Huawei P9 Lite – Střední třída, která umí příjemně i nepříjemně překvapit (RECENZE)

Čínská společnost Huawei si na našem trhu našla své místo a získala si své fanoušky. S modelem P8 Lite společnost slavila úspěch a nyní se mi do rukou dostal zástupce Huawei P9 Lite. Tento model sází na elegantní design, hezký displej s FullHD rozlišením, lepší procesor a také vylepšený fotoaparát.

Huawei P9 Lite
Huawei P9 Lite

Specifikace:

 • Rozměry: 146,8 × 72,6 × 7,8 mm
 • Váha: 147 g
 • Displej: 5,2″, IPS, FullHD (1280x1080px)
 • Operační systém: EMUI 4.1.1, Android 6.0
 • Procesor: Huawei Kirin 650 – 4 jádra: 2,0 GHz, 4 jádra: 1,7 GHz
 • Grafický čip: ARM-Mali-T880
 • RAM: 2 GB
 • Paměť: 16 GB (použitelné kolem 9,5 GB), možnost vložit MicroSD kartu až 256 GB
 • Baterie: Li-Ion 3000 mAh, nevyjímatelná
 • Zadní fotoaparát: 13 Mpx, f/2.0, duální LED blesk, možnost natáčení videí ve FullHD s 30 FPS
 • Přední kamera: 8 Mpx, f/2.0, možnost natáčení videí v HD
 • Připojení: 4G/LTE (všechna pásma v ČR), 3G, 2G, Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot
 • SIM: NanoSIM (možné využívat DualSIM)
 • Cena: kolem 6 300 Kč

Obsah balení – Potřebný základ

 • Huawei P9 Lite
 • 1A adaptér pro nabíjení
 • MicroUSB kabel
 • Návody
 • Špendlík pro vysunutí hybridního slotu
 • Pecková sluchátka

Design a konstrukce – Tradičně povedený

Huawei P9 Lite se celkem dost podobá klasickému modelu P9 a to především zadní stranou, která je téměř k nerozeznání. Celkové rozměry činí příjemných 146,8 × 72,6 × 7,8 mm a váha 147 gramů. Do rukou se mi dostala elegantní černá varianta, která vypadá opravdu dobře a dostupná je také zlatá a bílá varianta.

Huawei vsadil opět na elegantní design, který nabízí rámeček z hliníku a na zádech se nachází pouze plast. Hliníkový rámeček mobilu skutečně sluší a mobil působí velmi kvalitním dojmem. Na rámečku také můžeme vidět plastové předěly, které slouží pro výstup antén.

Na čelní straně se nachází 5,2″ IPS displej o kterém se budu rozepisovat níže. Nad displejem se nachází reproduktor pro hovory, 8 Mpx selfie kamerka a potřebné senzory. Pod displejem nalezneme pouze logo výrobce a je velká škoda, že Huawei zde neumístil tlačítka senzorová. P9 Lite nabízí tedy tlačítka softwarová, která zabírají místo v displeji.

Na levé straně se nachází hybridní slot pro dvě NanoSIM karty a nebo jednu NanoSIM kartu a MicroSD kartu. Pravá strana nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Všechna tlačítka nahmatám palcem bez problému a za toto umístění musím výrobce pochválit. Na horní straně se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a také mikrofon pro záznam zvuku během nahrávání videí.

Dolní strana je zajímavější a tváří se jako kdyby nabízela dva reproduktory, Bohužel se na levé straně nachází pouze imitace reproduktoru a je zde umístěn tedy pouze mikrofon pro hovory. Hlasitý reproduktor je umístěn pouze na pravé straně a s umístěním jsem neměl žádné problémy. Uprostřed se pochopitelně nachází starý dobrý MicroUSB port pro nabíjení.

