Honor 7 Lite – Elegantní krasavec ve střední třídě (RECENZE)

Čínská společnost Honor za kterou stojí Huawei má v našich krajích úspěch. Honor se zaměřuje především na mladší uživatele, kteří vyžadují dobrý poměr cena/výkon. Model 7 Lite láká na elegantní design, pevnou konstrukci, čtečku otisků a displej s velmi dobrou jemností. Pochopitelně láká také na zajímavé parametry obou fotoaparátů a velmi dobrou porci výkonu.

Obsah balení – Hezká krabička se základem

Honor je jeden z mála výrobců, kteří si umí pohrát s balením svých mobilů. Dobrým příkladem byla krabička od Honoru 8. V případě Honoru 7 Lite se jedná o hezkou modrou krabičku, která nabízí potřebný základ. Je velká škoda, že se v balení nenachází sluchátka.

  • Mobil Honor 7 Lite
  • Adaptér pro nabíjení
  • MicroUSB kabel
  • Návody
  • Špendlík pro vysunutí slotu SIM/MicroSD

Honor 7 Lite – Adaptér, MicroUSB kabel, špendlík a návody

Specifikace:

  • Rozměry: 147,1 × 73,8 × 8,3 mm
  • Váha: 156 g
  • Operační systém: EMUI 4.1 postavený na Androidu 6.0
  • Displej: 5,2″, FullHD (1920 x 1080 px), IPS
  • Procesor: Huawei Kirin 650, 4 jádra: 2 GHz + 4 jádra: 1,7 GHz (Celkem 8 jader)
  • Grafický čip: ARM Mali T830
  • RAM: 2 GB
  • Paměť pro data: 16 GB (použitelných 9,68 GB), MicroSDXC
  • Připojení: 3G, 4G/LTE (všechna pásma v ČR), Wi-Fi: 802.11a/b/g/n – 5 GHz nepodporuje, Bluetooth 4.0, NFC, MicroUSB
  • Baterie: Li-Ion 3000 mAh
  • Cena: Pod 6 000 Kč

Design a konstrukce – Elegantní krasavec

Honor respektive Huawei vždy uměl udělat krásný a elegantní design. Honor 7 Lite není výjimkou. Na přední straně se nachází 5,2″ IPS displej o kterém se budu rozepisovat níže. Nad displejem se nachází reproduktor pro hovory, přední 8 Mpx selfie kamerka a potřebné senzory. Místo pod displejem je bohužel nevyužité a senzorová tlačítka zde nenalezneme. Výrobce tedy nasadil tlačítka softwarová a je to velká škoda.

Na zadní straně se pyšní kartáčovaným kovem, který vypadá opravdu skvěle. Do ruky se mi dostala zlatá varianta, ale k dispozici je ještě stříbrná a šedá. Na zadní straně se naštěstí nenachází žádné ošklivé plastové předěly, jak je tomu u drtivé většiny mobilů s kovem na zádech, ale plastový rámeček velmi dobře napodobující kov. Za to musím výrobce moc pochválit a doufám, že se toho chytí i ostatní výrobci.

Na zadní straně se dále nachází 13 Mpx čočka fotoaparátu, která je bohužel vystouplá a elegantní design trošku kazí. Hned pod čočkou se nachází čtečka otisku prstů a logo výrobce.

Na horní straně se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a mikrofon pro nahrávání zvuku během natáčení videí. Levá strana nabízí vysouvací šuplíček pro SIM karty. Jedná se o hybridní slot a můžete tedy využívat dvě NanoSIM (DualSIM), nebo jednu NanoSIM a MicroSD paměťovou kartu. Dolní strana na první pohled vypadá, že nabízí dva hlasité reproduktory, ale na levé straně je pouze mikrofon a reproduktor je na pravé straně. Uprostřed se nachází MicroUSB port pro nabíjení.

Honor 7 Lite – Micro USB a reproduktor
Honor 7 Lite - Tlačítka na pravé straně
Honor 7 Lite – Tlačítka na pravé straně

Hybridní slot pro dvě NanoSIM a MicroSD kartu – Honor 7 Lite

Ergonomie a kvalita konstrukce: Během testování jsem byl velmi mile překvapen ergonomií mobilu. Díky zaobleným stranám do ruky padne skutečně krásně a nikde nic neřeže ani po delším hraní her. Během testování jsem neměl problém dosáhnout na celou plochu mobilu při ovládání jednou rukou. Mam ale velké ruce a uživatelé s menší rukou budou mít při ovládání 5,2″ displeje jednou rukou nejspíše problémy.

