Asus ZenBook 14 UX434FL – Tenký notebook s druhým displejem v touchpadu (RECENZE)

Tchajwanský výrobce ASUS na našem trhu již prodává ASUS ZenBook 14 UX434FL. Jedná se o kompaktní notebook, který nabízí kvalitní zpracování, příjemné rozměry a opravdu tenké rámečky kolem 14palcováhé IPS displeje. Zaujmout se snaží také svou hardwarovou výbavou, odemykání notebooku obličejem s funkcí Windows Hello, ale také druhým displejem zabudovaném přímo v touchpadu.

V této recenzi popisuji konfiguraci s označením ASUS ZenBook 14 (UX434FL), která nabízí procesor Core i5 a je bez dotykového displeje. Cena za mnou testovanou konfiguraci se pohybovala lehce pod 29 000 Kč s DPH.

Na stránkách výrobce si také můžete všimnout druhé konfigurace, a to s Core i7 procesorem a dotykovým displejem. Ta se na našem trhu neprodává, ale třeba se u nás časem ukáže.

 

Obsah balení – bez překvapení

  • ASUS ZenBook 14
  • 65W nabíjecí adaptér
  • Různé návody

 

 

 

Design a konstrukce – ideální společník na cesty

ASUS ZenBook 14 se na našem trhu prodává v krásném královsky modrém barevném provedení. Na propagačních materiálech sice úchvatně nevypadá, ale v reálu se mi opravdu moc líbí. Je jen škoda, že není k dispozici více barevných provedení. Některým by se více mohla líbit stříbrná či třeba tmavě fialová barva.

Tloušťka notebooku v zavřeném stavu činí nádherných 1,69 centimetrů a váha se pak dostala jen na pouhých 1,26 kg. Díky těmto famózním hodnotám bylo přenášení notebooku pohodlné. Vešel se i do menšího batohu, ve kterým jsem jej přenášel takřka denně do práce.

I u tohoto modelu se konstrukce trochu zdvihne tím, že otevřete víko. Toto řešení se nachází už u více modelů a výrobce tím elegantně řeší efektivnější proudění vzduchu v konstrukci (chlazení). Víko notebooku lze otevřít na dostatečných 145 stupňů.

Tmavě modrá barva vypadá na víku skvěle a výrobce sáhl po hliníkovém materiálu. I když je víko tak tenké, tak se nijak neprohýbá, a to ani při silnějším stisku. V otevřeném stavu uvidíte velmi tenké rámečky 14palcového IPS displeje, nad kterým se nachází webkamera s diodami a mikrofony. Jedná se tedy o moderní řešení, které jen vítám.

Základna notebooku je opět z hliníku a všimnout si lze elegantního zlatého proužku s logem ASUS ZenBook. K dispozici je pak podsvícená klávesnice a velký touchpad, ale o tom se budu rozepisovat níže. Základna má oblé rohy, takže při psaní nic neškrábe a používání je velmi příjemné.

Pravý bok notebooku nabízí slot pro microSD karty, USB 2.0, audio konektor 3,5 mm jack a dvě signalizační diody. Diody sice nemáte na očích, ale dle mého názoru je to jen dobře. Osobně bych je klidně odstranil, protože je k životu nepotřebuji. Na levém boku pak najdete kulatý konektor pro nabíjení, jehož umístění je ideální, chválím za klasické HDMI, USB 3.1 Gen 2 a oboustranný konektor USB-C 3.1 Gen 2. V zavřeném stavu si vzadu lze všimnout výdechů, které slouží pro systém chlazení.

Spodní část základny na sobě nabízí gumové „nožičky“, aby notebook neklouzal po stole. Díky opravdu nízké váze však neodvádí tak perfektní práci, jak jsem byl zvyklý u jiných notebooků ASUS. To je však logické a nelze to mít výrobci za zlé. V místě pod touchpadem (druhého displeje) se pak nachází dvojice stereo reproduktorů.

 

 

 

Klávesnice, displej a druhý displej v touchpadu

Hlavní displej pro práci nabízí 14“ (palce) IPS displej s FullHD (1920 x 1080 px) rozlišením a poměrem stran 16:9. Výrobce jej nazývá NanoEdge, což značí, že se jedná o moderní displej s minimalizací rámečků. Tento trend u notebooků jen vítám a v případě ZenBooku 14 vypadá fantasticky. Jsou opravdu tenké, přesto nechybí webkamera a mikrofony.

