Android 9.0 agresivně zavírá aplikace a nefungují notifikace? Jak problém vyřešit?

Problém dnešních mobilních telefonů je ve výdrži na jedno nabití. Kapacita samotných akumulátorů se sice v některých případech navyšuje, ale navyšuje se také výkon, naše nároky, máme v mobilech stále více aplikací a zvětšující se úhlopříčky displejů, které výdrži také zrovna nepomáhají.

Řada výrobců se snaží výdrž na jedno nabití řešit pomocí softwarového řešení. U některých mobilů výborná optimalizace systému skutečně funguje, ale v posledních dvou letech se rozmáhá agresivní ukončování aplikací běžících na pozadí, což byl problém především výrobce Huawei v loňském roce a levnějších modelů Nokia.

Android 9.0 Pie je moderním systémem, který se také snaží šetřit energii a nabídnout tak vyšší výdrž na jedno nabití. Bohužel na některých mobilech můžete narazit na stejné problémy, jako měla nadstavba EMUI u mobilů Huawei/Honor v loni. Aplikace se agresivně ukončují, nefungují notifikace (upozornění z aplikací) anebo se ukončuje přehrávání online rádia a další problémy.

Existují však řešení, která můžete vyzkoušet. Na každém mobilu se může Android 9.0 chovat trochu odlišně. Návod níže byl popsán podle čistého systému na mobilu Nokia 7.1.

Nejdříve zkontrolujte oprávnění aplikace:

Někdy se může stát, že aplikace potřebuje udělit oprávnění k notifikacím. Pokud tedy notifikace nefungují, tak si nejdříve dle postupu níže vše řádně zkontrolujte.

 • Klepněte dlouze na ikonku aplikace a následně na: Informace o aplikaci
 • Nyní zkontrolujte, jestli máte dobře nastavená oznámení a oprávnění
 • Pokud máte problémy s aplikací využívající připojení k internetu (téměř každá aplikace), tak zkontrolujte využívání dat. V mém případě nastal problém u aplikace Evropa 2, kdy systém blokoval přístup dat do aplikace přibližně po 10 minutách poslechu rádia. V kolonce: Využití dat aplikací tedy stačí povolit neomezené využívání.
 • Po úspěšném nastavení doporučuji restartovat zařízení.

 

Umírněte úsporu energie:

Zkontrolovat můžete také optimalizaci výdrže baterie. Tato funkce v Androidu umožňuje ukončovat a mírnit běh aplikací, což má právě často za následek nefunkční či opožděný příjem notifikací z aplikace Messenger, Outlook a řady dalších. Vyzkoušet tedy můžete postup níže.

 • Přejděte do nastavení telefonu
 • V kolonce pro vyhledávání najděte: Optimalizace výdrže
 • Vyčkejte, než systém ověří všechny aplikace. Pokud máte v mobilu opravdu mnoho aplikací, tak v některých případech to může trvat i pár minut.
 • Nyní máte přehled, které aplikace nejsou optimalizované, což znamená, že systém nijak neovlivňuje jejich běh. Pokud chcete, aby systém neovlivňoval i jiné aplikace, tak stačí zobrazit všechny aplikace, najít požadovanou aplikaci, klepnout na její název a zvolit neoptimalizovat.

 • Po úspěšném nastavení doporučuji restartovat zařízení.
Sleduj na Instagramu:

11 thoughts on “Android 9.0 agresivně zavírá aplikace a nefungují notifikace? Jak problém vyřešit?”

 1. Váš postup byl v mém případě neúspěšný. Mám Doogee Y8 android 9 kupovaný v ČR a u aplikace Spotify se mi vypíná jakmile zhasnu obrazovku. Po asi 10 vteřinách se aplikace vypne. Jestli že nechám aplikaci puštěnou a u telefonu se mi nezhasne obrazovka je vše v pořádku. Poraďte jak to odstranit. Děkuji

  1. U mobilů Doogee je mnoho problémů, které nemají řešení. Tyto mobily v žádném případě nemohu doporučit. Pokud notifikace nefungují, tak bych zkusil obnovení do továrního nastavení, ale vše z mobilu bude smazáno.

  2. Pepa - zabránění ukončování aplikací běžících na pozadí - Doogee atp. napsal:

   Rozhodně není pravdou, že u mobilů Doogee je mnoho problémů, které nemají řešení (jak píše Adolf Pupík) – aneb pokud neznám řešení ještě to neznamená, že neexistuje… 🙂
   Takže v prvé řadě, pokud nepomohl postup uvedený výše, je třeba otevřít “nastavení” pak “DuraSpeed” a tam označit aplikace, u kterých je nežádoucí, aby byly ukončovány na pozadí.
   Ještě k tomu doporučuji zakázat automatické mazání příslušných aplikací z RAM (standardně levé tlačítko na dolní liště – tlačítko nastavení s klíčem a šroubovákem) – neb nemá význam mazat z RAM apku, kterou chci nechat běžet. Samotné automatické mazání RAM od nepotřebných aplikací je možné ponechat.
   Toť vše…

   1. S mobily Doogee mám však zcela jinou zkušenost. Nepomohlo ani toto a mjoho jiných YouTube návodu. 😉
    Záleží také hodně na tom, jaké aplikace využíváte. Problémy jsou především u VPN a appek s šifrovanou komunikací.

