Nokia 2 – Nízká cena, čistý Android a slušná výdrž (RECENZE)

Finská společnost HMD Global stojící za mobily značky Nokia se snaží nabídnout mobily ve všech cenových segmentech. Výhodou všech novodobých dotykových mobilů Nokia je operační systém Android, který je v čisté podobě a dostává pravidelné aktualizace včetně bezpečnostních záplat. V této recenzi se budeme věnovat Nokii 2, která míří na nenáročné uživatele a na našem trhu ji lze sehnat za cenu kolem 2 800 Kč.

 

 

Obsah balení:

  • Nokia 2
  • Nabíjecí adaptér
  • MicroUSB kabel
  • Pecková sluchátka
  • Návody

 

 

 

 

 

Design a konstrukce – Milé překvapení

Kvalitní konstrukce a zpracování je další výhoda mobilů značky Nokia. Zajímavá je také mnou testovaná měděná varianta, která vypadá opravdu skvěle a působí elegantním dojmem, což u levných mobilů rozhodně není obvyklé. K dispozici jsou také dvě další varianty a to černá a bílá. Celkové rozměry činí 143.5 x 71.3 x 9.3 mm. Jedná se o příjemné rozměry. Je sice tlustší, ale díky tomu se v ruce drží jistě a výrobce mohl nasadit akumulátor (baterii) s větší kapacitou.

 

 

Čelní část nabízí ochranné sklo, které chrání 5″ (palce) displej. Nad displejem nalezneme 5 Mpx selfie kamerku, reproduktor pro hovory a logo výrobce. Pod displejem nalezneme pouze prázdné místo a je velká škoda, že do něj výrobce nenasadil senzorová tlačítka.

 

 

Rámeček telefonu je z kvalitního hliníku, který v měděné variantě vypadá luxusně. Jedná se o kvalitní hliník, který za celou dobu testování neutrpěl žádný škrábanec či oděrky, což se u některých levných mobilů často stává. Horní část rámečku nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, mikrofon pro záznam zvuku při pořizování videa a dva plastové předěly. Pravá strana nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Tlačítka drží pevně na svém místě a jejich umístění je vhodnější, než u Nokie 3. Levá strana je úplně prázdná a dolní část nabízí nabíjecí konektor MicroUSB, mikrofon pro hovory a plastové předěly. Rámeček je i krásně zaoblený a do rukou nikde nic neřeže.

 

 

 

Záda mobilu jsou celá z plastu. Zadní kryt zapadá do rámečku výborně, nijak nevrže a drží pevně na svém místě. Na zádech se nachází 8 Mpx čočka fotoaparátu s LED bleskem a logem výrobce. Čtečku otisků prstů Nokia 2 bohužel nenabízí. Na dolní části nalezneme také výřez pro nehet pro vyjmutí zadního krytu. Pod krytem se na nachází dva sloty pro Nano SIM karty (v případě DualSIM) a jedna MicroSD karta.

 

 

 

 

 

Displej – Hezká podívaná

Na čelní straně se nachází 5″ (palce) LTPS IPS displej s HD rozlišením (1280 x 720 px). Ten je chráněn sklem Gorilla Glass 3. Podání barev je na slušné úrovni a to samé lze říci o pozorovacích úhlech. Nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu, která funguje dobře a viditelnost na slunci je dobrá.

 

 

Je velká škoda, že se pod displejem nenachází senzorová tlačítka. Trojice tlačítek se nachází softwarově v displeji, což je dnes běžné. V nastavení telefonu se také bohužel nenachází funkce pro filtrování modrého světla z displeje. Tato funkce šetří oči během používání mobilu ve večerních hodinách. Lze ji však nainstalovat díky aplikacím z Obchodu Play zdarma. V nastavení se nachází nastavení adaptivního jasu, slunečního modu, interval režimu spánku, velikost písma v prostředí a otáčení displeje.

 

 

 

 

 

Hardware a výkon – Opravdu jen pro nenáročné

O výkon se stará čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 212 s taktováním na 1,3 GHz a nechybí ani 1 GB RAM. Co se interního úložiště týče, tak to má kapacitu 8 GB a něco si ukrojí i operační systém. K dispozici je tedy pouze 5,22 GB a to je na dnešní dobu opravdu málo. Na fotky, videa či hudbu ale lze využívat MicroSD kartu o kapacitě až 128 GB.

