Vivo Y70 – tak má vypadat vstup na trh (RECENZE)

Čínského výrobce Vivo asi na našem trhu moc lidí zatím nezná, ale na asijském trhu se jedná o jednoho z největších výrobců mobilních telefonů. Značka také vtrhla konečně na náš trh a přinesla na něj hned trojici cenově zajímavých mobilů. V této recenzi jsem se podíval na model Vivo Y70. Ten se svou agresivní cenou pod 6 000 Kč se snaží konkurenci zavařit OLED displejem se čtečkou otisků prstů, výkonem pro ty nejnáročnější hry a také rychlým nabíjením. Jak se tedy novinka povedla?

 

 

Obsah balení – tak to má vypadat!

Vivo překvapilo hned svým balením. K mobilu Vivo Y70 tedy dostanete průhledný silikonový kryt, návody a sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu. Pochválit pak výrobce musím také za přiložený rychlý nabíjecí adaptér s výkonem 33W. Nechybí pak ani metrový nabíjecí/datový USB-C kabel.

 

 

 

Design a konstrukce

Vivo Y70 je větším mobilem, přesto se v ruce drží velice dobře. Má oblé tvary, takže do ruky padne skvěle. Během mého testování jsem na klávesnici psal jednou rukou, s čímž však menší ruce mohou mít problémy, jak je v dnešní době běžné. Celkové rozměry mobilu činí 161,00 × 74,08 × 7,83 mm a přijatelná je i 171 gramová váha.

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 6,44palcového displeje. Ten má minimalizaci rámečků, takže se to neobešlo bez horního výřezu selfie kamerky. Nad kamerkou je pak elegantně ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu v mém barevném provedení výborně imituje kov, ale ve skutečnosti se jedná o plast. Ten se krásně leskne a působí bytelným dojmem. V jeho horní části se ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSDXC kartu. I když mobil nemá žádnou certifikaci zvýšené odolnosti, přesto si u šuplíku můžete všimnout gumového těsnění, aby do konstrukce nepronikl prach a voda. Na horní části se dále nachází zdířka mikrofonu. Pravý bok mobilu pak nabízí příkladně umístěná tlačítka regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Levý bok je pak zcela prázdný a na spodní části najdete 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu pak na sobě mají po stranách zakřivený plastový kryt, který výborně imituje sklo. Na zádech také najdete vystupující modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Nechybí pak ani logo výrobce. Mnou testované barevné provedení Oxygen Blue se mi vážně líbí a mobil dle mého názoru vypadá vážně dobře. K dispozici je však i konzervativnější černé provedení Gravity Black.

 

 

 

Displej a zvuk – hezký OLED s Always-On

Vivo Y70 nabízí OLED displej s úhlopříčkou 6,44palce, Full HD+ rozlišením (2 400 x 1080 px) a 409 ppi. V této cenové kategorii stále není běžné, aby mobil měl OLED, takže Vivo musím pochválit. Displej nabízí krásné podání nejen černé barvy, příkladné pozorovací úhly a dobrá je i viditelnost na přímém světle. Dobře funguje i automatická regulace jasu. Ocenit můžete také již nalepenou ochrannou fólii na displeji, kterou můžete v případě potřeby odlepit.

V nastavení displeje si můžete manuálně upravit barevné podání displeje. Dostalo se i na ochranu očí při používání mobilu ve večerních hodinách a využívat můžete i tmavé prostředí systému. Měnit lze i fonty (písmo) a změnit lze i velikost prvků v prostředí. V nastavení telefonu/zámek obrazovky a tapety si můžete nastavit i obrazovku Always-On (návod). Jedná se o obrazovku, která zobrazí datum, čas a notifikace i na zhaslém displeji. Je jen velká škoda, že funkcionalita Always-On je celkem dost omezena a notifikace se vztahují jen na zmeškané hovory, SMS a Messenger.

Hlasitý reproduktor najdete na spodní části mobilu. Ten se opravdu snaží i o náznak basů a jeho hlasitost je na velice dobré úrovni. Co se kvality týče, tak reproduktor nikoho neoslní, ale ani nezklame. Zkrátka odpovídá ceně mobilu. Potěšit pak může 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek.

 

 

 

Odemykání mobilu – otiskem i obličejem

Jelikož výrobce sáhl po OLED panelu, bylo možné použít moderní čtečku otisků prstů pod displejem. Ta by dle mého názoru mohla být umístěna o něco výše, ale na druhou stranu jsem si během pár hodin na umístění zvykl. Odemykání v mém případě fungovalo rychle a spolehlivě. Čtečce vlastně nemám co vytknout.

Skvěle pak funguje i odemykání obličejem. To funguje skrze selfie kamerku, takže není tak bezpečné, jako čtečka otisků prstů, ale pokud jej budete chtít používat, zklamáni rozhodně nebudete ani za horších světelných podmínek.

