneme lehce vystupující čočku 8 Mpx fotoaparátu se světelností f/2.0 a přisvětlovací LED diodu. Fotky lze pořizovat v maximálním rozlišení 8 Mpx s poměrem stran 4:3. Pokud budete chtít pořizovat fotky hezky na celou šířku displeje s poměrem stran 18:9, tak je nutné se spokojit s rozlišením 6 Mpx. Nechybí automatické či manuální zaostření snímku dotykem prstu.

 

 

Samotná aplikace pro focení je velmi jednoduchá a pochválit musím rychlost pořizování fotek. Nepostrádá rychlé tlačítko pro přepínání mezi zadní a přední kamerkou, časovač, HDR či nastavení blesku. Vlevo nahoře lze zobrazit menu, které pod “nastavení snímání” nabízí také manuální režim. Je celkem škoda, že jej Nokia tak upozadila a nelze jej vyvolat rychle jedním klepnutím.

 

 

Co se týče kvalit snímků z 8 Mpx fotoaparátu, tak ty odpovídají ceně. Nejsou však vůbec špatné a za dobrého denního světla umí pořídit slušné snímky, které nenáročným fotografům rozhodně postačí. Fotky nejsou nijak přepálené a nechybí jim detaily. Vzdálené objekty se sice slévají, ale to je u levného mobilu běžné. Za horšího světla lze vidět neostrost a šum, ale to je vzhledem k ceně nutno očekávat. Zadní fotoaparát hodnotím jako průměrný.

Přední kamerka nabízí 8 Mpx se světelností f/2.0 a snímky na tom nejsou vůbec špatně. Na videohovory či selfie na sociální sítě postačí. Video je možné přední kamerkou pořizovat v rozlišení HD (720 p).

Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za špatného světla
Vyfoceno za špatného světla
Vyfoceno za špatného světla
Vyfoceno za špatného světla

 

 

 

Videa ze zadní kamery také odpovídají ceně. Lze pořizovat videa v HD rozlišení (720p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Nelze očekávat optickou stabilizaci obrazu a proto jsou videa celkem roztřesená, ale to je u mobilu v takové cenové kategorii zcela normální. Upřímně jen nechápu formát videí .3GP, které se používalo před několika lety.

 


 

 

Operační systém – Časté aktualizace

Operační systém nemá moc smysl popisovat, protože Android snad každý zná. V Nokii 3 se nachází Android 7.1.1 Nugát, který však bude brzy aktualizován na nejnovější Android 8 Oreo. Systém je silná stránka mobilů Nokia, protože je čistý a výrobce nepředinstalovává žádné zbytečné aplikace. Další velkou výhodou jsou časté aktualizace včetně bezpečnostních záplat.

 

 

Jak je na tom ale systém se spolehlivostí? Hned po prvním spuštění byl běh systému celkem pomalý, ale v rolovací liště se brzy ukázalo upozornění na dostupnou aktualizaci, kterou jsem stáhl a po úspěšné instalace se rychlost systému výrazně zlepšila. Po aktualizacích jsem s plynulostí systému včetně spouštění aplikací neměl žádný problém. Systém je odladěný skvěle a je vidět, že se HMD Global/Nokia snaží chyby rychle řešit díky častým aktualizacím. Za celou dobu se nestalo, že by systém zamrzal či se samovolně restartoval. Po vybalení tedy doporučuji mobil připojit k Wi-Fi a stáhnout všechny aktualizace, které opravují chyby.

 

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Zvládne i dva dny

Pod zadním nevyjímatelným krytem se nachází akumulátor s kapacitou 2 630 mAh. To je vzhledem k výbavě mobilu zcela dostačující a výdrži dost pomáhá i čistý Android. Běžný pracovní den plný e-mailů, surfováním na internetu v Chromu, velmi časté používání Instagramu, Messengeru a další běžné denní aplikace bez problémů vydrží. Dokonce jsem se často dostával i na jeden a půl dne. Když jsem se však trošku krotil, tak se výdrž vyšplhala i na dva dny a to je hezké.

Vzhledem k ceně nelze očekávat oboustranný nabíjecí konektor USB-C, ale na druhou stranu MicroUSB má téměř každý a to se na cestách může rozhodně hodit. Zamrzí však pomalé nabíjení, které mohlo být vzhledem ke kapacitě akumulátoru přeci jen o něco rychlejší … Z úplného vybití se na 100% dostane přibližně za 3 hodiny a 17 minut.