Stačí tedy výkon? Jedná se o mobil pro nenáročné uživatele a výkonu tedy rozhodně nemá na rozdávání. 1 GB RAM a 8 GB  interního úložiště je na dnešní dobu velice málo a je velká škoda, že výrobce nenasadil 16 GB úložiště. Interní paměť mi vystačila pouze na pár klasických aplikací jako je Facebook, Messenger, Instagram, e-maily, prohlížeče a nějaké ty hry včetně Pokémon Go. Na moc aplikací paměť tedy nemá, ale pokud je někdo opravdu nenáročný a multimediální soubory bude ukládat na MicroSD kartu, tak by mu paměť měla vystačit.

Pro hraní náročných her Nokia 2 rozhodně není, ale výkon vystačí na hraní her Hill Climp Racing, Orbia, Pokémon Go a další méně náročné tituly. Při spuštění Instagramu, více záložek v Chromu a dalších aplikacích na pozadí bylo cítit zpomalení systému. Bylo však chvilkové a nejednalo se o žádnou tragédii. Nemění to ale nic na tom, že by to chtělo přeci jen více výkonu.

 

 

 

 

 

Fotoaparát – Pro nenáročné fotografy

Nokia 2 nabízí zadní hlavní fotoaparát s rozlišením 8 Mpx. v maximálním rozlišení však lze fotit v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít pořizovat fotky, které budou po celém displeji s poměrem stran 16:9, tak v aplikaci je nutné nastavit focení s rozlišením 6 Mpx.

 

 

Fotoaplikace je stejná, jak u již zmiňované sestry Nokia 3. Je velice jednoduchá a na horní části nabízí přepínání mezi zadní a přední kamerou, časovač, nastavení HDR a blesku. Dolní část nabízí přepínání mezi pořizováním fotek a videa, tlačítko spouště a nad spouští se nachází další funkce. Nechybí tedy panoramatický režim či vylepšení.

 

 

Kvalita výsledných snímků na tom však slavně bohužel není. Vzhledem k ceně jsem kvalitní fotografie ani neočekával a za dobrého světla Nokia 2 může pořídit slušnou fotku, ale občas jsou barvy přepálené a doporučuji tedy udělat fotek více a následně vybrat tu nejlepší. Často se stávalo, že aplikace ostřila úplně na jiné místo, než jsem chtěl a často fotkám chybí detail. Nokia 2 rozhodně mohla fotit lépe, ale nenáročný uživatel fotoaparát asi moc řešit nebude.

Pořízená videa jsou na tom stejně, jak fotografie a lze je pořizovat v HD rozlišení (720p). Na čelní straně nalezneme selfie kamerku s rozlišením 5 Mpx a kvalita je dostatečná na videohovory či selfie na sociální sítě. Přední kamerkou také lze pořizovat videa v HD rozlišení.

Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno brzy ráno za horšího světla
Vyfoceno za horšího světla brzy ráno
Vyfoceno za dobrých světelných podmínek

Vyfoceno přední selfie kamerou

 

 

 

 

 

Operační systém – Krása čistého Androidu

Systém je silnou stránkou mobilů Noka, protože nabízí Android v čisté podobě a velmi časté aktualizace včetně bezpečnostních záplat. Během mého testování jsem obdržel hned dvě menší aktualizace a po vybalení z krabičky se v Nokii 2 nachází operační systém Android 7.1.1 Nugát, který by měl projít aktualizací na nový systém Android 8 Oreo. Systém díky své čistotě nenabízí žádné zbytečné aplikace a to je jen dobře.

Jelikož systém Android nemá moc smysl popisovat, tak se podívejme na spolehlivost systému. Jedná se o levný mobil, který má bohužel slabší výkon a občas je znát zpomalení systému. Nejedná se o žádnou tragédii a méně náročným uživatelům to vadit nebude. Nutno podotknout, že se systém za celou dobu ani jednou samovolně nerestartoval a nedělal další problémy.

