Huawei P30 Lite – Odlehčená stylovka s trojitým fotoaparátem (RECENZE)

Huawei si pro letošní rok připravil řadu mobilů se značením P30. V této recenzi jsem se podíval na nejlevnější model Huawei P30 Lite. Jedná se o nástupce loňského úspěšného modelu P20 Lite. Novinka se snaží zaujmout velkým displejem s minimalizací rámečků, trojitým fotoaparátem na zádech, štíhlým tělem a elegantním designem. V době testování se tento model prodával za přibližně 9 000 Kč.

 

 

Obsah balení – opět bez krytu

V klasické Huawei krabičce se mimo samotného mobilu nachází také USB-C-USB-A nabíjecí/datový kabel a adaptér podporující rychlé nabíjení. Nechybí ani spona pro vysunutí hybridního slotu s nanoSIM/microSD, všechny návody a obyčejná pecková sluchátka. Kam se ale poděl silikonový kryt? Výrobce jej do balení nedal, což je velká škoda…

 

 

 

Design a konstrukce – štíhlé tělo a vystupující fotoaparáty

Huawei P30 Lite je ze série P30 tím nejlevnějším modelem, ale výrobce přesto nasadil krásný design. Konstrukce je v kombinaci plastového rámečku a skleněných zad. Na našem trhu se P30 Lite prodává v mnou testované modré (Peacock Blue), perleťově bílé (Pearl White) a klasické černé variantě (Midnight Black).

Velice příjemné jsou také rozměry celého mobilu a v jedné ruce se drží náramně. Tento model ocení především milovníci štíhlých konstrukcí, protože tloušťka těla činí pouhých 7,4 mm. Zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu však nečekejte.

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo protáhlého 6,15“ displeje. V displeji se nachází malý kapkovitý výřez se selfie kamerkou. Mřížka reproduktoru pro hovory se nachází v plastovém proužku nad displejem. Zmíněný proužek dělí ochranné sklo a plastový rám mobilu.

 

 

Celý rám mobilu je sice plastový, ale jeho zpracování je příkladné. Plastový materiál umožňuje zachování nízké váhy a v mnou testovaném provedení se krásně leskne. To přidává na elegantním dojmu a na okolí rozhodně zapůsobil. Díky oblým tvarům rámu žádná z hran neškrábe do ruky.

Horní část rámečku ukrývá hybridní slot a mikrofon. Levý bok mobilu je zcela prázdný, pravý pak na sobě nese dobře umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část mobilu nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu působí nádherně a sklo se na světle leskne stejně, jak plastový rámeček. Sklo má také oblé hrany a výborně zapadá do rámečku. Jelikož je tělo mobilu opravdu tenké, tak se to bohužel neobešlo bez trojice celkem dost vystupujících čoček fotoaparátů. Mobil se kvůli tomu na stole houpe, ale to by ještě nebyl takový problém. Tím největším problémem jsou ostré hrany okolí čoček a během hraní her škrábou do rukou… Tento problém by však mohl vyřešit silikonový kryt, ale ten se v balení bohužel nenachází. Na zádech se dále nachází LED blesk, čtečka otisků prstů a logo výrobce.

 

 

 

Displej – hezká podívaná s kapkou v displeji

Huawei P30 Lite nabízí protáhlý displej s úhlopříčkou 6,15palce, FullHD+ rozlišením (2 312 x 1 080 px) a jemností 415 ppi. Jedná se o IPS panel, který zajišťuje velice dobré podání barev a černá je opravdu černá. Barevné podání také lze libovolně měnit v nastavení. Za zmínku také stojí již nalepená ochranná fólie na displeji.

 

Displej nabízí minimalizací rámečků a neobešlo se to bez výřezu, ale v případě tohoto modelu se jedná pouze o miniaturní kapkovitý výřez. Je jen škoda, že se výrobce nerozhodl pro jiné umístění notifikační diody. Nachází se v mřížce reproduktoru pro hovory, kde není dobře vidět a často se tedy stávalo, že jsem její blikání přehlédl.

