Finská společnost HMD Global na našem trhu prodává mobil Nokia 7.1, který navazuje na úspěšný model Nokia 7 Plus. Novinka sází na eleganci, moderní displej s podporou HDR, slušné dva zadní fotoaparáty s optikou Zeiss a také čistý systém Android 9.0 Pie. V době testování se cena pohybovala kolem 7 500 Kč za 32 GB variantu a za 64 GB variantu kolem 8 500 Kč.
Obsah balení – Kam se poděl kryt?
- Nokia 7.1
- 18W nabíjecí adaptér
- USB-C nabíjecí/datový kabel
- Spona pro vysunutí NanoSIM/MicroSD slotu
- Pecková sluchátka
- Návody
Design a konstrukce – Sází na eleganci
Nokia 7.1 nabízí elegantní design v kombinaci hliníkového rámečku a skleněných zad. Jedná se tedy o změnu a starší model Nokia 7 Plus byl celohliníkový. Je velká škoda, že se v prodejní krabičce nenachází žádný kryt, který by elegantní design chránil.
Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 5,84“ displeje. Sklo je mírně zaoblené a výborně zapadá do hliníkového rámu. Ve výřezu displeje se nachází selfie kamerka, reproduktor a všechny potřebné senzory. Pod displejem se nachází jen a pouze logo výrobce.
Záda mobilu vypadají vážně moc hezky a na našem trhu se Nokia 7.1 prodává pouze v mnou testovaném modrém provedení. Je celkem škoda, že k dispozici není i stříbrná varianta, která se na vybraných trzích prodává. Na zádech se nachází vystupující dvojice čoček fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a čtečka otisků prstů. Dále se na zádech nachází pouze logo výrobce a logo programu Android One.
Hliníkový rámeček působí opravdu kvalitním dojmem a za celou dobu testování neutrpěl žádné oděrky. Jeho hrany jsou broušeny tak, že na světle tvoří stříbrné odlesky, což přidává na elegantním dojmu. Na horní části rámečku se nachází 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek, mikrofon a plastové předěly antén. Levý bok ukrývá slot pro NanoSIM kartu a MicroSD kartu. Pravý bok tradičně nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Zpracování tlačítek je příkladné, ale nachází se moc vysoko a nechápu, proč je výrobce neumístil trošku níž. Je to však vlastnost drtivé většiny mobilů Nokia s Androidem. Spodní část pak tradičně nabízí plastové předěly antén, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Celkové rozměry mobilu činí 149.7 × 71.18 × 7.99 mm (9.14 mm s čočkami fotoaparátů). Váha se zastavila na snesitelných 160 gramech a v ruce se Nokia 7.1 drží opravdu dobře. Dost tomu přidává 2.5D sklo na zádech a broušené hrany hliníkového rámečku. Nikde nic neškrábe do rukou a konstrukční zpracování chválím.
Displej – Opravdu krásná podívaná
Na čelní ploše se nachází displej s úhlopříčkou 5,84“ (palce) a FullHD+ rozlišením (2280 x 1080 px). Jedná se o protáhlý displej s poměrem stran 19:9, jemností 432 PPI a o ochranu se stará krycí sklo Corning Gorilla Glass 3. Sklo během mého testování neutrpělo žádné oděrky či jiná poškození.
Protáhlý displej s minimalizací rámečků se neobešel bez výřezu, ale jeho rozměry nejsou nijak přehnané. Je však velká škoda, že do výřezu výrobce úplně zapomněl umístil alespoň titěrnou notifikační diodku, kterou velká část uživatelů požaduje. Naštěstí nechybí funkce ambientního displeje, kdy se zobrazí čas a ikonky notifikací při příchodu nové notifikace. Pokud tedy mobil leží na stole, tak máte okamžitě přehled o nové notifikaci. Bohužel tato funkce je aktivní jen při obdržení nového upozornění, při zvednutí mobilu ze stolu a během nabíjení. Je velká škoda, že nefunguje stále i bez nabíjení.
