Alcatel 3V – Obří 18:9 displej a duální fotoaparát pod 5000 Kč (RECENZE)

Společnost TCL Communication začátkem letošního roku představila nové portfolio mobilů Alcatel. Nové modely lákají na hezký design, displeje s populárním poměrem stran 18:9 a nízké ceny. Po recenzi Alcatelu 5 se dostáváme k dalšímu zajímavému kousku a to Alcatelu 3V. Ten za cenu kolem 5000 Kč nabízí obří 6″ displej, elegantní design a slot pro využívání DualSIM a MicroSD karty současně.

 

 

 

 

Obsah balení – Pochvala za TPU kryt

  • Alcatel 3V
  • Nabíjecí adaptér
  • Micro USB kabel
  • Špendlík pro vysunutí slotu s NanoSIM a SD kartou
  • Plastový kryt
  • Návody
Plastový kryt v balení

 

 

 

 

 

Design a konstrukce – Modrý krasavec

Alcatel u svých nových mobilů láká především na design a v případě Alcatelu 3V nalezneme kombinaci plastu a lesklého plastu. Mobil se u nás prodává pouze v modré variantě, která vypadá nádherně. Je však škoda, že se výrobce nerozhodl pro více barevných variant např. lesklou zlatou či pro dámy nějakou narůžovělou barvu. Alcatel 3V ocení především milovníci velkých mobilů. Celkové rozměry mobilu činí 162 × 76 × 8,05 mm a jedná se opravdu o obří kousek, který má však vzhledem k rozměrům příjemnou váhu a to 155 gramů.

 

 

 

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo, které výborně zapadá do rámečku telefonu. To chrání obří 6″ (palce) displej s poměrem stran 18:9. Ten využívá většinu čelní části, ale u tohoto modelu se výrobce vydal jiným směrem ztenčování, než je tomu u modelu Alcatel 5.  Alcatel 3V má na horní části proužek s prostorem pro reproduktor na hovory, 5 Mpx selfie kamerku s přisvětlovacím LED bleskem a také notifikační diodku. Proužek najdeme také pod  displejem. Ten je však prázdný.

 

 

 

Rámeček kolem telefonu je z kvalitního plastu, který díky povedenému odstínu modré na první pohled působí jako hliník. Na horní části rámečku najdeme 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa. Levá strana netradičně nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti, která jsou plastová a drží pevně na svém místě bez viklání. Jejich umístění osobně nechápu a raději bych je viděl na pravé straně, jak je tomu u většiny mobilů. Během dlouhodobého používání jsem si na jejich umístění však zvykl. Pravá strana nabízí slot pro dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu a zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem. To je umístěno ideálně a nijak se neviklá. Dolní část nabízí na levé straně imitaci reproduktoru, který ukrývá pouze mikrofon pro hovory, uprostřed najdeme starší nabíjecí konektor Micro USB a na pravé straně skutečný hlasitý reproduktor.

 

 

 

Záda mobilu se výrobci opravdu povedla. Najdeme na nich plast, který je na stranách zaoblený a výborně zapadá do plastového rámečku. Záda jsou zajimava tim, že pohledem dokonce i na dotek působí skleněně. Modrá záda na světle tvoří zajímavé a efektivní odlesky. Ty přidávají na eleganci a mobil působí dražším dojmem. Na zádech nejdeme dvojici lehce vystupujících čoček fotoaparátů, dvoutonový LED blesk, čtečku otisků prstů a logo výrobce. Za celou dobu testování jsem na zadním sklu nezaznamenal žádný škrábanec. Pro ochranu lze také využít plastový průhledný kryt v balení.

 

 

 

 

 

Displej – Obr s minimalizací rámečků

Alcatel 3V nabízí obří 6″ (palce) IPS displej s 2K rozlišením (2160 × 1080 px). Jedná se o protáhlý displej s populárním poměrem stran 18:9. Naštěstí nenabízí ošklivé vykousnutí v displeji a vypadá hezky. Displej chrání 2.5D sklo, které je na stranách mírně zaobleno a výrobce nikde nezmiňuje o jaké sklo se jedná. Pravděpodobně se jedná o sklo vlastní výroby. Jeho ochrana je však na dobré úrovni a za celou dobu testování jsem nezaznamenal žádné oděrky či škrábance.

Displej je opravdu povedený a podání barev je na velice dobré úrovni a to včetně podání černé a bílé barvy. Pochválit musím také automatickou regulaci jasu, která funguje velice dobře a mobil bez problémů lze využívat na přímém slunci. Jas displeje hodnotím jako nadprůměrný.

V nastavení najdeme nastavení navigačního panelu s trojicí ovládacích tlačítek, nastavení automatické regulace jasu, notifikační diodky nad displejem a nechybí ani možnost nastavit si velikost písma či prvků v prostředí. Je však škoda, že mobil nenabízí funkci nočního režimu pro tlumení modrého světla při používání mobilu ve večerních hodinách. To však lze doinstalovat bezplatnou aplikací z Google Play.