Zadní strana je už o něco bohatější. Nachází se zde 13 Mpx čočka fotoaparátu a dvojice LED diod. Okolí fotoaparátu na první pohled působí jako sklo, ale jedná se pouze o leštěný plast. Celá záda jsou z plastu, který může někomu vadit. Osobně jsem s tímto materiálem neměl žádné problémy. Huawei zvolil velmi kvalitní plast, který působí opravdu pevně. Více by se mi ale líbil leštěný plast po celých zádech. Na zadní straně se také pochopitelně nachází čtečka otisků prstů, která je umístěna na velmi dobrém místě a logo výrobce,

Jak je na tom ale ergonomie? Okraje mobilu jsou broušeny a díky tomu se mobil drží dobře a jistě. Ani po delším hraní her do rukou nic neškrábe a s dosažením na okraje displeje jsem také neměl problémy. Mám ale velké ruce a menší ruce mohou mít přeci jen problémy.

Shrnutí: Huawei design opravdu umí a model P9 Lite není výjimkou. V černé barvě působí opravdu elegantním dojmem a výrobce musím moc pochválit za design a také ergonomii.

Čtečka otisků prstů – Pochvala ze gesta

Huawei P9 Lite nabízí čtečku otisků prstů na zádech mobilu a dle mého názoru se jedná o dobré umístění. Nastavení čtečky je velmi rychlé a to samé mohu říci o samotným odemykání mobilu. To je téměř okamžité a nezaznamenal jsem žádné problémy. Tedy pokud nebudu počítat problémy s odemykáním, když jsou ruce mastnější nebo mokré. To je ale problém drtivé většiny čteček a nemohu to tedy kritizovat.

Huawei P9 Lite – Čtečka otisků prstů

Čtečka také podporuje nastavení gest. Můžete si nastavit například zvednutí hovoru klepnutím a podržením čtečky a nebo vysunout rolovací lištu pouhým posunutím prstu po čtečce. Je to velmi příjemná funkce za kterou mohu výrobce jen chválit. Pokud chcete chránit svůj Messenger, WhatsApp či jiné aplikace otiskem prstu, tak je to také možné. V aplikaci Správce telefonu si můžete zamknout aplikaci kterou jen chcete.

Nastavení čtečky otisků prstů – Huawei P9 lite

Shrnutí: Čtečka otisků prstů odpovídá svou spolehlivostí ceně mobilu a rychlost odemykání mohu jen chválit. Výrobce také moc chválím za podporu gest.

 

Displej – Výborné podání barev

Na čelní straně se nachází 5,2″ (palců) TFT IPS displej s rozlišením FullHD. Displej nabízí opravdu skvělou jemnost a to 424 PPI. Automatická regulace jasu a samotný jas je na velmi dobré úrovni. Co se podání barev a pozorovacích úhlů týče, tak je na tom displej výborně. Teplotu barev si můžete upravit také podle sebe a to přímo v nastavení telefonu.

Nad displejem se nachází také malá LED dioda, která pochopitelně umí blikáním oznamovat notifikace. Dioda tolik nezáří a díky tomu v noci nebije do očí a to je pro mé používání vyhovující. Některým uživatelům to ale může vadit. Huawei bohužel nevyužil volné místo pod displejem a spodní tlačítka jsou tedy softwarová a nachází se v displeji. Je celkem škoda, že výrobce šetřil a neumístil senzorová tlačítka pod displej.

Shrnutí: Huawei/Honor mobily mají většinou velmi dobré displeje a model P9 Lite není výjimkou. Displej tedy potěšil podáním barev a pozorovací úhly jsou také výborné. Displej tedy musím moc pochválit.

Fotoaparát – Velké zklamání …

Na zadní straně se v leštěném plastu nachází 13 Mpx čočka fotoaparátu, která nabízí f/2.0 a hned vedle nechybí dvojice LED diod. OIS (optickou stabilizaci obrazu) zde bohužel nehledejme a je to celkem škoda. Nechybí ani 8 Mpx selfie kamerka s možností focení za špatného světla, natáčení videí ve FullHD a povedená aplikací na focení.