U Vivo se mi také líbí, že si můžete měnit animace při odemykání otiskem prstu i obličejem. Stačí přejít do: Nastavení telefonu/Dynamické efekty.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 665. Je celkem škoda, že výrobce nesáhl po novějším procesoru.  Procesoru asistují také paměti 8 GB RAM a nechybí 128 GB interní úložiště. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC. Výrobce však nikde nespecifikuje, jakou maximální velikost paměťové karty lze použít.

Testy v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a Androbench

A jak je na tom výkon reálně? Během mého používání jsem na nedostatek výkonu nenarážel. Je dostačující jak pro běh systému, tak i všechny běžné aplikace a hry. Pokud hledáte mobil na hraní her, tak s Vivo Y70 můžete být spokojeni, protože bylo možné hrát i nejnáročnější mobilní hru Fortnite na střední grafické nastavení. Vyzkoušel jsem i PUBG Mobile a Call of Duty Mobile a hraní bylo bezproblémové.

Grafické nastavení hry Fortnite na mobilu Vivo Y70

V útrobách mobilu se ukrývá akumulátor (baterie) s kapacitou 4 100 mAh. To na dnešní dobu není nijak překvapivá kapacita, ale díky dobré optimalizaci systému mi mobil bez problémů vydržel celý pracovní den. Výjimkou pak nebyl ani jeden a půl dne na jedno nabití. S trochou šetření se tedy můžete dostat i na dva dny. Záleží tedy jen na tom, jak mobil budete používat.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Mobil podporuje nabíjecí s maximálním výkonem 33W a takový adaptér najdete přímo v balení. Z úplného vybití do 100% se pak mobil nabije za přibližně jednu hodinu a deset minut.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu – vyzkoušet můžete i Google Cameru

Vivo Y70 v sobě nabízí vlastní aplikaci fotoaparátu. Ta na své horní části nabízí funkci Google Lens, kterou můžete použít třeba pro skenování QR kódů. Dále nechybí nastavení blesku, HDR, filtry a podrobné nastavení aplikace.

Níže pak narazíte na 1x a 2x digitální zoom (výřez z fotky) a tlačítko pro přepínání fotoaparátů. Nechybí pak ani pruh, kde najdete všechny potřebné režimy, mezi kterými se přepínáte třeba tahem prstu. Dostalo se tedy na noční i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Dále lze fotit maximálním 48 Mpx rozlišením, panorama, živé (pohyblivé) snímky a k dispozici je i Pro režim s manuálním nastavení parametrů.

Aplikace funguje svižně a nemám ji vůbec co vytknout. Vyzkoušet však můžete i oblíbenou aplikaci Google Camera 8.1. Tu si musíte do mobilu doinstalovat neoficiální cestou, ale díky ní získáte snímky s přirozenějším barevným podáním a užít si můžete i efektivní noční a Astro režim pro focení v noci. – aplikace ke stažení

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Vivo Y70 na svých zádech nabízí trojici fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Hlavní snímač nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Zbylé dva fotoaparáty jsou spíše jen do počtu, protože se jedná o 2 Mpx fotoaparáty pro makro a bokeh efekt. Je celkem škoda, že výrobce nenasadil třeba 5 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát.

A jak hlavní fotoaparát fotí? Snímkům nechybí dostatek detailů a použitelný je překvapivě i 2x digitální zoom. Co se barevného podání týče, tak to je občas spíše nepřirozené, ale na druhou stranu díky tomu vypadá o něco lépe, což se řadě uživatelům líbí. Za horších světelných podmínek se detaily už logicky vytrácí a je znát i digitální šum. V takových situacích je dobré sáhnout po nočním režimu, který dokáže pomoci.

 

 

 

Natáčení videí

Co se týče videí, tak ta jsou na danou cenovou kategorii na velice slušné úrovni. Mají hezké barevné podání a obraz je hezky ostrý. Pochválit pak musím i pořízený zvuk ve videích. Videa jsou však roztřesená, jak je v této cenové kategorii zcela běžné.

Videa je možné natáčet v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nabídce však máte také šetrnější rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS.


 

 

 

Focení selfies

V malém kapkovitém výřezu displeje pak najdete 16 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0. Při focení „selfíček“ můžete sáhnout po režimu zkrášlení, který vám pomůže zamaskovat nedostatky pleti. K dispozici jsou i různé filtry a pochválit pak musím za efektivní portrétní režim s rozostřeným pozadím.

I pro focení selfie můžete využít portrétní režim již zmíněné aplikace Google Camera. Snímky pořízené touto aplikací mají opět trochu jiné barevné podání a intenzivnější je i rozostřené pozadí.

