Recenze Instax mini LiPlay – fotoaparát a tiskárna v jednom

Japonského výrobce Fujifilm netřeba představovat, protože stojí za fotoaparáty, filmy do fotoaparátů a dalšími produkty. Na našem trhu prodává několik modelů instantních fotoaparátů a nedávno představil velice zajímavý model Instax mini LiPlay. Zajímavý je v tom, že na rozdíl od jiných modelů nabízí barevný displej, rámečky, umí fotky po pořízení uložit na paměťovou kartu a dokonce umí vytisknout libovolnou fotku z vašeho mobilu. Jedná se tedy o fotoaparát a tiskárnu fotek v jednom zařízení. Jak si tento fotoaparát/tiskárna vedl v testování?

Co se nachází v prodejním balení a co příslušenství?

Fotoaparát jsem na test obdržel bez kompletní prodejní krabičky, ale dle výrobce každý zákazník dostane k fotoaparátu praktické poutko, nabíjecí kabel a návody.

Výrobce na našem trhu k fotoaparátu Instax mini LiPlay prodává také originální příslušenství. K dispozici jsou hezká pevná pouzdra pro bezpečné cestování s fotoaparátem. Na známém e-shopu AnalogStore.cz se v prodeji nachází také celé sety, které obsahují fotoaparát Instax mini LiPlay v různých barvách, balení s filmy, paměťovou kartu microSD o kapacitě 32 GB a originální pevné pouzdro.

Design a konstrukční zpracování fotoaparátu

Fotoaparáty Instax mám rád a každý model má něco do sebe. Konstrukční zpracování Instax mini LiPlay je příkladné a všechny plastové části na sebe dokonale lícují. Na nějaké povrzávání různých částí tedy nenarazíte a chválím i za zvolené barevné varianty. Na našem trhu se fotoaparát prodává v mnou testovaném bronzovém (Deep Bronze), zelené (Matcha Green) a bílé (White). Za sebe bych řekl, že asi nejlépe vypadá právě bronzová, protože je neobvyklá. Všimnout si na ní můžete i drobných světlých teček, ale ty jsou na všech barvách.

Fotoaparát má hezky oblé strany, aby skvěle padl do rukou. Všechny důležité prvky jsou také ideálně umístěny a snadno třeba dosáhnete na spoušť. Najdete ji v horním tlačítku na čelní části fotoaparátu. Nachází se tam také modul s LED bleskem, optikou a zrcátkem pro možnost fotit selfie. Dole je pak tlačítko pro nahrání zvuku, ale k tomu se dostanu ještě později. Ve videu níže můžete vidět, že jsem to zvládl jednou rukou. 😉

Levý bok fotoaparátu má trojici fyzických tlačítek pro rychlé používání rámečků. Je jen na vás, jaké rámečky si pod tyto tlačítka vyberete a překvapivě jich je v nabídce poměrně dost. Níže je pak zapínací/vypínací tlačítko, zřejmě zdířka s mikrofonem a vespod je pak reproduktor. Kousek od tlačítek je k dispozici také záslepka ukrývající slot pro paměťové karty microSD. Na pravém boku fotoaparátu se nachází jen místo pro poutko. Z horní části pak budou vyjíždět finální vytištěné fotografie a vespod jsou pak malé nožičky, aby mohl fotoaparát stát a chválím za oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Všimnout si lze také dvou malých šroubků pro případný servis.

Podívat se musíme samozřejmě také na zadní část, protože tu během focení uvidíte nejčastěji. Nachází se zde dvířka pro vložení kazety s filmy a dokonce 2,7palcový IPS displej. To není ve světě instantních fotoaparátů obvyklé a výrobce za displej musím moc pochválit. Svými barvami v porovnání s mobilem neuchvátí, ale pro všechny funkce fotoaparátu postačí. Pod displejem jsou pak potřebná tlačítka pro ovládání prostředí systému ve fotoaparátu.

Co fotoaparát umí a jak fotí?

Instax mini LiPlay je instantní fotoaparát, ale umí toho na poměry takového fotoaparátu celkem dost. Vlastně bych řekl, že díky svým funkcím se jedná o můj oblíbený Instax. Umí tedy pořizovat fotografie s bleskem i bez blesku, díky přednímu zrcátku můžete dobře pořídit i sami sebe a výsledná kvalita fotek je slušná. Vlastně kvalita snímků je na tom dost podobně, jako u některých jiných fotoaparátů Instax. Ono jde ale i o to, že si do fotek přímo ve fotoaparátu můžete vložit různé rámečky a pořízené fotky přenést ve formátu JPEG do vašeho mobilu. Máte je tedy i ve zdigitalizované podobně pro sdílení na sociální sítě nebo zálohu do cloudového úložiště.