Zadní fotoaparát: Podívejme se tedy na fotky, které umí P9 Lite pořídit. Výsledné fotografie mají venku za dobrého světla dobré barvy a automatika nefunguje vůbec špatně. Tedy pokud chcete fotit makro fotky na malou vzdálenost. Pokud jsem fotil něco vzdálenějšího, tak jsem se setkával s obrovským problémem ostrosti. Stávalo se to až moc často a to není vůbec dobré. Pokud fotíte v úplné tmě nějaké makro, tak mohu fotoaparát jen chválit za minimální šum a ostré fotky. Pokud ale fotíte místnost či něco trošku vzdálenějšího, tak fotky jsou neostré a vyloženě hnusné … Opravdu jsem zkoušel ostřit všelijak a využíval i nastavení aplikace a obnovu továrního nastavení, ale fotky jsou na tom skutečně špatně.

 • Zvětšíte kliknutím na fotku, nebo si můžete prohlédnout všechny nafocené fotky – ZDE

 

Vyfoceno za dobrého světla s Huawei P9 Lite
Vyfoceno za dobrého světla s Huawei P9 Lite
Vyfoceno večer za horšího světla s Huawei P9 Lite
Vyfoceno za špatného světla s Huawei P9 Lite
Vyfoceno za špatného světla s Huawei P9 Lite
Vyfoceno za dobrého světla s Huawei P9 Lite
Vyfoceno za dobrého světla s Huawei P9 Lite
Vyfoceno za dobrého světla s Huawei P9 Lite
Vyfoceno za horšího světla v místnosti s bleskem – Huawei P9 Lite
Vyfoceno za dobrého světla s Huawei P9 Lite

Hodnocení zadního fotoaparátu: Ve dne umí pořídit i hezké fotky, ale pouze blízké objekty. Upřímně jsem fotoaparátem velmi zklamaný a problémy s ostrostí umí focení opravdu hodně znepříjemnit. Konkurence nabízí lepší fotky za méně peněz a nemusíme vůbec chodit daleko. Honor 7 lite za kterým stojí sám Huawei má fotky výrazně ostřejší … Pokud tedy chcete fotit, tak od modelu P9 Lite bych dal ruce pryč.

Natáčení videí: Zadní fotoaparát umí natáčet videa v rozlišení FullHD (1080p) v poměru stran 16:9 a 30 FPS. Rozlišení 4K bohužel neumí, ale vzhledem k ceně je to akceptovatelné. Na horní straně mobilu se také nachází mikrofon pro nahrávání zvuku během natáčení a zvuk ve videích není vůbec špatný. Videa odpovídají ceně a nejsou tak špatné. Opět se ale můžeme potkat s neostrostí. Videa jsou na tom ale lépe, jak samotné fotky …

Přední kamera: Huawei P9 Lite nad displejem nabízí 8 Mpx kamerku, která umožňuje pořizování selfie a natáčení videa v HD (720p) rozlišení. Nechybí ani režim krásy, který zkrášlí váš obličej a tuto funkci si tedy oblíbí především ženy. Sílu tohoto režimu si manuálně můžete nastavit tak, aby zakryl nedostatky na obličeji „retuší“. Stejně jako Honor 8 nabízí také možnost focení selfie ve tmě. Funguje to tak, že mobil díky senzoru okolního světla automaticky pozná, že by se hodilo světlo a rozzáří displej na váš obličej. Za tuto funkci výrobce chválím a přední kamera umí vyfotit pěkné fotky. Ehm … Je vážně smutné, že přední selfie kamerka má ostřejší fotky, než zadní fotoaparát …

Vyfoceno 8 Mpx selfie kamerou – Huawei P9 Lite

 

Aplikace na focení: Jedná se o starou známou klasiku prostředí EMUI. Aplikace nabízí celkem bohaté možnosti a to i manuální nastavení ISO, vyvážení bílé a další užitečné funkce. Nechybí ani funkce HDR nebo malování světlem. Myslím si, že aplikaci nemá moc smysl popisovat. Musím ji tedy opět pochválit a to i za možnost manuálního nastavení u natáčení videí.