Viditelnost na přímém slunci je příkladná a automatická regulace jasu funguje bez problémů. V nastavení se nachází také komfortní režim, který šetří oči během používání mobilu ve večerních hodinách. Nastavit si lze také velikost písma a prvků v prostředí.

 

 

 

Zabezpečení – bleskové odemykání

Huawei P30 Lite lze odemykat obličejem, což zajišťuje selfie kamerka ve výřezu displeje. Nejedná se tedy o bezpečné 3D skenování obličeje, jak je tomu u modelu Huawei Mate 20 Pro a Applu. Odemknutí funguje však spolehlivě i za horších světelných podmínek. Pokud budete používat přímé odemykání obličejem, tak po stisknutí zamykacího tlačítka se odemkne téměř okamžitě.

Pokud však chcete bezpečnější odemykání mobilu, tak sáhnete po čtečce otisků prstů na zádech. Ta je výborná a mobil se odemkne bleskově. Nastavit si lze až dostačujících pět prstů a chválím za gesta. Tahem prstu po čtečce lze vysunout rolovací lištu s notifikacemi, pořídit selfie klepnutím nebo prohlížet fotky v galerii.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

Uvnitř Huawei P30 Lite se nachází osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 710 s taktem: 4 x 2,2 GHz + 4x 1,7 GHz. O výkon se dále stará grafický čip Mali-G51 a 4 GB RAM. Interní úložiště nabízí slušnou 128 GB paměť pro aplikace a data. Pokud by interní úložiště nestačilo, tak si paměť můžete rozšířit pomocí paměťové karty microSD o maximální kapacitě 512 GB.

Testy AnTuTu Benchmark a GeekBench
Testy AndroBench a AIMark

 

Jelikož se jedná o mobil střední třídy, tak výkon je pochopitelně nižší než u dražšího modelu P30. Během mého testování jsem však nenarazil na sebemenší problém s výkon při běžném pracovním nasazení. Nahrál jsem také několik hodin ve hrách PUBG Mobile, Shadowgun: Legends a Cyber Hunter. PUBG bylo možné hrát na vyšší grafické nastavení, ale ostatní hry komfortně lze hrát na střední nastavení, což jsem očekával. Je jen škoda, že fanoušci populárního Fortnite si hru nezahrají, protože model P30 Lite není pro tuto hru podporován. Co se týče výkonu, tak jej hodnotím spíše jako průměrný.

Nastavené nároky hry PUBG Mobile

 

O výdrž na jedno nabití se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 340 mAh. Po celou dobu testování se nestalo, že by se mobil během pracovního dne vybil. Vydržel hodinový poslech hudby, časté psaní e-mailů, chatování na Messengeru a další běžné úkony jeden a půl – celé dva dny. Během hraní her či sledování HBO Go procenta mizela logicky rychleji.

K nabíjení slouží oboustranný USB-C konektor a v balení se nachází nabíjecí adaptér podporující Quick Charge nabíjení. Využívat tedy můžete rychlého nabíjení, kdy se akumulátor z úplného vybití do 100% stavu nabil za přibližně jednu hodinu a 40 minut.

 

 

 

Fotoaparáty – vysoké rozlišení s AI

Fotoaplikaci můžete znát z jiných modelů od Huawei. Režimy fotoaparátu lze přepínat posouváním prstu nad spouští. Nechybí portrétní režim s bokeh efektem (rozmazání pozadí), noční režim a vyblbnout se můžete také s 3D Qmoji a dalšími efekty. Dostalo se i na Pro režim s manuálním nastavením, které ocení především pokročilejší fotografové. V kolonce „Další“ najdete také panorama, časosběr, různé filtry, nastavení HDR a zpomalené záběry. Využívat však nejčastěji asi budete barevnou ikonku AI k zapínání/vypínání pomoci umělé inteligence. V aplikaci najdete také tlačítko pro přepínání zadních čoček fotoaparátů.

