Nokia 7 Plus – Finka s čistým Androidem a slušnou výdrží (RECENZE)

Finská společnost HMD Global letos útočí do všech cenových segmentů s mobily značky Nokia. Nokia 7 Plus je zástupcem oblíbené střední třídy a snaží se zaujmout celokovovým tělem, moderním displejem s poměrem stran 18:9, duálním fotoaparátem a také cenovkou pod 10 000 Kč.

 

 

Obsah balení – Pochvala za sluchátka a kryt

  • Nokia 7 Plus
  • Nabíjecí adaptér
  • Nabíjecí/datový USB-C kabel
  • Špuntová sluchátka a špunty různých velikostí
  • Silikonové pouzdro
  • Špendlík pro vysunutí hybridního slotu (dvě Nano SIM a jedna Micro SD)
  • Návody
Sluchátka se špunty

 

Silikonový kryt

 

 

 

Design a konstrukce – Snaží se odlišit

Nokia 7 Plus se na našem trhu aktuálně prodává v mnou testované černo-měděné variantě. Brzy by se na náš trh měla dostat také bílo-měděná varianta. Celkové rozměry mobilu činí 158.38 x 75.64 x 7.99 mm (9.5 mm se započítáním vystupujících čoček fotoaparátů). Váha pak činí 183 gramů, což může vypadat na poměrně vysokou váhu. Nutno však brát v potaz velikost mobilu, bytelnou celokovovou konstrukci a také vysokou kapacitu akumulátoru (baterie)

 

 

Na čelní straně nalezneme 2.5D ochranné sklo, které chrání velký protáhlý 6“ (palce) displej s poměrem stran 18:9. Nad displejem najdeme reproduktor pro hovory, 16 Mpx selfie kamerku a logo výrobce. Místo pod displejem je prázdné, jak je u mobilů s tímto poměrem stran displeje zvykem. Sklo výborně zapadá do kovového proužku kolem displeje. Ten je měděné barvy a přidává na elegantním dojmu.

 

 

Nejhezčí jsou však strany mobilu. Ty na sobě nesou měděný proužek, který se na světle elegantně leskne. Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack audio konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Levá strana nabízí hybridní slot, který skvěla zapadá do těla mobilu. Pravá strana pak standardně nabízí kovová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Tlačítka jsou umístěna ideálně, jejich stisk je jistý a nijak se neviklají. Spodní část nabízí mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a také mřížku jednoho reproduktoru. Pochválit musím zpracování USB-C konektoru, který připojený kabel drží opravdu pevně.

 

 

 

Konečně se dostáváme k zádům Nokie 7 Plus. Ta nabízí mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa, dvě čočky fotoaparátů 12 Mpx + 13 Mpx a také čtečku otisků prstů včetně dvoutónového LED  blesku. Kolem čoček fotoaparátů a čtečky otisků prstů se opět nachází efektivní měděný proužek, který v kombinaci s černou barvou vypadá moc hezky. Na zádech se také nachází měděné logo výrobce.

 

 

 

Displej – Hezká podívaná

Nokia 7 Plus jde s dobou a nabízí velký 6“ (palce) IPS LCD displej s populárním poměrem stran 18:9. Výrobce se tedy snažil eliminovat rámečky kolem displeje. Rohy displeje jsou lehce zakulacené, což může některé drobné prvky ve hrách trošku překrývat. Během testování jsem nenarazil na žádnou hru či aplikaci, která by díky zaobleným rohům byla nepoužitelná. Jsem moc rád, že se výrobce nerozhodl pro výřez v displeji tzv. „notch“ .

 

 

Displej také disponuje dostatečným rozlišením Full HD+ (2160 x 1080 px). O ochranu displeje se stará 2.5D ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Barvy displeje jsou na velmi dobré úrovni včetně černé a bílé barvy. Pozorovací úhly a automatická regulace jasu je také na výborné úrovni a s viditelností na přímém slunci jsem neměl problémy.

Co notifikační diodka? Tou Nokia 7 Plus bohužel nedisponuje, a to může někomu vadit. Nechybí však probuzení displeje poklepáním či noční režim. Ten umí manuálním či automatickým zapnutím ve zvolený čas přizpůsobit teplotu barev tak, aby bylo používání mobilu ve večerních hodinách příjemnější.

