Po ROG Zephyrus S GX502GW mi na test přišel další herní stroj ASUS ROG Strix Scar III G531GW. Ten nabízí tenké tělo, nekompromisní výkon s procesorem Intel Core i7 a IPS displej s úhlopříčkou 15,6palce. Nebyl by to herní notebook, kdyby neměl také efektivně podsvícenou klávesnici i spodní část základny. V době psaní recenze se cena notebooku pohybovala kolem 46 990 Kč s DPH.
Design, konstrukce a konektory – herní stroj na cesty
Celkové rozměry notebooku činí 360 (š) x 275 (h) x 24,9 (v) mm a váha se zastavila na příjemných 2,57 kg. Nejedná se tedy o ultratenký ZenBook, ale na poměry herního notebooku se jedná o velice slušné parametry. Během mého testování jsem neměl problémy s přenášením notebooku a takřka denně jsem jej přenášel v menším batohu.
Už při pohledu na notebook v zavřeném stavu je jasné, že se jedná o herní stroj. Poznáte to podle velkého loga Republic of Gamers (ROG). To je podsvícené a ve tmě působí efektně. Celé víko je z hliníku a je nádherně tenké, přesto působí kvalitně. Na horní části víka (nad displejem) se nachází malý výstupek, který slouží pro pohodlné otevírání notebooku jednou rukou.
V otevřeném stavu má uživatel před sebou krásný 15,6” IPS displej s tenkými rámečky. Notebook díky tomu působí moderně a větší místo najdete jen pod displejem, které svým tvarem kopíruje tvar mezerníku. Víko displeje je možné polohovat do přibližně 130 stupňů, což je naprosto dostačující hodnota.
Základna notebooku je z černého plastu, který výborně imituje karbonový povrch. Povrch dobře vypadá především na světle. Všimnout si lze také drážek na horní i pravé části základny. Pravá strana nabízí také vyjímatelný NFC čip Keystone. Ten v těle notebooku drží pomocí magnetu a celkem dost jsem přemýšlel, k čemu je NFC čip u notebooku vlastně dobrý. Přišel jsem na to, že si skrze něj můžete automaticky personalizovat podsvícení a přistupovat díky němu ke skrytým datům ve Windows. Bez toho bych se úplně obešel, ale někteří uživatelé to ocenit mohou. Tuto funkci využívat však vůbec nemusíte.
Na levém boku notebooku najdete 3x klasické USB-A konektory (USB3.1 Gen1), 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a také reproduktor. Druhý reproduktor najdete také na pravém boku, kde si lze všimnout i výdechu ventilátoru. Zadní část základny pak nabízí jeden USB-C konektor (USB3.1 Gen2) s podporou nabíjení, kulatý AC konektor pro připojení nabíječky, klasické HDMI 2.0b a LAN. Pak už si můžete všimnout jen dvou výdechů ventilátorů.
Spodní část základny ničím nepřekvapí. Nachází se na ní potřebné štítky, ale také si můžete všimnout šroubků, díky kterým můžete plastový kryt vyjmout. Výrobce za snadný přístup do útrob notebooku chválím, protože časem si můžete hardware upgradovat třeba paměti RAM či SSD disk.
Displej, klávesnice a touchpad
ROG Strix Scar III tedy nabízí IPS displej s úhlopříčkou 15,6” (palce) a FullHD (1920×1080 px) rozlišením. Barevné podání displeje je příkladné a lze si jej upravovat pomocí režimů v předinstalované aplikaci ROG Game Visual. To samé mohu říci i o pozorovacích úhlech a hraní her si na displeji určitě užijete.
Pro ještě lepší zážitek z her oceníte i rychlou obnovovací frekvenci displeje. Mnou testovaná konfigurace láká na 144 Hz obnovovací frekvenci displeje s odezvou 3ms. Na stránkách výrobce si však můžete všimnout, že existuje i konfigurace s obnovovací frekvencí 240 Hz.
