Co mi opravdu hodně vadí na čistém systému Android?

Operační systém Android je na rozdíl od jablečného iOS svobodnou platformou. Můžete si na něm nastavit vše možné, přizpůsobovat jej i instalovat do něj zajímavé aplikace mimo Obchod Play. Jelikož je systém svobodný, výrobci mobilních telefonů si jej mohou upravovat k obrazu svému. Drtivá většina mobilních telefonů v sobě tedy má upravený systém nějakou nadstavbou, která je nad Androidem.

Kdysi jsem nadstavby systému nesnášel a upřednostňoval jsem zcela čistý Android, který byl takový svobodnější, mohl jsem na něm dělat různé experimenty a používat jen aplikace, které jsem potřeboval. To se však bohužel hodně změnilo a čistý Android dnes považuji za omezený. Dokonce i do mobilu s nadstavbou dnes nainstaluji více různých APK souborů, než do mobilu s čistým Androidem, kde takové aplikace po instalaci často padají. Je ale dobré zdůraznit, že to nebude určitě řešit běžný nenáročný uživatel.

 

Mají dnes ještě nějaké mobily čistý Android?

Pamatujete ještě na program Android One? Jednalo se o program, do kterého se ze začátku zapojilo celkem dost výrobců, a to dokonce i Xiaomi nebo HTC. Program sliboval čistý Android a jeho pravidelné aktualizace. Program však opustil téměř každý výrobce, a nakonec program skončil.

Pokud chcete, můžete stále i dnes si koupit mobil s čistým Androidem, ale výběr je opravdu hodně omezený. Opravdu čistý systém má třeba finská společnost HMD Global ve svých mobilech Nokia, ale ta už nějakou dobu nevydala žádný vlajkový mobil a vypadá to, že se to ani nechystá. Vybrat si tedy musíte buď levné mobily nebo modely ze střední třídy např. Nokia X30.

A co mobily od Googlu? Ty na našem trhu lze neoficiálně sehnat a o nich se tvrdí, že ve skutečnosti již nemají čistý Android, ale systém upravený Pixel Launcherem. Když se však podíváte na jeho podobu, stále se jedná spíše o čistý systém. Pokud tedy chcete vlajkový mobil s výbornými fotoaparáty, můžete jít do Pixelu, ale musíte oželet 5G konektivity, což si já dnes vážně nedokážu představit. Brzy se tato situace snad změní. Vloni se mi totiž doneslo, že Google s distribucí jedná o oficiálním uvedení mobilů Pixel na náš trh. Oficiálně potvrzeno to ale nemám.

 

Google zabil čistý Android novým vzhledem?

Nový Android 12 začíná dostávat stále více mobilů značky Nokia, a to i levnější modely řady G. To je rozhodně pozitivní, že se výrobce věnuje po softwarové stránce i dostupnějším mobilům. Ve svém okolí mám poměrně dost uživatelů těchto mobilů a po aktualizaci na Android 12/13 na ně začal doslova každý nadávat. Mobily jsou sice často po aktualizaci rychlejší, pravděpodobně i bezpečnější a po funkční stránce nemají problémy, ale jejich velký problém je vzhled celého Androidu 12/13…

Mobil Nokia G21

Sám si dnes nedokážu představit, že bych mobil s čistým Androidem 12 dokázal používat jako svůj hlavní mobil. Tedy vlastně dokázal, ale asi bych si jej hodně upravil. Nastavení telefonu se mi sice líbí, ale zástupci ve výsuvné liště jsou přímo odporné a zabírají zbytečně moc místa. Widgety jsou také epizoda sama pro sebe… Nejen, že na drtivé většině widgetů hodin nepoznáte, kolik je vlastně hodin, ale navíc jsou hnusné. Google nejspíš chtěl ušetřit za grafika, tak nechal nové widgety hodin namalovat čtyřletými dětmi v mateřské škole.

Moc se tedy nedivím tomu, že běžní uživatelé dostupných Nokií na Android 12/13 nadávají. Vlastně každý v mém okolí pomalu přechází k čínské konkurenci, která má systém upravený hezčí nadstavbou. Je to ale velká škoda, že Google Android tak pokazil.

Android 12 výsuvná lišta systému

 

Otravné prvky v čistém Androidu

Čistý Android jsem kdysi miloval, protože nenabízel žádné zbytečnosti kolem. Když jsem něco navíc potřeboval, jednoduše jsem si to doinstaloval sám a výrobce mi nenutil, co musím používat. Jenže Google se v posledních letech snaží být „nácek“, jako Apple. Hned po prvotním startu mobilu se vám tedy snaží diktovat, co budete muset používat. Hned na úvodní obrazovce máte nevkusný widget s vyhledávacím polem Google, což bych i pochopil a klidně bych si jej odstranil, ale on vlastně odstranit nejde. Zabírá tedy celkem dost místa na obrazovce, díky čemuž se mobil pak hůře ovládá jednou rukou a vzhled celé obrazovky opravdu hodně kazí.

Celý problém s widgetem lze vyřešit doinstalováním výborného Lawnchair 2 launcheru, díky kterému si úvodní obrazovku můžete přizpůsobit k obrazu svému. Nebudete tedy muset koukat na ošklivý widget Googlu. BFU (Běžný Franta Uživatel) ale nechce nic složitě řešit skrze nějaký launcher… Launcher také nevyřeší ošklivé zástupce některých funkcí ve výsuvné liště. Nový launcher musíte po stažení nastavit jako výchozí, a to uděláte v: Nastavení telefonu/Aplikace/Výchozí aplikace/Vstupní aplikace. Zde můžete vybrat i jiný výchozí prohlížeč, než je Chrome. vyzkoušet můžete třeba výborný prohlížeč Brave.