Velkou pochvalu si výrobce však odnese za funkci ambientní displej. Stačí mobil vzít do ruky a během okamžiku se zobrazí čas, datum a také upozornění na nepřijaté hovory, SMS či z jiných aplikací. Funkce funguje spolehlivě a rád bych ji viděl na více zařízeních.

 

 

 

Zabezpečení – Čtečka otisků nezklame

Nokia 7 Plus na svých zádech nabízí čtečku otisků prstů, která je umístěna ideálně. Lze naskenovat až dostačujících 5 prstů a samotné odemykání je téměř okamžité a spolehlivé. Za celou dobu testování se nestalo, že by čtečka nefungovala.

Během testování jsem v nastavení mobilu našel gesto pro rolování notifikační lišty přejetím prstem po čtečce. Toto gesto jsem používal velice často a fungovalo spolehlivě. Nechápu však umístění této funkce v nastavení telefonu a na gesto jsem narazil čistě náhodou. Nenajdeme jej přímo v nastavení zabezpečení, kde by jej každý očekával, ale až úplně dole v kolonce „Systém“ …

Gesto pro rolování notifikační lišty

 

 

 

Hardware a výkon – Náročnější hry nejsou problém

Uvnitř Nokie 7 Plus tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 660 s taktováním na 4 jádra: 2,2 GHz a další 4 jádra: 1,84 GHz. O výkon se dále stará dostatečných 4 GB RAM a nechybí ani slušná porce 64 GB interní paměti. Tu však lze i rozšířit pomocí MicroSD karty o maximální kapacitě 256 GB.

Jak je to ale s výkonem reálně? Během mého používání jsem byl s výkonem spokojený a nenarazil jsem na žádné problémy. Hráči náročnějších mobilních her budou také spokojeni. Během testování jsem nahrál několik hodin ve hře PUBG Mobile a spouštění hry bylo svižné. Hru nelze hrát na maximální grafické detaily, což bych vzhledem k ceně ani nečekal, ale na střední grafické detaily vše fungovalo bez sebemenšího problému. Hrával jsem také World War Heroes či Unkilled.

Nokia 7 v testech: AnTuTu Benchmark (vlevo) – AndroBench (vpravo)

 

 

 

Fotoaparát – Milé překvapení s optickým zoomem

Na zádech najdeme dvě vystupující čočky fotoaparátů s rozlišením 12 Mpx a 13 Mpx. Optika pochází od Zeiss, jak bylo u Nokie vždy zvykem. První hlavní čočka nabízí světelnost objektivu f/1.75 a druhá pak f/2.6. Díky druhé čočce je možné využívat 2x optický zoom bez ztráty kvality, což se v některých situacích rozhodně bude hodit. Nechybí ani Bokeh efekt a panoramatický režim.

 

 

Nejdříve se podívejme na fotoaplikaci, která vypadá dobře. Hned po spuštění si lze všimnout horních tlačítek. Ty nabízí funkci pořizování fotek z přední a zadní kamery současně, časovač, HDR (je automatické) a pochopitelně nesmí chybět i nastavení přisvětlovacího LED blesku a přepínání mezi přední a zadní kamerou. Spodní část aplikace nabízí přepínání mezi režimem pořizování fotek či videa. Hned vedle se nachází tlačítko spouště, které stačí tahem prstu vysunout a okamžitě budete mít po ruce hezky zpracovaný manuální režim.

Fotoaplikace s povedeným manuálním režimem

 

 

Jak je na tom ale kvalita fotografií ze zadních fotoaparátů?

Fotkám nechybí ostrost či věrohodné podání barev. S focením makro fotek, které fotím rád jsem byl také spokojen, a to hlavně díky manuálnímu režimu. Pochválit musím také 2x optický zoom, který funguje také velmi dobře a rozhodně se hodí. V maximálním rozlišení 12 Mpx lze fotit s poměrem stran 4:3. Pokud budete chtít mít fotky hezky roztáhlé na celou šířku displeje, tak v nastavení aplikace je nutné zvolit rozlišení 8 Mpx s poměrem stran 18:9.

Za dobrých světelných podmínek jsem byl s kvalitou fotek spokojený a oba fotoaparáty odvádí skvělou práci. Za horších světelných podmínek se kvalita vytrácí a v rozích fotek si lze všimnou digitálního šumu. Vzhledem k ceně se však nejedná o žádnou tragédii.

