Huawei Watch GT 2 Pro – Prémiové materiály a dlouhá výdrž (RECENZE)

Huawei před dvěma týdny představil dvojici chytrých hodinek Watch GT 2 Pro a Watch Fit. První hodinky jsou spíše elegantní, zatímco druhé slouží především na sportovní aktivity. V této recenzi jsem se však podíval na elegantnější model Watch GT 2 Pro, který navazuje na loňský model. V době psaní recenze se hodinky prodávaly za cenu 7 999 Kč.

 

 

 

Prodejní balení

Hodinky jsou dodávány v hezké černé krabičce, kde má vše své místo. K hodinkám tedy pochopitelně dostanete kvalitně zpracovanou nabíjecí podložku, dostatečně dlouhý USB-C kabel a také různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – jen prémiové materiály

Nové Huawei Watch GT 2 Pro se na první pohled od klasických Watch GT 2 neliší. Novinka však nabízí titanové pouzdro a safírové sklo. Vyměněná byla také konečně spodní část, kde se místo laciného plastu nachází keramika. Hodinky mají také zvýšenou odolnost 5ATM, takže si je můžete vzít třeba na plavání, nikoliv však na potápění.

Celkové rozměry hodinek bez řemínku činí 46,7 x 46,7 x 11,4 mm. Jedná se tedy spíše o pánské hodinky. I když se jedná o větší hodinky, tak musím říci, že se mi nosí opravdu dobře a během dne jsem úplně zapomněl, že je mam na ruce. Ne však každému mohou být rozměry příjemné. Hodinky váží 52 gramů bez řemínku, což není překvapivě tolik.

Čelní plochu pokrývá ochranné safírové sklo, které chrání 1,39palcový OLED displej. Safírové sklo je odolnější než klasické sklo, takže daleko lépe odolá škrábancům. Odolný je také titanový plášť hodinek. Na jeho pravém boku se nachází dvojice tlačítek a také mřížka reproduktoru. Spodní část je u nových hodinek keramická, takže je šetrná pokožce, což mohou ocenit uživatelé, kteří mají pod jinými hodinkami často vyrážky.

Hodinky mají 22 mm kožený řemínek, který je možné jednoduše odepnout. V hodinářství si tedy můžete zakoupit jakýkoliv řemínek s 22 mm roztečí a vyměnit si jej. Na test mi dorazila varianta Nebula Gray a k dispozici je také černá Night Black.

 

 

 

Displej, úložiště, hudba a hovory

Hodinky nabízí kruhový 1,39palcový AMOLED displej s rozlišením 454 x 454. Díky tomu, že se jedná o AMOLED jsou barvy syté a černá barva je na výborné úrovni. Pochválit musím také pozorovací úhly a funkční automatickou regulaci jasu. Jas displeje je na vysoké úrovni a problém jsem neměl ani na přímém světle. Výborná je také funkce Always-on, kdy je čas na displeji vidět i na zhasnutém displeji. Pokud tuto funkci využijete, tak budete muset počítat s poloviční výdrží na jedno nabití.

Hodinky nabízí 4 GB interní úložiště, ale svůj díl si pochopitelně ukrojí operační systém. K dispozici tedy máte kolem 2,2 GB, což je na hodinky stále dost. Úložiště můžete využít pro přesun hudby a podporovaný je formát MP3. Přesouvání hudby do hodinek je poměrně jednoduché a stačí k tomu jen mobilní aplikace, která skladby přesune z úložiště mobilu.

Hudbu si můžete přehrávat z celkem hlasitého reproduktoru hodinek, což asi většina lidí využívat nebude. Někteří však mohou ocenit, že k hodinkám můžete připojit bezdrátová sluchátka a vzít si je můžete třeba na běhání. Poslouchat hudbu tedy můžete i při sportu, a to bez nutnosti mít u sebe mobil.