Mobil není možné nijak rozebrat (pro běžného uživatele) a díky tomu je konstrukce pevná a vše drží na svém místě. Vrzání krytu tedy určitě neuslyšíte a díky plastovému rámečku bude mobil snášet nárazy o něco více, než rámeček z kovu. Výrobce tedy chválím.

Displej – Opět s pochvalou

Na čelní straně nalezneme 5,2″ IPS displej s FullHD rozlišením (1280 x 1080 px), jemností 424 ppi a automatickou regulací jasu. Displej je chráněn ochranným sklem Gorilla Glass 3 a v zimním období potěší možnost ovládání displeje v rukavicích. Celkově musím displej Honoru 7 Lite moc pochválit. Jedná se o displej, který má podání barev a pozorovací úhly na velmi dobré úrovni. S automatickou regulací jasu jsem také neměl žádné problémy.

Čtečka otisku prstů – Odpovídající ceně + umí gesta

Na zadní straně nalezneme čtečku otisku prstů, která je dle mého názoru umístěna na dobrém místě. Nastavení čtečky je velmi rychlé a bezproblémové. Čtečka odpovídá ceně mobilu a má problémy s mastným nebo zpoceným prstem. Rychlost odemykání musím moc pochválit. Mobil se odemkne téměř okamžitě. Určitě potěší také možnost zamykání aplikací jako je např. Messenger. Pro odemčení Messengeru bude vyžadován otisk prstu, aby vám nikdo nemohl číst vaše konverzace.

Honor 7 Lite – Čtečka otisku prstů

Honor 7 Lite určitě potěší bonusovou funkcí a tou jsou gesta. V nastavení čtečky otisků prstů si můžete nastavit také další funkce jako je třeba přijmutí hovoru podržením a nebo zobrazení notifikační lišty posunutím prstu po čtečce. Gest je k dispozici více a můžete si vybrat tu, která vám může celé používání mobilu zpříjemnit.

Nastavení gest čtečky otisků prstů – Honor 7 Lite
Nastavení otisků prstů – Honor 7 Lite

Fotoaparát – Určitě neurazí

Honor 7 Lite na zádech nabízí vystouplou čočku fotoaparátu. Je opravdu velká škoda, že ji výrobce neuměl schovat do těla telefonu. Čip fotoaparátu nabízí rozlišení 13 Mpx, světelnost f/2.0, LED blesk a možnost natáčení videí v rozlišení FullHD (1280 x 1080 px) se 30 FPS (snímky za vteřinu).

Focení zadním fotoaparátem: Výsledné fotografie odpovídají ceně a nejsou vůbec špatné. Barvy jsou přirozené a ostření je svižné. U ostření jsem ale během svého testování narazil na problém. Když se mi objekt na fotce lehce hýbal, tak 7 Lite podal opravdu hezké fotky, ale pokud se mobil vybije pod 20%, tak ostření nefunguje nejlépe a to je velká škoda.

Vyfoceno ve dne za dobrého světla
Vyfoceno za horšího světla s LED bleskem
Vyfoceno ve dne za dobrého světla
Vyfoceno brzy ráno ve tmě bez blesku

 

Fotky ve dne jsou na dobré úrovni a musím je pochválit, ale co se šera týče je to už výrazně horší. Šum na stranách fotky je někdy až nadprůměrný a to není zrovna dobré. Čím více světla tím lépe. Pokud není dostatek světla, tak na focení ve tmě s Honorem 7 Lite zapomeňte. Pokud jste ale uživatel, který požaduje hezké a ostré fotky ve dne, tak na běžné focení opravdu postačí.

Focení selfie: Honor 7 Lite nabízí nad displejem 8 Mpx kamerku pro focení selfie s možností natáčení videí. Honor si zamilují především ženy, které chtějí mít na svých „selfíčkách“ co nejlepší obličej. Díky režimu krása si můžete svůj obličej „vylepšit“ a automaticky opravit nedostatky díky „retuši“. Přední kameru tedy mohu jen chválit.

Vyfoceno přední selfie kamerou

Aplikace pro focení: Ta vypadá velmi jednoduše a zvládne ji ovládat opravdu každý. Pokud by vám nestačila automatika, tak nabízí také manuální režim, který vám umožní nastavení ISO, vyvážení bílé, expozici atd. podle sebe. Dále nechybí ani funkce panorama, focení HDR a další známé funkce. Aplikaci musím Honoru moc pochválit, protože její ovládání je příjemné a svižné.