Vlevo aplikací od výrobce, vpravo aplikací Google Camera

 

 

 

Operační systém – podobá se čistému Androidu

Během mého testování mobil obdržel hned dvě aktualizace. Jedna přinesla nový operační systém Android 11 a druhá pak zvýšila rychlost celého prostředí. Pokud si mobil zakoupíte, rozhodně doporučuji tedy přejít do nastavení telefonu/aktualizace telefonu a všechny dostupné aktualizace stáhnout a nainstalovat.

Prostředí bylo po všech aktualizacích hezky svižné a spolehlivé. Je také dobré zmínit, že mobil podporuje všechny Google služby, a to včetně Obchodu Play. Problém jsem neměl ani s notifikacemi a během aplikací na pozadí. Běžně jsem tedy používal i připojení k VPN a také upozornění na aplikace bleskem díky aplikaci Flash Alerts (článek o aplikaci).

Systém je upraven nadstavbou Funtouch OS, která však není nijak masivní a prostředí se dost podobá čistému Androidu. Upraveny jsou jen některé ikonky a pochopitelně i nastavení telefonu. Systém tedy nemá žádné zbytečné aplikace a paskvil, jako je tomu u konkurenčního Xiaomi. Výrobce si jen mohl odpustit aplikace Facebooku a Instagramu, ale ty si můžete v případě potřeby snadno odinstalovat.

Systému tedy nemám moc co vytknout a mám z něj dobrý pocit. Rozhodně se mi používal daleko lépe, než systémy od Xiaomi nebo Realme. Oblíbil jsem si také různé efekty, kdy bylo možné libovolně měnit rozsvícení krajů displeje při příchozích notifikacích, změny animace ikony otisků prstů, animace nabíjení atd.

 

 

 

Konektivita – tak má vypadat slot!

Mobilu musím pochválit dlouhý šuplík pro dvě nanoSIM a jednu paměťovou kartu microSDXC. Jelikož jsou všechny sloty oddělené, tak je možné používat dualSIM a paměťovou kartu současně, což výrobci chválím a pevně doufám, že se toho bude držet. Oba nanoSIM sloty podporují všechna LTE pásma a připojit se můžete také ke 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. S citlivostí antén jsem byl spokojený a pochvaloval jsem si také Bluetooth 5.0, které jsem využíval jak pro přenos souborů mezi mobilem a notebookem, tak i s bezdrátovými sluchátky.

A co platby mobilem? Ty si můžete pochopitelně také užít díky přítomnému NFC. Pro navigace a mapy pak dobře slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou i evropské Galileo. S nalezením polohy a používáním navigace jsem byl spokojený.

 

 

 

Závěr – tak má vypadat vstup na trh

Mobil Vivo Y70 má rozhodně co nabídnout a v testování zaujal především OLED displejem se čtečkou otisků prstů pod displejem, výkonem pro hraní náročných her, bleskovým nabíjením a slušným hlavním fotoaparátem. Pochválit pak musím také svižný operační systém s čistým prostředím, přítomnost NFC a možnost využívat dualSIM a paměťovou kartu současně.

Mobil má tedy výkonu i pro nejnáročnější mobilní hru Fortnite, ale je velkou otázkou, zda výkon bude na hry dostatečný i za dva roky, protože použitý procesor je již staršího data vydání. Dále je velká škoda, že výrobce nevyužil obrazovku Always-On naplno a tato funkce nabízí zobrazení notifikací jen nepřijatých hovorů, SMS a Messengeru. To by však výrobce mohl napravit v aktualizaci softwaru. Kdybych chtěl rýpat, zkritizoval bych i dva zcela zbytečné 2 Mpx fotoaparáty.

Když si to tedy shrnu, tak se jedná o opravdu povedený mobil, který u mobilů v cenové kategorii 6000 Kč dokáže rozvířit vody. Rozhodně se může jednat o skvělého společníka pro méně náročné uživatele či třeba děti, které chtějí hrát hry na hezkém OLED displeji. Budu tedy Vivu držet palce a pevně doufám, že příští modely budou ještě lepší.

 

 

Pozitiva:

  • Silikonový kryt a rychlý adaptér v balení
  • Hezký design a kvalitní konstrukce
  • 3,5 mm jack pro připojení sluchátek
  • OLED displej
  • Výkon na hraní náročných her
  • Rychlé nabíjení
  • Slušný hlavní fotoaparát
  • Lze doinstalovat Google Cameru
  • Takřka čistý systém Android
  • Možnost používat dualSIM a microSD současně
  • NFC
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Čtečka mohla být umístěná výš
  • Dva fotoaparáty jsou spíše do počtu
  • Mohl být nasazen novější procesor
  • Always-On obrazovka neumí notifikace z více aplikací

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top