Lawnchair 2 laucnher

Aktualizace 29. 5. 2023: Níže je zmíněna funkce tlačítka Google Asistenta na boku mobilu, které již u nových mobilů není. Nyní se tato funkce nachází v zamykacím tlačítku.

Když má mobil na sobě nějaké to bonusové tlačítko, většinou jsem za něj rád. Výrobci totiž umožňují takovému tlačítku přiřadit volitelné funkce, jako je třeba rychlé spuštění svítilny. Bohužel drtivá většina mobilů s čistým Androidem má pod tímto tlačítkem jen jednu funkci. Ano, je to otravný Google Asistent. Ten je v našich končinách úplně k ničemu, protože neumí česky. Je také nepříjemné, že neustále poslouchá. Tlačítko a celého Google Asistenta můžete zcela zakázat, ale k čemu pak takové tlačítko je? Kdysi bylo možné tato tlačítka neoficiálně tzv. přemapovat, ale to u nových mobilů bohužel bez rootu systému nefunguje.

Proč výrobci vůbec takové tlačítko na mobily umisťují, když je téměř každý nesnáší? No, to je těžká otázka. Osobně si myslím, že je k tomu Google nutí či nějak „motivuje“. Nemám to však nijak oficiálně potvrzené. Nedivil bych se tomu, protože více výrobců řeklo, že Android One opouští jen kvůli tomu, že jim Google moc diktuje, co musí jejich mobily mít.

 

Chybějící funkce v čistém Androidu

Není to tak dlouho, co čistý Android neměl možnost nahrávání obrazovky do videa. Bylo nutné si tedy stáhnout nějakou aplikaci z Obchodu Play, která to umí. To bylo pro některé uživatelé problém, protože velká část takových aplikací obsahovala otravné reklamy a nebyla v češtině. Naštěstí tuto funkci Android již má, ale zas mu schází jiné funkce… Nejsmutnější na tom je však to, že tak obrovská společnost nevydala tuto funkci v čistým Androidu daleko dříve a čekalo se roky.

Já se vlastně ani nedivím tomu, proč mají čínští výrobci takový úspěch. Jejich mobily jsou po konstrukční stránce dnes již výborné a Androidí nadstavby mají velice příjemné funkce. Čistý Android třeba nemá různá gesta např. vytvoření screenshotu tahem třech prstů po displeji, chybí mu různé funkce pro vylepšení kvality obrazu při např. sledování videa, ekvalizér, podrobnější nastavení vibrační odezvy (haptiky), podrobné nastavení výsuvné lišty a má opravdu hodně omezenou obrazovku Always-On (Vždy na displeji). Čínská konkurence si dnes umí s Always-On obrazovkou opravdu vyhrát a hodně jsem si zvykl třeba na světelné efekty po stranách displeje při příchozích notifikacích (upozornění z aplikací). Je také zvláštní, že třeba Xiaomi dnes již umožňuje odinstalování většiny vlastních systémových aplikací i některých aplikací od Googlu, které v čistém Androidu v žádném případě nemáte bez rootu šanci odinstalovat… Zmínit musím třeba i SONY, protože to u některých novějších mobilů při prvotním startu nabízí možnost si vybrat aplikace Googlu, které do mobilu opravdu chcete nainstalovat.

 

V čem jsou mobily s čistým Androidem horší?

Mobily s čistým Androidem jsou však několik let pozadu i po hardwarové stránce. Třeba Google Pixel již má vlastní procesor Google Tensor, který často působí problémy se stabilitou systému, ale na problémy narazíte i při hraní některých her či instalování aplikací mimo Obchod Play. Pokud chcete maximální grafické nastavení u některých her, jednoduše máte smůlu, protože vývojáři podporují především procesory od Qualcommu. Příšerné je i nabíjení, které je extrémně pomalé. Ještě jsem neviděl mobil s čistým Androidem, co by podporoval vyšší, než 33 W drátové nabíjení. Konkurence dnes má 100 W a výkonnější nabíjení.

Když porovnáte mobil Google Pixel s nějakým konkurenčním mobilem, často zjistíte, že pozadu je i kvalita displeje. Nejde jen o barevné podání, ale i o rozlišení. Ony vlastně i stereo reproduktory a fotoaparáty konkurence jsou dnes již často jinde.

 

Má dnes čistý Android tedy vůbec smysl?

Po celou dobu jsem čistý Android, mobily s tímto systémem a Google především kritizoval, ale on si své místo na trhu jistě najde. Třeba u nějaké levnější Nokie pro nenáročného uživatele může být čistý Androdi fajn, protože nemá v sobě žádné nainstalované zbytečné hry, neustále otravující notifikace z aplikací od výrobce a budete často dostávat i aktualizace bezpečnostních záplat, což je z bezpečnostního hlediska nesmírně důležité.

Je mi úplně jasné, že podoba čistého Androidu 12 se i někomu asi líbit bude a naprosto to chápu. Přeci jen každému vyhovuje něco jiného a je skvělé mít na výběr. Čistý Android mi také dává smysl v dostupných tabletech např. Nokia T20 a Nokia T10, protože je šetrný na paměť RAM a je tedy stále svižný. To by se s nějakou velkou nadstavbou asi nestalo, proto i Realme ve svém tabletu má podobu čistého Androidu bez své tradiční nadstavby.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*