V hodinkách se nachází jednoduchý hudební přehrávač, který však nabízí všechny potřebné funkce. Skladby můžete spustit, pozastavit, přeskakovat, ovládat hlasitost a vidět můžete i název skladby. V přehrávači také najdete tři tečky (možnosti), kde lze přepnout přehrávání hudby do reproduktoru v hodinkách, mobilu nebo do sluchátek.

Jelikož hodinky mají hlasitý reproduktor i se zabudovanými mikrofony, tak umí i telefonovat. Tuto funkci jsem si vyzkoušel a s kvalitou hovorů jsem byl spokojený. Druhá strana si nestěžovala, že bych nebyl neslyšet. Přímo v hodinkách si můžete také nastavit své oblíbené kontakty, kterým můžete na pár klepnutí na displeji volat.

Po stránce zvuku jsem byl tedy s hodinkami spokojený, ale kdo dnes stahuje skladby ve formátu MP3? Přeci jen dnes snad každý má Spotify, YouTube Music, Deezer či jinou službu. Dostávám se tím tedy k problému, že hodinky tyto služby neumí, což je velká škoda. Je však dost možné, že časem se třeba dočkáme možnosti nějakou takovou aplikaci do hodinek doinstalovat.

 

 

 

Operační systém a ovládání prostředí

Hodinky můžete ovládat jak dotykem po displeji, tak k dispozici jsou i dvoje tlačítka na boku. Z hlavní obrazovky s ciferníkem se tedy tahem z horní části dolu dostanete ke zkratkám pro budík, nalezení telefonu či aktivace režimu nerušit. Ze spodní části nahoru se pak dostanete k obrazovce s notifikacemi, kde si můžete číst zprávy i s diakritikou a emotikony. Někomu však může vadit, že na zprávy z hodinek není možné odpovídat. Tahem zleva i zprava se dostanete k přehledu o měření srdečního tepu, stresu, předpověď počasí, nachozených kroků i hudebnímu přehrávači.

Horní tlačítko pak slouží pro přechod do menu, kde se nachází spuštění cviků, záznamy, měření tepu, kyslíku v krvi, spánku, protokol hovorů a další funkce. Spodnímu tlačítku pak v nastavení můžete přiřadit funkci dle libosti. Já jsem si pod toto tlačítko nastavil přehled o spánku.

Hodinky nabízí vlastní operační systém LiteOS, který má své výhody, ale také nevýhody. Výborná je optimalizace systému, díky které mají hodinky dlouhou výdrž na jedno nabití a prostředí je přehledné a svižné. Systému nechybí potřebné funkce, jako je budík, svítilna (rozzáří displej), nalezení telefonu, časovač, stopky či ovládání spouště fotoaparátu.

Velkou nevýhodou systému je absence aplikací třetích stran. Huawei však konečně přidal možnost instalování aplikací, což najdete v mobilní aplikaci. V nabídce jsou však zatím pouhé dvě aplikace, které asi zrovna moc lidí nevyužije. Huawei má však sílu zatlačit na vývojáře a motivovat je, aby vyvíjeli aplikace i pro jejich hodinky. Časem se třeba dočkáme i toho Spotify či jiné služby.

 

 

 

Měření aktivit a cvičení

Hodinky nepostrádají běžné zaznamenávání kroků, ušlé vzdálenosti, spánku, okysličení krve díky senzoru SpO2, srdeční tep i stres. Měření je relativně přesné a myslím si, že každý bude spokojený. Vyzdvihnout však musím měření spánku s funkcí Huawei TruSleep. Hodinkám nedělá ani problém, když si zdřímnu během dne, což třeba takové Xiaomi neumí. Spánek a zdřímnutí máte také hezky oddělené jak na displeji hodinek, tak i v mobilní aplikaci, kde jsou i podrobnosti o lehkém i REM spánku.