Výtku bych měl k automatice, která má občas problém s protisvětlem, což má za následek přepálení barev. Je lepší tedy pořídit snímků více a vybrat ten nejlepší. Pomohlo také zaostření klepnutím prstu na jiné místo či použití manuálního režimu, který se Nokii vážně povedl. Nemění to však nic na tom, že by na tomto problému s automatikou měl výrobce zapracovat.

 

 

Co selfie kamerka?

Ta nabízí rozlišení 16 Mpx a v maximálním rozlišení lze fotit s poměrem stran 4:3. Pokud budete chtít mít „selfíčka“ roztažená po celém displeji, tak je v nastavení aplikace nutno zvolit rozlišení 11 Mpx s poměrem stran 18:9. To ale nedoporučuji, protože během testování byla kvalita snímků výrazně lepší v maximálním rozlišení. Přední selfie kamerce není vlastně vůbec co vytknout a kvalita výsledných snímků je na velice dobré úrovni. Nutno také dodat, že i selfie kamerka pochází z dílny Carl Zeiss.

Vyfoceno přední 16 Mpx selfie kamerkou

 

 

A pořizování videa?

To lze pořizovat v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu), což je v této cenové kategorii běžné. Osobně preferuji videa s dostatečným rozlišení Full HD, které Nokia 7 Plus také umí a to se 30 FPS. Je velká škoda, že neumí pořizovat videa ve Full HD se 60 FPS.

Videa jsou na dobré úrovni a nijak se netrhají. Softwarová stabilizace odvádí překvapivě dobrou práci. Je však velká škoda, že Nokia 7 Plus nenabízí optickou stabilizaci … Během pořizování videa lze použít 2x optický zoom a pořizovat fotky. V aplikaci nechybí ani funkce zpomalení videa.

 

 

 

Operační systém – Tak to má vypadat!

Nokia 7 Plus po vybalení z krabičky nabízí v současné době aktuální operační systém Android 8.1 Oreo, který spadá do programu Android One. Díky tomu systém dostává velmi časté aktualizace, a to včetně bezpečnostních záplat. Slíbena byla také aktualizace na chystaný Android 9.0 P.

Prostředí systému Android v Nokii 7 Plus

 

Nutno říci, že Android v Nokii 7 Plus je čistý a díky tomu neobsahuje žádné zbytečné aplikace či předinstalované hry, jak to můžeme znát u některých konkurentů. Nemá jej ani asi moc smysl popisovat, protože Android všichni už moc dobře znají. Systém mi za celou dobu testování ani jednou nezamrzl, neměl problémy se samovolným restartováním či zpomalením. Pochválit musím jeho výbornou optimalizaci, díky které je svižný a spolehlivý.

 

 

 

Výdrž a nabíjení – 2 dny nejsou problém

Pod kovovou kapotou Nokie 7 Plus se nachází akumulátor s velmi slušnou kapacitou 3 800 mAh. V kombinaci s výbornou optimalizací systému je výdrž na jedno nabití velmi dobrá. Perný pracovní den včetně hraní her bez problémů vydrží celý den. Když jsem však nehrál hry a méně sledoval videa, tak se výdrž vyšplhala na krásné dva dny. Když jsem se jen občas podíval na e-mail, na nějakou tu stránku v internetovém prohlížeči, Instagram a opravdu se snažil akumulátor šetřit, tak jsem se dostal i na dva a půl dne.

K nabíjení slouží oboustranný USB-C konektor a samotné nabíjení je celkem rychlé. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor dobije přibližně za 2 hodiny a 20 minut. Není to sice rychlé, jak technologie Quick Charge 3.0 u nejdražších mobilů, ale vzhledem k ceně a velké kapacitě akumulátoru je nabíjení rychlé.

Nabíjecí adaptér

 

 

 

Internet a připojení – Bezkontaktní placení není problém

Nokia 7 Plus boduje i v konektivitě a během testování jsem nic nepostrádal. Nechybí plná podpora 4G/LTE, 3G a pochopitelně i 2G. Lze se připojit také k Wi-Fi standardu b/g/n 802.11 (2,4 GHz) či 5 GHz („ácéčkovým“) sítím. S připojením k internetu jsem neměl sebemenší problém a pochválit musím citlivost Wi-Fi. Co se SIM karet týče, tak do hybridního slotu lze vložit dvě Nano SIM karty a nebo jednu NanoSIM kartu a paměťovou kartu MicroSD.

