Huawei P20 Lite – Zbrojí designem a zajímavou cenou (RECENZE)

Huawei si letos připravil zajímavé špičkové modely P20 Pro a P20 (podrobná recenze). Dostalo se ale také i na odlehčenou variantu Huawei P20 Lite, kterou si rozebereme v této recenzi. Láká na elegantní design, duální fotoaparát, slušný výkon, odemykání obličejem a lákavou cenou kolem 9000 Kč.

 

Obsah balení

  • Mobil Huawei P20 Lite
  • Nabíjecí adaptér
  • USB-C nabíjecí/datový kabel
  • Špendlík pro vysunutí slotu SIM/SD
  • Pecková sluchátka
  • Návody

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů pro Huawei P20 Lite zakoupit.

 

 

Design a konstrukce – Elegantní fešák

Huawei P20 Lite se podobá svým dražším bratrům. Nabízí tedy tělo v kombinaci hliníkového rámečku a skleněných zad. Celkové rozměry mobilu činí 148,6 x 71,2 x 7,4 mm a váha se zastavila na příjemných 145 gramech. Rozměry jsou příjemné a v ruce se mobil drží dobře. Zapomenout nesmím ani na barevné varianty a P20 Lite se prodává v mnou testované černé, zajímavější modré i růžové barvě.

Na čelní části najdeme ochranné sklo vlastní výroby, které chrání 5,84″ (palce) displej s populárním poměrem stran 18:9. Výrobce se snažil eliminovat rámečky kolem telefonu, což se mu povedlo. Neobešlo se to ale „bohužel“ bez výřezu na horní části. Ten ukrývá reproduktor pro hovory 16 Mpx selfie kamerku a notifikační diodku. Někomu se výřez v displeji líbí, ale já osobně mu nepřišel na chuť a dle mého názoru elegantní design mobilu kazí. Je to však pouze subjektivní a někomu nevadí.

 

 

Rámeček kolem telefonu je z hliníku a na jeho horní části najdeme pouze mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa. Levý bok pak nabízí slot pro jednu NanoSIM kartu a MicroSD kartu. V případě DualSIM varianty nabízí hybridní slot a místo paměťové karty lze využívat druhou NanoSIM kartu. Pravý bok nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítka. Umístění tlačítek je ideální a s jejich nahmatáním jsem neměl problémy. Nijak se neviklají a drží pevně na svém místě. Spodní část mobilu nabízí 3,5 mm jack audio konektor, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor. V rámečku si také lze všimnout plastových předělů antén. Ty mohl výrobce více zapustit do rámečku, ale do ruky nijak neškrábou.

 

 

Záda mobilu jsou skleněná a na světle se lesknou. Během mého testování se nestalo, že by se na zádech objevil škrábanec či oděrky, jak tomu bylo u Huawei/Honor v minulosti. Jeho ochranu tedy chválím, ale sklo se celkem dost upatlává a budete jej muset často leštit. To je ale u takových materiálů zcela normální.

Na zádech se tedy nachází dvojice 16 Mpx čoček fotoaparátů, které poměrně dost vystupují z těla mobilu. Ano, to je v dnešní době zcela normální, ale jejich okraje celkem dost škrábou do ruky. To je při dlouhém hraní her nepříjemné. Doporučuji si tedy zakoupit kryt, aby byl tento problém eliminován. Čočkám asistuje přisvětlovací blesk a na zádech dále najdeme už jen čtečku otisků prstů.

 

 

 

Displej – Full View displej s výřezem

Huawei P20 Lite nabízí obří IPS displej s úhlopříčkou 5,84“ (palce). Disponuje dostatečným rozlišením Full HD+ (2 280 × 1 080 px) a v nastavení telefonu lze zapnout funkci Chytré rozlišení. Ta dle potřeby automaticky přepíná rozlišení mezi již zmíněným Full HD+ a také úspornější HD+ (1 520 × 720 px). Přepne tedy rozlišení dle potřeby tak, aby byla výdrž baterie lepší.

Podání barev displeje mohu jen chválit. To samé lze říci o automatické regulace jasu, viditelnosti na slunci i výborných pozorovacích úhlech.