 

 

 

 

 

 

Zvuk – 3,5 mm jack nechybí

Hlasitý reproduktor se nachází na levé dolní straně rámečku hned vedle nabíjecího konektoru MicroUSB. Jeho umístění bych ocenil spíše na druhé straně, protože během hraní her si jej zakryjete. Není však problém si během hraní displej překlopit a hrát bez problémů.

Co se týče sluchátek, tak naštěstí nechybí 3,5 mm jack konektor. V balení nechybí ani sluchátka, ale ta jsou vhodná spíše jen pro hovory. Při připojení kvalitnějších sluchátek v mém případě dražší sluchátka SONY umí konektor podat vzhledem k ceně skvělý výkon a nemám mu co vytknout.

 

 

 

 

 

Internet a připojení – Milé překvapení

Nokia 3 nepostrádá plnou podporu mobilního internetu 4G/LTE včetně venkovského pásma 800 MHz a funkce VoLTE. Podpora starších 3G a 2G sítí pochopitelně také nechybí. Pochválit Nokii musím za podporu obou Wi-Fi sítí a to jak běžné 2,4 GHz, tak 5 GHz “ácéčkové” sítě. To v levném segmentu není vůbec běžné a takové Xiaomi by si mělo vzít příklad.

Překvapení je také NFC, které se u některých výrobců neobjevuje ani v dražších segmentech. Velkou pochvalu si Nokia 3 odnese za sloty pro SIM karty a paměťové karty. Sloty jsou oddělené a díky tomu lze využívat dvě NanoSIM karty (v případě DualSIM varianty) a MicroSD kartu současně. To u drtivé většiny mobilů není zvykem.

Pro odesílání/přijímání souborů dobře poslouží úsporné Bluetooth 4.0, které umožňuje bezproblémové používání dalšího příslušenství např. chytré hodinky, náramky a nebo bezdrátová sluchátka. Pokud vyžadujete navigaci, tak Nokie 3 poslouží dobře. Díky GPS a A-GPS je poloha nalezena téměř okamžitě a spolehlivě udržena na mapě.

 

 

 

 

 

Závěr a konkurence – Má řadu výhod, ale chybí čtečka otisků

Začněme nejdříve negativně a to absencí čtečky otisků prstů, kterou dravá konkurence nabízí. Je velká škoda, že se Nokia rozhodla pro tento ústupek, protože odemykání čtečkou je mnohem rychlejší, než PINem či gestem. Dalším nedostatkem je absence notifikační diodky bez které se řada uživatelů neobejde. Nabíjení také mohlo být o něco rychlejší.

Nokia 3 má však mnoho výhod ve srovnání s konkurencí a tou hlavní je bezesporu konstrukce. Ta je precizní a výrobce si na kvalitě dal opravdu záležet. Nikde se nic neviklá, nevrže a hlavně neškrábe, jak je tomu u celohliníkové konkurence. Vyzdvihnout musím podání barev displeje, podporu 5 GHz Wi-Fi sítí, NFC a také možnost využívání DualSIM a MicroSD karty současně. Velkou výhodou je operační systém Android a Nokie 3 brzy obdrží nejnovější Android 8 Oreo. Dostávat bude nejnovější bezpečnostní záplaty a to z konkurence nikdo nenabízí.

Obhájí si Nokie 3 svou cenu kolem 3 400 Kč? Dle mého názoru rozhodně ano. Doporučil bych ji však méně náročným uživatelům, kteří se obejdou bez čtečky otisků prstů a požadují bezpečný a často aktualizovaný systém bez zbytečných předinstalovaných aplikací a především kvalitní konstrukci s hezkým designem.

Jak je na tom konkurence? V této cenové kategorii se nabízí Xiaomi Redmi 5 Global, který se prodává přibližně o 300 Kč dráž. Jeho výbava se Nokii 3 dost podobá, ale nabízí větší displej, výkonnější procesor a čtečku otisků prstů. Ve prospěch Nokie 3 však hraje kvalitnější konstrukce a brzká aktualizace na Android 8 Oreo v čisté podobě a zapomenout nesmíme ani na možnost využívání DualSIM a SD karty současně.

 

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Výborné dílenské zpracování
  • Povedený design
  • Podpora obou Wi-Fi sítí – 2,4 GHz i 5 GHz
  • NFC v této cenové kategorii
  • Hezký displej
  • Čistý a často aktualizovaný systém Android – brzká aktualizace na Android 8
  • Lze využívat DualSIM a MicroSD současně
  • Cena

 

 

 

Co se mi nelíbí?

  • Absence čtečky otisků prstů
  • Senzorová tlačítka pod displejem mohla být podsvícena
  • Absence notifikační diody
  • Pomalé nabíjení

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*