HONOR Watch ES – Fitness funkce a dlouhá výdrž (RECENZE)

Na test jsem obdržel fitness hodinky HONOR Watch ES. Ty zaujmout svými minimalistickými rozměry, povedeným AMOLED displejem, hromadou fitness funkcí, dlouhou výdrží na jedno nabití i operačním systémem Lite OS v češtině. V době psaní recenze se hodinky prodávaly za cenu pod 2 500 Kč s DPH.

 

Prodejní balení

  • Hodinky HONOR Watch ES
  • Nabíječka
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – minimalistické rozměry

Jelikož se jedná o sportovní hodinky, tak se výrobce snažil nabídnout minimalistické rozměry. Přeci jen při běhání a jiných aktivitách nechcete mít na ruce velké pánské hodinky. Rozměry hodinek tedy činí 46 x 30 x 10,7 mm a váha se zastavila na příjemných 21 gramech.

Hodinky díky svým rozměrům tedy mohou být vhodné i pro menší ženskou ruku. K dispozici jsou také hned tři barevná provedení, a to mnou testované černé (Meteorite Black), ale také korálové růžové (Coral Pink) a bílé (Icelandic White).

Jelikož je HONOR dceřiná společnost Huawei, tak není žádným překvapením, že design se v některých ohledech dost podobá hodinkám Huawei Watch Fit. Hodinky od HONORu však mají velkou výhodu ve výměně řemínků.

Od hodinek v této cenové kategorii nelze očekávat prémiové materiály. Konstrukce je tedy pochopitelně plastová, ale přesto působí kvalitním dojmem. Nechybí ji také zvýšená odolnost 5ATM, díky čemuž si hodinky můžete vzít třeba na plavání, nikoliv však na potápění. Čelní plochu pochopitelně pokrývá mírně zakřivené sklo 1,64palcového AMOLED displeje. Na spodní části pak najdete potřebné senzory. Na pravém boku pak najdete červeně zvýrazněné tlačítko a mikrofon.

Hodinky mají silikonový řemínek, jak by snad každý od sportovních hodinek očekával. HONORu však musím pochválit připojení řemínku, které je úplně stejné, jako u obyčejných hodinek, což třeba zmíněné hodinky od Huawei nemají. V případě potřeby tedy můžete zajít do hodinářství a koupit si řemínek dle vlastního výběru. Pokud by tedy silikon někomu vadil, tak lze zakoupit třeba kožený či nylonový řemínek.

 

 

 

Displej, ovládání a operační systém

Hodinky HONOR Watch ES nabízí 1,64palcový AMOLED displej s rozlišením 456 x 280 px. Ten se výrobci vážně povedl. Nabízí totiž syté barvy a příkladnou černou. Příkladné jsou také pozorovací úhly a pochválit musím i maximální jas. Problém jsem neměl s viditelností ani na přímém světle. Pochválit musím také automatickou regulaci jasu, která funguje příkladně. Někteří mohou také ocenit funkci Always-On, která zobrazuje čas i na zhaslém displeji. Pokud si však tuto funkci zapnete, tak budete muset počítat s poloviční výdrží na jedno nabití.

V hodinkách najdete operační systém Lite OS, který se nachází také ve velkých hodinkách od HONOR a Huawei. Prostředí však bylo pochopitelně trochu upraveno, aby sedělo menšímu displeji. Jednoduché je také jeho ovládání a někteří mohou ocenit přítomnou češtinu. Někomu však může chybět možnost instalovat aplikace, i když tu bych u hodinek v této cenové kategorii neočekával. Osobně však postrádám funkci bezkontaktního placení – hodinky nemají NFC.

Tahem z horní části displeje můžete vysunout centrum s ikonkami pro zapnutí režimu nerušit, nalezení mobilu, režim spánku, nastavení budíku či nastavení hodinek. Tahem zleva i zprava se dostanete do přehledu srdečního tepu, měření stresu, předpověď počasí (data sbírá z mobilu), hudební přehrávač i rychlý přehled nachozených kroků. Tahem ze spodní části displeje se dostanete do centra zpráv, kde si můžete přečíst celé příchozí zprávy i s diakritikou z různých aplikací např. Messengeru, WhatsAppu a dalších. Na zprávy však není možné odpovídat a je velká škoda, že hodinky neumí číst emotikony. Na hodinkách také můžete zavěsit hovor či vypnout vyzvánění budíku.

Zapomenout pochopitelně nesmím ani na tlačítko na pravém boku hodinek. Tím se dostanete do menu, kde najdete až 95 režimů pro cvičení a různé animace značící, jak správně cvičit. Nechybí ani záznam cvičení, měření tepu, kyslíku v krvi, záznam aktivit, spánek, stres, dechové cvičení, časovač, svítilna (rozzáří displej) či ovládání spouště fotoaparátu.

 

 

 

Měření aktivit a cvičení

Hodinky míří na uživatelé, kteří se chtějí hýbat. Nechybí tedy až 95 různých režimů pro cvičení, kde nechybí běh, chůze, cyklistika, plavání, veslování a další. Režim si můžete jednoduše vybrat přímo na displeji mobilu, takže nemusíte vůbec vytahovat mobil z kapsy. Přímo na displeji můžete také vidět 12 animovaných animací pro posilování a 45 animací pro pohybová cvičení

Hodinky tedy pochopitelně umí dobře měřit ušlé kroky a nachozenou vzdálenost. Sledovat také můžete uběhlou trasu, i když hodinky bohužel nenabízí GPS. Pokud tedy budete chtít mít záznam trasy na mapě, tak budete muset mít u sebe mobil, ze kterého hodinky budou využívat GPS.

