HTC U11 Life – Čistý Android a voděodolnost pod 7000 Kč (RECENZE)

Tchajwanský výrobce HTC vloni představil vlajkovou loď U11, která si v podrobné recenzi odnesla velmi kladné hodnocení. Často se však zapomíná na levnější model HTC U11 Life, který se aktuálně prodává za velmi příjemnou cenu a to pod 7000 Kč. Nabízí kompaktní tělo, čistý a často aktualizovaný systém Android, voděodolnost a slušný fotoaparát.

 

Obsah balení – Pochvala za sluchátka

  • Mobil HTC U11 Life
  • Nabíjecí adaptér
  • USB-C nabíjecí/datový kabel
  • Špendlík pro vysunutí SIM slotu
  • USB-C sluchátka USonic
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Kompaktní tělo a zvýšená odolnost

HTC U11 Life je přesně tím mobilem, který si oblíbí odpůrci obřích a těžkých placek. Jeho celkové rozměry činí 149,09 x 72,9 x 8,1 mm a váha se zastavila na krásných 142 gramech. V ruce se mobil drží velmi příjemně a v kapse jsem jej téměř necítil. Na našem trhu je k dispozici v mnou testované černé variantě a občas se někde objeví i v líbivější modré barvě.

Pochválit musím také zvýšenou odolnost konstrukce, která splňuje certifikaci IP67. Odolnost jsem si tedy dovolil otestovat a do mobilu voda nepronikla. Vydrží tedy nechtěné polití či pád do vody. Po potopení však doporučuji mobil nechat několik hodin před nabíjením vyschnout, aby se po zapojení nabíječky nepoškodil.

 

 

 

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3, které chrání 5,2“ (palce) displej. Sklo je na hranách mírně zaoblené a výborně zapadá do plastového rámečku. Nad displejem se nachází reproduktor pro hovory, notifikační diodka a 16 Mpx selfie kamerka. Pod displejem se nachází pouze čtečka otisků prstů.

 

Rámeček telefonu je z plastu, který je však kvalitní a lesklý. Někteří mohou plast kritizovat, protože konkurence často nabízí hliníkový rám. Osobně mi plast ale nevadí, protože v případě U11 Life vypadá elegantně a výrobce se zaměřil na nízkou hmotnost. Na jeho horní části se nachází slot pro NanoSIM kartu a MicroSD kartu a nechybí ani mikrofon pro záznam zvuku při pořizování videa. Levý bok mobilu je úplně prázdný a pravý bok tradičně nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem. Umístění tlačítek je výborné a nahmatají je bez problémů i uživatelé s menší rukou.

 

Spodní část pak nabízí dva mikrofony, reproduktor a netradičně vpravo oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Na umístění reproduktoru a USB-C jsem si první dny musel zvykat. Reproduktor jsem si často během hraní her překrýval a umístění tedy není zrovna šťastné …

 

Záda mobilu připomínají sklo, ale ve skutečnosti se jedná o plast (akrylát). Ten během testování neutrpěl žádný škrábanec a jeho ochrana je velmi dobrá. Na světle se také krásně leskne, a to přidává na eleganci. Té však trošku škodí věčně upatlaná záda, která budete muset často leštit. Zadní kryt je na hranách zaoblený a výborně zapadá do rámečku. Do rukou tedy nic neškrábe a drží se skvěle i v jedné ruce.

 

Na zádech se nachází 16 Mpx čočka fotoaparátu a LED blesk. Čočka lehce vystupuje z těla mobilu, ale nejedná se o žádnou tragédii. Kolem čočky je umístěn hliníkový kroužek, který chrání sklo před škrábanci. Na zádech se dále nachází jen logo výrobce a Androidu One.

Celkově mám z konstrukce velmi dobrý pocit, i když se jedná o plast. Zpracování je na velmi dobré úrovni a mobil vypadá v ruce daleko lépe, než na fotkách či videích. Ocení jej především ti uživatelé, kteří chtějí bez problémů ovládat mobil jednou rukou a vyžadují nízkou váhu.

 

 

 

Displej – Pochvala za senzorová tlačítka

HTC U11 Life nabízí povedený Super-LCD displej s úhlopříčkou 5,2“ (palce). Disponuje dostatečným Full HD rozlišením 1920 x 1080 px. Barevné podání displeje je na velmi dobré úrovni a výtku nemám ani k podání černé a bílé barvy. Displeji nechybí ani automatická regulaci jasu, která funguje dobře a viditelnost na přímém slunci je vzhledem k ceně dobrá. Pozorovací úhly jsou pak také velmi dobré.

