RECENZE: Nokia T20 – tablet pro práci i zábavu se slotem na SIM kartu

Nabídka tabletů na našem trhu je dost chabá, a to především v dostupnějším segmentu. Tablety často nedostávají aktualizace, mají nedostatek výkonu a systém se často seká. To se snaží změnit finská společnost HMD Global, která na náš trh přináší tablet Nokia T20. Ten chce zaujmout na pravidelné aktualizace po dobu tří let, rychlý operační systém, LTE a dostatečný výkon pro práci i zábavu. V době psaní této recenze se tablet začínal prodávat za cenu kolem 6 500 – 6 800 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

 • Hezký design a hliníková konstrukce
 • Povedený 2K displej
 • Stereo reproduktory
 • 3,5 mm jack a FM rádio
 • Funkční odemykání obličejem
 • Výkon dostatečný pro práci i zábavu
 • Čistý Android a pravidelné aktualizace
 • Podpora sítí LTE
 • Rozumná cena

 

Negativa:

 • Nepřehrajete stažený film ve 4K rozlišení
 • V balení je jen 10W nabíjecí adaptér

 

 

 

Co najdu v balení?

V prodejním balení nic převratného neočekávejte. Najdete v něm tablet, 10W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce

Na člení ploše tabletu najdeme velký 10,4palcový displej, nad kterým se nachází selfie kamerka. Rámečky kolem displeje nejsou nejtenčí, ale to bych v této cenové kategorii ani neočekával. Dle mého názoru je jejich tloušťka tak akorát a čelní ploše nemám co vytknout.

 • Rozměry tabletu: 247,6 x 157,5 x 7,8 mm
 • Váha LTE verze: 470 gramů

Rám tabletu je z hliníku, jen na horní části se nachází plastový pruh pro antény. Na levém boku tabletu najdeme zamykací tlačítko a hlasitý reproduktor. Pravý bok má pak také hlasitý reproduktor, 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a nabíjecí konektor USB-C. Na horní části jsou pak tlačítka pro regulaci hlasitosti, mikrofony a nechybí ani ukrytý slot pro nanoSIM a paměťovou kartou microSDXC.

Je dobré také zmínit, že tablet je k dispozici jen v tmavě modrém provedení, které vypadá vážně dobře. Celý zadní kryt je také z hliníku a celý tablet díky tomu působí bytelným dojmem. Na zádech se nachází lehce vystupující modul fotoaparátu s přisvětlovacím LED bleskem a logo výrobce.

 

 

 

Displej a zvuk – 2K a stereo nechybí

Nokia T20 nabízí 10,4palcový IPS displej se 2K (1 200 x 2 000 px) rozlišením. Displeji nechybí funkce automatického regulace jasu, která funguje velice dobře a špatná není ani viditelnost na přímém světle. K dispozici je i funkce pro zvýšení citlivosti dotyku. Displej je vlastně vážně vydařený, nabízí i příkladné pozorovací úhly a hezké barevné podání, které lze upravit.

Výrobce se chlubí také tím, že tablet nabízí dva stereo reproduktory. Ty jsou vzhledem k ceně dobré a nabízí dostatečnou hlasitost i slušnou kvalitu. Pochválit pak musím i za přítomnost 3,5 mm jack konektoru pro připojení starších drátových sluchátek a v tabletu najdeme i aplikaci pro FM rádio.

 

 

 

Odemykání tabletu

Čtečka otisků prstů se u drtivé většiny tabletů nenachází a Nokia T20 není výjimkou. Tablet tedy můžete odemykat klasickým PINem či gestem, ale i obličejem, a to skrze selfie kamerku. Odemykání obličejem bylo v mém případě rychlé a spolehlivé.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Výkon je problém většiny tabletů v této cenové kategorii. Abych byl upřímný, tak jsem se při pohledu na přítomný procesor Unisoc T610 docela vyděsil, ale byl jsem velice mile překvapen. Výkon je dostatečný pro všechny náročné aplikace, multitasking a svižný běh operačního systému i nějaké ty hry. Tablet je jednoduše dostatečný jak pro práci, tak i zábavu. Procesoru asistují také paměti 4 GB RAM a 64 GB interní úložiště, které je možné rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 512 GB.

Při testování jsem dostal poměrně dost dotazů, jestli jsem narazil na nějaké limity výkonu. Ano, narazil, ale s nemožností hraní nejnáročnější mobilní hry Fortnite jsem počítal. Někoho však může zamrzet, že na tabletu nelze přehrávat stažené filmy ve 4K rozlišení, ale na druhou stranu, kdo by na 2K displeji chtěl přehrávat 4K filmy, že? Výkon tedy jednoduše odpovídá ceně tabletu.