Pochválit musím měření spánku, které je díky funkci Huawei TruSleep přesné. Dokonce umí měřit i krátké zdřímnutí během dne, což třeba konkurenční Xiaomi nezvládá. V mobilní aplikaci pak můžete sledovat více podrobností, kde budete mít čas usnutí/probuzení a oddělený lehký a REM spánek. Dále nechybí měření stresu, srdečního tepu a dokonce i okysličení krve díky senzoru SpO2.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

HONOR se chlubí tím, že hodinky nabízí 10denní výdrž na jedno nabití. Záleží ovšem jen na tom, jak hodinky budete používat. Pokud budou hodinky neustále vibrovat kvůli příchozím notifikacím, nebo budete mít zapnutou funkci Always-On, tak výdrž bude nižší. V mém případě jsem měl aktivní neustálé měření srdečního tepu i stresu a 8-10denní výdrž mohu potvrdit.

V balení se nachází magnetická nabíječka, kterou stačí jen přiložit na piny na spodní části hodinek. Nabíjení je tedy řešené elegantně a kabel je dostatečně dlouhý.

 

 

 

Mobilní aplikace

HONOR Watch ES můžete používat jak s mobilem se systémem Android, tak i jablečným iOS. Hodinky se párují skrze Bluetooth s aplikací Huawei Zdraví (Huawei Health), která je dostupná v Obchodě Play (Android), AppGallery (Huawei) a AppStore (Apple iOS). Aplikace je celá v češtině a její ovládání je jednoduché.

Hned na úvodní obrazovce aplikace máte přehled o nachozených krocích, spánku, srdečnímu tepu, stresu a okysličení krve SpO2. Každou položku si můžete rozklepnout, čímž se dostanete k podrobnějším informacím. Porovnávat tak můžete své výkony v grafech.

Na spodní části aplikace se nachází také položka „cvičení“, kde můžete využívat venkovní běh, sálový běh, chůzi či další režimy. K dispozici jsou také různé kurzy a plány pro tréning půlmaratonu, maratonu a další.

Pak najdete i kolonku „zařízení“, kde logicky spravujete funkce a nastavení hodinek. Vybrat si můžete ciferník, zapnutí sledování srdečního tepu, spánku s funkci TruSleep, budíky či předpověď počasí. Zde se nachází také možnost pro aktualizace firmwaru hodinek, což doporučuji udělat hned po prvotním párování.

 

 

 

Závěr – povedené, ale mají i nedostatky

HONOR Watch ES se v době psané této recenze prodávaly za cenu pod 2 500 Kč s DPH. Neměl jsem od nich tedy velká očekávání, ale byl jsem velice mile překvapen nadprůměrným AMOLED displejem, hromadou fitness funkcí s hezkými animacemi a dlouhou výdrží na jedno nabití. Zapomenout nesmím ani na možnost výměny řemínku, která je stejná, jako u obyčejných hodinek.

Zalíbil se mi také operační systém Lite OS v češtině i mobilní aplikace Huawei Zdraví. Systém funguje výborně, i když dokonalý rozhodně není. Díky své uzavřenosti nenabízí žádnou službu pro využívání bezkontaktních plateb, takže výrobce do hodinek neimplementoval ani NFC. Do hodinek také není možné instalovat další aplikace, což někteří kritizují, ale je třeba se podívat na cenu. V této cenové kategorii bych tuto možnost ani neočekával.

Hodinky také nenabízí zabudovanou GPS, kterou vyžadují především uživatelé, co chodí běhat. Pokud tedy budete chtít mít záznam uběhlé trasy, tak si mobil budete muset vzít s sebou. Pokud tedy nevyžadujete zabudovanou GPS, bezkontaktní placení či instalování dalších aplikací, tak věřím, že s hodinkami můžete být spokojeni.

>>Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

  1. Vypadají dost elegantně. Asi si je pořídím. Vzhledem k tomu, co od chytrých hodinek potřebuji, je to více než dostačující.

  2. Hodinky mám od včera, nahradily Amazfit Bip. Všechny pozitivní vlastnosti jsou v recenzi, zmíním ty negativní:
    1) velmi málo ciferníků v nabídce aplikace Zdraví umí české dny v týdnu a české pořadí DDMM u datumu.
    2) Pokud zapnete režim nerušit na hodinkách, vypne se i rozsvícení displaye po otočení rukou, nechápu proč, často používám nerušit u hodinek přes den, lepší by bylo prostě mít i možnost jen vypnout vibrace hodinek
    3) Když máte Always on ciferník, jde vybrat jen z pěti možností jednoduchých ciferníku a vypne se funkce probuzení otočením ruky, takže svůj hlavní ciferník uvidíte jen po zmáčknutí tlačítka, to je fakt na nic.
    Celkově za ty peníze super, ale software chce doladit, snad budou aktualizace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*