 2. Nefungují notifikace nepřijatých hovorů a zpráv na zamykací obrazovce. Lituji .že jsem aktualizoval na 9. Předšlá verze byla super. Kdybych věděl jak , tak by jsem aktualizaci 9 odinstaloval. Pokud to vůbec jde!

  Samsung J5 2017

 3. No vidíte – a já jsem již nastavoval několik mobilů právě zn. Doogee a mnou uvedený postup vždy pomohl (u všech apek – i vámi uváděných). Ono totiž ani tak nejde o značku MT, jako zejména o operační systém (je potřeba pochopit logiku s jakou pracuje). Třeba u MT zn. Xiaomi si lidi rovněž poměrně často stěžovali na to, že jim nechodí apky na pozadí – já jsem s tím nikdy neměl problém ani u této značky. Takže to velmi pravděpodobně značkou mobilu nebude a jak se říkává – problém zpravidla bývá mezi židlí a klávesnicí (v tomto případě displejem 🙂 )…
  Pokud něco nechodí, tak je zapotřebí hledat a zkoušet (případně se poradit s někým zkušenějším) – neb problémy jsou od toho, aby se řešily. Ale zase říct, že něco nejde nic nestojí… 🙂

  1. Ono je to i hodně o tom, že každý systém (i nadstavba) dostává aktualizace. Třeba u Xiaomi Redmi 3 jsem s notifikacemi problémy měl velké, ale po aktualizaci se vše opravilo a fungovalo. Totožný problém jsem měl i u Huawei, což dnes nemám.
   Chci tím jen říci, že v době psaní tohoto článku mi žádný postup na Doogee nefungoval, a to jsem viděl opravdu mnoho YouTube videí a navštívil jsem i různá fóra. Věřím, že dnes je nadstavba Doogee už jinde, ale to už pravděpodobně nezkusím.
   Každopádně děkuji za info. 😉

  2. Chtěl bych Vám poděkovat za popis nastavení telefonu. Mám Doogee S68pro a hodinky Samsung S3 frontier. Teď se zdá, že vše už fachčí jak má. Po zhasnutí displeje u mobilu spojení nepadá a drží. Testoval jsem i vypnutí BT a následné zapnutí a automaticky a bez problému se opět vše spáruje. S pozdravem Petr V.

 4. Hodinky Galaxy Watch mi po třech týdnech přestaly komunikovat s telefonem iPhone Xr, vypínám, zapínám, opětovně páruji, na telefonu je připojeno, na hodinkách BT zapnuto, ale jak dám synchronizaci přes apku galaxy watch na telefonu, hodinky to hledá a po chvíli napíše zkontroluj stav hodinek. Poradí někdo ?

 5. Mám podobný problém. Hodinky Galaxy Watch jsem měl dříve bez problému spojeny s telefonem Hammer Energy (Android 8). Dostal jsem nový telefon DooGee s68pro (Android 9) a již s prvním párováním byly problémy, ale přesto se mi to nějak podařilo, buhužel s nepříjemnými nedostatky. Mobil se s hodinkami automaticky spáruje pouze po restartu telefonu. Spojení trvá cca 1-3 minuty, poté se spojení zruší a nelze znovu navázat. Zajímavé ale je, že pokud v nastavení Bludetooth v telefonu dám příkaz pro spojení, hodinky se nějakým způsobem spojí, protože mohu v hodinkách přijímat telefoní hovory a SMS zprávy a to i když mi na hodinkách svítí symbol, že s telefonem nejsou spojeny a opravdu pokud chci aktualizovat např. počet kroků v aplikaci Samsung Health,aplikace mi hlásí že se s telefonem nelze spojit. Stejný výsledek je pokud chci pomocí hodinek najít telefon. Po restartu telefonu se opět hodinky propojí na 1-3 minuty jak jsem uvedl výše a dokonce se automaticky sesynchronizují i data kroků.
  Zkusil jsem nastavení uváděné výše, ale bez výsledku. Můžete mi prosím někdo s tímto problémem pomoct? Díky

 6. Ahoj, prosím i radu, i když nevím zda mi někdo odpoví, když je diskuze stará 8 měsíců.

  Mám problém s DOOGEE Y9 plus (android 9).

  Musel jsem se, alespoň prozatím, vrátit ke starému Huawei Y6 II (android 6), protože nemám v práci čas na hraní si s mobilem. Potřebuji fotit a DOOGEE foťák se neustále zaostřuje a fotky jsou i tak rozmazané a musím tak po každém vyfocení přepnout do galerie a kontrolovat kvalitu snímku. Hledám proto jinou apku k focení. Ale je to ve fázi neustálého zkoušení. Bohužel android 6 má lépe řešenou již nainstalovanou aplikaci v základu systému. Ale to si umím pořešit.

  Další problém mám s horní lištou. “Hide notch” jak se tomu přezdívá v DOOGEE je aktivní, když je horní lišta černá a ořezává displej. Neaktivní = displej je v plné ploše a čočka fotoaparátu tvoří onen průstřel displeje. Samozřejmě je to hezčí, když je displej naplno. Můj problém je ale v tom, že když telefonuji s mobilem na uchu, tak senzor světla je tak citlivý, že stačí mírně odklonit mobil od ucha a ihned se rozsvítí displej a po každém zavěšení hovoru kontrolují, co jsem si zapnul za funkce. V krámě mi neuměli poradit, reinstalace systému nepomohla. S tímhle si neumím poradit.

  Ví někdo jak na to?
  Zdravím Vašek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*