 

Barevné podání IPS panelu je velice pěkné a lze si jej nastavit v předinstalované aplikaci. Jas je dostatečný a pozorovací úhly jsou příkladné. Celý displej je chráněn ochranným sklem, takže jsem měl okamžitě tendence na něj sahat, ale o dotykový displej se bohužel nejedná. Je to celkem škoda, protože dotykové ovládání by tomuto modelu opravdu slušelo.

V nabídce Start se nachází výrobcem předinstalovaná aplikace ScreenXpert. Ta umožňuje nastavení barevného podání a také nočního režimu, který můžete znát z mobilních telefonů.  Zajímavá je však funkce Tru2life, kterou si nejdříve musíte povolit. Ta využívá algoritmy, které se starají o líbivější barvy, kontrast a ostrost při sledování filmu či videa.

 

 

Klávesnice:

ASUS ZenBook 14 nabízí bíle podsvícenou klávesnici. Svit diod je dostatečný a ve tmě jsou krásně vidět veškeré popisky, včetně znaků. Rozmístění kláves a jejich rozestupy jsou dle mého názoru příkladné a dostalo se na všechny klávesy F1-F12 a nechybí i klávesa FN a Super (s logem Windows).

Během mého testování jsem na denní bázi používal ovládání hlasitosti a jasu displeje v klávesách F2-F5. Zamiloval jsem si také rychlé zamykání Windows, a to klávesou F9, vypínání/zapínání webkamery klávesou F10 a pod klávesou F11 se ukrývá rychlé spuštění aplikace Výstřižky a pořízení screenshotu s ořezem. Klávesou F7 je pak možné přizpůsobení jasu podsvícení klávesnice.

Pro práci je tedy klávesnice stvořená a denně jsem na ni psal články a byl naprosto spokojený. Některým uživatelům však může vadit absence numerického bloku. Osobně jej nesnáším a jsem na něj silně alergický, takže odstranění fyzických kláves s čísly jen vítám. K dispozici však máte softwarový numerický blok, a to přímo v touchpadu.

 

 

Rozměrný touchpad:

Touchpad je nezvykle rozměrný a výrobce jej nazývá ScreenPad 2.0. Ten je zajímavý tím, že se jedná o 5,65“ IPS displej s rozlišením FullHD+ (2160 x 1080 px). Abych byl upřímný, tak jsem se zprvu obával nevalné kvality, ale byl jsem mile překvapen. Díky IPS panelu je podání barev velice dobré, jas dostatečný a příkladné jsou opět i pozorovací úhly.

Jelikož je displej dotykový, tak jej lze využívat jako klasický touchpad, a to i s dvojicí tlačítek. Stisk tlačítek je jistý a není nadměrně hlučný. Displej ale neslouží jen jako touchpad a pro efekt, ale nabízí i velice zajímavé funkce pro usnadnění práce.

Touchpad je velký, takže je jeho používání pohodlné a velice často jsem využíval ovládací gesta. Fungují běžná gesta pro rolování stránky, přiblížení kdekoliv na webové stránce, trojicí prstů přepínat aplikace a vlastně stejná gesta, jak tomu je u všech moderních notebooků.

Přímo v touchpadu se nachází prostředí, kde je předinstalovaný numerický blok, takže jej můžete využívat i v softwarové podobě. K dispozici je pak i psaní malováním po touchpadu a připínat si lze do prostředí libovolné aplikace. Ty si můžete na displeji také spouštět a přesouvat libovolná okna do malého displeje. Na velkém displeji můžete v klidu pracovat a na druhém mít puštěné video či prvky z aplikací. – Více o touchpadu v samostatném článku

YouTube video v touchpadu

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

ZenBook 14 je po stránce konektivity vybaven dostatečně. Připojit se lze k 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím a citlivost antén je na velice dobré úrovni. LAN konektor pro připojení kabelu však nehledejte. Jelikož je tělo základny notebooku opravdu tenké, tak by bylo obtížné jej do konstrukce implementovat. Vadí ale jeho absence vůbec někomu? Přeci jen se dnes všichni připojují k Wi-Fi.

Některé notebooky nemají příliš kvalitní Bluetooth, ale to rozhodně není případ tohoto ZenBooku. Nabízí Bluetooth 5.0 a během mého testování jsem jej používal na denní bázi se sluchátky Sennheiser HD 4.50BTNC. Poslech hudby v bezdrátových sluchátkách nebyl nijak trhaný a bezproblémové bylo i párování s mobily různých značek.