Operační systém – Přehledné EMUI

Huawei stejně jako Honor pochopitelně využívá vlastní nadstavbu EMUI. V modelu P9 Lite se jedná o verzi 4.1.1 a celá nadstavba je postavena na operačním systému Android 6.0 Marshmallow. Tato nadstavba tedy naštěstí nenabízí žádné zbytečné menu aplikací, jak je tomu u Samsungu či jiných výrobců. Vše je tedy pohodlně umístěno na obrazovkách hned po odemknutí mobilu. Ikony aplikací tedy můžete snadno přesouvat do složek, celé aplikace jedním tahem odinstalovat a provádět všechny potřebné akce.

Prostředí EMUI 4.1.1 – Huawei P9 Lite

Systém EMUI tedy musím pochválit za přehlednost a hlavně za notifikační lištu, která třídy notifikace dle času a to dost přidává na přehlednosti. Bohužel, ale nebudu jen chválit … Výrobce opět nainstaloval zbytečné aplikace, které nikdy nevyužijete. Proč předinstalovat demo verze her? Naštěstí je možné je odinstalovat a v systému nalezneme také užitečné aplikace. Dobrým příkladem je aplikace Zdraví, která po nastavení váhy a dalších informací se snaží počítat kroky a slouží tedy jako krokoměr. Měření ale není zrovna moc přesné … Tou nejdůležitější aplikací je Správce telefonu. Ta umožní čištění systému, zamykání aplikací na otisk prstu a další důležité funkce.

Notifikační lišta – EMUI 4.1.1

Jak je na tom ale systém se spolehlivostí? U Honoru 7 Lite a Honoru 8 jsem systém chválil za svou povedenou nadstavbu a také spolehlivost. U Huawei P9 Lite jej také budu chválit za povedenou nadstavbu, ale bohužel ne za spolehlivost … Během svého testování jsem zaznamenal problémy se zamrzáním systému a to převážně při používání klasických aplikací jako je Instagram a Messenger. Nebylo to tak časté, ale je nepříjemné čekat 2 minuty, než se mobil uráčí opět plynule fungovat.

Zvuk – Vysoká hlasitost není vše

Na dolní straně nalezneme pouze jeden reproduktor, který je dle mého názoru umístěn na dobrém místě. Hlasitost je vážně vysoká a při zvýšení hlasitosti mobil uslyšíte i v hlučné místnosti. Hlasitost ale není vše a čim větší hlasitost nastavíte, tak zvuk začne ztrácet kvalitu a to je velká škoda. Na horní straně nalezneme 3,5 mm jack konektor, který umí podat opravdu kvalitní zvuk ve sluchátek a to musím výrobci pochválit.

Hardware a výkon – Postačí i na hraní náročnějších her

V těle mobilu tepe osmijádrový procesor vlastní výroby Huawei Kirin 650 s taktem 4 jádra: 2,0 GHz + 4 jádra: 1,7 GHz. Jedná se tedy o stejný procesor, který má přímá konkurence od stejného výrobce Honor 7 Lite. K dispozici jsou také 2 GB RAM a mobil bez problémů zvládne hned několik spuštěných aplikací v multitaskingu a hraní náročnějších her. V AnTuTu Benchmark si mobil odnesl úctyhodných 53 286 bodů.

Huawei P9 Lite v AnTuTu Benchmark
Huawei P9 Lite v AnTuTu Benchmark

Během svého testování jsem hrál hru Mobile Legends a Unkilled několik hodin v kuse a mobil neměl žádné problémy s výkonem ani nadměrným zahříváním. Co se týče interní paměti, tak ta je 16 GB a použít můžete 9,5 GB. Naštěstí si paměť můžete také rozšířit díky MicroSD kartám o kapacitě až 256 GB. Instalovat aplikace na SD kartu bohužel není možné

Hodnocení: Výkonu má P9 Lite dostatek a mohu tedy jen chválit.

Výdrž baterie a nabíjení – Slušná výdrž, ale chtělo by to rychlé nabíjení

Pod zadním plastovým krytem se nachází nevyjímatelný Li-Ion akumulátor o kapacitě 3000 mAh. Vzhledem k tenkosti těla jsem neočekával velkou výdrž baterie, ale byl jsem příjemně překvapen. Díky úspornému procesoru Kirin mobil vydrží i celý den běžného používání (sociální sítě, focení, e-maily, prohlížeč …). Pokud začnete hrát hry, tak výdrž se vyšplhá i na 5 hodin hraní v kuse a to není vůbec špatné. Výdrž tedy mohu jen chválit.