  • Snímač: CMOS typu 1/5
  • Zaznamenané pixely: 2560 × 1920 px
  • f = 28 mm (ekvivalent 35 mm filmu)
  • Clona: f/2,0
  • Vzdálenost snímání od 10 cm až nekonečno
  • Rychlost závěrky: 1/4 sekundy až 1/8000 sekundy (automatické přepínání)
  • Citlivost: ISO100 až 1600 (automatické přepínání)
  • Expozice: -2,0 EV až +2,0 EV (krok 1/3 EV)

Jak již samotný název fotoaparátu napovídá, podporuje kazety s filmy s označením „mini“. Já mám k dispozici obyčejnou verzi filmů s bílým rámečkem, ale v různých e-shopech můžete narazit i na černobílé filmy, barevné s černým nebo jinak barevným rámečkem. Výměna kazety s filmy je opět extrémně jednoduchá a zvládne to i malé dítě.

Všechny pořízené fotografie umí fotoaparát uložit do svého interního úložiště nebo na paměťové karty microSD/microSDXC. Výrobce nikde neuvádí přesnou kapacitu interního úložiště, ale vejde se do něj kolem 45 snímků. Doporučuji do fotoaparátu vložit paměťovou kartu. Stačit by vám měla nějaká levnější 32 GB microSD karta, protože na 1 GB kartu se vejde kolem 850 snímků. Výrobce neuvádí podporovanou maximální kapacitu paměťových karet, ale bez problémů mi fungovala i 128 GB karta.

K čemu je dobrý displej? Nabízí nejen náhled dané scény pro focené, ale upravit si můžete expozici, nahrát zvuk, prohlížet si pořízené fotky, vkládat do nich různé fotorámečky a vytisknout je až po jejich pořízení. Fotit danou scénu tedy můžete do více fotek, v klidu si vybrat tu nejlepší a tu teprve vytisknout. Uživatelské prostředí ve fotoaparátu je rychlé, prvky jsou dostatečně velké a opět byla použita jen základní angličtina. Zkrátka se mi systém ve fotoaparátu používal pohodlně a vytknout mu někdo může jen absenci češtiny.

Výrobce si k fotoaparátu připravil také vlastní mobilní aplikaci Instax mini LiPlay pro mobily a tablety se systémy Android a iOS. Spárování s mobilem funguje skvěle, aplikace je přehledná a někomu může vadit jen přítomnost angličtiny. Aplikace umí nahrát zvuk a do fotky vložit malý QR kód pro naskenování a přehrání zvuku. Nahrát tedy můžete nějakou svou myšlenku spojenou se scénou fotografie. Rád vidím také ovládání vzdálené spouště mobilem s náhledem, manuální nastavení fotorámečků do třech tlačítek, možnost základně upravit a vytisknout libovolnou fotku z mobilu a přenést fotky pořízené fotoaparátem do mobilu.

Nabíjení a výdrž

Uvnitř fotoaparátu se nachází lithiový akumulátor. Je nevyjímatelný a nabijete ho tedy přímo přes fotoaparát, a to USB-C konektor vespod fotoaparátu. V prodejním balení je nabíjecí kabel, ale já během testování používal powerbanku a několik adaptérů od různých výrobců mobilů. S žádnou nabíječkou neměl problém.

A jak dlouho na jedno nabití vydrží? To samozřejmě záleží jen a pouze na vašem používání. Pokud budete fotit často s bleskem, budou dílky nabití v ikoně baterie na displeji mizet rychleji. Vydrží toho ale překvapivě dost.

Závěr – zkrátka skvělý instantní fotoaparát

Fotoaparáty značky Instax testuji již nějakou dobu. Mám je rád, protože stále mají své kouzlo, ale právě tentokrát testovaný Instax mini LiPlay jsem si oblíbil nejvíce. Sedí mi jeho vydařený design, chválím konstrukční zpracování a možnost ho používat jako fotoaparát a tiskárnu v jednom. Nemusíte tedy kupovat dvě zařízení. Chválím také za velký IPS displej s přehledným a svižným uživatelským prostředím, rychlé spouštění oblíbených rámečků tlačítky po boku fotoaparátu a ukládání fotek na paměťové karty. Vydařená je také mobilní aplikace a líbí se mi, že si vyfocené fotky mohu přesunout do mobilu a zálohovat.

Pokud hledáte fotoaparát Instax s možností focení a tisknutí fotek malého formátu, mohu Instax mini LiPlay jen doporučit. Není to nejlevnější model Instax a jeho cena se v době psaní recenze pohybovala kolem 4 200 Kč. Je však příkladně zpracovaný a jedná se o hybridní zařízení. Cena je tedy dle mého názoru stanovená rozumně.

Co bych fotoaparátu vytkl? Ono vlastně není moc co, ale v recenzi jsem již zmiňoval, že prostředí systému v displeji a mobilní aplikace je v angličtině. Chybí tedy čeština.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*