Huawei Watch Fit – Konečně „levné“ hodinky s GPS? (RECENZE)

Huawei na náš trh letos uvedl dvojici chytrých hodinek Huawei Watch GT 2 Pro a Huawei Watch Fit. V této recenzi jsem se podíval na dostupnější model Watch Fit, který se snaží zaujmout minimalistickými rozměry, krásným AMOLED displejem, dlouhou výdrží na jedno nabití a zabudovanou GPS. V době psaní recenze se cena hodinek pohybovala pod hranicí 3 000 Kč s DPH.

 

 

Obsah balení

  • Hodinky Huawei Watch Fit
  • Magnetická nabíječka
  • Různé návody

 

 

 

Design a konstrukce

Od hodinek v této cenové kategorii nelze očekávat prémiovější materiály. Není tedy žádným překvapením, že konstrukce je plastová. Zpracování je však kvalitní a nechybí zvýšená odolnost 5ATM, díky které si hodinky můžete vzít třeba i na plavání, ne však na potápění.

Podobný design hodinek můžete vidět také u hodinek HONOR Watch ES. Není to nic neobvyklého, protože HONOR je dceřinou společností Huaweie. Designové prvky si tedy obě společnosti od sebe často vypůjčují. Rozdíly však přeci jen najdete. Hodinky od Huawei mají oblejší tvary, zabudovanou GPS, jiná barevná provedení a jiné připojení řemínků.

Jedná se o hodinky zaměřené na sport, takže se výrobce snažil nabídnout minimalistické rozměry, což se mu povedlo. Celkové rozměry činí 46 x 30 x 10,7 mm a váha se zastavila na 21 gramech (bez řemínku). Hodinky tedy na ruce takřka neucítíte a jsou vhodné i na menší ženskou ruku.

Na test jsem obdržel zajímavou zelenou variantu (Mint Green), ale hodinky se prodávají také v růžové (Sakura Pink) a obyčejné černé (Graphite Black). Mé barevné provedení tedy nabízí stříbrné pouzdro hodinek, které výborně imituje kov, což se mi líbí.

Na čelní ploše hodinek se nachází mírně zakřivené 2.5D sklo, které chrání 1,64palcový AMOLED displej. Na pravém boku hodinek pak najdete jen ovládací tlačítko. Spodní část hodinek pak v sobě ukrývá potřebné senzory a piny pro připojení magnetické nabíječky. Všimnout si můžete také dvou menších prvků, které bylo možné vidět i u levnějších náramků. Po jejich vyjmutí plochým šroubovákem či nožíkem je možné sundat řemínek, jak můžete vidět na fotce níže. Řemínky jsou tedy měnitelné a v případě potřeby si můžete zakoupit jiný. Je však škoda, že se výrobce nerozhodl použít řešení připojování řemínků, které mají obyčejné hodinky i hodinky od HONORu.

 

 

 

Displej, ovládání a operační systém

Huawei Watch Fit na čelní ploše nabízí 1,64palcový AMOLED displej s rozlišením 456 x 280 px. Ten nabízí krásně syté barvy s příkladnou černou, výborné pozorovací úhly, a dokonce mu nechybí ani automatická regulace jasu. Viditelnost je dobrá i na přímém světle. Ocenit můžete také funkci Always-On (pohotovostní ciferník), která zobrazí čas i na zhasnutém displeji. Použitím této funkce však výrazně snížíte výdrž na jedno nabití.

Jak už to, tak u Huaweie bývá, v hodinkách se nachází vlastní operační systém Lite OS. Ten je celý v češtině a jeho ovládání je velice jednoduché. Jedná se o uzavřený systém, který je výborně optimalizovaný a během používání byl nádherně svižný. Nevýhoda v uzavřenosti je ta, že hodinky nenabízí žádnou službu pro využívání bezkontaktních plateb, takže se v hodinkách logicky nenachází NFC. Do hodinek také tradičně není možné instalovat aplikace třetích stran, což je škoda, ale na druhou stranu v této cenové kategorii bych tuto možnost ani neočekával.

Prostředí hodinek je možné ovládat gesty. Tahem z horní části displeje se dostanete do centra, kde najdete ikonu pro přechod do nastavení hodinek, budíku, režimu nerušit, nalezení mobilu (prozvonění) či režim spánku. Tahem ze spodní části displeje nahoru se pak dostanete do centra zpráv, kde si můžete přečíst nové příchozí zprávy, a to nejen SMS, ale také zprávy z Messengeru, Telegramu, WhatsAppu a dalších. Ve zprávách funguje zobrazení diakritiky, ale bohužel systém neumožňuje zobrazení emotikonů ani na zprávy odpovídat. Tahem z levé nebo pravé části displeje se pak dostanete do měření tepu, stresu, předpovědi počasí, hudebního přehrávače a přehledu aktivity.

Ovládací tlačítko pak slouží pro přechod do menu, kde najdete až 96 různých cviků a vyobrazených animací. Nechybí pak ani záznamy cviků, měření tepu, okysličení krve, spánek, dechové cvičení, stopky, časovač, svítilna (rozzáří displej) či nalezení mobilu. Pokud tlačítko dlouze podržíte na hlavní obrazovce, tak se zobrazí možnost hodinky vypnout či restartovat.

