Honor hned začátkem letošního roku představil vlajkový model Honor View 20. Novinka se snaží nabídnout velký displej s minimalizací rámečků, působivý design s efektem na zádech, slušné fotoaparáty s rozlišením 48 Mpx a také bohatý výkon. Konkurenci se Honor View 20 snaží zatopit také svou cenou, která se v době testování pohybovala kolem 14 990 Kč (128 GB) a 16 990 Kč (256 GB).
Obsah balení – Bohužel bez krytu
- Honor View 20
- Nabíjecí adaptér
- USB-C nabíjecí/datový kabel
- Spona pro vysunutí duálního nanoSIM slotu
- Návody
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel pro Honor View 20 zakoupit.
Design a konstrukce – Umí zaujmout
Honor View 20 zaujme na první pohled. Výrobce se rozhodl nasadit konstrukci v kombinaci hliníku a skla. Na našem trhu se View 20 prodává v mnou testované modré, ale také v červené a černé variantě. Celkové rozměry mobilu činí 156,9 x 75,4 x 8,1 mm a váha se zastavila na 180 gramech.
Většinu čelní plochy pokrývá ochranné sklo obřího 6,4“ (palce) displeje. Honor sáhl po moderním řešení a nasadil displej s minimalizací rámečků, ale tentokrát bez ošklivého výřezu. Vlevo nahoře se tedy nachází novější řešení v podobě průstřelu, kde se nachází selfie kamerka. Reproduktor pro hovory se umístil do tenkého plastového proužku, který dělí sklo displeje a hliníkový rám mobilu. V mřížce reproduktoru se nachází také barevná notifikační diodka, ta je opravdu malá a často jsem ji přehlédl. Výrobce dle mého názoru mohl zvolit jiné místo pro její umístění.
Hliníkový rámeček mobilu má oblé hrany, díky tomu se mobil příjemně drží v ruce a z žádné strany nic neškrábe do rukou. Na horní části rámečku se nachází 3,5 mm audio jack konektor, infraport pro ovládání spotřebičů a mikrofon. Levý bok ukrývá slot pro dvě NanoSIM karty a pravý bok tradičně na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Všechna tlačítka jsou plastová, ale jejich umístění a zpracování chválím. Spodní část mobilu nabízí mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor. Na spodní části a bocích mobilu si lze také všimnout plastových předělů antén.
Dostávám se tedy konečně ke skleněným zádům mobilu. Vzhledem k tomu, že se na zádech nachází sklo, tak výrobce mohl do balení vložit silikonový kryt. Zvážil bych tedy jeho zakoupení, aby záda byla chráněna. Záda na sobě nesou lehce vystupující dvojici čoček fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk. Nechybí ani dobře umístěna čtečka otisků prstů a logo výrobce. Hrany skla jsou na stranách krásně oblé a sklo výborně zapadá do rámečku mobilu. Na záda mobilu jsem se během testování musel neustále dívat, protože efekt šipek směřujících na nabíjecí konektor vypadají na světle fantasticky.
Displej – Pryč s výřezem!
Honor View 20 na čelní straně nabízí opravdu obří displej s úhlopříčkou 6,4palce a FullHD+ rozlišením (2310 × 1080 px). Výrobce použil IPS panel, který nabízí věrohodné podání barev a černá je skutečně černá. Honor na displej také již v továrně nalepil ochranné sklo, což chválím.
Nad displejem se nachází již zmíněná mřížka reproduktoru ukrývající barevnou notifikační diodku. Musím říci, že zvolený průstřel v displeji se mi líbí daleko více než neelegantní výřezy z loňského roku. Pevně tedy doufám, že výřezy v displejích brzy zcela zmizí…
Využívat můžete také automatickou regulaci jasu, která funguje velice dobře a s viditelností na přímém slunci jsem neměl problémy. V nastavení displeje najdete možnost nastavení barevného podání, komfortní režim pro šetření očí a nechybí ani možnost nastavení velikosti písma a prvků v prostředí. Dostalo se také na chytré nastavení rozlišení, aby bylo možné šetřit energii, když není maximální rozlišení potřeba.
Odemykání mobilu – Výborná čtečka otisků s gesty
Selfie kamerka v průstřelu displeje může sloužit také k odemykání mobilu obličejem. Během testování jsem jej zkoušel a funguje opravdu velice rychle a překvapivě spolehlivě. Samotné nastavení je rychlé a odemykání obličejem je možné i za horších světelných podmínek.
Pokud ale chcete lepší zabezpečení, které nebude možné snadno obejít fotkou, tak bych přeci jen raději používal výbornou čtečku otisků na zádech mobilu. Ta umožní nastavit až dostačujících pět prstů a odemykání je velice rychlé. Potěšen jsem byl také z gesta pro vysunutí rolovací lišty s notifikacemi, pořízení selfie klepnutím po čtečce a procházení fotek v galérii.
Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití
O výkon Honoru View 20 se stará osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 980 s taktem: 2x 2,6 GHz + 2x 1,92 GHz a 4x 1,8 GHz. O grafický výkon se stará čip Mali-G76 MP10 a k dispozici jsou také dvě varianty, a to levnější s 6 GB RAM a 128 GB interním úložištěm a s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm. Paměť nelze rozšířit microSD kartou.