  • Wi-Fi: Intel Wireless-AC 9560 160 MHz

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon – pro práci i zábavu

Mnou testovaná konfigurace Asus ZenBook 14 UX434FL nabízí čtyřjádrový procesor Intel Core i5 (8265U) s maximálním taktem 3,9 GHz a 6 MB cache. O výkon se dále starají 6 GB paměti RAM a výkonná grafická karta NVIDIA GeForce MX250 se 2GB GDDR5 VRAM. Pro méně náročnou práci pak dobře poslouží integrovaný grafický čip Intel UHD 620.

 

Pro data a všechny aplikace slouží jeden SSD disk Western Digital PC SN520 s 512 GB pamětí. Disk komunikuje skrze NVMe. Myslím si, že 512 GB SSD je pro práci, ale i náročné aplikace zcela dostatečné úložiště. Velice spokojený jsem byl i s rychlostí disku, kdy jsem bez problémů mohl přesouvat velké soubory na disk, instalovat na pozadí Far Cry 5 a přitom ještě pracovat.

 

Hodnocení výkonu

Během mého testování byl výkon ZenBooku 14 dostatečný pro běžnou práci, kdy jsem denně psal články, využíval Photoshop CC 2020, Word, internetové prohlížeče a spoustu dalších aplikací. Vyzkoušel jsem však i hraní her Hellblade: Senua’s Sacrifice, Metro: Exodus, Far Cry 5 a další. Všechny hry bylo možné hrát bez záseků a jiných problémů, a to na vyšší grafické nastavení.

Test v GeekBench 5
Test v NovaBench

 

 

 

Chlazení notebooku a hlučnost ventilátorů

ASUS ZenBook 14 jsem během testování používal denně, a to jak pro práci, tak i zábavu ve formě hraní her. Při běžném používání jsem ventilátory vůbec neslyšel a notebook byl chladný. Ventilátory jsem uslyšel jen tehdy, kdy notebook dostal opravdu zabrat – práce ve Photoshopu, otevřený Word, prohlížeč Opera, Chrome a další běžné aplikace, anebo hraní náročných her.

Při zátěži tedy začne notebook hřát, ale ne nijak nadměrně. Systém chlazení je tedy zvládnut dobře a notebook se nepřehříval. Výdechy pro proudění vzduchu se nachází na spodní části základny. Dalších výdechů si pak můžete všimnout v zavřeném stavu víka, a to na zadní straně základny.

 

 

 

Operační systém – ASUS se musel vypořádat se dvěma displeji

V ZenBooku 14 se nachází operační systém Windows 10 Home (64bit). Tento systém asi nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Během mého testování fungoval systém skvěle, a to i díky rychlému SSD disku a dostatečnému výkonu. Počítat tedy můžete se spolehlivostí a opravdu rychlým chodem prostředí.

 

ASUS se však musel vypořádat s druhým displejem, tedy touchpadem. Ten má vlastní prostředí a obsahuje vlastní aplikace. Prostředí v touchpadu mi však fungovalo krásně a přepínání oken mezi hlavním a druhým displejem bylo velice rychlé a spolehlivé. Je celkem i zvláštní, když pomocí klávesové zkratky Fn+ Prtsc pořídíte screenshot obrazovky, tak se vytvoří screen obou displejů, jak můžete vidět níže.

 

Když nebudu počítat zbytečné aplikace, které nepředinstaloval výrobce notebooku, ale samotný Microsoft, tak žádné zbytečné aplikace nenajdete. V systému se však nachází užitečné aplikace pro ovládání grafické karty NVIDIA, ale také aplikace MyASUS. Ta nabízí užitečné nastavení ventilátorů, barevného podání displeje, ale také nastavení klávesových zkratek.

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení – tak to má vypadat

Uvnitř ZenBooku 14 se nachází tříčlánkový akumulátor s 50Wh kapacitou. Ten bohužel není možné uživatelsky vyjmout, jak tomu bylo u notebooků dříve. Tento trend se dostal z mobilních telefonů do notebooků všech značek, takže to nelze mít ASUSu za zlé. 

Jak je na tom ale výdrž? Záleží opravdu jen na tom, jak notebook budete používat. Výdrž se také může měnit s aktualizacemi systému. Výrobce však na svých stránkách uvádí 12hodinovou výdrž na jedno nabití. Mohu potvrdit, že jsem takové hodnoty skutečně dosáhl, ale záleželo hodně na jasu displeje a spuštěných aplikací.