 

 

 

Měření aktivit a cvičení

Jak už název hodinek napovídá, tak se jedná o hodinky zaměřené na fitness. Nabízí tedy až 96 různých režimů cvičení, kde máte vyobrazených 12 animací pro posilování a 45 animací pro pohybová cvičení. Všechny animace můžete vidět přímo na displeji hodinek, takže není třeba mít u sebe mobil. Animace výrobci musím moc pochválit, protože vypadají dobře a pochopí je opravdu každý.

Hodinkám pochopitelně nechybí běžné měření nachozených kroků, ušlé vzdálenosti, spálených kalorií, srdeční tep, ale i okysličení krve díky senzoru SpO2. Výrobci musím tradičně pochválit měření spánku, které funguje přesně a v mobilní aplikaci pak máte k dispozici podrobnější informace o lehkém i REM spánku. Hodinky spolehlivě umí měřit usnutí v noci, ale i ve dne, což některé hodinky od konkurence neumí.

Pokud rádi běháte, tak s hodinkami můžete být spokojeni, protože nabízí zabudovanou GPS, což v této cenové kategorii vůbec není běžné. Uběhlou trasu tedy můžete sledovat v mobilní aplikaci a při běhání vůbec nemusíte mít u sebe mobil, což řada uživatelů ocení.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Výrobce nikde nespecifikuje, jakou kapacitu má zabudovaný akumulátor v hodinkách. Chlubí se však až 10denní výdrží na jedno nabití. Záleží však jen na tom, jak hodinky budete používat. Pokud hodinky budou kvůli příchozím notifikacím vibrovat, budete běhat s aktivní GPS či zapnete funkci Always-On, tak logicky výdrž může spadnout až na polovinu. V mém případě jsem měl aktivní občasné notifikace, upozornění na příchozí hovory, měl aktivní nepřetržité měření srdečního tepu i stresu a výdrž kolem 8-10 dnů mohu potvrdit.

Jak jsem tu již psal, tak na spodní části hodinek si můžete všimnout dvou kovových pinů, které slouží pro připojení magnetické nabíječku. Tu stačí jen na piny lehce připojit a během okamžiku proběhne nabíjení.

 

 

 

Mobilní aplikace

Hodinky můžete synchronizovat skrze Bluetooth s mobilem či tabletem se systémem Android i iOS. Slouží k tomu dobře známá aplikace Huawei Zdraví (Huawei Health), která je dostupná v Obchodě Play, AppGallery (Huawei) i Apple AppStore (iOS).

Hned na úvodní obrazovce aplikace máte přehled o nachozených krocích, spánku, srdečnímu tepu, stresu a okysličení krve SpO2. Každou položku si můžete rozklepnout, čímž se dostanete k podrobnějším informacím. Porovnávat tak můžete své výkony v grafech.

Na spodní části aplikace se nachází také položka „cvičení“, kde můžete využívat venkovní běh, sálový běh, chůzi či další režimy. K dispozici jsou také různé kurzy a plány pro tréning půlmaratonu, maratonu a další.

Pak najdete i kolonku „zařízení“, kde logicky spravujete funkce a nastavení hodinek. Vybrat si můžete ciferník, zapnutí sledování srdečního tepu, spánku s funkci TruSleep, budíky či předpověď počasí. Zde se nachází také možnost pro aktualizace firmwaru hodinek, což doporučuji udělat hned po prvotním párování.

 

 

 

Závěr – ideální společník pro sport?

V době psaní této recenze se hodinky Huawei Watch Fit prodávaly za zajímavou cenu lehce pod 3 000 Kč s DPH. Za tyto peníze dostanete opravdu povedený 1,64palcový AMOLED displej, minimalistické rozměry, zabudovanou GPS, dlouhou výdrž na jedno nabití a operační systém s výbornou optimalizací.

Operační systém je však také nedostatkem těchto hodinek. Někteří mohou od chytrých hodinek očekávat možnost využívání bezkontaktních plateb, která mi opravdu chyběla. Hodinky také neumí instalování aplikací třetích stran, což by někdo mohl od chytrých hodinek požadovat, ale na druhou cenu v této cenové kategorii bych to osobně nečekal. Pokud jste ochotni tyto nedokonalosti překousnout, tak hodinky mohu jen doporučit.

>>Mohlo by se vám také líbit:

4 komentář

  1. Jéé, ty jsou docela pěkný, já jsem ale spíše fanoušek Honoru, takže se teď těším na ty nové HONOR Watch ES.

  2. Souhlasím. I když vypadají dost podobně 🙂 Jen by mě zajímalo, jak to bude s tím Fitness trenérem? Podle článku se mi zdá, že Huawei hodinky ho mají taky.

  3. To je teda recenze - úplně na nic

    Tohle je recenze úplně na nic.
    Žádný test přednosti GPS, ani zmínka o vnitřní paměti pro MP3, ani zmínka o možnosti telefonovat (repráček a mikrofon), hrůza.

  4. Je nějaká možnost nastavení počasí podle místa bydliště popřípadě že budu v jiné části ČR u Huawei Watch Fit. Stále mi ukazují Hradiště to je cca 100 km od místa bydliště. Původně jsem zakoupil HONOR Watch ES které jsem vrátil z tohoto důvodu tam bylo Hradiště a zakoupil Huawei Watch Fit s tim že když mají GPS že s nastavením počasí nebude problém. předpokládal jsem že bude u nich možnost jako u mobil. telefonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*