Honor 7 Lite – Funkce fotoaparátu
Honor 7 Lite – Manuální režim fotoaparátu
Honor 7 Lite – Nastavení fotek a videa

Hodnocení fotoaparátu: Vzhledem k ceně se Honor 7 Lite nemá moc za co stydět. Ve dne podá hezké fotky, selfie je velmi dobré, ale ten šum za horšího světla je skutečně někdy nadprůměrný a to není dobré …

Hardware a výkon – Na hry postačí

Honor 7 Lite nabízí osmijádrový procesor vlastní výroby a to Huawei Kirin 650 s taktem 4 jádra: 2 GHz + 4 jádra: 1,7 GHz. Nechybí ani dnešní standard 2 GB RAM a 16 GB interní paměti (použitelných 9,68 GB). Naštěstí nechybí hybridní slot díky kterému můžete využívat DualSIM (dvě NanoSIM), nebo vložit paměťovou kartu o kapacitě 128 GB.

Výkon postačí na více spuštěných aplikací v multitaskingu, svižnému spouštění aplikací a také hraní her. V AnTuTu Benchmark si Honor 7 Lite odnesl úctyhodných 53 444 bodů. Během svého testování jsem zkoušel dlouhé hraní online hry Mobile Legends (cca 3 hodiny vkuse) a Honor neměl žádné problémy s výkonem nebo nadměrným přehříváním. U hry Unkilled také neměl žádné velké problémy ani při hraní na plné grafické detaily. Po dlouhém hraní jsem ale na nějaké to zaškobrtnutí narazil (drobné „lagování“). Vzhledem k ceně je to ale přijatelné a výkon nemohu nijak kritizovat.

Honor 7 Lite v AnTuTu Benchmark

Hodnocení: Pokud chcete hrát hry a používat více aplikací v multitankingu, tak na žádný velký problém nenarazíte. Honor 7 Lite má výkonu dostatek i pro náročnější hráče a problémy jsem neměl ani se hraním Modern Combat 5, Asphalt 8 a dalších náročných her. Někoho ale může zamrzet hybridní slot, protože není možné využívat DualSIM a MicroSD kartu zároveň …

Operační systém – Svižné EMUI

Honoru 7 Lite pochopitelně nechybí povedený systém EMUI 4.1, která je postavena nad Androidem 6.0 Marshmallow. Prostředí vypadá velmi dobře a je jednoduché. Nehledejme tedy nikde žádné zbytečné menu aplikací, jak to bohužel stále ještě někteří výrobci mají. Všechny aplikace a složky nalezneme tedy na obrazovkách hned po odemknutí mobilu.

Honor 7 Lite – Povedené prostředí EMUI 4.1

To co musím EMUI 4.1 moc pochválit je výborně zpracovaná notifikační lišta, která veškeré notifikace odděluje podle času. Díky tomu je vše přehledné. Pochopitelně nechybí ani zkratky pro zapnutí Wi-Fi, Bluetooth atd., ale ty nalezneme až v druhé části lišty. V nastavení si také můžete nastavit tzv. Jednoduchý režim, který ocení především senioři a uživatelé s horším zrakem. Za to výrobce moc chválím a celkově jsem byl s přehledností prostředí velmi spokojen. Systému nechybí ani spolehlivost a vše je nádherně svižné.

Notifikační lišta prostředí EMUI 4.1
Notifikační lišta prostředí EMUI 4.1
EMUI 4.1 – Výběr režimů

V mobilu se také nachází již přeinstalované aplikace a některé opravdu užitečné nejsou … Nejdříve se podívejme na ty užitečné jako je třeba aplikace Zdraví. Do této aplikace vyplníte vaši výšku, váhu a další informace a aplikace pak slouží jako krokoměr. O 100% měření kroků se nejedná, ale žádná tragédie to také není. Výrobce musím pochválit za aplikaci Správce telefonu, která umožňuje čištění telefonu, nastavení úspor baterie, udělování práv aplikacím a také možnost zamykat aplikace. Jedná se tedy o důležitou aplikaci, která se bude hodit každému.

Aplikace Správce telefonu

Za co výrobce opravdu pochválit nemůžu jsou předinstalované hry. Je to stejné, jako u Honoru 8, který jsem tu již recenzoval a stěžoval jsem si na stejný problém. Jedná se o hry, které beztak drtivá většina uživatelů hrát nebude a je tedy zbytečné je do mobilu instalovat. Naštěstí je možné je odinstalovat.

Výdrž baterie a nabíjení – Vydrží i dva dny

Honor 7 Lite je nerozebíratelný a baterii není možné běžně vyjímat. Pod zadním krytem se ale nachází Li-Ion článek o kapacitě 3000 mAh. To je dnes běžná hodnota a není na ni tedy nic překvapivého. Díky úspornému procesoru Kirin 650 může Honor 7 Lite vydržet i celé dva dny. Tedy pokud jej nebudete náročně používat. Během svého testování jsem mobil používal náročněji a vydržel bez problémů celý den. Pokud jsem jej používal jen pro běžné pracovní věci jako jsou e-maily, synchronizace, cloudová úložiště, občas nějaký ten Messenger, VPN a prohlížeč, tak vydržel celé dva dny a to je slušné. Když jsem mobilu ale dal opravdu hodně zabrat a hrál jsem hry, tak vydržel náročné hraní 4 a půl hodiny. Výdrž tedy hodnotím jako dobrou.