 

Výrobce se snažil eliminovat rámečky kolem displeje a displej je tedy v poměru stran 18:9. P20 Lite není pro odpůrce výřezů v displeji, protože jím disponuje na horní části. V nastavení telefonu se nachází možnost „skrytí“ výřezu. Po aktivaci této funkce se vytvoří černý proužek do kterého výřez celkem dobře zapadá. Lze také v nastavit velikost prvků v systémů, písma a dostalo se i na noční režim. Ten tlumí modré světlo vyzařující z displeje a šetří tak oči.

 

 

 

Zabezpečení – Odemknete prstem i obličejem

Dražší model Huawei P20 jsem chválil za výbornou čtečku otisků prstů pod displejem. Levnější model P20 Lite však milovníci čteček vpředu neocení a čtečka se tedy nachází na zádech. Její umístění je však vhodné a s nahmatáním čtečky jsem neměl problémy.

Nastavit lze dostačujících 5 prstů a odemykání mobilů je rychlé. Bohužel už ne tak spolehlivé, jak v případě dražšího modelu. Ne, že by čtečka byla nepoužitelná, ale stačí ji jen malá nečistota a už se mobil neodemkne. Je ale také dost možné, že se jedná o problém mého kusu.

Nechybí ani aplikace Sejf pro šifrování souborů včetně fotek a videí. Zamykání aplikací také nechybí a pochválit musím dostupná gesta, která umí používání mobilu zpříjemnit. Nabízí mé oblíbené gesto pro rolování notifikační lišty, pořizování fotek/videa ve fotoaplikaci či procházení fotek v galérii.

 

Odemykání obličejem příjemně překvapilo a funguje stejně spolehlivě, jak u dražšího mobilu. Samotné nastavení je velmi jednoduché a celkem rychlé. Odemykání je sice o něco pomalejší než v případě otisku prstů, ale ne tolik a rychlost včetně spolehlivosti mohu chválit. Problém není ani odemykání za špatných světelných podmínek.

 

 

 

Hardware a výkon

Huawei P20 Lite nabízí osmijádrový procesor Huawei Kirin 659 s taktováním na 4 jádra: 2,46 GHz a další 4 jádra na 1,7 GHz. Výkonu dále vypomáhá 4 GB RAM a zapomenout nesmím ani na slušné 64 GB interní úložiště. Paměť lze také rozšířit vložením MicroSD paměťové karty s maximální kapacitou 256 GB.

Během mého používání jsem při běžném pracovním nasazení neměl problémy a se hraním her také ne. Vyzkoušel jsem hraní PUBG Mobile, World War Heroes, Shadowgun Legends a dalších náročnějších titulů. Hry čekaně nebylo možné hrát na maximální grafické detaily, ale vzhledem k ceně se jedná o dostatečný výkon.

Během mého používání jsem však občas narážel na zpomalování, ale z toho viním operační systém … O tom se však budu rozepisovat níže.

 

 

Fotoaparát – Většině postačí

Huawei P20 Lite disponuje dvojicí zadních fotoaparátů. Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 16 Mpx se světelností objektivu f/2.2. Druhá čočka nabízí rozlišení 2 Mpx a stará se pouze o rozostření pozadí. To by se dle mého názoru dalo zvládnout pouze jednou čočkou a druhá čočka mi tedy nedává moc smysl. Na druhou stranu mi nijak zásadně nevadí.

 

 

Fotoaplikaci můžeme znát i z jiných mobilů Huawei či Honor. Nechybí ji režim minimální clony, živé fotografie či portrétní režim. Tahem prstu zleva doprava se zobrazí další důležité funkce, a to Pro režim s manuálním režimem, malování světlem, filtry či nastavení HDR. Aplikace vypadá dobře a nemám ji co vytknout.

 

 

Jak tedy fotí? Jelikož se jedná o odlehčený model, tak se rozhodně nebude ucházet o titul nejlepšího fotomobilu. Nefotí ale vůbec špatně a fotkám nechybí detail či syté barvy. Za dobrých světelných podmínek umí pořídit povedené snímky a obstojně si poradí i s protisvětlem. Občas se ale stane, že některé fotky jsou přepálené a za špatných světelných podmínek neostré. Nejedná se však o žádnou tragédii a fotoaparáty jsou vzhledem k ceně dobré.