Během mého testování jsem nenarazil na žádný problém s výkonem a nahrál jsem několik hodin v náročných hrách Shadowgun: Legends, PUBG Mobile, Fortnite a Cyber Hunter. Všechny hry bylo možné hrát na maximální grafické nastavení, a to bez sekání či pádů. Ve hře Fortnite dostanete také exkluzivní Honor Guard Outfit. Zapomenout nesmím ani na funkci GPU Turbo 2, starající se o navýšení grafického výkonu.
Výkonu má tedy Honor View 20 dostatek a ocení jej i nejnáročnější hráči mobilních her. Výrobce také na jedničku zvládl chlazení procesoru, protože se mobil nadměrně nezahříval ani při několikahodinovém hraní.
O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor se slušnou kapacitou 4000 mAh. Během testování se nestalo, že by se mobil během pracovního dne vybil. Většinou jsem se bez hraní her dostal na jeden a půl až celé dva dny. Výdrž je tedy velice dobrá, ale záleží hodně na vašem používání.
K nabíjení slouží oboustranný konektor USB-C. V balení se také nachází opravdu rychlý 22,5 W nabíjecí adaptér a bez nutnosti dokupování dalšího příslušenství můžete využívat rychlé Super Charge 2 nabíjení. Během testování se akumulátor nabil z 0% do 50% kapacity za přibližně 32 minut. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za přibližně jednu hodinu a 25 minut. Některé uživatele může zamrzet absence bezdrátového nabíjení.
Fotoaparáty – Tady se rozhodně nešetřilo
Aplikace fotoaparátů se od jiných modelů značky Honor nijak neliší. Nabízí noční i portrétní režim s rozostřeným pozadím. V položce „Další“ se ukrývá manuální režim pro pokročilejší fotografy, nastavení HDR, panorama, 3D panorama, filtry, zpomalené záběry a další funkce. Na horní části aplikace se nachází barevné tlačítko AI, kterým lze rychle vypínat/zapínat pomoc umělé inteligence. Rozlišení 48 Mpx nebo 12 Mpx lze libovolně nastavovat v nastavení aplikace.
Focení zadními fotoaparáty:
Honor View 20 na svých zádech nese hlavní snímač SONY IMX 586 s vysokým rozlišením 48 Mpx a skvělou světelností f/1.8. Nabízí elektronickou stabilizaci a je tedy celkem škoda, že se výrobce nerozhodl pro optickou stabilizaci obrazu. Fotit lze v maximálním 48 Mpx rozlišení, ale k dispozici je také rozlišení 12 Mpx s vyšší kvalitou HDR.
Druhá čočka fotoaparátu ukrývá 3D TOF senzor, který se stará o hloubku ostrosti v reálném čase, což se hodí především u aplikací využívající rozšířenou realitu a využijete jej i u portrétního režimu pro rozmazání pozadí. Neslouží tedy k 2x optickému zoomu, jak tomu je u jiných modelů. K dispozici je však 2x zoom s minimální ztrátou kvality.
Fotoaparáty odvádí skvělou práci a za dobrých světelných podmínek jsou snímky krásně ostré a nabízí věrohodné podání barev. Focení makra je jedna radost a fotoaparát umí ostřit velice rychle. Za horších světelných podmínek se ostrost sice vytrácí, ale to je příležitost pro využití pomoci AI či nočního režimu. Za dobrých světelných podmínek venku doporučuji AI vypnout, protože např. barva trávy je často přepálená. Fotoaparáty sice nejsou tím nejlepším na trhu, ale opravdu se snaží a vzhledem k ceně je hodnotím jako nadprůměrné.
-
Fotky pořízené mobilem Honor View 20 najdete v samostatném článku
Doporučuji také využívat přednastaveného 12 Mpx rozlišení, protože snímky ve 48 Mpx rozlišení zabírají opravdu hodně místa. Většinou mají snímky kolem 9-17 MB, což je pro odesílání e-mailem či zálohování na cloudové úložiště peklo. Pokud ale víte, že ze snímku budete chtít část oříznout, tak doporučuji přepnout na 48 Mpx. Ořez pak bude ve vyšší kvalitě.
Pořizování videa:
Zadním fotoaparátem lze pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je také šetrnější rozlišení FullHD se 30/60 FPS a nízké HD rozlišení. Využívat také můžete šetrnější kodek H.265, ale ten zatím není v některých aplikacích pro editaci podporovaný a přednastavený je tedy starší H.264. Kodeky lze přepínat v nastavení aplikace.
Během pořizování videa lze také fotit a videím nechybí věrohodné podání barev a dobrá ostrost. Se zvukem ve videích jsem také neměl žádné problémy. Elektronická stabilizace se sice snaží a myslím si, že většina uživatelů bude s kvalitou videí spokojena, ale osobně bych raději viděl stabilnější videa pořízena pomocí OIS. Je také dost zajímavé, že v případě 4K jsou videa stabilnější, než v případě FullHD, ale občas jsem se setkal se sníženým snímkováním… Tento problém však může doladit aktualizace.
