HONOR na našem trhu neprodává jen mobilní telefony, ale nově také zajímavé notebooky. HONOR MagicBook 14 a HONOR MagicBook 15 se od sebe tolik neliší. Odlišnosti najdete jen ve velikosti samotného zařízení, displeje a také baterie. V této recenzi jsem se podíval na menší model, který se snaží nalákat na tenké tělo, čtečku otisků prstů a displej bez rámečků.
Je celkem zajímavé, že alespoň v době psaní této recenze se oba notebooky prodávají za totožnou cenu. V obou případech je to tedy lehce pod 16 000 Kč s DPH.
Obsah balení
- Notebook HONOR MagicBook
- 65W nabíjecí adaptér
- USB-C – USB-C nabíjecí/datový kabel
- Návody
Design a konstrukce – příjemné rozměry na cesty
Notebooky HONOR MagicBook se snaží zaujmout svým celohliníkovým tělem a především malými rozměry. U obou notebooků jsou rozměry kompaktní a nízká je také váha. U 14palcové varianty je to pouze 1,38 kg a u 15,6palcové verze to je 1,53 kg. Za příjemné rozměry i váhu musím HONOR moc pochválit, protože se notebook pohodlně přenášel i v menším batohu.
Na celohliníkovém notebooku by toho nebylo moc zajímavého zajímavého, protože podobnou konstrukci dělá třeba Apple i Xiaomi. HONOR se však snaží trochu odlišit a notebook je v zavřeném stavu zajímavý především na světle. Broušené hrany se totiž na světle azurově lesknou, což přidává na elegantním a originálním dojmu. Podobně se leskne i logo výrobce.
V otevřeném stavu máte před sebou 14“ nebo 15,6“ IPS displej s minimalizací rámečků, která se skutečně povedla. Notebook díky tomu vypadá moderně a víko můžete sklopit až nadoraz (180 stupňů). Pochválit musím i příkladnou tuhost pantů.
Základna notebooku nabízí příjemnou klávesnici s velkým touchpadem, ale o tom se budu rozepisovat níže. Vpravo u klávesnice se nachází čtečka otisků prstů, kterou HONOR zvládl výborně. Čtečka dokonale spolupracuje s funkcí Windows Hello a odemykání notebooku je rychlé a spolehlivé.
Notebook po konektorové výbavě toho moc nenabízí, jak je u kompaktních notebooků (ultrabooků) běžné. Přesto chválím za klasický HDMI konektor. Ten se nachází na levém boku notebooku, kde najdete 1x USB-A 3.0 a oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Pravý bok notebooku pak nabízí pomalejší USB-A 2.0 a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek.
Spodní část notebooku pak nenabízí nic překvapivého. Všimnout si tedy můžete pruhu mřížky pro proudění vzduchu kvůli chlazení a dvou menších mřížek reproduktorů. Spodní kryt drží hned několik šroubků a je tedy vidět, že kryt je možné snadno vyjmout. Do budoucna tedy lze vyměnit akumulátor a upgradovat SSD.
Displej, klávesnice, webkamera a touchpad
Notebook nabízí 14“ nebo 15,6“ IPS displej s FullHD (1920 x 1080 px) rozlišením. IPS panel nabízí věrohodné barevné podání a dostatečný jas. Pochválit musím také příkladné pozorovací úhly. Výrobce se také chlubí komfortním čtením s certifikací TÜV Rheinland.
Klávesnice je bíle podsvícena a nabízí všechny potřebné klávesy. Mnou testovaná verze nemá v klávesách natištěnou diakritiku, ale pokud si notebook normálně zakoupíte, tak klávesy s diakritikou mít budete. Na klávesnici se mi psalo velice dobře a nemám ji co vytknout.
K dispozici jsou tedy i klávesy Fn, Windows, Print Screen a oba Alty. V klávesách F1-F12 najdete také zkratky pro regulaci jasu displeje, aktivaci jasu klávesnice, ovládání zvuku, mikrofonu, Wi-Fi a další. Všimnout si můžete i klávesy s fotoaparátem. Tu stačí jen stisknout a během okamžiku máte k dispozici webkameru. Jedná se o ideální řešení, které ocení ti uživatelé, co webkamery přelepují.
Plocha touchpadu je dostatečně velká, takže bez problémů můžete používat ovládací gesta více prstů. Používání touchpadu je celkem příjemné a stisk kláves není tak hlučný.
Funkce Magic-link 2.0
Vpravo od touchpadu si můžete všimnout nálepky HONOR Magic-link. V tomto místě se nachází NFC čip s funkcí MagiLink. Tato funkce umožňuje zrcadlení displeje mobilů Honor/Huawei na počítači, kde dění na mobilu můžete ovládat myší. Přenášet tak můžete i soubory a zálohovat si fotky. Pokud však vlastníte mobil jiné značky, tak si tuto funkci neužijete, což je velká škoda.