V maximálním rozlišení 16 Mpx lze fotit s poměrem stran 4:3. Chcete fotit v poměru 16:9? Tak to máte bohužel smůlu a je velká škoda, že tuto možnost model P20 Lite nenabízí. Lze však fotit v poměru 18:9 v rozlišení 10 Mpx.

Vyfoceno za dobrých světelných podmínek
Vyfoceno za dobrých světelných podmínek
Vyfoceno za dobrých světelných podmínek
Vyfoceno za dobrých světelných podmínek
Makro za dobrého světla
Makro za dobrého světla

 

Vyfoceno za dobrých světelných podmínek
Protisvětlo
Protisvětlo
Za horších světelných podmínek
Za horších světelných podmínek
Za horších světelných podmínek

 

 

Pořizování videí je možné v maximálním rozlišení Full HD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nastavení lze také zvolit rozlišení HD (720p) se 30 FPS. Během pořizování videa lze také fotit a kvalita samotných videí není špatný. Nechybí jim ostrost, dobré podání barev či rychlé přeostřování. Lepší mohla být jen stabilizace a na optickou stabilizaci (OIS) se bohužel nedostalo.

Přední selfie kamerka nabízí rozlišení 16 Mpx a v maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3. Pokud chcete fotky hezky na celý displej, tak ve fotoaplikaci lze nastavit poměr stran 18:9 s rozlišením 10 Mpx. Bohužel poměr stran 16:9 opět chybí … Nechybí ani portrétní režim, který funguje celkem obstojně či zkrášlovací režimy. Kvalita snímků je dobrá a spokojen bude i náročnější „selfíčkář“.

 

 

 

Operační systém – Ach to zpomalování

Huawei P20 nabízí masivní nadstavbu EMUI 8.0 postavenou nad Androidem 8.0 Oreo. Nadstavba je opravdu masivní a s čistým Androidem nemá moc společného, jak je u mobilů Huawei/Honor zvykem.

 

Bohužel jsem byl z odladěnosti systému zklamaný … Během mého používání se denně stávalo, že se systém zpomaloval i při méně náročných aplikacích. Ano, zkoušel jsem i obnovu továrního nastavení a problém stále přetrvával. Nejednalo se o žádné sekání či samovolné restartování, ale vzhledem k ceně bych čekal optimalizovanější systém …

Nadstavbě však musím vyzdvihnout nastavení rozvržení mřížky ikon 5×6. Dále si lze vybrat, jestli chcete všechny aplikace na úvodních obrazovkách bez menu aplikací či využívat „šuplík“. Jedná se o menu aplikací, které se nachází v čistém Androidu.

Lze si také prostředí upravovat pomocí motivů, jak je u čínských výrobců zvykem. Nechybí ani známá aplikace Zdraví. Ta může posloužit jako krokoměr, měřit venkovní běh, běh na stroji či třeba jízdu na kole. Dále nechybí Správce telefonu. Ten nabízí čištění systému, blokování nežádoucích tel. čísel, antivirus či úsporné režimy baterie.

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Jen průměr

Huawei P20 Lite pod zadním krytem nabízí dnes již standardní kapacitu 3000 mAh. Celý den pracovního nasazení bez problémů vydrží, ale dva dny rozhodně nezvládne. Pokud si tedy nezapnete úsporný režim, který osobně nemám moc rád. Přijdete tak o komfort a to především spolehlivé notifikace.

Pro nabíjení poslouží oboustranný konektor USB-C s doba nabíjení není vůbec špatná. Během testování jsem použil originální nabíječku v balení, se kterou se z úplného vybití do 100% akumulátor nabil za přibližně jednu hodinu a 45 minut.

 

 

 

Konektivita – NFC nechybí

Huawei P20 Lite je po stránce konektivity dobře vybavený. Nepostrádá všechna mobilní 4G/LTE pásma včetně starších generací. Dále nechybí ani 2,4 GHz (802.11 a/b/g/n) a 5 GHz („ácéčkové“) Wi-Fi sítě.