 

 

 

 

 

Zabezpečení – Odemkne se obličejem nebo otiskem

Alcatel 3V nabízí populární odemykání obličejem, které nabízel také již testovaný Alcatel 5. Nastavení je velice jednoduché a bleskové. Prvně si ale budete muset zvyknout na úhel pod kterým je možné mobil odemknout. Není to tak rychlé a na odemknutí jsem čekal i tři vteřiny. Venku na přímém slunci odemykání obličejem nefunguje a osobně jsem preferoval odemykání čtečkou otisků prstů.

Čtečka otisků prstů se nachází na zádech a funguje bez problémů. Lze nastavit až dostatečných pět prstů a prvotní skenování je opět rychlé a snadné. Pochválit musím bleskové odemykání mobilu a také spolehlivost čtečky. Oblíbená gesta také nechybí a během svého testování jsem využíval gesto pro focení, přijímání hovorů a dále nechybí vysunutí rolovací lišty.

 

 

 

 

 

Hardware a výkon – Odpovídá ceně

Uvnitř Alcatelu 3V se nachází čtyřjádrový procesor Mediatek MT8735A s taktováním na 1,45 GHz a o grafiku se stará čip Mali-T720MP2. O výkon se dále stará 2 GB RAM a disponuje 16 GB interním úložištěm. Svůj kus paměti si vezme operační systém a po prvotním spuštění bylo možné reálně použít kolem 11 GB. Fotky, videa a další soubory však lze ukládat na paměťovou kartu Micro SD o maximální kapacitě 128 GB.

Výkon odpovídá ceně a na běžné aplikace jako je Instagram, e-maily, internetové prohlížeče či sledování videí včetně filmů postačí a vše funguje bez problémů. Během testování jsem zkoušel také hraní her PUBG Mobile, Unkilled, World War Heroes a další náročnější tituly. Spouštění her bylo celkem rychlé a hraní bylo bez záseků či jiných problémů.

Test AnTuTu Benchmark a Androbench

 

 

 

 

 

Fotoaparát – Nechybí portrétní režim

Výrobce u Alcatelu 5 v oblasti fotoaparátu mile překvapil a ukázal, že fotoaparáty umí. Alcatel 3V se nemá zač stydět a na zádech nabízí hlavní čočku s rozlišením 12 Mpx. Té vypomáhá 2 Mpx čočka, která se stará o hloubku ostrosti. V maximálním rozlišení 12 Mpx však lze fotit s poměrem stran 4:3. K dispozici je také interpolované rozlišení 16 Mpx. To je však ztrátové a jeho používání nedoporučuji. Pokud budete chtít pořizovat fotky hezky na celý displej s poměrem stran 18:9, tak si budete muset zvolit rozlišení 9 Mpx.

 

 

 

Fotoaplikace je stejná, jak u již testovaného Alcatelu 5. Hned po spuštění na horní části nalezneme filtry, nastavení HDR – to však bohužel není automatické, časovač, nastavení blesku a také přizpůsobení pro focení za špatných světelných podmínek. Dolní část nabízí spoušť fotoaparátu, přepínání mezi pořizováním fotek a videa a také přepínání mezi zadní a přední kamerou. Nad spouští se nachází další tlačítko, které ukrývá panoramatický režim, časosběr, světelnou stopu, zpomalené záběry či sociální režim. Celá aplikace se mi používala velice příjemně a jsem rád, že ji Alcatel konečně změnil. Postrádám však manuální režim pro nastavení ISO atd..

 

 

 

Výsledné fotografie na tom nejsou vůbec špatně a za dobrých světelných podmínek pořídíte fotky odpovídající ceně. Fotkám nechybí dobré podání barev či ostrost. Nechybí ani portrétní režim, který venku za dobrého světla funguje obstojně a lépe, než u konkurenčního Honoru 9 Lite. Rozostření pozadí pak lze manuálně upravit v galerii fotek. Problém však nastává při focení makra, kdy fotoaplikace často odmítala ostřit či ostřila úplně na jiné místo. Za špatných světelných podmínek fotkám chybí detail, fotky se celkem dlouho ukládají a lze si všimnou digitálního šumu.

Vyfoceno za špatných světelných podmínek
Vyfoceno za špatných světelných podmínek
Vyfoceno za špatných světelných podmínek

 

 

 

Videa ze zadního fotoaparátu jsou na tom podobně, jak fotografie. Za dobrého světla pořídíte obstojná videa, která uživatelům v této cenové kategorii postačí. Lze je pořizovat v maximálním rozlišení Full HD (1080p) se 30 FPS. Fotoaparát postrádá optickou stabilizaci obrazu, kterou však vzhledem k ceně ani nelze očekávat.

Přední selfie kamerka nabízí rozlišení 5 Mpx. To je dostatečné a v maximálním rozlišení 5 Mpx je možné pořizovat „selfíčka“ v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít mít širší záběr, tak si v nastavení lze zvolit rozlišení 3 Mpx s poměrem sran 16:9. Nad displejem nechybí ani malá LED diodka pro focení za horších světelných podmínek. Videa lze pořizovat v maximálním rozlišení HD (720p) se 30 FPS.