Jak je to ale s nabíjením? Oboustranný konektor USB-C na tomto modelu bohužel nehledejte. Vzhledem k ceně nemůžu ale Honoru nic vyčítat. Je zde tedy starý dobrý MicroUSB port. Během svého testování jsem mobil nabíjel originální nabíječkou v balení a z nuly na 100% se baterie nabila za téměř tři hodiny. Nabíjení je tedy pomalé a ocenil bych rychlejší nabíjení …

Zvuk – Neurazí, ale ani nenadchne

Na dolní straně se na první pohled může zdát, že se jedná o dva reproduktory. Ve skutečnosti se na levé straně nachází pouze mikrofon a reproduktor je na pravé straně. Umístění nemohu nijak kritizovat a problémy jsem neměl ani během hraní her. Co se týče hlasitosti, tak ta není vůbec špatná a hodnotím ji jako průměrnou. To samé mohu říci i o kvalitě zvuku, který neurazí, ale ani nenadchne. Co se týče 3,5 mm jacku, tak během svého testování jsem používal sluchátka Xiaomi Piston 3 a zvuk je na velmi dobré úrovni.

Připojení a konektivita – Nechybí všechna LTE pásma

Jako správné střední třídě Honoru 7 Lite pochopitelně nechybí podpora všech LTE pásem (nechybí ani venkovské 800 a 900 MHz frekvence). 3G, 2G a nebo Bluetooth 4.1 také pochopitelně nechybí. K dispozici máte také Wi-Fi 802.11a/b/g/n a bohužel z nepochopitelného důvodu chybí podpora 5 GHz („Ácéčkové“ Wi-Fi). To používá naprosté minimum uživatelů, ale může se stát, že se k některým Wi-Fi sítím nepřipojíte.

Pokud potřebujete navigaci, tak s Honorem 7 Lite se určitě neztratíte. Mobilu nechybí GPS modul, kterému pomáhá A-GPS a GLONASS. Vyhledávání polohy je téměř okamžité a poloha na mapě se spolehlivě udrží. Během svého testování jsem používal aplikace Here WeGo a Mapy.cz a nenarazil jsem na žádný problém.

Shrnutí:

Honor 7 Lite skvěle zapadá do střední třídy. Nabízí kvalitní konstrukci včetně elegantního designu. Nechybí mu ani dosti výkonu pro hraní her, velmi povedený displej a také hezké fotky za dobrého světla. Ke všemu nechybí ani povedené prostředí EMUI 4.1 se kterým jsem za celou dobu svého testování neměl žádné problémy. Potěší také slušná baterie o kapacitě 3000 mAh, která vydrží den a půl a při méně náročném používání dokonce i dva dny.

Nic není dokonalé a Honor 7 Lite rozhodně ne. Při focení za špatných světelných podmínek určitě nepotěší nadměrný šum vyskytující se především na rozích fotek. Chybí také podpora 5 GHz Wi-Fi sítí, které se tolik nepoužívají, ale uživatel během svého používání může narazit na problém s připojením třeba u kamarádů v bytě. Je také celkem škoda absence infraportu pro ovládání domácích spotřebičů a NFC. Zamrzí také sdílený slot pro NanoSIM karty a MicroSD. Pokud chcete využívat DualSIM, tak není možné používat MicroSD kartu a to je vzhledem k dostupné paměti velká škoda.

Pokud tedy hledáte mobil s elegantním designem, slušnou výdrží baterie, spolehlivým systémem a foťákem, který za dobrého světla podá hezké fotky, tak je Honor 7 Lite dobrou volbou.

Co se mi líbí:

  • Elegantní design a kvalitní konstrukce
  • Povedený displej
  • Dost výkonu pro hraní náročnějších her
  • Svižný systém EMUI 4.1
  • Čtečka otisků prstů – Rychlá, podporuje gesta
  • Dobrá výdrž baterie
  • Velmi dobré fotky při focení za dobrého světla
  • Podpora dvou SIM
  • Kvalitní 8 Mpx selfie kamerka
  • Cena pod 6 000 Kč

Co se mi nelíbí:

  • Pomalé nabíjení
  • Vystouplá čočka fotoaparátu
  • Při focení za špatného světla až nadprůměrný šum
  • Při používání dvou SIM není možné používat MicroSD kartu

Mohlo by vás zajímat:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*