Klávesnice a touchpad
Když jsem se na klávesnici poprvé podíval, tak jsem si říkal, kde jsem ji už asi viděl. Nakonec mi došlo, že se jedná o stejnou klávesnici, jako má dražší model ROG Zephyrus S GX502GW. Není to však vůbec na škodu, protože klávesnice mi maximálně vyhovovala jak při hraní her, tak i v pracovním nasazení. Jen ty klávesy šipek mohl výrobce o něco zvětšit.
Klávesnici tedy nechybí efektivní podsvícení, které si můžete libovolně nastavovat v předinstalované aplikaci Armoury Crate. S podsvícením klávesnice se mění i efektní podsvícený proužek po bocích notebooku. Vybrat si můžete režim “dýchání”, jak se mají měnit barvy, ale nastavit si můžete i jednotlivou barvu.
Na horní části klávesnice se nachází malý proužek čtyř kláves, což jsou klávesy pro ovládání hlasitosti, povolení/zákaz mikrofonu, nastavení režimu ventilátorů, a nakonec klávesa pro rychlé spuštění již zmíněné aplikace Armoury Crate. Dostalo se i na klávesu Fn, díky které můžete využívat efektivním klávesových zkratek pro ovládání např. jasu displeje.
Jsem strašně rád, že výrobce odstranil numerický blok, který na noteboocích silně nesnáším. Pokud by jej však někdo potřeboval, tak jej má k dispozici. Ukrývá se totiž přímo v touchpadu. Když se podíváte do pravého horního rohu touchpadu, tak si můžete všimnout popisku “Num LK”, na kterém stačí podržet prst a numerický blok máte takřka okamžitě k dispozici. Za tento přístup výrobce moc chválím.
I když touchpadům zrovna moc nefandím, tak v případě tohoto modelu je celkem příjemný. Je dostatečně velký, fungují mu gesta pro zoom na webových stránkách, posouvání stránek dvěma prsty, a i obě tlačítka působí příjemně a jejich stisk je tichý.
Připojení k internetu a Bluetooth
ROG Strix Scar III je po stránce konektivita vybaven skvěle a podporuje 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítě. S citlivostí antén jsem byl spokojený a připojit se k internetu můžete i skrze LAN kabel. Jelikož využívám bezdrátové příslušenství, tak jsem důkladně otestoval i Bluetooth 5.0. To jsem testoval se sluchátky Beoplay H4 druhé generace, reproduktorem Beoplay P6 a sluchátky Sennheiser HD 4.50 BTNC. Se spolehlivostí Bluetooth jsem byl velice spokojený a připojení se sluchátky proběhlo takřka okamžitě od jejich zapnutí, což se zrovna u notebooků s Windows moc často nestává. ASUS tedy musím moc pochválit.
- Intel Wireless-AC 9560 160MHz
- Intel® 802.11ac (2×2) Gigabit Wi-Fi s podporou technologie Rangeboost
- RJ45 LAN Jack
Hardwarová výbava a výkon – nabušený stroj
Mnou testovaná konfigurace notebooku ASUS ROG STRIX SCAR III G531GW-ES081T nabízí šestijádrový procesor Intel Core i7-9750H se dvanácti výpočetními vlákny a maximálním turbo taktu 4,5 GHz. K dispozici je i grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060 s 6GB GDDR6 VRAM a integrovaná karta Intel UHD Graphics 630 s 1 GB pamětí.
O výkon se dále stará štědrá porce 16 GB RAM DDR4 2666MHz, kterou je možné upgradovat až na 32 GB. Pro data a všechny aplikace pak slouží SSD disk INTEL SSDPEKNW512G8 (INTEL SSD 660P SERIES) s kapacitou 512 GB. Disk komunikuje skrze NVMe a s jeho rychlostí jsem byl velice spokojený. Myslím si, že i 512 GB kapacita je pro hry a pracovní soubory dostatečná.
Uvnitř notebooku je údajně také další místo pro vložení 2.5 HDD nebo druhého SSD disku. V balení se nachází kabel pro připojen dalšího disku a šroubky pro jeho upevnění. Možnost si přidat další disk rozhodně vítám a rád bych to viděl u více notebooků.
