Sennheiser PXC 550 – Užijte si hudbu naplno bez okolního hluku (RECENZE)

Německou společnost Sennheiser asi nemá moc smysl představovat. Je tu již desítky let a patří mezi významné výrobce kvalitní audiotechniky. V této recenzi se podíváme na špičková sluchátka Sennheiser PXC 550. Ta ocení uživatelé, kteří si chtějí hudbu vychutnat bez okolního hluku. Sluchátka se na našich e-shopech prodávají za cenovku kolem 9000 Kč.

 


 

Obsah balení – Vše na cestování

V krabičce se nachází elegantní cestovní pouzdro, které připomíná dřívější cestovní pouzdra na CD/DVD. V pouzdře se nachází sluchátka, Micro USB kabel pro nabíjení či poslech hudby z PC/notebooku a pochopitelně i kabel s 3,5 mm jackem a ovládacím panelem. Dále nechybí 6,3 mm redukce a redukce pro cestování v letadle. V krabičce se také nachází všechny potřebné návody včetně jednoduchého graficky znázorněného návodu pro prvotní připojení k mobilu a ovládání gest.

 

 

 

 

 

Design a konstrukce – Praktičnost a elegance

Sluchátka Sennheiser PXC 550 nejsou žádným designovým výstřelkem. Nenabízí žádné křiklavé prvky a výrobce se zaměřil spíše na praktičnost. K dispozici je pouze černá varianta a je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl pro více barevných variant např. šedou. Proti designu sluchátek osobně nic nemám a vypadají dobře i na uších.

 

 

Sluchátka působí kvalitním dojmem a dost tomu přidává bytelný plast a kovová výztuž, kterou lze vysouvat dle libosti. Byl jsem mile překvapen o jaký kus ji lze vysunout a výrobce za to chválím. Horní část mostu přiléhající na hlavu je také “vycpaná” pravděpodobně molitanem či jiným materiálem. Do hlavy tedy nic netlačí ani neřeže a sluchátka se nosí dobře i během chůze.

 

 

Kovová výztuž končí jen malý kousek před kloubem, který je překvapivě plastový a to trošku vyvolává pocit nejistoty. Za celou dobu dlouhodobého testování – každý den otáčení mušlí či skládání do cestovního pouzdra jsem nezaznamenal žádné mechanické poškození kloubu. Kloub umožňuje otáčení náušníků o 90 stupňů a nebo je složit tak, aby se sluchátka vešla do pouzdra.

 

 

Náušníky (mušle) jsou nezvyklého tvaru, který připomíná tvar ucha. V mém okolí jsem často také slyšel porovnání s vajíčkem. Uši se do mušlích sice nevejdou, ale díky svému skvělému zpracování na uši doléhají jemně a nijak netlačí ani při dlouhém poslechu. V teplejším počasí se uši sice trošku zapotí, ale to je u sluchátek tohoto typu běžné. V zimním období by zas uši mohla zahřívat.

 

 

 

 

 

Funkce, gesta, vypínání a hlasové povely

Sluchátka disponují funkcí pro potlačení okolního hluku. Funkce funguje výborně a není třeba ji pokaždé nastavovat v mobilní aplikaci. Magická pravá mušle nabízí důležité funkce. Zamiloval jsem si gesta, díky kterým lze regulovat hlasitost, klepáním pozastavit přehrávání hudby a tahy do stran přeskakovat skladby či posouvat video na YouTube. Gesto pro regulaci hlasitosti funguje na všech zařízeních včetně počítače, jak lze vidět na krátkém videu níže.

 

 

Lze přepínat hudební režimy mezi režimem Club, který mi k poslechu hudby vyhovoval nejvíce, ale to je čistě subjektivní. Další režim Movie jsem používal převážně během hraní her. Poslední režim Speech umí zvýraznit hlasy a je vhodný pro poslech ASMR či mluveného slova. Přepínání mezi režimy je pohodlné a stačí pouze mačkat tlačítko na pravé mušli či použít mobilní aplikaci.