Test v Geekbench 5

Uvnitř tabletu se nachází akumulátor s kapacitou 8 200 mAh, což je celkem slušná kapacita. Hodnotit výdrž na jedno nabití je však oříšek, protože každý tablet používáme odlišně. Pokud budete jen občas před spaním na tabletu číst, prohlédnete si sociální sítě a podíváte se na pár videí, tak vydrží na jedno nabití i celý týden. Pokud však budete tablet používat opravdu aktivně na pracovní nasazení, tak vydrží celý den.

A co nabíjení? Vzhledem k ceně nelze očekávat nějak bleskové nabíjení, ale tablet umí slušných 15W nabíjení. V balení se však nachází jen 10W nabíjecí adaptér. Pokud tedy budete chtít tablet nabíjet rychleji, je dobré si zakoupit rychlejší adaptér. Nabíjení pak probíhá skrze oboustranný konektor USB-C.

 

 

 

Jak je na tom zadní fotoaparát?

Na zádech tabletu najdeme 8 Mpx fotoaparát se světelností f/2.0, kterému asistuje také přisvětlovací LED dioda. Tu můžete použít třeba i jako svítilnu. A jak je na tom kvalita fotoaparátu? No, od tabletu asi nikdo neočekává kvalitní fotoaparát. Normální člověk by tabletem asi nefotil snímky na dovolené či jiných příležitostech. Skvěle však poslouží pro skenování dokumentů do PDF či třeba skenování QR kódů v internetovém bankovnictví.

Nad displejem pak najdeme 5 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0. Ta je průměrná, ale na běžné videohovory, odemykání tabletu či momentky postačí.

A co video? To je možné zadním fotoaparátem pořizovat v naprosto dostatečném Full HD rozlišením. Kvalita je na tom dost podobně, jako snímky. S dobrou stabilizací však počítat nelze. Pochválit ale musím kvalitu mikrofonů, které pořizují dobrý zvuk, což třeba při videohovorech jistě oceníte.

 

 

 

Operační systém – silná stránka Nokie

Mobily značky Nokia jsou známé tím, že mají čistý operační systém Android s častými aktualizacemi bezpečnostních záplat. Tablet Nokia T20 není výjimkou a výrobce slibuje až tříletou softwarovou podporu. To znamená, že celé tři roky budete pravidelně dostávat nové bezpečnostní záplaty a po dobu dvou let nové verze systému Android.

V době psaní článku byl v tabletu operační systém Android 11, který neobsahoval žádné zbytečné aplikace. Najdete v něm však YouTube Kids, kde se nachází jen obsah pro děti. K dispozici je i služba ExpressVPN, ale tyto aplikace můžete v případě potřeby klidně odinstalovat. Systém mi po celou dobu testování fungoval nádherně svižně a spolehlivě.

 

 

 

Konektivita – data všude na cestách

Tablet si můžete vzít kamkoliv na cesty a všude můžete mít připojení k internetu. V tabletu se totiž nachází slot pro nanoSIM kartu a tablet podporuje všechny mobilní sítě LTE/4G. Internet můžete také klidně sdílet jako Wi-Fi hotspot. Nechybí pak pochopitelně ani připojení ke standartním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Citlivost antén je na výborné úrovni. Pro bezdrátové příslušenství pak slouží Bluetooth 5.0. A co pak navigace a mapy? Ty fungují v případě tohoto tabletu velice dobře, a to díky přítomným systémům GPS a A-GPS.

 

 

 

Závěr – vydařený tablet s minimem nedostatků

Abych byl upřímný, tak od tabletu za tyto peníze jsem opravdu neměl velká očekávání. Byl jsem však velice mile překvapený tím, jak skvělou optimalizaci systému má. Tablet je totiž opravdu svižný a spolehlivý, což u konkurence často nenajdete. Příjemným bonusem je až tříletá podpora s pravidelným aktualizacemi a dostatečný je i výkon pro práci. Pochválit pak musím výrobce i za nanoSIM slot s podporou sítí LTE a dobrou výdrž na jedno nabití.

A co bych tabletu vytknul? No, moc toho není, ale někomu může vadit, že na tabletu nelze přehrávat filmy ve 4K rozlišení. Dalším drobným mínusem je přítomnost 10W nabíjecího adaptéru, když tablet přitom umí až 15W nabíjení.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*