 

Už při prvním pohledu si lze všimnout, že U11 Life nezapadá do trendu ztenčování rámečků a poměrem stran displeje 18:9. Je to špatně? To záleží jen a pouze na preferencích uživatele. Na rozdíl od konkurence s tenkými rámečky nabízí podsvícená senzorová tlačítka i se čtečkou otisků prstů pod displejem. Je však pravda, že v místech nad i pod displejem je celkem dost nevyužitého místa.

V nastavení telefonu se nachází oblíbený noční režim. Ten upraví teplotu barev tak, aby zmírnil záření modrého světla displeje ve večerních hodinách a šetřil tak oči. Dále lze změnit velikost písma či prvků v prostředí a nastavit podsvícení senzorových tlačítek.

 

 

 

Zabezpečení – Čtečka otisků vpředu

HTC U11 Life potěší uživatelé, kterým vadí čtečka otisků prstů na zádech. Nabízí ji tedy pod displejem a její umístění je dle mého názoru ideální. Lze si nastavit až dostačujících 5 prstů a samotné nastavení je velmi rychlé a jednoduché. S rychlostí a spolehlivostí čtečky jsem byl spokojený a nenarazil jsem na žádný problém.

 

 

 

Hardware a výkon – Zvládne i náročnější hry

Uvnitř HTC U11 Life tepe osmijádrový procesor Snapdragon 630 od Qualcommu s taktem 2,2 GHz. Na našem trhu se nejčastěji vyskytuje varianta se 3 GB RAM a 32 GB interním úložištěm. Na oficiálních stránkách HTC lze ve slevě sehnat variantu se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm (ceny na konci recenze). Paměť lze také rozšířit MicroSD kartou s maximální kapacitou 2 TB.

Běžné pracovní nasazení či hraní her zvládá mobil bez problémů. Během testování jsem hrál náročnější tituly PUBG Mobile, World War Heroes, Asphalt 9, Shadowgun Legends a na žádný problém s výkonem jsem nenarazil. Ano, hry nebylo možné hrát na maximální grafické detaily, ale to by vzhledem k ceně snad ani nikdo nečekal.

 

 

 

Fotoaparát – Velmi milé překvapení

HTC U11 Life disponuje hlavním 16 Mpx fotoaparátem se světelností f/2.0 a přisvětlovacím bleskem. Potěší také hybridní fázové ostření, možnost ukládat fotky do surového formátu RAW a vydařená funkce HDR Boost.

 

 

Fotoaplikace a její ovládání:

Není to tak dávno, co jsem recenzoval levnější model HTC Desire 12+. Kritizoval jsem mu aplikaci fotoaparátu a doporučoval jsem ji nahradit jinou. I když je U11 Life mobil s čistým Androidem, tak naštěstí nabízí povedenou HTC fotoaplikaci.

Aplikace je tedy téměř totožná, jak u dražších modelů HTC U11 a U Ultra. Na horní části nabízí možnost nastavení HDR (funguje i automaticky) či blesku. Prostřední ikonka však ukrývá to nejdůležitější a tím je panoramatický režim, hyperlapse, slow motion či vydařený manuální režim. Nechybí ani časovač, nastavení rozlišení s poměrem stran či formát fotek.

 

 

Jak fotí zadní fotoaparát?

V maximálním rozlišení 16 Mpx lze fotit snímky v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít fotit hezky na celý displej, tak je nutné zvolit rozlišení 12 Mpx.

Fotky mají velmi dobré podání barev, nechybí jim detaily a ostré jsou i vzdálenější objekty. Automatika překvapivě funguje také velmi dobře a díky HDR Boost jsou barvy velmi dobré za různých světelných podmínek. Pochválit musím také práci s protisvětlem, kdy jsem se nesetkal s přepálením. Za horších světelných podmínek ostrost fotek upadá, ale vzhledem k ceně fotoaparát celkově hodnotím jako nadprůměrný.

 

 

Natáčení videí:

Zadním fotoaparátem lze pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K (UHD) se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nastavení si také lze zvolit praktičtější Full HD (1080p) se 30 FPS. Pochválit musím prostorový zvuk, který díky rozmístění mikrofonů na těle mobilu kvalitní. Kvalita zvuku ve videích je nadprůměrná a samotný obraz na tom také není vůbec špatně. Přeostřování je rychlé a softwarová stabilizace odvádí také slušnou práci. Jen škoda, že nebyla nasazena optická stabilizace, ale vzhledem k ceně bych ji ani nečekal.