Vypínání sluchátek je nezvyklé a dle mého názoru praktické. Stačí mušle jen otočit a hlas ze sluchátek vám oznámí, že se vypínají. Při vystoupení z autobusu jsem sluchátka jednoduše stáhl z hlavy na krk, otočil mušle a šel jsem si nakoupit. Nebylo nutné sluchátka sundavat z hlavy a hledat vypínací tlačítko. Když jsem sluchátka chtěl znovu zapnout, tak stačilo mušle otočit zpět a sluchátka nasadit na hlavu. Během dvou vteřin se zapnula a automaticky spojila s mobilem. Zamiloval jsem si také hlasové povely, které upozorní na maximální hlasitost, zapnutí/vypnutí sluchátek, spojení s mobilem a také na nízký stav baterie.

 

 

 

 

 

Kvalita zvuku a potlačení okolního hluku

Konečně se dostáváme k nejdůležitější části a tím je kvalita zvukového výstupu. Kvalita zvuku je na výborné úrovni a během testování jsem zkoušel poslech hned několika hudebních žánrů, včetně mé oblíbené tvrdší rockové a metalové hudby. Díky zvednutým výškám sluchátka umí oživit i méně kvalitní hudební nahrávky, což se hodí převážně u skladem staršího vydání. Zvuk si lze pohodlně upravit dle sebe v mobilní aplikaci či ekvalizéru.

 

 

Sluchátka také lákají na funkci NoiseGard Hybrid pro potlačení okolního hluku. To funguje výborně a využijí ji převážně cestovatele. Jelikož často cestuji autobusy plnými dětí cestujících ze škol, tak jsem si tuto funkci doslova užíval. Aktivní potlačení hluku zvuk ani nijak nedeformuje. Pravdou však je, že se zapnutým režimem potlačení jsou basy trošku potlačené, ale nejedná se o žádnou tragédii. Režim tlumení můžete bez problémů vypnout, což jsem dělal v klidné místnosti.

Sluchátka disponují také funkcí TalkThrough. Při aktivaci této funkce se aktivují kvalitní mikrofony na mušlích a díky tomu můžete bez problémů komunikovat s okolím i bez sundavání sluchátek z hlavy. Funkce funguje obstojně a je použitelná, ale není přeci jen komunikace se sluchátky na uších trošku divná a neslušná? Sluchátka také umožňují využívání handsfree.

Během mého testování jsem sluchátka nijak nešetřil a používal je denně na různých zařízeních. Při poslechu běžných skladeb v CD kvalitě nemá Bluetooth žádný problém a nezaznamenal jsem žádné ztráty kvality či dokonce ztrátu signálu. Při práci na notebooku jsem však sáhl po Micro USB kabelu. Díky němu jsem si mohl skladby vychutnávat ve vyšší kvalitě a poslouchat FLAC soubory. Na notebooku mám sice i 3,5 mm jack konektor, ale u drtivé většiny počítačů není moc kvalitní. Rozhodně potěší i dodávaný audio kabel s 3,5 mm konektorem. Ten jsem používal pro poslech hudby na mobilech, které nemají NFC sloužící ke spárování s mobilem.

 

 

 

 

 

Mobilní aplikace a spárování s mobilem

Prvotní spárování s mobilem bylo velice jednoduché. Stačilo na mobilu zapnout Bluetooth a NFC. Poté bylo třeba přiložit mobil k levé mušli a povolit spárování na mobilu. Spojení proběhlo okamžitě a dále jsem se o nic nemusel starat. Během testování jsem zkoušel i spárování dvou mobilů a vše fungovalo bez problémů. Byl jsem také hlasově upozorněn na to, jestli se sluchátka připojila k prvnímu či druhému mobilu.

Zapínání Bluetooth na levé mušli

 

 

Na mobilech s Androidem či iOSem si lze stáhnout bezplatnou aplikaci CapTune. Ta funguje jako jednoduchý přehrávač, který se mi upřímně moc nezalíbil. Aplikace však nabízí vytváření vlastních hudebních profilů a hudbu si tak můžete přizpůsobit dle potřeby. Pokud by někomu vadilo hlasové povely, tak jej lze v aplikaci snadno vypnout.