Nechybí ani NFC, které lze využívat ke spárováním se sluchátky či jiným příslušenstvím. Během testování jsem jej využíval k bezkontaktnímu placení. To fungovalo s aplikací od Air Banky spolehlivě a nenarazil jsem na problém. Pochválit musím výrobce za nejnovější Bluetooth 5.0. To jsem používal pro odesílání/přijímání souborů mezi mobilem a notebookem, ale také s bezdrátovými sluchátky.

Nokia 7 Plus bude díky všem potřebným technologiím GPS, A-GPS, GLONASS a BDS dobrým společníkem na cesty. Během testování jsem zkoušel navigace od Google (Google Mapy) a turistické Mapy.cz od Seznamu. Poloha byla nalezena okamžitě a spolehlivě udržena na mapě. Díky kovovému tělo se mobil při navigování či dlouhém hraní Pokémon Go nezahříval.

 

 

 

Zvuk – 3,5 mm jack nechybí

Nokia 7 Plus disponuje jedním hlasitým reproduktorem na spodní části. Ten mile překvapil svou vysokou hlasitostí a také kvalitou, která se nevytrácí ani při maximálním navýšení hlasitosti. Dobrou zprávou je také 3,5 mm audio jack, který také odvádí velmi dobrou práci. Se zvukem jsem byl i v poslechu se sluchátky Sennheiser PXC 550 či SONY naprosto spokojený. Záleží však na zvolení tlačítek. Dodávaná špuntová sluchátka v balení nehrají vůbec špatně a pro běžné uživatele postačí. Pochválit jim musím panel s tlačítky pro regulaci hlasitosti i tlačítko pro přijímání hovorů či přeskakování skladeb.

Špuntová sluchátka

 

 

 

Závěr – Bestseller?

Nokia 7 Plus je zástupcem střední třídy, jak se sluší a patří. Celkově mám z tohoto modelu velmi dobrý pocit. Za cenovku pod 10 tisíc korun nabízí výbavu i pro náročnější uživatele. Byl jsem velmi mile překvapen z výborného zpracování konstrukce a velkého displeje, který nabízí velmi dobré podání barev. S mobilem také lze platit, což je velmi příjemné a pochválit také musím operační systém. Ten je svižný, spolehlivý, a hlavně velice často aktualizovaný. Třešničkou na dortu je pak velmi slušná výdrž na jedno nabití.

Závěrem tedy mohu říci, že se Nokia 7 Plus povedla a mohu ji s čistým svědomím doporučit. Rozhodně není dokonalá a někteří uživatelé mohou postrádat notifikační diodku nad displejem a optická stabilizace obrazu by fotoaparátům také neuškodila …

Podívejme se ale na konkurenci, která je tvrdá a nachází se hned ve vlastních řadách. Mluvím o loňském modelu Nokia 8. Ta se aktuálně prodává za necelých 13 tisíc Kč a za příplatek získáte více výkonu. Ve prospěch Nokie 7 Plus však hraje větší displej a někomu se může více líbit design s měděnými prvky.

 

 

HTC U Ultra se aktuálně prodává za cenu kolem 8000 Kč. Také nabízí velký 5,7“ displej s druhým sekundárním malým proužkem displeje. Nabízí lepší fotoaparát s optickou stabilizací obrazu a také stereo reproduktory. Postrádá však 3,5 mm jack audio konektor a ve prospěch Nokie hraje čistý Android a lepší výdrž na jedno nabití.

 

 

Honor 8 Pro je také slušným konkurentem s velkým displejem a velmi podobnou hardwarovou výbavou. Nemá však čistý systém Android, což je velká výhoda Nokie. Ve prospěch Nokie také hraje větší displej s poměrem stran 18:9 a nižší cena. Cena Honoru se pohybuje lehce pod 13 000 Kč.

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Výborné dílenské zpracování
  • Povedený a originální design – líbivé měděné prvky
  • Slušná hardwarová výbava
  • 6″ displej má velmi dobré podání barev
  • Slušný dvojitý fotoaparát s optickým zoomem
  • Čistý Android
  • Výborná výdrž na jedno nabití
  • NFC a nové Bluetooth 5.0
  • Sluchátka v balení
  • Slušná cena

 

 

Co se mi nelíbí?

  • Absence optické stabilizace obrazu
  • Automatika si mohla lépe poradit s protisvětlem
  • Absence notifikační diodky

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top