 

 

A „selfíčka“?

Nad displejem najdeme 16 Mpx před selfie kamerku, kterou lze využívat pro focení či pořizování videa. V maximálním rozlišení 16 Mpx lze fotit v poměru stran 4:3. Nechybí ani poměr 16:9, který umožňuje pořizování snímků v 12 Mpx rozlišení.

 

Aplikace velmi rychle vyhledává obličeje a problém ji nedělají ani skupinové selfie. V aplikaci také lze zapnout mnou nenáviděnou funkci retuše pro vyhlazení nedostatků pleti či „blesk“. Selfie kamerce však nevypomáhá LED dioda, jak si pod pojmem „blesk“ můžete představit. Displej se po zapnutí této funkce rozzáří tak, že blesk nahradí a fotit se můžete i za horších světelných podmínek.

Selfie kamerkou také lze natáčet videa a to v rozlišení Full HD (1080p) či HD (720p) se 30 FPS. Prostorový zvuk se pořizuje i během natáčení přední kamerou, což mohou někteří uživatelé využít.

 

 

 

Operační systém – Často aktualizovaný Android

HTC U11 Life nabízí Android 8.1, který je zapojen do v posledních měsících známého programu Android One. Má tedy velmi časté aktualizace včetně pravidelných bezpečnostních záplat. Dle posledních informací se dočká také Androidu 9.0 Pie.

 

Díky své čistotě naštěstí nemá žádné zbytečné předinstalované aplikace a hry. V menu aplikací najdeme tedy jen ty základní, které se nachází v každém Androidím mobilu. HTC nasadilo pouze svou vydařenou fotoaplikaci a v nastavení telefonu se navíc nachází položka pro nastavení zvuku USonic a mačkací funkce Edge Sense.

Myslím si, že systém Android nemá smysl zdlouhavě popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Za celou dobu testování se nestalo, že by systém zamrzal, samovolně se restartoval či nastal jiný problém. Jeho optimalizace je na výborné úrovni a funguje spolehlivě.

 

 

 

HTC Edge Sense – Vymačkejte si funkce

HTC U11 Life stejně jako jeho dražší sourozenec nabízí unikátní funkci HTC Edge Sense. Ta využívá tlakové senzory na bocích mobilu. V nastavení telefonu má tato funkce vlastní položku a nabízí poměrně široké nastavení, které umí používání mobilu zpříjemnit.

 

 

Lze si nastavit sílu stisku a přiřadit k ní funkce jako je např. spoušť fotoaparátu, kterou jsem používal často pro focení selfie či rozsvícení svítilny i při zamčeném displeji. V noci tedy stačí vzít mobil ze stolku vedle postele, zmáčknout jej a svítilna se aktivuje. Skvěle funguje i v mapách, kdy při stisku spustí navigování či jiné nastavené funkce.

 

 

 

Zvuk – Skvělá sluchátka

O umístění reproduktoru jsem se již rozepisoval. Vzhledem k malého výdechu jsem se obával jeho kvality, ale byl jsem mile překvapen. S hlasitostí jsem byl spokojený a s kvalitou taktéž. Reproduktor se snaží o náznak basů a při maximálním navýšení hlasitosti je cítit, jak zadní kryt „vibruje“.

Někoho může zamrzet absence 3,5 mm jack audio konektoru pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. V balení se bohužel nenachází redukce, kterou si v případě, že budete chtít používat svá stará sluchátka budete muset dokoupit. Je to celkem škoda, ale dokážu to odpustit kvůli přibaleným USB-C sluchátkách HTC USonic.

 

Sluchátka drží v nabíjecím konektoru jak přibitá a jejich kvalita je jednoznačně nadprůměrná. Konkurence, která často nepřibaluje sluchátka žádná či nevalné kvality by se měla od HTC učit. V uších drží dobře a přibaleny jsou také různé velikosti vyměnitelných špuntů.

HTC šlo ale ještě dál a sluchátka umí skenovat ušní strukturu, kterou má každý uživatel odlišnou. Díky tomu umí vytvořit zvukový profil, který přizpůsobí zvuk tak, aby byl poslech co nejlepší. Nejlepší je však potlačení okolního hluku, které funguje výborně a lze jej zapínat či vypínat během poslechu přímo v rolovací liště.