Do výřezu však výrobce nezapomněl umístit senzor okolního světla a automatická regulace jasu funguje výborně. Výborná je také viditelnost na přímém světle a pozorovací úhly. Nokia 7.1 si odnáší velkou pochvalu za podporu HDR 10. Tato funkce během hraní her, prohlížení fotek či sledování videí umí přizpůsobit podání barev, ostrost a především kontrast. Barvy displeje tedy sice neodpovídají tolik realitě, ale pro naše oči jsou líbivější. Během hraní her je to znát a přidává to na zážitku. Jedná se o volitelnou funkci a lze ji bez problémů vypnout.
V nastavení displeje naštěstí nechybí funkce nočního režimu, která funguje automaticky a intenzitu teploty barev si lze libovolně přizpůsobit. Někoho může potěšit také „zakrytí“ výřezu v displeji tak, že se vedle něj vytvoří černý proužek. Potěší také probuzení displeje poklepáním a možnost si zvolit velikost textu a prvků v prostředí.
Odemykání mobilu – Čtečka otisků na zádech
Nokii 7.1 lze odemykat čtečkou otisků prstů na zádech. Lze si nastavit až dostačujících pět prstů a odemykání mobilu je velice rychlé a spolehlivé. U čistého Androidu, který mají všechny současné Nokie není zvykem, že by nabízel podporu gest. V Nastavení/Gesta však najdete mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty. Další gesta týkající se čtečky otisků však neohledejte.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
O výkon Nokie 7.1 se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 s taktem 1,8 GHz a grafickým čipem Adreno 509. Na našem trhu se tento model prodává také ve variantě se 3 GB RAM/32 GB interním úložištěm a také v mnou testované vybavenější variantě 4 GB/64 GB. Osobně si myslím, že 32 GB varianta se 3 GB RAM dnes již nemá moc smysl. Paměť lze také rozšířit pomocí paměťové karty MicroSD o maximální kapacitě 400 GB.
Jak je to tedy s výkonem? Pro běžné aplikace včetně přehrávání videí ve FullHD a 4K rozlišení dostačuje bez problémů. Nezaznamenal jsem žádné problémy ani s benchmarky, více záložkami v prohlížečích a dalších běžných úkonech. Pochopitelně jsem i hrál náročné hry PUBG Mobile, Shadowgun: Legends, PayDay: Crime War a řadu dalších. Bylo je možné hrát bez problémů na středně grafické nastavení. Je tedy celkem škoda, že výkonu není více, aby bylo možné hrát hry na vyšší grafické nastavení. Na druhou stranu displej s HDR 10 během hraní her grafické podání znatelně vylepšuje a efekty např. výbuchy vypadají působivě. Výkon tedy hodnotím jako průměrný.
O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 060 mAh. Jedná se o kapacitu, která není nijak nadstandardní, ale díky novému operačnímu systému a úspornému procesoru je Nokia 7.1 schopna vydržet na jedno nabití i jeden a půl dne. Když jsem nehrál hry či v kuse sledoval videa s vyšším jasem, tak se nestalo, že by se Nokia 7.1 během dne vybila. Dva dny na jedno nabití určitě nejsou nereálné, ale budete se muset omezovat či využívat různé úspory v systému.
K nabíjení slouží oboustranný USB-C konektor. Připojený kabel drží v konektoru opravdu pevně, což chválím a některá konkurence by si měla vzít příklad. V balení se nachází originální adaptér podporující 18W rychlé nabíjení. Akumulátor se nabil do 70% za přibližně jednu hodinu. Do 100% stavu se pak nabil přibližně za jednu hodinu a 53 minut. Rychlost nabíjení je tedy slušná, ale ne nijak nadprůměrná.
Naměřené vybíjení při sledování videí:
Hodnoty níže jsou naměřeny pomocí stále opakujících se videí, která byla s maximálním jasem displeje a funkcí HDR10 přehrávána v přehrávači VLC Media Player. Nejedná se o streamovaná videa, ale o videa uložena v interním úložišti.
