Huawei Pura 70 Pro – má v konektivitě nějaká omezení?

Po uvalení sankcí byl na našem trhu problém mobily od Huawei plnohodnotně používat, proto jsem po modelu P40 Pro další modely netestoval. Nové modely Pura 70 se mi ale líbí a v komunitě jsem pravidelně četl, jak již vše začíná plnohodnotně fungovat. Rozhodl jsem se tedy na Huawei Pura 70 Pro podívat opravdu podrobně. Problém se tehdy týkal především mobilních aplikací, ale Obchod Play a chod všech běžných aplikací již vyřešení je – více informací. To samé platí i pro bezkontaktní placení, ale velké obavy jsem měl i ke konektivitě, protože s Huawei již nemůže spolupracovat ani Qualcomm a další společnosti.

Mobilní sítě

Huawei Pura 70 Pro podporuje používání DualSIM. Vložit můžete dvě fyzické nanoSIM karty nebo jednu fyzickou a druhou eSIM. Do mobilu jsem stáhl T-Mobile eSIM kartu a vložit i tu fyzickou. Příjem mobilních sítí jsem tedy pořádně otestoval, a to ve městech i opravdu malých vesnicích, kde je to se sítěmi často stále velký problém. V domovské Číně mobil podporuje 5G sítě, ale na našem trhu je udávána podpora “jen” LTE u obou SIM karet. Je ale dost zvláštní, že mi mobilní data bez problémů a bleskově fungovala i ve vesnicích bez LTE. Z mé zkušenosti totiž vím, že se tam nachází jen 2G, kdysi již vypnutí 3G a právě 5G. Mobil mi tam však hlásil LTE+ a rychlost připojení byla totožná s mobilem od konkurence ve druhé ruce na sítích 5G. U konkurenčního mobilu jsem zakázal příjem 5G a došlo k přepnutí na 2G, nikoliv na LTE/LTE+… Je to tedy zvláštní, ale z pohledu uživatele rozhodně super, protože mobilní internet není žádný problém.

Jsem opravdu náročný uživatel, který musí mít neomezená mobilní data a měsíčně dosáhnu i 2 TB dat. Mobilní internet sdílím i do dalších zařízení, protože jich jako recenzent mám po ruce více. To funguje také výborně, jako tomu u Huawei před sankcemi. Nastavit hotspot s Wi-Fi 4 nebo Wi-Fi 5, vlastní název sítě, heslo, sdílet heslo QR kódem, nastavit časovač vypnutí hotspotu, datový limit, sledovat kdo je k síti připojený a vyžírkům dat přístup případně zablokovat.

Všechny příchozí hovory přes operátora jsou zřetelné a velmi hlasité, a to platí i pro hovory přes různé aplikace. Byl jsem mile překvapen tím, že funkce pro filtrování nechtěného hluku kolem vás umí software mobilu filtrovat právě třeba i v hovorech přes Telegram.

Wi-Fi, Bluetooth, NFC, Bluetooth a infraport

Huawei Pura 70 Pro podporuje důležité W-Fi 4 (2,4 GHz) a Wi-Fi 5 (5 GHz) sítě. Jsou nejrozšířenější, ale nechybí ani novější a méně rozšířené Wi-Fi 6 (6 GHz). Využívám především mobilní data, ale s připojením k žádnému Wi-Fi routeru jsem neměl problém. Mobil podporuje NFC a skrze Curve jsem platil platebními kartami MasterCard od Air Banky a Revolutu – více informací.

Mobil má Bluetooth 5.2 a jsou i novější verze, ale 5.2 je úsporné a funguje dobře. Opět jsem ho důkladně zkoušel s různými zařízeními a s bezdrátovými sluchátky, reproduktory, chytrými hodinkami různých výrobců a dalšími zařízeními nebyl žádný problém. Sankce se projevují jen absencí kodeků AptX, protože mobil nemá procesor od společnosti Qualcomm. To ale nemá velká část mobilů na trhu a kodeky od Qualcommu nemá třeba ani iPhone. Mobil podporuje kodeky: AAC, SBC, LDAC a L2HC a dle vývojářského režimu umí připojení k pěti zařízením současně a profily: AVRCP 1.4, 1.5 a 1.6. Sluchátek jsem zkoušel několik a kodeky mobil zvládá skvěle. Denně jsem poslouchal videa z aplikace YouTube ReVanced, Kodi a hudbu z Tidalu a s kvalitou přenosu byl spokojený.

U hudby ještě ale mohu ještě zůstat a audiofily může zajímat, že si Huawei konečně poradil i s používáním DAC převodníků a sluchátkových zesilovačů. USB-C zvládá vzorkovací frekvenci 96 kHz skvěle a není nutné nic nastavovat nebo povolovat. Funkční je konečně bez problémů také USB-C Display Port a bezdrátové zrcadlení obrazovky do televizorů a dalších zařízení.

Mobily Huawei mají infraporty pro ovládání domácích spotřebičů dlouhé roky. Konkurence je letos však výrazně vylepšila, protože je umístila do velkých modulů fotoaparátů. Jsou tedy silnější a není třeba např. na televizor více mířit. Huawei Pura 70 Pro má infraport na horní části rámu, jedná se o malou černou část, ale infraport byl přesto vylepšený jako u konkurence. Není třeba tak přesně mířit a funguje dobře s aplikací od výrobce i jinými aplikacemi z Obchodu Play.

Satelitní systémy

U mobilů Huawei bylo vždy možné používat satelitní systémy, ale omezení bylo jen u Google Map. Osobně je nepoužívám na žádném mobilu, ale dost lidí je z nějakého důvodu vyžaduje a podrobně jsem je tedy testoval. Běh aplikace Google Mapy funguje zcela bez problémů, přihlášení do aplikace také a to samé se týkalo navigování. Mapy.cz a další také nejsou problém. Aplikace jsem stáhl z Obchodu Play.

Ve screenshotech v galérii níže najdete Google Mapy a Mapy.cz. Názvy v mapách jsou záměrně rozmazány. 😉

Výrobce udává podporu všech důležitých družic: americké GPS/A-GPS, evropské Galileo, čínské Beidou, japonské QZSS, ruský Glonass nebo NavIC. Pro náš trh jsou nejdůležitější Galileo a GPS/A-GPS.

Závěr

Z mobilu Huawei Pura 70 Pro jsem vážně překvapený a je až děsivé, jak rychle se Huawei daří hledat vlastní řešení. Často sahá po open-source řešení, což je mi vlastně dost sympatické. Vše podrobné k mobilu si ponechám až do podrobné recenze mobilu, ale v tomto článku jsem chtěl zhodnotit, zda je dnes možné plnohodnotně používat mobily Huawei v oblasti konektivity. Za sebe bych řekl, že rozhodně ano. Denně jsem využíval sítě od T-Mobile, ale předpokládám, že i u zbylých dvou operátorů by neměl být problém. S mobilním internet jsem tedy neměl sebemenší problém ve městech i v opravdu špatně pokrytých oblastech. Jakoby se mobil připojoval k 5G… 😀 Vlastně sankce z mého pohledu ovlivňují spíše jen kodeky od Qualcommu.

Důležité odkazy:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*