Hodnocení výkonu:
Během mého testování jsem na notebooku denně pracoval, ale také hrál hry. Všechny náročnější aplikace zvládal bez problémů. Při hraní Fortnite, Metro Exodus a dalších herních titulů jsem nezaznamenal na žádný problém s výkonem. Všechny hry jsem si nastavil na maximální možné nároky.
Chlazení notebooku a hlučnost ventilátorů
Proudění vzduchu do konstrukce probíhá vespod notebooku. Uvnitř se nachází dva ventilátory, které odvádí teplo ze dvou výdechů vzadu a také z pravého boku. Systém chlazení je řešen výborně a výdech na pravém boku mi při práci s externě připojenou myší nijak nevadil. Chlazení je příkladné a notebook se na žádné z jeho částí nezahříval nadměrně.
Na klávesnici se nachází již zmíněna klávesa pro regulaci režimů výkonu. K dispozici je Silent (tichý), Performance (střední výkon) a Turbo. V prvních dvou režimech jsem ventilátory takřka vůbec neslyšel, takže notebook byl při méně náročné práci krásně tichý. Při hraní her se však výkon přepne na režim Turbo, kdy ventilátory již slyšet jsou.
Operační systém
V notebooku se nachází operační systém Windows 10 Home (64bit). Tento systém asi nemusím moc popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Díky kvalitnímu SSD disku bylo prostředí systému nádherně svižné a rychlé bylo i spouštění Photoshopu a jiných náročnějších aplikací.
Když nepočítám zbytečné předinstalované aplikace Microsoftem, tak v systému žádné nejsou. Nechybí však aplikace pro nastavení grafických karet Intel a NVIDIA, ale také již zmíněná aplikace Armoury Crate. Ta zobrazí informace o výkonu a chlazení, nabízí nastavení podsvícení klávesnice, spodního pruhu a také loga na víku. K dispozici je i nastavení klávesových zkratek, touchpadu a další nastavení.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
V útrobách notebooku se nachází uživatelsky nevyjímatelná baterie s kapacitou 66 Wh. Abych byl upřímný, tak od notebooku s takovým výkonem jsem toho moc nečekal, protože čím více výkonu, tím menší výdrž na jedno nabití. Není to však vůbec špatné a v provozu notebook vydržel 8 a půl hodiny. Když jsem však pracoval ve Wordu, prohlížeči a měl zvýšený jas displeje, tak se výdrž vyšplhala na asi 3 a půl hodiny. U hraní her je tedy rovnou lepší připojit nabíječku.
V balení notebooku najdete 230 W nabíjecí adaptér s dostatečně dlouhým kabelem. Jsem moc rád, že se nabíjecí konektor nachází až vzadu, kde nijak nepřekáží a je i tedy celkem jedno, jakého je koncovka tvaru.
Zvuk – kvalitní stereo
Reproduktory se nachází na bocích notebooku, což není vůbec špatné řešení. Z reproduktorů jsem byl příjemně překvapen, protože jejich zvukový projev je na vysoké úrovni. Znatelné jsou taky basy, takže si užijete i hraní her a sledování filmů. Rozhodně se jedná o nadprůměrné reproduktory, což výrobci chválím.
Kam se poděla webkamera?
Tento notebook žádnou webkameru nenabízí, což může někoho zamrzet. Na druhou stranu se jedná o herní notebook, který budou chtít využívat i streameři her, kteří vyžadují vyšší kvalitu. Je tedy lepší si zakoupit kvalitnější externí kameru než využívat zabudovanou kamerku chabé kvality. Na odemykání obličejem s funkcí Windows Hello tedy musíte úplně zapomenout.
Pozitiva:
- Hezký design a tenké tělo
- Nízká váha
- Povedená klávesnice
- Výborné Bluetooth 5.0
- Krásný IPS displej s minimalizací rámečků
- Numerický blok v touchpadu
- Kvalitní reproduktory
- Pořádný výkon
- 512 GB SSD + možnost přidat druhý disk
Negativa:
- Chybí slot pro paměťové karty
- Nemá webkameru
- Nelze využívat odemykání obličejem s Windows Hello