I když hodinky působí spíše elegantně, tak si je můžete vzít i na sport. Díky zabudovanému GPS modulu můžete mít přehled o celé naběhané trase, a to bez nutnosti mít u sebe mobil. V menu hodinek se nachází také položka „Cvičení“, kde máte množnost si zaznamenávat asi 100 různých cviků, a to včetně plavání, chůze, běhu, cyklistiky, turistiky, golfu, lyžování, snowboardingu, triatlonu a opravdu spoustu dalších. Všechny cviky si můžete spustit přímo na displeji hodinek.

Hodinkám po stránce měření aktivit a fitness funkcí dle mého názoru nic neschází. Je jen celkem škoda, že hodinky neumí měřit EKG. Je to funkce bez které bych se asi klidně obešel, ale konkurence měřit EKG již umí.

 

 

 

Mobilní aplikace – pro všechny platformy

Hodinky s mobilem komunikují skrze Bluetooth 5.1 a synchronizují se skrze mobilní aplikaci Huawei Zdraví (Huawei Health). Ta je dostupná jak v Obchodě Play, tak AppGallery (Huawei) a AppStore (iOS). Užít si je tedy mohou i uživatelé s jablečnými mobily.

Mobilní aplikace vypadá moderně, je jednoduchá a je celá v češtině, což velká část uživatelů jistě ocení. Hned po spuštění aplikace máte k dispozici zaznamenané informace, které si můžete rozklepnout a mít tak před sebou podrobnější statistiky a grafy.

Na spodní části aplikace se nachází také položka „cvičení“, kde najdete různé kurzy a tréninkové plány. Pochopitelně nechybí ani položka „Zařízení“, kde můžete do hodinek nahrávat hudbu, vybrat si nový ciferník a instalovat aplikace. Když si však rozklepnete název hodinek, tak máte k dispozici další nastavení hodinek, kde si můžete nastavit třeba notifikace, budíky, aktualizovat firmware hodinek či přidat oblíbené kontakty.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Hodinky od Huawei jsou známé tím, že na rozdíl od konkurence mají dobrou výdrž na jedno nabití. Nové Watch GT 2 Pro se snaží navázat na předchozí generaci a výrobce opět slibuje 14denní výdrž. Záleží ovšem jen na tom, jak hodinky budete používat. Pokud budete mít aktivní funkci Always-On či často využívat GPS, tak výdrž spadne na polovinu. V mém případě bych se přiklonil na 10denní výdrž s neustálým měřením srdečního tepu a funkcí Huawei TruSleep.

Změnou prošlo také samotné nabíjení. V balení dostanete malou nabíjecí podložku i s metrovým USB-C kabelem. Hodinky podporují běžné Qi nabíjení, takže si je můžete dobíjet jakoukoli bezdrátovou nabíječkou, což výrobci moc chválím. Pokud třeba máte mobil podporující funkci reverzního nabíjení, tak si hodinky můžete nabíjet tak, že je položíte na záda mobilu.

 

 

 

Závěr – obhájí si svou cenu?

Nové hodinky Huawei Watch GT 2 Pro jsou o něco dražší než jejich předchozí model, který si na našem trhu stále můžete zakoupit. Nový model je asi o 3 tisíce Kč dražší, ale na druhou stranu nabízí prémiovější materiály a běžné bezdrátové Qi nabíjení. To loňský model nenabízí a osobně bych si raději připlatil za nový model.

Hodinkám musím vyzdvihnout odladěný operační systém, který má však i své nevýhody. Někomu může scházet absence Spotify, YouTube Music či dalších aplikací. Jsem však rád, že Huawei konečně možnost instalování aplikací přidal, takže je naděje, že se časem nějaké hudební služby dočkáme. Chybět rozhodně někomu může také možnost bezkontaktního placení i absence EKG senzoru.

Pokud hledáte elegantní a výborně zpracované hodinky, které si můžete vzít do společnosti i na sport, vyžadujete dlouhou výdrž na jedno nabíjení, chcete s hodinkami telefonovat a jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, tak Watch GT 2 Pro mohu rozhodně doporučit.

 

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*