- FullHD: 5 hodin a 35 minut
- 4K: 5 hodin
Fotoaparát – Milé překvapení
Nejdříve bych začal fotoaplikací, která se výrobci vážně povedla. Aplikace umožňuje využívání živých fotografií (pohyblivé snímky), režim pro focení čelní a zadní kamerou současně, Google Lens a různé AR nálepky na obličeje. Aplikace na spodní části nabízí vydařený bokeh efekt s nastavením intenzity, panorama, pořizování zpomalených videí a také časosběr. Profi režim lze snadno vyvolat tažením prstu po spoušti fotoaparátu, což chválím.
Zadní fotoaparáty:
Nokia 7.1 na svých zádech nabízí dva fotoaparáty s rozlišením 12 Mpx a 5 Mpx s optikou Zeiss. Hlavní čočka nabízí světelnost objektivu f/1.8 a druhá 5 Mpx nabízí světelnost f/2.4 a stará se o hloubku ostrosti. Pro focení za horších světelných podmínek nechybí ani duální LED blesk.
-
Fotky nafocené mobilem Nokia 7.1 v samostatném článku
Z kvalit snímků ze zadních fotoaparátů jsem byl příjemně překvapen. Za dobrých světelných podmínek jsou snímky krásně ostré a nechybí jim věrohodné podání barev. Ostření je velice rychlé a problém nenastal ani při focení makro fotek. Za horších světelných podmínek se začíná vytrácet ostrost, ale nejedná se o žádnou tragédii. Myslím si, že vzhledem k ceně se jedná o nadprůměrné fotoaparáty.
Během mého testování se mi do mobilu podařilo nainstalovat také portovanou verzi aplikace Google Camera. Aplikace v některých případech výrazně zvýšila kvalita během focení za horších světelných podmínek. Všechny nafocené snímky s touto aplikací si můžete prohlédnout v samostatném článku.
Natáčení videí:
Nokia 7.1 umí pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nastavení aplikace si můžete zvolit také velikostně šetrnější rozlišení FullHD se 30 FPS a je celkem škoda, že se v nabídne nenachází také FullHD se 60 FPS. Videím vypomáhá elektronická stabilizace obrazu, která odvádí slušnou práci a aplikace nemá nutnost neustále přeostřovat. Videa jsou na tom dost podobně, jak snímky a s kvalitou jsem byl spokojen.
Přední kamerka:
Čelní kamerka nabízí rozlišení 8 Mpx se světelností f/2.0. Přední kamerkou lze také pořizovat videa ve FullHD se 30 FPS a fotit/natáčet přední i zadní kamerou současně. Byl jsem příjemně překvapen ze snímků s rozmazaným pozadí a na danou cenovou kategorii funguje skvěle. Myslím si, že s focením selfie bude většina uživatelů spokojena a nechybí ani zkrášlovací režim, AR nálepky na obličej a focení ve tmě díky rozzářenému displeji.
Operační systém – Android One
Nokia 7.1 tradičně nabízí čistý systém Android 9.0 Pie, který je zapojen do programu Android One. Díky tomu bude dostávat pravidelné aktualizace včetně bezpečnostních záplat. Systém tedy není nijak masivně upraven, což je silná stránka mobilů Nokia.
Během mého testování se nestalo, že by systém zamrzal či se samovolně restartoval. Prostředí bylo krásně svižné a spolehlivé. Hned po prvotním spuštění může být řada uživatelů vyděšena absencí trojice ovládacích tlačítek, která aktualizací na Android 9.0 nahradila ovládací gesta. Pokud gesta však někomu nevyhovovala, tak je lze nahradit starými dobrými tlačítky (návod).
Android 9.0 Pie v nastavení telefonu nabízí také užitečnou funkci Digitální rovnováha. Tato funkce přehledně ukáže nejvíce využívané aplikace, kolikrát za den odemknete svůj mobil a kolik dostanete notifikací (oznámení). Funkce se snaží také zlepšit spánek a nabízí režim Večerka. Ve zvolený čas systém automaticky vypne rušivé prvky včetně notifikací a celé prostředí může i zešednout. Novému systému také nechybí různé úsporné režimy, které však mohou být spíše na obtíž, ale lze je vypnout (samostatný článek).
