Bezpečnou komunikaci zajistí Threema, ale i Element s Matrixem

Každý si asi říká, že aplikací pro komunikaci je dnes už mnoho. Někdo využívá Facebook Messenger, WhatsApp, Telegram, Discord a další. Drtivá většina takových aplikací ale není pro důvěrnou komunikaci vhodná. Všechny konverzace a citlivá data o uživatelích jsou totiž léta uchovávány, analyzována, po kybernetických útocích unikají na internet a nebo je vyžadován váš e-mail, tel. číslo a další údaje… Co ale tedy pro bezpečnou komunikaci používat?

 

Threema je sázka na jistotu

Co tedy mám používat? Již roky používám jako hlavní komunikační platformu Threemu, která má skutečné end-to-end šifrování, konverzace nejsou uchovávány nikde na serveru, lze aplikaci provozovat zcela anonymně a lze posílat fotky v původní kvalitě bez komprese. Letos vyšla i svobodnější verze aplikace Threema Libre, která nepoužívá zdrojové kódy Googlu a je tedy svobodnější.

Výhoda a nevýhoda Threemy je její důraz na bezpečnost. Konverzace a soubory jsou uchovávány jen na mobilu odesílatele a příjemce. Nejsou uchovány nikde mezi na serveru, což považuji za obrovskou bezpečnostní výhody, ale zároveň nevýhodu. Nelze totiž jedno Threema ID používat na více zařízeních (když nepočítám Threema Web). Provoz služby se však nějak zaplatit musí, proto licence aplikace stojí jednorázovou částku 130 Kč, což je extrémně nízká cena, ale někdo si za ty peníze stejně raději koupí cigarety…

Threema je dostupná pro mobilní platformy Android, iOS a iPadOS. Na počítači můžete zprovoznit jen aplikaci Threema Web, což je spíše takové zrcadlo a bez mobilu službu provozovat tedy nelze. To je vlastně nevýhoda této aplikace, ale majitelé Androidu si zas mohou užívat výborné verze Threema Libre.

 

Matrix a Element je fajn řešení pro všechny systémy

Sáhnout můžete i po open-source řešení protokolu Matrix a aplikaci Element. Matrix je provozován dobrovolníky na více serverech a je jen na vás, jaký si vyberete. Doporučit mohu server české komunity Arch Linux, na který je možné se registrovat s VPN připojením nebo TORem. V současné době jsou však registrace uzavřené a dostupné pouze podporovatelům. Jestli chcete službu na tomto serveru využívat, můžete provoz podpořit a požádat o přístup. Provoz služby totiž na serveru zabírá poměrně dost místa a to není zdarma.

Element je pak vlastně aplikace, ve které Matrix lze používat. Řešení Matrix a Element můžete používat na jakých zařízeních budete chtít. Dostupné je řešení na webu, Android, iOS, Windows, Linux nebo macOS. Prostředí aplikací je celé přeloženo do češtiny, konverzace na serveru jsou šifrovány a ani dobrovolný provozovatel serveru tedy neví, co si s kamarády či kolegy vlastně posíláte. Vybrat si vlastně můžete šifrované konverzace, ale i třeba veřejné konverzace ve skupinách. Ano, používat můžete i různé skupiny a vytvářet vlastní veřejné i neveřejné. Existují i mosty, díky kterým můžete např. WhatsApp používat přímo v Elementu a mít tak více komunikátorů v jednom.

 

Jak připojit více zařízení?

  • Stačí si do svého zařízení stáhnout aplikaci
  • Během přihlášení zadejte adresu serveru
  • Už jen zadejte své přihlašovací údaje a během chvilky budete vyzváni k ověření vašeho účtu. To provedete tak, že se vrátíte na své přechozí zařízení např. web element.archoslinux.cz a tam bude upozornění s požadavkem o ověření. Upozornění rozklikněte a naskenujte QR kód nebo ověřte emotikony

 

Na jakých zařízeních lze Element s Matrixem používat?

Já Element s Matrixem používám na mobilu s Androidem a aplikaci pro Windows. Testoval jsem i doplněk v internetovém prohlížeči Brave, který fungoval také skvěle. Užít si komunikaci můžete ale i na iOS, iPadOS, macOS nebo Linuxu. Webová verze pak funguje na všech zařízeních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top