Jak je na tom ale nabíjení? V balení mobilu se nachází 1A adaptér a MicroUSB kabel. Adaptér je tedy bohužel pomalý a stejně tak nabíjení. Nabíjení trvá i neuvěřitelné 3 hodiny a to je opravdu dost. Mobilu by neuškodila technologie Quick Charge, která umožňuje rychlé nabíjení, Ta je ale pouze pro procesory Snapdragon od Qualcommu. Rychlost nabíjení tedy chválit nemohu …

Internet a připojení – Nechybí všechna LTE pásma ani NFC

Huawei má zajištěné všechna LTE pásma včetně venkovských 800 a 900 MHz. Nemusíte se tedy bát, že by modelu P9 Lite LTE chybělo. 3G a 2G pochopitelně také ne. Potěší také NFC a možnost využívání dvou SIM ve velikosti Nano zároveň. Bohužel ale někoho může zamrzet hybridní slot, který neumožňuje využívání dvou SIM karet a MicroSD kartu zároveň. Musíte si tedy zvolit, jestli chcete využívat jednu Nano SIM a MicroSD kartu, nebo dvě Nano SIM. S připojením chytrých náramků nebo odesíláním souborů také nebudete mít problém díky Bluetooth 4.1.

K internetu se také můžete připojit díky Wi-Fi 802.11a/b/g/n. Bohužel chybí podpora 5 GHz („Ácéčkové“) Wi-Fi a to je velká škoda. Moc lidí 5 GHz Wi-Fi nevyužívá, ale během svého používání můžete narazit na problém. Díky GPS, A-GPS a GLONASSU se také neztratíte a během svého testování jsem zkoušel bezplatnou navigaci Here WeGo a Mapy.cz. Poloha byla nalezena téměř okamžitě a s udržováním polohy na mapě jsem také neměl žádné problémy.

Shrnutí, konečné hodnocení a konkurence:

Huawei skutečně umí design, který u P9 lite působí opravdu elegantním dojmem a konstrukce je díky nevyjímatelný baterii pevná a vše drží na svém místě. Pochválit musím také displej, který je opravdu výborný. Bohužel ale ze spolehlivosti operačního systému a hlavně fotoaparátu jsem velmi zklamaný … Jedná se o mobil střední třídy za cenu kolem 6 300 Kč a za tuto cenu očekávám svižný systém a už dobrý fotoaparát, který bude mít ostré fotky. Bohužel P9 Lite ani jedno nesplňuje. Systém občas zamrzne a musíte dvě minuty čekat, než se uráčí plynule fungovat. To bych ještě chápal, ale fotoaparát je vyloženě špatný. Fotky na displeji mobilu ujdou, ale na počítači či tabletu vypadají vyloženě hrozně.

Pokud tedy požadujete elegantní design, pevnou konstrukci, výborný displej, slušný výkon na hry a tolik nefotíte, tak P9 lite může být dobrou volbou. Pokud ale chcete mít hezké fotky a videa ze zadního fotoaparátu, tak na P9 lite úplně zapomeňte a porozhlédněte se raději někam jinam. Konkurence je velká a Honor 7 Lite fotí mnohem lépe za méně peněz. To samé Xiaomi Redmi Note 3 Pro, který seženete za méně peněz a to už i s 800 MHz LTE.

Co se mi líbí:

 • Elegantní design a kvalitní konstrukce
 • Výborný displej
 • Čtečka otisků prstů – Rychlá a podporuje gesta
 • Slušná výdrž baterie

Co se mi nelíbí:

 • Fotoaparát má velké problémy s ostrostí!!!
 • Opravdu pomalé nabíjení
 • Během testování systém občas zamrzl

1 komentář

 1. Asi máte vadu zraku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*