Čelní kamerka:
Přední selfie kamerka nabízí vysoké rozlišení 25 Mpx se světelností f/2.0. V maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3 a k dispozici je také 19,3:9 s rozlišením 15 Mpx. I s čelní kamerou lze fotit s HDR, s pomocí umělé inteligence, nočním i portrétním režimem. Za horších světelných podmínek se můžete také fotit „bleskem“ v podobě silného rozzáření displeje. Vyblbnout se také můžete s AR objektivy a vyhledávání obličejů funguje výborně. Myslím si, že drtivá většina uživatelů bude s kvalitou „seflíček“ spokojena.
Operační systém – Pie v magickém kabátku
Honor View 20 v sobě nabízí operační systém Android 9.0 Pie s masivní nadstavbou. U mobilů značky Huawei/Honor dlouhá léta můžete narážet na nadstavbu EMUI, ale u View 20 se systém přejmenoval na Magic UI 2.0.1. Nabízí se také jednoduchý režim pro hůře vidící uživatele.
Systém po celou dobu fungoval spolehlivě a velice svižně. Problém nenastal ani s příjmem notifikací (oznámení z aplikací) a automatickým připojováním VPN. Byl to problém loňských modelů s nadstavbou EMUI a jsem moc rád, že tento model na problémy nenaráží.
Výrobce předinstaloval užitečnou aplikaci Správce telefonu, která nabízí možnost blokování nežádoucích tel. čísel, čistění a optimalizaci systému, antivirus a různé úsporné režimy baterie. Pochválit musím také tradiční přehrávač videí a povedeného správce souborů. Nechybí ani aplikace pro ovládání TV, DVD a dalších domácích spotřebičů pomocí infraportu na horní části mobilu.
Konektivita – DualSIM a infraport
Na levém boku Honoru View 20 se nachází slot pro dvě nanoSIM karty. Oba sloty umí přijímat 4G/LTE současně a za podporu DualSIM chválím. Jen škoda, že nelze vložit i microSD kartu. Připojit se lze také k 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n/ac) a bez problémů fungovalo také Wi-Fi Direct.
Mobilem si také díky NFC bezkontaktně zaplatíte a díky novému Bluetooth 5.0 mi bez problémů fungoval poslech hudby v bezdrátových sluchátkách Sennheiser CX 6.00BT. Pro využívání map a navigace dobře poslouží GPS, A-GPS, Galileo, Beidou a QZSS (Wiki). Někoho může také potěšit již zmíněný infraport.
Zvuk – Bohužel bez sterea, ale má jacka!
Je opravdu velká škoda, že stále více mobilů postrádá stereo reproduktory. Honor View 20 bohužel není výjimkou a nabízí jen jeden hlasitý reproduktor na jeho spodní části. Odvádí však velice slušnou práci a myslím si, že většina uživatelů bude spokojena. Hlasitost je na velice dobré úrovni a výšky se nevytrácí ani při maximálním navýšení hlasitosti. Snaží se i o náznak basů, ale reproduktor hodnotím spíše jako průměrný. Potěší však 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, který u konkurence pomalu mizí.
Závěr – S minimem nedostatků
Honor View 20 si v dlouhodobém testování vedl velice dobře a mám z něj dobrý dojem. Jsem moc rád, že jsem během testování nenarazil na žádné problémy s VPN a příjmem notifikací, jak tomu bylo u některých loňských modelů. Myslím si, že průstřel v displeji se selfie kamerkou je mnohem lepším řešením než klasické výřezy.
Velký displej se výrobci vážně povedl a potěšil také již nalepeným ochranným sklem. Na záda je radost se dívat, protože na světle vypadá efekt šipek nádherně. S výkonem budou jistě spokojeni i nároční hráči mobilních her a fotoaparáty na zádech sice nepatří mezi nejlepší na trhu, ale vzhledem k ceně odvádí skvělou práci a jsou nadprůměrné.
Dle mého názoru se jedná o doposud nejhezčí a zároveň nejlepší model od Honoru. Kde jsou tedy nedostatky? View 20 rozhodně dokonalý není a odpustit nedokážu nevhodné umístění notifikační diodky přímo do mřížky horního reproduktoru… Je také velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit optickou stabilizaci obrazu. Absenci slotu pro microSD karty zas dokáže nahradit bohaté interní úložiště. Pokud tedy jste ochotni překousnout tyto „drobnosti“, tak mohu Honor View 20 jen doporučit.
Co se mi líbí?
- Krásný design a dílenské zpracování
- Displej bez výřezu
- Nalepené ochranné sklo displeje již z továrny
- 3,5 mm jack pro sluchátka
- Výborná čtečka otisků prstů
- Infraport pro ovládání spotřebičů
- Slušná výdrž na jedno nabití
- Rozumná cena
Co se mi nelíbí?
- Nevhodné umístění notifikační diody
- Nepodporuje microSD
- Někdo může postrádat bezdrátové nabíjení
- Nemá OIS