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Pracovní den vydrží

HTC U11 Life pod zadním nevyjímatelným krytem ukrývá akumulátor s kapacitou 2 600 mAh, což na dnešní dobu není zrovna moc. Díky výborné optimalizaci operačního systému perný pracovní den bez problémů vydrží a večer jsem většinou měl ještě 20-30%. Často jsem však na jedno nabití bez problémů vydržel jeden a půl dne.

Potěší také rychlé nabíjení, kterým U11 Life disponuje. Nejedná se sice o nejrychlejší nabíjení, které můžeme vidět u dražších modelů, ale i tak je rychlost příjemná. Z úplného vybití do 100% stavu akumulátoru se lze dostat přibližně za 1 hodinu a 45 minut.

 

 

 

Konektivita – Nic nechybí

HTC U11 Life nechybí všechna potřebná pásma pro využívání 4G/LTE mobilního internetu. Připojit se lze také k Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 GHz i 5 GHz). Citlivost Wi-Fi sítí je na velmi dobré úrovni a s připojením k internetu jsem neměl žádné problémy.

Potěší také NFC, díky kterému lze využívat bezkontaktní platby. V mém případě jsem využíval platby u banky Air Bank a vše probíhalo rychle a bez problémů. Velkou pochvalu si HTC odnáší také za Bluetooth 5.0, které se často nenachází ani u jednou tak drahých mobilů. Během mého používání jsem jej využíval denně se sluchátky Sennheiser CX 6.00BT.

Pro navigování a využívání map poslouží GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou. Poloha byla nalezena okamžitě a s udržením polohy také nebyl problém.

 

 

 

Ceny a kde mobil koupit?

Známé e-hopy jej prodávají za cenu od 6 900 do 7 500 Kč a to ve variantě se 3 GB RAM a 32 GB interním úložištěm. Pokud se však registrujete na oficiálních stránkách HTC Clubu, tak získáte slevu a lze pak pořídit lepší variantu se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm za 6 633 Kč.

 

 

 

 

 

Závěr a konkurence – Vážně je tak povedený?

Tak a jsme v závěru recenze. Tolik jsem toho nekritizoval a HTC U11 Life si v testování vedlo velmi dobře. Za aktuální cenu pod 7000 Kč jen těžko budete hledat voděodolný mobil s certifikací IP67 a tak dobrými sluchátky v balení. Vyzdvihnout musím také kvalitu fotoaparátu, který velmi mile překvapil a hodnotím jej jako nadprůměrný. Velkým lákadlem je také čistý a často aktualizovaný Android.

U11 Life bych doporučil uživatelům vyhledávajícím lehký a kompaktní mobil, který lze bez problémů ovládat jednou rukou a vyloženě nepotřebují minimální rámečky kolem displeje. Někteří také mohou ocenit čtečku otisků vpředu pod displejem a senzorová tlačítka, která se u mobilů bohužel vytrácí.

Asi jedinou výtku bych měl k umístění reproduktoru. Nejedná se sice o něco, kvůli čemu bych si mobil nekoupil, ale nemění to nic na tom, že bych jej raději s nabíjecím USB-C konektorem prohodil. Někdo může také postrádat 3,5 mm jack konektor, ale budoucnost je přeci jen v bezdrátových sluchátkách.

Nokia 6.1 je silným konkurentem a nabízí i podobný výkon 3 GB RAM, 32 GB interní úložiště, totožný procesor a také čistý Android zapojený do programu Android One. V její prospěch hraje 3,5 mm jack konektor, pro někoho kovová konstrukce a větší displej. HTC však hrají do karet nadprůměrná sluchátka, kompaktní rozměry, voděodolnost a pro někoho čtečka otisků prstů vpředu.

Dalším konkurentem je jednoznačně Honor 7X, který nabízí větší displej v poměru stran 18:9 a 3,5 mm jack konektor za podobnou cenu. Jeho design však ne každého zaujme, postrádá voděodolnost a oboustranný konektor USB-C.

Huawei P20 Lite je také zajímavým kandidátem s větším displejem, skleněným zadním krytem a hliníkovým rámečkem. Stejně jak HTC nabízí USB-C konektor, ale postrádá voděodolnost a jeho cena je vyšší.

 

 

Co se mi líbí?

  • Kompaktní konstrukce a nízká váha
  • Hezký design
  • Zvýšená odolnost IP67
  • Čistý a často aktualizovaný Android
  • Senzorová tlačítka a čtečka otisků pod displejem
  • Skvělá sluchátka v balení
  • Aktuální cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Reproduktor mohl být umístěný jinde
  • Někdo může postrádat 3,5 mm jack

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top