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Huawei P30 Lite láká na trojici zadních fotoaparátů. Hlavní čočka nabízí vysoké rozlišení 48 Mpx se světelností f/1.8, druhá čočka je ultra-širokoúhlá, nabízí rozlišení 8 Mpx a světelností f/2.4 poslední čočka se stará o rozmazání pozadí při používání portrétního režimu a disponuje rozlišením 2 Mpx. Fotoaparátům asistuje přisvětlovací LED blesk pro focení za horších světelných podmínek.

 

Výhodou mobilu je tedy ultra-širokoúhlá čočka, kterou na dovolené jistě oceníte. Máte tak větší záběr na své okolí a za dobrých světelných podmínek vypadají snímky velice pěkně. Pokud ale chcete využívat ultra-širokých snímků, tak nelze fotit v maximálním 48 Mpx rozlišení, nýbrž v přednastaveném 12 Mpx rozlišení. To je beztak šetrnější na paměť. Velikosti fotek v plném rozlišení často činí 7-14 MB.

 

Fotoaparáty odvádí za dobrých světelných podmínek opravdu dobrou práci, ale s pomocí umělé inteligence bych byl opatrný. Často se stávalo, že AI byla v post-processingu příliš agresivní a některé barvy jsou ve finále nepřirozené a přepálené. Automatika bez AI funguje obstojně a spokojený jsem byl s podáním barev i ostrostí.

Kritizovat nemohu ani rychlost ostření a focení makra fungovalo výborně. Za horšího osvětlení byl znát digitální šum a ztráta detailů, ale to je příležitost pro AI nebo noční režim. Někdy se také stávalo, že fotky byli neostré v rozích. Fotoaparáty hodnotím jako lehce nadprůměrné a myslím si, že většina uživatelů bude v této cenové kategorii spokojena.

 

 

Natáčení videí

Video lze zadními fotoaparáty pořizovat v maximálním rozlišení FullHD se 30/60 FPS (snímky za vteřinu). Chválím za 60 FPS, ale co 4K rozlišení? Já využívám šetrnější FullHD na všech svých mobilech, ale někdo může vyšší rozlišení postrádat. Konkurenční telefony v této cenové kategorii natáčení ve 4K často již nabízejí…

Videím musím pochválit ostrost a věrohodné podání barev. Optickou stabilizaci jsem vzhledem k ceně ani neočekával a o stabilitu videí se stará elektronická stabilizace s AI. Pochválit musím také možnost natáčení videí se široko-úhlu čočkou, což se může hodit. Přepínání mezi čočkami je stejné, jak v případě focení.

 

 

Focení přední kamerou

Kamerka v kapkovitém výřezu displeje disponuje rozlišením 24 Mpx se světelností f/2.0. Pro focení selfie můžete využít pomoci umělé inteligence, portrétní režim s bokeh efektem, mnou nenáviděný režim zkrášlení pro zahlazení nedostatků pleti a vyblbnout se můžete i s AR efekty. Natáčet můžete také video ve FullHD se 30 FPS a s kvalitou fotek jsem byl opravdu spokojený.

 

 

 

Operační systém – Pie v novém EMUI

Huawei P30 Lite v sobě nabízí operační systém Android 9.0 Pie. Prostředí bylo masivně upraveno nadstavbou EMUI 9.0 a s čistým Androidem nemá moc společného. Prostředí si také můžete upravovat stahováním bezplatných motivů. Nastavit si můžete, jestli chcete všechny ikonky nainstalovaných aplikací pouze na domovských obrazovkách, nebo jestli chcete i menu aplikací, jak je tomu u čistého Androidu. K dispozici je také nastavení rozložení ikon a možnost ovládání prostředí gesty.

Po celou dobu testování byl systém spolehlivý a svižný. Problémy jsem neměl ani s příjmem notifikací (oznámení z aplikací) a připojení VPN nebylo automaticky ukončováno. Využít lze také předinstalované aplikace Správce telefonu, kde můžete blokovat nežádoucí tel. čísla, optimalizovat systém a aktivovat úsporné režimy.