Notebook na jedno nabití vydržel 5 hodin a 40 minut přehrávání filmů ve FullHD s maximálním jasem displeje. Film byl přehráván v přehrávači VLC Media Player z SSD disku notebooku. Při práci, kdy jsem měl přes Bluetooth připojena sluchátka, pracoval ve Wordu a měl spuštěný internetový prohlížeč, tak vydržel i 7 hodin na jedno nabití. Záleželo opravdu hodně i na jasu displeje, který jsem často měnil dle potřeby. 

O nabíjení se stará 65 W napájecí adaptér. Ten má dostatečně dlouhý kabel a jeho koncovka má klasický kulatý tvar. Koncovka je ve tvaru “L”, takže během nabíjení je možné kabel natočit směrem dozadu, aby během práce nijak nepřekážel. Z úplného vybitá do 50 procent se akumulátor nabil za přibližně 25 minut. Do 100% kapacity se nabil za necelou hodinu.

  • Výstup: 19 V DC, 65 W
  • Vstup: 100-240 V AC, 50 / 60Hz
  • Rozměr koncovky: ø4 mm

 

 

 

Zvuk – slušné stereo

ASUS ZenBook 14 nabízí dva reproduktory na spodní části a chlubí se značkou Harman Kardon. Umístění mi nijak nevadí a hlasitost je na velice dobré úrovni. Co se týče kvality, tak vzhledem k tomu, že se jedná o notebook, jsou reproduktory kvalitní. Snaží se o vyvážený zvuk, přesto jsou slyšet i basy. Sledování videí a filmů si tedy užijete.

Na pravém boku notebook se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Testoval jsem jej s dražšími sluchátky Sony a byl jsem velice spokojen.

Je také dobré se podívat na aplikaci AudioWizard, která se mi stáhla pomocí aktualizací Windows. Umožňuje nastavení reproduktorů a lze si nastavit i profily pro poslech hudby či třeba sledování filmů.  Věřím tomu, že se najdou uživatelé, kteří tuto aplikaci ocení. Funguje dobře a hezky zpracované je i její prostředí.

 

 

 

 

Tak a co webkamera?

Nad displejem se nachází 1 Mpx webkamera. To na dnešní dobu není zrovna vysoké rozlišení, ale odemykání obličejem funguje výborně a rychle. Moc rád bych odemykání s Windows Hello viděl i u jiných notebooků. Rychlost odemykání můžete vidět v samostatném článku.

 

Kvalita stačí i na běžné videohovory bez problémů, ale hodnotit ji mohu jen jako průměrnou a lepší být rozhodně mohla. Fotit se můžete v předinstalované aplikaci Kamera, která se nachází přímo ve Windows 10. Lze pochopitelně i videa natáčet, a to v maximálním rozlišení HD (720p) se 30 FPS (snímky za vteřinu).

 

 

 

Závěr – stojí za to?

Mnou testovaná konfigurace ASUS ZenBook 14 se v době psaní recenze prodávala kolem 29 000 Kč. Za danou cenu získáte opravdu kvalitní konstrukci, nízké rozměry a displej s minimalizací rámečků. Unikátní je také touchpad s displejem, který jsem u jiných výrobců neviděl a zmínit musím i kvalitní zvuk.

Jedná se tedy o ideálního společníka pro práci na cestách, ale výkon má i na náročnější aplikace a hry. Není to sice herní notebook, ale pokud si budete chtít zahrát, tak problém mít nebudete.

ZenBook 14 jsem si opravdu oblíbil a moc rád jsem jej používal. Mohu jej tedy doporučit, ale vzhledem k ceně bych rozhodně rád vidět dotykový displej. Ano, klidně se bez toho obejdu, ale ten dotykový displej by tomuto notebooku tak strašně slušel. U tohoto modelu jsem očekával také lepší kvalitu webkamery.

 

 

Co se mi líbí?

  • Příkladné konstrukční zpracování
  • Příjemné rozměry a váha
  • Slot pro microSD karty a klasické HDMI
  • Krásný IPS displej s minimalizací rámečků
  • Podsvícená klávesnice
  • Displej v touchpadu je užitečný
  • Slušný výkon
  • Kvalita stereo reproduktorů
  • Odemykání obličejem funguje výborně

 

Co se mi nelíbí?

  • Rád bych viděl dotykový displej
  • Průměrná kvalita webkamery
  • Někomu může vadit umístění diod

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top