Vyfoceno 5 Mpx selfie kamerkou

 

 

 

 

 

Operační systém – Pochvala za nový Android

Uvnitř Alcatelu 3V najdeme operační systém Android 8.0 Oreo, který během mého testování obdržel hned dvě aktualizace. Je upravený nadstavbou Joy UI, která se nachází ve všech nových modelech tohoto výrobce. Prostředí vypadá hezky a jednoduše. Co se spolehlivosti systému týče, tak během mého testování jsem se nesetkal s žádným samovolným restartem či zamrzáním. Výrobce však musím pokárat za zbytečné předinstalované demo verze her či aplikací jako je např. Netflix …

V nastavení telefonu najdeme také zajímavé pokročilejší funkce. Nechybí tedy klonování aplikací či snadné nastavení rychlého přístupu. Pochválit také musím za režim jednou rukou, který umožňuje zmenšení prostředí displeje dle potřeby. Dále si myslím, že prostředí nemá moc smysl popisovat.

 

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Kde je oboustranný konektor?

Pod zadním krytem se nachází nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3000 mAh. Při běžném pracovním nasazení mobil bez problémů vydržel celý den až jeden a půl dne. Záleží však na nastavení jasu velkého displeje a také hraní her. Když jsem mobil trošku šetřil, tak nebylo problém se dostat i na celé dva dny.

Je velká škoda, že tento model nenabízí moderní oboustranný konektor USB-C. Na spodní části mobilu najdeme tedy starý Micro USB konektor. Nabíjení je celkem pomalé a z úplného nabití do 100% se akumulátor nabije přibližně za 2 hodiny a 50 minut.

 

 

 

 

 

Internet a připojení – Pochvala za slot pro SIM

Alcatel 3V disponuje podporou všech 4G/LTE pásem včetně těch venkovských. Podporu starších generací mobilních sítí 3G a 2G ani nemusím nijak rozebírat a velkou pochvalu si výrobce odnese za slot. Ten umožňuje vložení dvou Nano SIM karet a MicroSD karty současně. Standardní 2,4 GHz Wi-FI sítě, Wi-Fi Direct a také Bluetooth 4.2 také nepostrádá.

Nepřekousnu však absenci NFC, které je možné využívat pro bezkontaktní placení. To naše banky postupně zavádí a placení mobilem je velice pohodlné. Pro navigování mobil disponuje GPS a A-GPS. Zkoušel jsem používat mapy od Googlu, Seznamu i HereWeGo. Poloha byla nalezena rychle a spolehlivě udržena na mapě.

 

 

 

 

 

Zvuk – 3,5 mm jack nechybí

Mobil disponuje hlasitým reproduktorem na pravé dolní části. Hodnotím jej jako průměrný, protože jeho hlasitost a kvalita odpovídá ceně. Na horní části lze také využívat 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Během testování jsem poslouchal hudbu v dražších sluchátkách SONY a zvuk z konektoru byl na velmi dobré úrovni. V balení se také nachází pecková sluchátka, která však mohu doporučit pouze dětem či opravdu nenáročným uživatelům.

 

 

 

 

 

Závěr – Konkurence ve vlastních řadách …

Alcatel 3V má rozhodně co nabídnout. Oblíbil jsem si pmastova modrá záda, která vypadají nádherně. Výborně imitují sklo. Mé okolí často odhadovalo vyšší cenu, než za kterou se mobil skutečně prodává. Cením si také slotu, který není hybridní, jak je tomu u konkurence. Bohužel to je vlastně asi i daň za nevhodné umístění tlačítek pro regulaci hlasitosti.

Pokud hledáte elegantně vypadající mobil s velkým displejem, slušným výkonem a rozumnou cenu kolem 5000 Kč, tak se může jednat o dobrou volbu. Budete však muset oželet bezkontaktní placení mobilem, starý MicroUSB konektor a horší kvalitu fotek za špatných světelných podmínek.

Ke konkurenci nemusíme chodit daleko a Alcatel 3V jej má dokonce ve svých řadách. Ano, jedná se o Alcatel 5 (podrobná recenze mobilu). Ten nabízí sice plastovou konstrukci, ale v ruce se drží o něco lépe, má USB-C a o něco lepší fotoaparát. Dokonce za totožnou cenu kolem 5000 Kč.

 

 

 

Čína také nezaostává a podívat se můžeme na zajímavý kousek Honor 9 Lite. Ten nabízí skleněnou konstrukci a displej s poměrem stran 18:9. Je však menší a ochrana čelního i zadního skla je o něco horší. Má však lepší fotoaparát a NFC pro bezkontaktní platby.

 

 

Co se mi líbí:

  • Krásný design a kvalitní konstrukce
  • Povedený displej s vysokým jasem
  • Lze využívat DualSIM a MicroSD současně
  • Gesta čtečky otisků prstů
  • Cena

 

Co se mi nelíbí:

  • Tlačítka pro regulaci hlasitosti na levé straně mobilu
  • Starší nabíjecí konektor Micro USB
  • Fotky za špatných světelných podmínek
  • Absence NFC

 

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*