Připojení k internetu a Bluetooth
Jelikož se jedná o tenký ultrabook, tak pochopitelně musíte zapomenout na konektor LAN RJ-45 pro kabelové připojení k internetu. Kdo by jej ale v dnešní době postrádal, že? Připojit se můžete k 2,4 GHz nebo 5 GHz Wi-Fi sítím. Je celkem škoda, že nepodporuje také Wi-Fi 6, ale ty zatím nikdo nepoužívá. Velice dobře pak funguje i Bluteooth 5.0, které jsem denně používal s bezdrátovými sluchátky.
Hardwarová výbava a výkon
O výkon notebooku se stará osmijádrový procesor AMD Ryzen 5 3500U (12 nm) s taktem: 2,1 GHz – 3,7 GHz v TurboBoostu. K dispozici jsou také paměti 8 GB RAM DDR4. O grafický výkon se stará integrovaný čip AMD Radeon Vega 8 s pamětí 1 GB DDR4 SDRAM. K dispozici je pak i svižný 256 GB SSD disk Samsung, který komunikuje skrze PCIe NVME. Na stránkách výrobce se můžete dočíst, že existuje i verze s 512 GB SSD, ale ta se alespoň v době psaní recenze na našem trhu neprodávala.
Výrobce zvolil skvělý procesor, který spolu s 8 GB RAM stačí na běžnou práci. Během mého používání jsem na notebooku psal články, využíval Word, nejnovější Photoshop a spoustu běžných aplikací. Na problémy s výkonem jsem po celou dobu nenarazil a systém byl nádherně svižný. Nejedná se o notebook určený pro hraní her, ale méně náročné hry nejsou problém. Bez problémů jsem mohl hrát i Fortnite na nižší grafické nastavení.
Operační systém a předinstalovaný software
V notebooku se nachází předinstalovaný operační systém Windows 10 Home (64 bit). HONOR chválím, že do systému nepředinstaloval příliš aplikací. Ocenit však můžete aplikaci PC Manager, která slouží k diagnostice hardwaru a nalezení nových ovladačů. Aplikace má také vlastní ikonu ve spodní liště Windows, kde máte k dispozici informace o zatížení CPU, naposledy zkopírovaný text či rychlé zkratky pro vytvoření screenshotu, spuštění kalkulačky a notepadu.
V nabídce Start najdete také dvě aplikace pro nastavení audia. K dispozici je běžná aplikace Realtek Audio Console, kde lze nastavit jak reproduktory, tak mikrofon. Zajímavější aplikace je však Dolby Atmos, kde naleznete různé audio profily a inteligentní ekvalizér.
Výdrž a nabíjení
Mnou testovaná 14“ verze notebooku nabízí akumulátor s kapacitou 56 Wh. Větší 15,6“ vartianta pak nabízí menší kapacitu 42 Wh. Mnou testovaná verze má velice dobrou výdrž na jedno nabití, i když u notebooků výdrž hodnotím dost nerad. Při sledování seriálů na jedno nabitá vydržel kolem devíti hodin.
Pro nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. V prodejním balení se nachází 65W nabíjecí adaptér, který se dost podobá adaptérům k mobilům Honor/Huawei. Je jen logicky o něco větší. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabil za přibližně jednu hodinu a půl.
Zvuk
Na spodní části notebooku se nachází dva reproduktory. Vzhledem k tomu, že se jedná o ultrabook, tak jsou kvalitní a dostatečně hlasité. Na pravém boku notebooku se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Pokud budete používat sluchátka, tak jistě oceníte aplikaci Dolby Atmos, o které jsem se tu již zmiňoval.
Závěr – povedený kousek
HONOR MagicBook 14 je sympatický ultrabook, který zaujme především svým celohliníkovým konstrukčním zpracováním a kompaktními rozměry. Jedná se o ideálního společníka pro práci, který si můžete vzít na cesty.
Notebooku vlastně nic nechybí a jeho testování jsem si užil. Nabízí vše, co běžný uživatel potřebuje a velkou pochvalu si výrobce odnáší za výbornou čtečku otisků prstů, příjemnou klávesnici, dostatečný výkon a slušnou výdrž na jedno nabití.
Asi jedinou výtku bych měl k funkci Magic-link, která je povedená a rozhodně bych ji rád viděl u více notebooků. Pokud však nevlastníte mobil Honor/Huawei, tak si funkci neužijete, což je velká škoda. Byl bych rád, kdyby Honor vydal nějakou mobilní aplikaci, díky které by si funkci mohl užít každý.
Pozitiva:
- Totožné ceny obou variant
- Tenké tělo a malé rozměry
- Výborná čtečka otisků prstů
- Webkamera v klávese
- Slušná výdrž na jedno nabití
- Rozumná cena
Negativa:
- Funkce MagicLink funguje jen s mobily HONOR/Huawei
- Na našem trhu není verze s 512 GB SSD