 

 

 

 

Konektivita – NFC nechybí

Huawei P30 Lite nabízí hybridní slot pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu. Musíte si tedy vybrat, jestli chcete využívat dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu. Je škoda, že nelze využívat dualSIM a paměťovou kartu současně. Oba sloty však podporují všechna LTE pásma a připojit se lze také k 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n/ac). Citlivost antén je příkladná a s připojením jsem neměl sebemenší problém.

 

Naštěstí nechybí ani NFC a využívat můžete bezkontaktní platby. Vzhledem k ceně bych v roce 2019 očekával novější Bluetooth 5.0, které P30 Lite bohužel nenabízí… K dispozici je však úsporné Bluetooth 4.2 a běžný uživatel tuto drobnost řešit pravděpodobně nebude. Během testování jsem skrze Bluetooth poslouchal hudbu v bezdrátových sluchátkách Sennheiser CX 6.00BT a využíval reproduktoru Beoplay P6. Poslech hudby nebyl nijak trhaný a problém nenastal ani se spárováním.

Pokud využíváte navigace a map, tak také budete spokojeni. Nalezení polohy bylo okamžitě a spolehlivě byla udržena na mapě. Mobil disponuje GPS, A-GPS, GLONASS a BeiDou.

 

 

 

Zvuk – jack pro sluchátka

Hlasitý reproduktor najdete na spodní části mobilu. Reproduktor jsem si během hraní her často překrýval, ale to je problém téměř všech dnešních mobilů s protáhlým displejem. Hlasitost je nadprůměrná a vyzvánění či budík rozhodně nepřeslechnete. Co se samotné kvality týče, tak reproduktor se opravdu stačí, ale je spíše průměrný.

Potěší však 3,5 mm audio jack konektor, který se také nachází na spodní části mobilu. Připojit tedy můžete svá sluchátka. Konektor jsem testoval s dražšími sluchátky SONY a byl jsem opravdu velice mile překvapen z jeho kvalit. Záleží však hodně na zvolení sluchátek a výrobce do balení jedna vložil. Bohužel se jedná o obyčejná pecková sluchátka dobrá leda tak pro hovory.

 

 

 

Závěr – zaděláno na úspěch?

Huawei P30 Lite svého staršího bratra P20 Lite rozhodně nezostudí. Design je opravdu krásný a chválím za oblé tvary a výběr barevných variant. Je jen škoda, že design a ergonomii kazí trojice fotoaparátů na zádech. Vystupují z těla celkem dost, což bych ještě překousl, ale během hraní škrábou do ruky a zvážil bych tedy zakoupení krytu.

Opravdu mile překvapen jsem byl z fotoaparátů. Dle mého názoru je přepínání mezi běžným fotoaparátem a ultra-širokoúhlou čočkou daleko lepším řešením než optický zoom. Pochválit musím také výkon dostačující na hraní náročných her na střední grafické nastavení. Systém je také svižný a spolehlivý. Hezká podávaná je také na velký displej s minimalizací rámečků a snesitelným kapkovitým výřezem.

Myslím si, že cena 9 000 Kč je adekvátní a pokud jste ochotni překousnout vystupující čočky fotoaparátů, starší Bluetooth 4.2, horší viditelnost notifikační diodky a spokojíte se s natáčením videí ve FullHD, tak mohu Huawei P30 Lite doporučit.

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Design a zpracování
  • Výborná čtečka otisků prstů
  • Povedený displej s kapkovitým výřezem
  • 128 GB interní úložiště
  • Dvoudenní výdrž
  • Slušné fotoaparáty
  • Android 9.0 Pie
  • Rychlé nabíjení
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Čočky fotoaparátů škrábou do rukou
  • Umístění notifikační diody
  • Mohl mít novější Bluetooth 5.0
  • Nelze natáčet ve 4K

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top