Potěší také NFC, které poslouží ke spárování se sluchátky či jiným příslušenstvím. Já jej během používání použil pro bezkontaktní placení, které v případě Air Bank fungovalo bez problémů. Mobil nepostrádá ani Bluetooth 4.2 a je velká škoda, že nebylo nasazeno již nové Bluetooth 5.0. Já jej během testování používal se sluchátky Sennheiser CX 6.00BT či pro časté odesílání/přijímání souborů mezi mobilem a notebookem. Pro navigování či využívání map dobře poslouží GPS, A-GPS, GLONASS a BDS. To jsem otestoval u map od Googlu či hraním hry Pokémon Go.

 

 

 

Zvuk – Jack nechybí

Hlasitý reproduktor najdeme na spodní části, kde se také nachází 3,5 mm jack audio konektor. Umístění reproduktoru je dobré. Co se hlasitosti a kvalit týče, tak jej hodnotím jako průměrný. Snaží se o náznak basů a jeho kvalita neurazí, ale ani nenadchne.

Jsem moc rád, že Huawei P20 Lite nepostrádá 3,5 mm jack a poslech hudby si můžete užít i se starými sluchátky či jiným příslušenstvím. Kvalitu audio konektoru hodnotím jako nadprůměrnou a během testování jsem zkoušel poslech hudby s dražšími sluchátky od SONY. Záleží však hodně na zvolených sluchátkách. V balení se sluchátka nacházejí, ale jedná se o obyčejné pecky, které k poslechu hudby mohu doporučit opravdu jen těm hodně nenáročným.

 

 

 

Závěr a konkurence – Je jen o designu?

Huawei P20 Lite se aktuálně prodává za oficiální cenu kolem 9 000 Kč. Za takovou cenu nabízí elegantní design, krásný displej s minimalizací rámečků, dobrý fotoaparát a slušný výkon. Vyzdvihnout musím překvapivě velmi rychlé odemykání obličejem, které funguje spolehlivě i za horších světelných podmínek.

Stačí to ale? Upřímně mám z tohoto mobilu dost rozpačité pocity. Rozhodně se jedná o mobil, který si své zákazníky najde. Bohužel jsem ale velmi zklamaný z optimalizace operačního systému. Vzhledem k ceně bych očekával svižný systém, který u P20 Lite bohužel nedostanu a během používání jsem denně narážel na zpomalování. Výrobce by měl co nejrychleji zapracovat na opravné aktualizaci …

Zapomenout nesmím ani na výřez v displeji, který některým uživatelům nevadí, ale osobně se mi nelíbí. Ano, to je můj problém. Problém není ve vzhledu, ale opět v softwaru a některé aplikace si jednoduše s výřezem nerozumí. Někdy jsem měl problémy s prvky v některých aplikacích např. Instagram, Messenger či v e-mailovém klientu. Bylo nutné je v multitaskingu zavřít a spustit znovu, což není tak velký problém. Největším problémem je barva vedle výřezu. Je vážně nepříjemné, když mi červená barva z prohlížeče zůstane vedle výřezu i po jeho zavření …

 

Konkurence je nemilosrdná a podívat se můžeme do Finska. Nokia 7 Plus nabízí celokovovou konstrukci, někteří ocení displej bez výřezu, výrazně lepší výdrž baterie, lepší fotoaparát a svižný Android v čisté podobě, který má pravidelné aktualizace. Huawei P20 Lite je však o 1000 Kč levnější a nabízí odemykání obličejem.

Konkurence se najde také u dceřiné společnosti Honor a to modelem Honor 10. Ten je v 64 GB variantě dražší než P20 Lite. Jedná se ale jen o 1 500 Kč. Nabízí však dle mého názoru hezčí design, o poznání lepší displej, více výkonu, svižný systém a lepší fotoaparáty. Někteří ocení také čtečku otisků prstů vpředu pod displejem. Huawei P20 Lite má zas rychlejší a spolehlivější odemykání obličejem.

 

 

Co se mi líbí:

  • Design a konstrukce
  • Displej má velmi dobré podání barev
  • Spolehlivé odemykání obličejem

 

 

Co se mi nelíbí:

  • Čočky fotoaparátů škrábou do ruky
  • Systém je občas pomalejší
  • Některé aplikace si nerozumí s výřezem v displeji

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*