Žijeme v době, kdy jsou pro společnosti důležité citlivé informace. Ty o vás sbírají reklamní systémy na webech a videích, sociální sítě a různé mobilní aplikace. Je tedy dobré se chránit dostupnými aplikacemi. Stačí jen používat alternativní internetový prohlížeč např. Vivaldi, kvalitní VPN služby a špatný nápad není ani blokovat mikrofony na vašem mobilu.
Každý jistě vypozoroval, že operační systém Android na každém mobilu hlídá oprávnění všech nově stažených a nainstalovaných aplikací. Bohužel drtivá většina uživatelů vyskakující okna s oprávněním ani nečte a vše povoluje… Některé aplikace zcela nepochopitelně přitom požadují přístup k celému úložišti mobilu, k mikrofonu nebo fotoaparátu. Proč by např. kalkulačka měla mít přístup k mikrofonu? Už to je hodně podezřelé.
Dostávám se k tomu, že je dobré zcela blokovat mikrofony na vašem mobilu, protože tím budete mít jistotu vyššího soukromí a zabezpečení. Především v zahraničí se objevují i články s různými „důkazy“ o tom, že společnost Meta skrze Facebook, Instagram a jiné aplikace přistupuje k mikrofonům a poslouchá. Někteří tvrdí, že podle vašich slov pak nabízí reklamu a produkty. Těžko říci, zda je to pravda a nic takového netvrdím. Nebyl bych však vůbec překvapen.
Mám blokovat přístup k mikrofonům? A jak je to s hovory?
S kvalitní mobilní aplikací znepřístupníte přístup k mikrofonům na vašem mobilu, díky čemuž získáte vyšší soukromí a jistotu. Budete tak mít lepší pocit, že vás nikdo neposlouchá. Osobně si myslím, že takové aplikace jsou v dnešní době nutností, protože velká část aplikací oprávnění k mikrofonům požaduje. Je také otázka, jak k mikrofonům a získaným hlasovým datům přistupuje třeba Google, Amazon nebo Apple…
Jistě si kladete otázku, jak to ale je vyřešeno s klasickými hovory? U mnou testované aplikace, ke které se dostanu níže lze povolit výjimky pro vybrané aplikace. Přístup k mikrofonu tedy můžete udělit třeba aplikaci Threema, Telegram a dalším komunikátorům. Já však mikrofony zablokoval úplně a v nastavení povolil jen běžné hovory skrze mobilního operátora. U příchozích a odchozích hovorů tedy dojde k dočasnému odblokování mikrofonů a po ukončení hovorů se automaticky mikrofony opět zablokují.
Jakou aplikaci pro blokování mikrofonů používat?
V Obchodě Play je dostupných více aplikací pro blokování mikrofonů. Během mých testů jsem však narazil na aplikace s otravným předplatným, velkým množstvím reklam a pochybnou funkčností. Našel jsem však aplikaci: Microphone Blocker od vývojáře: FRENZYCODERS. Ta alespoň na mém mobilu Xiaomi 12 Pro se systémem Android 12/MIUI 13 fungovala výborně.
Jak aplikace funguje? Stačí ji jen spustit a udělit přístup k mikrofonu, aby jej následně mohla blokovat. Na hlavní stránce aplikace je informace o tom, zda je mikrofon blokován a klepnutím na logo aplikace jej zablokujete nebo povolíte. Vlevo nahoře je také přechod do menu, kde v „Předvolby“ si aplikaci můžete nastavit k obrazu svému. Na mém mobilu nejlépe fungovalo nastavení ze screenshotu níže. Mikrofon odblokovat/blokovat lze rychle manuálně i v rolovací systémové liště Androidu.
Aplikace mi fungovala tedy výborně a mohu ji jen doporučit. Vývojář se dokonce snažil o překlad do češtiny, ale pravděpodobně k tomu použil Google překladač a narazit můžete na vtipný překlad. Jazyk si však můžete v sekci „Předvolby“ přepnout třeba do angličtiny.
Microphone Blocker je v Obchodě Play dostupná zdarma, ale pro používání všech funkcí je zapotřebí si zakoupit prémiovou verzi za jednorázovou částku přibližně 70 Kč. Cena je tedy stanovena rozumně a aplikace za to stojí.
Jak mobil nastavit, aby blokování správně fungovalo?
Aby blokování mikrofonů fungovalo správně, je zapotřebí sáhnout i do nastavení mobilu.
- Zkontrolujte, zda má aplikace Microphone Blocker přístup k mikrofonu nebo jeho nastavení, aby měla oprávnění k blokování
- Jelikož dnešní mobily často až přehnaně šetří procenta baterie, ukončují běh některých aplikací na pozadí. Je zapotřebí aplikaci Microphone Blocker udělit výjimku v optimalizaci baterie a případně ji povolit automatické spouštění. Níže najdete cesty, kde se nastavení na vašem mobilu může nacházet
Cesty pro vypnutí optimalizace baterie u aplikace:
- Xiaomi s MIUI 13/Android 12:
Dlouze klepnout na ikonu aplikace/O aplikaci a povolit funkci automatického spouštění. Dále stačí klepnout na „Spořič baterie“ a zvolit „Žádná omezená“. V „Ostatní oprávnění“ a Oprávnění aplikací“ je dobré vše povolit - Realme/Oppo s Android 11/12:
Dlouze klepnout na ikonu aplikace/Informace o aplikaci a v „Využití baterie“ vše povolit. Povolte také vše v „Oprávnění“. - HONOR a někteří další výrobci:
Přejděte do nastavení telefonu a do vyhledávacího pole napište „Optimalizace baterie“. Klepněte na „Není povoleno“ a zvolte „Všechny aplikace“. Teď najděte aplikaci, klepněte na ní a zakažte úsporu baterie u této aplikace