Konektivita – Nic nechybí
Nokia 7.1 se na našem trhu prodává ve variantě Single SIM i DualSIM. V případě dvou SIM karet se jedná o hybridní slot pro vložení dvou NanoSIM karet či jedné SIM karty a MicroSD karty. Nechybí podpora všech pásem mobilních sítí LTE a 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítě (802.11 a/b/g/n/ac). Citlivost antén je na výborné úrovni a přepínání mezi Wi-Fi a mobilními daty funguje velice rychle.
Potěší také podpora NFC a s Nokií 7.1 tedy můžete využívat bezkontaktní platby či párovat sluchátka a jiná zařízení. Chválím také za nové Bluetooth 5.0, které funguje skvěle a během mého testování jsem jej denně využíval s bezdrátovými sluchátky Beoplay E8, Beoplay H4 a Sennheiser CX 6.00BT. Poslech hudby nebyl nijak trhaný a problém nenastal ani při odesílání fotek mezi mobilem a notebookem. K využívání map a navigace dobře poslouží GPS, A-GPS a GLONASS.
Zvuk – Jack a nadprůměrný reproduktor
Nokia 7.1 nabízí jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Reproduktor je hlasitý a vyzvánění rozhodně nepřeslechnete. Co se kvality týče, tak vzhledem k ceně jsem byl spokojený a reproduktor se snaží snaží nabídnout vyvážené středy, ale velký důraz na basy však nečekejte. Reproduktor si však dovoluji hodnotit jako nadprůměrný.
Výrobce chválím za ponechání 3,5 mm audio jack konektoru a v balení se nachází také sluchátka. Jedná se však o pecková sluchátka, která neposkytují kvalitní poslech hudby. Jsou vhodná spíše jen na hovory. Během testování jsem tedy audio jack testoval s dražšími sluchátky SONY a s kvalitou konektoru jsem byl naprosto spokojený.
Závěr – Povedený kousek, ale obhájí si svou cenu?
Nokia 7.1 je velice zajímavým kouskem, který zaujme nejen svým designem, ale také kvalitním konstrukčním zpracováním. Velice mile překvapen jsem byl z displeje s podporou HDR 10. Nechtělo se mi vůbec věřit, že se jedná o IPS displej. Zmínit musím také nadprůměrné fotoaparáty, vydařený portrétní režim při focení selfie, nadprůměrný reproduktor a čistý systém Android 9.0 Pie.
Výtku bych však měl k absenci notifikační diodky. Osobně ji až tolik nepotřebuji, ale pro velkou část uživatelů může být absence diodky odrazující… Výkon Nokie 7.1 je zcela dostatečný pro běžný a svižný chod systému a všech aplikací. Zahrajete si i ty nejnáročnější herní tituly, ale vzhledem k ceně mohl být grafický čip trošku výkonnější. Na druhou stranu je hraní her díky HDR 10 displeji příjemné.
V době testování se cena pohybovala kolem 7 500 – 8 500 Kč. Myslím si, že cena je opodstatněna a pokud hledáte hezky vypadající a dobře vybavený mobil v této cenové kategorii, jste ochotni překousnout absenci notifikační diodky, tak mou Nokii 7.1 doporučit. Připlatil bych si však 1000 Kč za mnou testovanou variantu 4 GB/64 GB, protože 3 GB/32 GB je na dnešní dobu už málo.
Co se mi líbí?
- Elegantní design a kvalitní konstrukce
- Nadprůměrný displej s HDR
- Funkce ambientního displeje
- Čistý Android One
- Nadprůměrné fotoaparáty
- Slušný hlasitý reproduktor
- 3,5 mm audio jack
Co se mi nelíbí?
- Absence notifikační diodky
- Neumí natáčet ve FullHD se 60 FPS
- Průměrný výkon