 

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – 2 dny nejsou problém

Pod zadním plastovým krytem se nachází nevyjímatelný akumulátor s nadprůměrnou kapacitou 4100 mAh. Vzhledem k čistému Androidu a slabšímu výkonu tedy lze očekávat dobrou výdrž. Během běžného používání – časté používání Instagramu, internetový prohlížeč, občas video na YouTube a nějakou tu méně náročnou hru se výdrž na jedno nabití vyšplhala na krásné dva dny. Když jsem mobil šetřil, tak mobil neměl problém vydržet celé tři dny.

Co se týče rychlosti nabíjení, tak tady to tak slavné opravdu není. Během testování jsem nabíjel skrze originální nabíječku s výstupním proudem 2A a napětím 5V. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za 3 hodiny a 52 minut.

 

 

 

 

 

Zvuk – 3,5 mm jack nechybí

Hlasitý reproduktor se nachází na zádech mobilu. Jeho umístění mi zrovna moc nevyhovuje, protože jsem si jej během sledování videí či hraní her často překrýval rukou. Co se týče hlasitosti reproduktoru, tak ta odpovídá ceně a hodnotím ji jako průměrnou. To samé mohu říci o kvalitě, která není špatná. Potěší 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, reproduktorů či jiného příslušenství. Během testování jsem zkoušel poslech hudby v dražších sluchátkách SONY a dovolím si říci, že konektor pro sluchátka podává skvělý výkon.

 

 

 

 

 

Internet a připojení – Plná podpora LTE nechybí

Nokii 2 nechybí plná podpora 4G/LTE včetně venkovského pásma 800 MHz. Podporu starších generacích mobilních sítí snad ani nemusím zmiňovat. Připojit se lze také ke standardních 2,4 GHz Wi-Fi sítím a je velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit i podporu 5 GHz „ácéčkových“ sítí, které ale beztak moc lidí nevyužívá.

Na našem trhu lze sehnat variantu Single SIM a Dual SIM. V případě Dual SIM se pod zadním plastovým krytem nachází sloty pro dvě Nano SIM karty a Micro SD kartu. Je tedy možné využívat dvě SIM karty a paměťovou kartu zároveň, což konkurence moc nenabízí.

Pro odesílání/přijímání souborů dobře poslouží úsporné Bluetooth 4.1, které umožňuje bezproblémové používání dalšího příslušenství např. chytré hodinky, náramky a nebo bezdrátová sluchátka. Pokud vyžadujete navigaci, tak Nokie 2 poslouží dobře. Díky GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou je poloha nalezena téměř okamžitě a spolehlivě udržena na mapě.

 

 

 

 

 

Závěr – Zákazníky si najde, ale …

Nokia 2 je levným mobilem, který má své plusy, ale zároveň velké mínusy. Podívejme se nejdříve na pozitiva a vyzdvihnout musím opravdu výbornou výdrž baterie, kterou jsem u mobilu dlouho neviděl. Samotná konstrukce je precizní a vzhled působí elegantním dojmem, což u levných mobilů není zvykem.

Výhody čistého Androidu snad nemusím ani zmiňovat, ale občas je cítit nějaké to zpomalení systému a dostáváme se k problému, kterým je výkon. Bohužel výrobce mohl nasadit lepší hardware a především interní úložiště, které je na dnešní dobu nedostatečné i u levných mobilů. Pokud jste nenáročný uživatel a nebo chcete první mobil pro děti, tak se jedná o dobrou volbu. Pokud však vyžadujete aplikací více, tak bych raději sáhl po jiném mobilu.

Hlavním „konkurentem“ Nokie 2 je její lépe vybavená sestra Nokia 3 (recenze). Té na našich e-shopech klesla cena a lze ji sehnat za nižší cenu kolem 2 600 Kč. Nabízí velice podobný design a konstrukci, svižný systém, více výkonu a NFC pro bezkontaktní platby. Nenabízí však takovou výdrž na jedno nabití a Nokia 2 nabízí lepší ergonomii včetně vhodnějšího umístění bočních tlačítek.

 

 

 

 

Co se mi líbí:

  • Výborné zpracování konstrukce, hezký design a ergonomie
  • Čistý systém Android – časté aktualizace
  • Výborná výdrž na jedno nabití
  • Lze využívat DualSIM a MicroSD současně

 

Co se mi nelíbí:

  • Malé interní úložiště
  • Slabší výkon
  • Pomalé nabíjení

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*