V aplikaci také lze sledovat stav nabití akumulátoru a to jak graficky, tak i procentuálně. Bohužel to nefungovalo úplně dobře a stávalo se, že aplikace ukazovala stále 50% úroveň nabití, ale ve sluchátkách hlas jasně říkal, že je akumulátor téměř vybitý. Spolehlivější je tedy sledovat informativní diodky.

 

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Na dlouhé cestování

Výrobce se hned na krabičce chlubí výdrží 30 hodin na jedno nabití. Je to ale reálné? Pokud nebudete hudbu poslouchat na maximum a vypnete režim okolního hluku, tak takové výdrže teoreticky je možné dosáhnout. Já se během mého používání s poslechem skrze Bluetooth, neustále zapnutým potlačením okolního hluku a zvýšenou hlasitostí na maximum dostal na krásných 22 hodin přehrávání. Výdrž je tedy velmi dobrá.

Pravá mušle disponuje nabíjecím konektorem Micro USB a je velká škoda, že nenabízí již oboustranný konektor USB-C. Vzhledem k ceně by jej sluchátka mít mohla. Nabíjení je také celkem pomalé a z úplného vybití se sluchátka nabila přibližně za 2 hodiny a 50 minut. Stav nabití lze sledovat na blikajících bílých diodkách hned vedle nabíjecího konektoru.

Nabíjecí konektor MicroUSB

 

 

 

 

 

Závěr – Obhájí si svou cenu?

Sluchátka Sennheiser PXC 550 rozhodně nejsou z levného kraje a míří na náročnější uživatele. Obhájí si ale svou aktuální cenu kolem 9000 Kč? Dle mého názoru rozhodně ano. Zvukový výstup je výborný a poslech hudby je opravdu zážitek. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za potlačení okolního hluku, které funguje skvěle i v hromadné dopravě a nerušeně jsem mohl odpočívat při cestě z práce.

Zamiloval jsem si také gesta, která se na cestách rozhodně hodí. Oceňuji také hlasové povely, které jsou zřetelné a upozorní jen a pouze na to nejdůležitější např. nízký stav nabití. Někomu by mohla vadit angličtina, ale tch pár jednoduchým frázím v povelech porozumí téměř každý.

Sluchátka si odnáší kladné hodnocení, ale dokonalá rozhodně nejsou. Některým uživatelům mohou sluchátka po stránce designu připadat obyčejně a nudně. Vzhledem k ceně sluchátek bych ocenil oboustranný konektor USB-C a o něco rychlejší nabíjení. Během testování jsem se také obával, že se časem plastové klouby poškodí. Vzhledem k ceně mohla být z kovu, ale na druhou stranu si Sennheiser dal záležet a s klouby jsem neměl žádný problém.

Sluchátka tedy mohu vřele doporučit i náročnějším uživatelům a lidem, kteří často cestují. Sennheiser PSC 550 se stanou skvělým parťákem na cesty. Tedy pokud jste ochotni sluchátkům odpustit pomalejší nabíjení a starší konektor Micro USB.

 

 

 

Co se mi líbí:

 • Výborný zvukový výstup
 • Výborné potlačení okolního hluku
 • Praktické vypínání a zapínání sluchátek
 • Ovládací gesta
 • Hlasové povely
 • Slušná výdrž na jedno nabití
 • Změna hudebních režimů i bez aplikace
 • Snadné párování s mobilem
 • Pouzdro a všechny potřebné kabely v balení
 • Přiměřená cena

 

 

Co se mi nelíbí:

 • Pomalejší nabíjení
 • Plastové klouby
 • Starší nabíjecí konektor Micro USB

 

 

 

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

 1. Adolfe, moc hezky psaná recenze. Sluchátka vypadají pěkně, ale napíšeš i recenze na sluchátka pro smrtelníky? Tohle si fakt dovolit nemohu.

  1. souhlasim s jirkou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*